
Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 2-а-4685/2011
Провадження № 6-а/433/9/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.05.2017 року
Троїцький районний суд Луганської області в складі:
головуючого судді Певної О.С.,
за участю секретаря Нехаєва В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Троїцьке адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області, заінтересована особа: Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби у Луганській області, про заміну сторони у виконавчому провадженні,
ВСТАНОВИВ:
Заявник - ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні, в якій просить замінити сторону боржника у виконавчому провадженні № 25267651 щодо виконання постанови Жовтневого районного суду м. Луганська від 05.01.2011 року у справі № 2-а-4685/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити виплату заборгованості по основній пенсії за період з 01.01.2006 року безстроково в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність зі збільшенням у 3,5 рази з урахуванням проведених виплат, з Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області.
Вказана заява мотивована тим, що на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби у Луганській області перебуває виконавчий лист №№ 2-а-4685/2011 Жовтневого районного суду м. Луганська від 05.01.2011, який на теперішній час залишається не виконаним. У звязку із проведенням антитерористичної операції, боржник - Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на підконтрольну територію не перемістився. Заявник реалізувавши своє право на отримання пенсійних виплат як внутрішньо переміщена особа, став на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з вказаною вище заявою.
23 травня 2017 року заявником подано уточнення заяви, в яких останній просить змінити сторону у виконавчому провадженні № 25267651 з Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на Старобільське обєднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, оскільки останнє є правонаступником Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області.
Заявник та представники зацікавлених осіб в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином.
Від Старобільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області надійшла заява, в якій зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року № 988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області реорганізоване в Старобільське обєднане управління Пенсійного фонду України Луганської області шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області, та є правонаступником Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області. Крім того, було подано заперечення, в яких Старобільське обєднане управління Пенсійного фонду України Луганської області просить відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1, оскільки дане управління не є правонаступником Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, а лише тимчасово здійснює повноваження з обслуговування страхувальників.
Відповідно до ч.2 ст.264 КАС України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на наведене, суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження без участі представників зацікавлених осіб.
Відповідно до вимог ч.6 ст.128 КАС України справа підлягає розгляду у письмовому провадженні на основі наявних у суду матеріалів.
У зв'язку з неявкою учасників судового засідання, відповідно до положень ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України суд розглянув адміністративну справу без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, надані докази у їх сукупності, встановив наступне.
Постановою Жовтневого районного суду м. Луганська від 05.01.2011 року у справі № 2-а-4685/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду здоровю, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено: зобовязано Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити виплату заборгованості ОСОБА_1 по основній пенсії за період з 01.01.2006 року безстроково в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність зі збільшенням у 3,5 рази з урахуванням проведених виплат.
Вказане рішення набрало законної сили 17 січня 2011 року, у звязку з чим було видано виконавчий лист.
Вказаний виконавчий лист перебуває на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби у Луганській області, про що свідчить копія постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №2526765 від 21.03.2011 року.
Як вбачається з листа Старобільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 22.05.2017 №1796/Н108, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року № 988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області реорганізоване в Старобільське обєднане управління Пенсійного фонду України Луганської області шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області, та є правонаступником Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області. На даний час, починаючи з 31 березня 2017 року пенсіонер ОСОБА_1 перебуває на обліку в Старобільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб. Зокрема відповідно до статті 7 цього Закону, д ля взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розвязання проблем, повязаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року за № 595 було затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Порядок) та зобовязано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації забезпечити до 1 грудня 2014 року переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності.
Відповідно до п.2 Порядку у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади . Казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками та кредитуванням у населених пунктах на тимчасово неконтрольованій території здійснюється після повернення такої території під контроль органів державної влади.
Відповідно до п.8 Порядку особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296), пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України «Про здійснення повноважень з обслуговування страхувальників» від 12.05.2015 № 9-1 затверджено перелік управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах Донецької та Луганської областей, які здійснюють повноваження з обслуговування страхувальників, які перебувають на обліку в управліннях Фонду, що тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, на період проведення антитерористичної операції. Згідно цієї постанови, на період проведення антитерористичної операції, повноваження Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснює управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року № 988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Старобільське обєднане управління Пенсійного фонду України Луганської області є правонаступником Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області та Управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області, яке утворилось шляхом злиття.
Відповідно до положень частини 9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 06.03.2008 року №2 зазначено, що в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи правонаступником.
Суд зазначає, що правонаступництво - це перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого. Правонаступництво може бути універсальним або частковим. За універсальним правонаступництвом до правонаступника (фізичної або юридичної особи) переходять усі права і обов'язки того суб'єкта, якому вони належали раніше. За частковим правонаступництвом від одного до іншого суб'єкта переходять лише окремі права і обов'язки. Правонаступником суб'єкта владних повноважень є той суб'єкт, до повноважень якого входить здійснення владних функцій у спірних правовідносинах.
Як вбачається із заперечень, при взятті на облік заявника у Старобільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області відсутня паперова пенсійна справа, а в електронній пенсійній справі відсутні документи про первинне призначення та виплату пенсії Управлінням пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), місцезнаходження юридичної особи - Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська (код ЄДРПОУ - 21792318) вказана адреса: Луганська область, м. Луганськ, вул. Фрунзе, будинок № 121, яке на час розгляду заяви не перебуває в стані припинення.
Відповідно до ч.1 статті 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 року № 3166-VI, територіальні органи центрального органу виконавчої влади ліквідуються, реорганізуються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про ліквідацію, реорганізацію Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська Уряд не приймав.
Тому, Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська є таким, що тимчасово не здійснює свої повноваження.
Відповідно до ч.1 ст.264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Вказана норма кореспондується з положеннями ч.5 ст.8 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до якої у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Таким чином, враховуючи, що Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська боржник у виконавчому провадженні № 25267651, є таким, що не перебуває в стані припинення, а тимчасово не здійснює свої повноваження, Старобільське обєднане управління Пенсійного фонду України Луганської області є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області та Управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області, яке здійснює повноваження з обслуговування страхувальників, які перебували на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська, на період проведення антитерористичної операції, та не є правонаступником за зобовязаннями останнього, суд не вбачає підстави для задоволення заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Керуючись положеннями ст.ст.12, 41, 128, 258, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 до Старобільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, яке є правонаступником Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області, заінтересована особа: відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби у Луганській області, про заміну сторони виконавчого провадження № 25267651 щодо виконання постанови Жовтневого районного суду м. Луганська від 05.01.2011 року у справі № 2-а-4685/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду здоровю залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Троїцький районний суд Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.С. Певна