Ухвала суду № 66957547, 07.06.2017, Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
07.06.2017
Номер справи
396/1558/16-ц
Номер документу
66957547
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 396/1558/16-ц

Провадження № 6/396/22/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.06.2017 року Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого: Гарбуз Ольга Анатоліївна

за участю секретаря: Пономаренко Р.В.

представника заявника ОСОБА_1.

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_3 районної державної адміністрації Кіровоградської області, заінтересовані особи ОСОБА_4, відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області та Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, про заміну сторони виконавчого провадження, -

ВСТАНОВИВ :

Заявник звернувся до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, посилаючись на те, що рішенням апеляційного суду Кіровоградської області від 12 січня 2017 року на рішення Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 24 жовтня 2016 року, за апеляційною скаргою ОСОБА_4 до ОСОБА_3 районної державної адміністрації Кіровоградської області про виділення в натурі (на місцевості) земельною ділянки було вирішено: Рішення Новоукраїнського районного суду Кіровоградською області від 24 жовтня 2016 року скасувати та ухвалити нове рішення.

3обов'язати ОСОБА_3 районну державну адміністрацію Кіровоградської області виділити ОСОБА_4 із земель запасу сільськогосподарського призначення, розташованих на території Шишкинської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, в натурі (на місцевості) земельну ділянку відповідно до Сертифікату серії КР № 0133653, на право на земельну частку (пай) розміром 6,85 умовних кадастрових гектарів.

На підставі зазначеного рішення Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області видав виконавчий лист № 396/1558/16-ц від 16 березня 2017 року, відповідно до якого головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_5 видано постанову від 29 березня 2017 року про відкриття виконавчого провадження № 53663270 по примусовому виконанню зазначеного виконавчого листа. Крім того, цією ж постановою постановлено стягнути з боржника - ОСОБА_3 районної державної адміністрації виконавчий збір у розмірі 12 800 грн., а також виконати рішення суду до 12 квітня 2017 року.

Згідно з інформацією наданою відділом у Новоукраїнському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 07 квітня 2017 року, вільні від власності та користування землі запасу та резервного фонду (вид угідь-рілля) на території Шишкинської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, які можна було б виділити в натурі (на місцевості) відсутні.

Станом на 12 квітня 2017 року боржником добровільно не виконане рішення суду.

До 2013 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності надавалися в оренду за рішенням районних державних адміністрацій (стаття 123 Земельного кодексу України в редакції до 2013 року).

Повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, в Кіровоградській області належать Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області.

З огляду на викладене, зобовязання виділити в натурі (на місцевості) та передати у власність земельну ділянку не ґрунтується на нормах закону, оскільки розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності виходить за межі визначеної законом компетенції районної державної адміністрації, а тому не може бути виконано.

Представник заявника в судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала подану заяву та просить задовольнити та замінити боржника на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Представник позивача ОСОБА_4-ОСОБА_2 заперечив, щодо заміни сторони виконавчого провадженнч, так як представником заявлено необгрунтовану та безпідставну заяву про заміну сторони виконавчого провадження.

Заінтересовані особи в судове засідання не з'явилися по невідомим суду причинам, про день та час розгляду справи були повідомлені судовими повістками.

Суд ухвалив розглянути заяву у відсутності представника відділу ДВС та ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Рішенням апеляційного суду Кіровоградської області від 12 січня 2017 року рішення Новоукраїнського районного суду Кіровоградською області від 24 жовтня 2016 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким зобов'язано ОСОБА_3 районну державну адміністрацію Кіровоградської області виділити ОСОБА_4 із земель запасу сільськогосподарського призначення, розташованих на території Шишкинської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, в натурі (на місцевості) земельну ділянку відповідно до Сертифікату серії КР № 0133653, на право на земельну частку (пай) розміром 6,85 умовних кадастрових гектарів.

На підставі зазначеного рішення Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області видав виконавчий лист № 396/1558/16-ц від 16 березня 2017 року, відповідно до якого головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_5 видано постанову від 29 березня 2017 року про відкриття виконавчого провадження № 53663270 по примусовому виконанню зазначеного виконавчого листа. Крім того, цією ж постановою постановлено стягнути з боржника - ОСОБА_3 районної державної адміністрації виконавчий збір у розмірі 12800 грн., а також виконати рішення суду до 12 квітня 2017 року.

Згідно з інформацією наданою відділом у Новоукраїнському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 07 квітня 2017 року, вільні від власності та користування землі запасу та резервного фонду (вид угідь-рілля) на території Шишкинської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, які можна було б виділити в натурі (на місцевості) відсутні.

Станом на 12 квітня 2017 року боржником добровільно не виконане рішення суду, як і на час розгляду заяви судом.

Керуючись частиною 4 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження", ОСОБА_3 районна державна адміністрація листом повідомила відділ примусового виконання рішень про обставини, що обумовлюють обовязкове зупинення виконавчих дій та зміну способу і порядку виконання рішення, а саме стосовно передачею державою своїх повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності Центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам.

До 2013 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності надавалися в оренду за рішенням районних державних адміністрацій (стаття 123 Земельного кодексу України в редакції до 2013 року).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06 вересня 2012 року № 5245-VІ внесено зміни до статті 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності. Вказані зміни набрали чинності з 01 січня 2013 року.

Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 445 затверджено Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, за яким Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагенство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо- геодезичної і картографічної діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України, шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).

Згідно Положення про державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру, який розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

Повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, в Кіровоградській області належать Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. (ч. 1 ст. 116 ЗК України).

Згідно із ст. 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Як встановлено під час розгляду справи з часу ухвалення рішення апеляційним судом і на час розгляду даної заяви були і є вільні землі державної власності, розпорядником яких є дійсно ГУ Держгеокадасту у Кіровоградській області та невитребувана земемельна частка(пай) яка перебуває в оренді, але видана на інше ім'я. Під час ухвалення рішенняі були враховані судом апеляційної інстанції обставини, а саме наявність земель запасу сільськогосподарського призначення.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від16.04.2004 року "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ (із змінами, внесеними згідно з Постановою Верховного Суду України №2 від 19.03.2010 року) сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (п.17розділу Х «Перехідних положень" Земельного кодексу).

Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту. Невнесення до зазначеного вище списку особи, що була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі, остання відповідно до п.7Указу Президента України від 08.08.1995 року за №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям"має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою.

Позови громадян, пов'язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифікату, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів.

Відповідачами в таких справах є колективні сільськогосподарські підприємства, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

З огляду на викладене, зобовязання виділити в натурі (на місцевості) та передати у власність земельну ділянку ґрунтується на нормах закону, оскільки розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності дійсно виходить за межі визначеної законом компетенції районної державної адміністрації, але до компетенції РДА відноситься розпорядження землями запасу сільськогосподарського призначення і як вбачається з поданих доказів, а саме Розпорядження РДА від 06.02.2016 року, ОСОБА_3 РДА виступає ініціатором внесення щзмін до договору оренди земельної ділянки державної власності площею 6.76 га на території Шишкінської сільської ради Новоукраїнського району та зареєстроване речове право 16.03.2016 року .

Рішення апеляційної інстанції заявником не оскаржувалося, касаційна скарга не подавалася.

Дійсно, відповідно до положень частини 11 статті 25 Земельного кодексу України резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням, повноваженнями щодо його розпорядження згідно з частинами першою та сьомою статті 122 Земельного кодексу України наділені, відповідно сільські, селищні, міські ради із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб та центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.

Частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" зазначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обовязковими тією мірою, якою вони були б обовязковими для сторони яку правонаступник замінив.

Враховуючи, що ОСОБА_3 РДА не реорганізована та не вибула, як сторона виконавчого провадження та залишається бути розпорядником земель запасу сільськогосподарського призначення, у заяві заявника необхідно відмовити за необгрунтованістю та безпідставністю, підстав для зупинення вчинення виконавчих дій відповідно до п.5 ч.1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження", представником заявника не наведено, а тому суд і не вбачає.

Керуючись ст. 377-378 ЦПК України, ст.15 Закону України "Про виконавче провадження", суд-

УХВАЛИВ :

В заяві представника ОСОБА_3 районної державної адміністрації Кіровоградської області про заміну у виконавчому провадженні №53663270 сторону виконавчого провадження - боржника ОСОБА_3 районну державну адміністрацію Кіровоградської області на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовити за необгрунтованістю та безпідставністю.

Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Кіровоградської області через ОСОБА_3 районний протягом 5 (пяти) днів з дня отримання копії ухвали.

Головуючий: О. А. Гарбуз