Ухвала суду № 66954995, 30.05.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
30.05.2017
Номер справи
815/1554/14
Номер документу
66954995
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2017 року м. Київ К/800/2520/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді - Загороднього А.Ф.,

суддів: Головчук С.В., Заїки М.М.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ»

на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року

у справі № 815/1554/14

за позовом Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ»

до Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області

треті особи: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2

про визнання протиправними дій та скасування актів, -

встановив:

ПАТ «Одеська ТЕЦ» звернулось до суду з адміністративним позовом до ТУ Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області, треті особи: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, в якому просило:

- визнати протиправними дії голови спеціальної комісії ОСОБА_3 зі складання акту форми Н-5 від 16 вересня 2013 року, актів №1 та №2 форми Н-1 від 16 вересня 2013 року;

- визнати частково недійсним акт форми Н-5 від 16 вересня 2013 року про проведення повторного спеціального розслідування групового нещасного випадку, який стався 15 липня 2009 року;

- визнати встановленим факт нещасного випадку, який стався 15 липня 2009 року на ВАТ "Одеська ТЕЦ", таким, що не пов'язаний з виробництвом, на підставі висновків викладених в окремих думках п'яти членів спеціальної комісії;

- визнати недійсними та скасувати акти №1 та №2 за формою Н-1, затверджені начальником ТУ Держгірпромнагляду в Одеській області 16 вересня 2013 року, що видані на підставі акту за формою Н-5 від 16 вересня 2013 року.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року адміністративний позов задоволено частково.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі ПАТ «Одеська ТЕЦ» не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанцій та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів, перевіривши доводи касаційної скарги та заперечення на неї, не вбачає порушень судом апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, і тому вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ВАТ «Одеська ТЕЦ» зареєстровано 31 серпня 2001 року виконавчим комітетом Ленінського району м. Одеси та реорганізовано у ПАТ 09 березня 2010 року.

15 липня 2009 року внаслідок обрушення плит перекриття головного корпусу ВАТ «Одеська ТЕЦ» на території підприємства стався груповий нещасний випадок з працівниками підприємства: електромонтером з ремонту апаратури релейного захисту та автоматики 6 розряду електричної лабораторії електроцеху ОСОБА_1 та інженером електротехнічної лабораторії електроцеху ОСОБА_4 , внаслідок якого ОСОБА_4 помер, а ОСОБА_1 був травмований.

Наказом ТУ Держгірпромнагляду України по Одеській області №186 від 16 липня 2009 року було призначено комісію зі спеціального розслідування зазначеного групового нещасного випадку.

За результатами проведеного розслідування було складено акт №1 за формою Н-5 спеціального розслідування нещасного випадку, відповідно до якого нещасний випадок пов'язаний з виробництвом, на підставі якого відносно кожного потерпілого були складені акти за формою Н-1. Зазначені акти були підписані головою комісії ОСОБА_5 та членом комісії ОСОБА_6 та затверджені начальником ТУ Держгірпромнагляду України по Одеській області 20 жовтня 2009 року.

В той же час, іншими членами комісії, а саме ОСОБА_7,ОСОБА_8,ОСОБА_9 та ОСОБА_10, 20 жовтня 2009 року було складено акт №1 за формою Н-5 спеціального розслідування нещасного випадку та акт №1 про нещасний випадок на підприємстві, що не пов'язаний з виробництвом, за формою НПВ, які не були затверджені начальником ТУ Держгірпромнагляду України по Одеській області.

Рішенням Апеляційного суду Одеської області від 17 листопада 2012 року встановлено відсутність належним чином складених актів форми Н-5, форми Н-1 або НПВ відповідно до вимог Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1112 та з цих підстав окремою ухвалою Апеляційного суду Одеської області від 17 жовтня 2012 року начальника ТУ Держгірпромнагляду України по Одеській області зобов'язано вирішити питання про закінчення розслідування нещасного випадку, який стався 15 липня 2009 року на ВАТ "Одеська ТЕЦ" із ОСОБА_4 та ОСОБА_1, належним чином відповідно до чинного законодавства та скласти акти форми Н-5 та форми Н-1 або НПВ.

За результатами повторного спеціального розслідування групового нещасного випадку головою комісії ОСОБА_3 було складено акт форми Н-5 про проведення повторного спеціального розслідування групового нещасного випадку, відповідно до висновків якого, нещасний випадок визнаний пов'язаним з виробництвом.

Зазначений акт форми Н-5 був затверджений 16 вересня 2013 року начальником ТУ Держгірпромнагляду в Одеській області. Разом з тим, 5 членів комісії склали окремі думки, згідно яких вони не згодні із висновком акту форми Н-5 та вважають, що нещасний випадок, що стався з ОСОБА_4 та ОСОБА_4 є таким, що не пов'язаний з виробництвом.

На підставі акту форми Н-5 від 16 жовтня 2013 року, спеціальною комісією було складено акт №1 форми Н-1 відносно ОСОБА_1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом та акт №2 форми Н-1 відносно ОСОБА_4 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, які були затверджені начальником ТУ Держгірпромнагляду в Одеській області 16 вересня 2013 року.

Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що в п. 4 акту проведення повторного спеціального розслідування групового нещасного випадку форми Н-5 від 16 вересня 2013 року головою комісії ОСОБА_3 зазначено, що причинами нещасного випадку (аварії) є технічні причини, а саме незадовільний стан залізобетонних плит перекриття ділянки секції шин Р-6 РУСН-6,3 кВ головного корпусу ВАТ «Одеська ТЕЦ»; організаційні причини, а саме: незадовільне функціонування системи управління охорони праці: не організоване належне утримання будівель і споруд, моніторинг за їх технічним станом; не проконтрольована поява на роботі в нетверезому стані чи розпиття алкогольних напоїв на робочому місці чи на території підприємства; порушення трудової і виробничої дисципліни, невиконання посадових обов'язків, невиконання вимог інструкції з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнані устаткування, машин, механізмів; психофізіологічні причини, а саме алкогольне сп'яніння ОСОБА_1 та ОСОБА_4, особиста необережність потерпілих.

Відповідно до п.7 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, який затверджено постановою КМУ №1232 від 30 листопада 2011 року, розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких зафіксовано шкоду здоров'ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання і гострого професійного та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення, а також настання смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов'язків.

Підпунктом 1 п. 15 Порядку передбачено, що обставинами, за яких нещасний випадок визнається таким, що пов'язаний з виробництвом, і складається акт за формою Н-1, є виконання потерпілим трудових (посадових) обов'язків за режимом роботи підприємства, у тому числі у відрядженні.

Згідно п.п. 36, 38 Порядку спеціальному розслідуванню підлягають нещасні випадки із смертельними наслідками. Спеціальне розслідування нещасного випадку (крім випадків, передбачених пунктом 39 цього Порядку) проводиться комісією із спеціального розслідування нещасного випадку (далі - спеціальна комісія), утвореною територіальним органом Держгірпромнагляду за місцезнаходженням підприємства або за місцем настання нещасного випадку, у разі, коли нещасний випадок стався з фізичною особою - підприємцем чи особою, що забезпечує себе роботою самостійно, або внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (події) за погодженням з органами, представники яких входять до її складу.

Пунктом 16 Порядку передбачено, що обставиною, за якою нещасні випадки не визнаються такими, що пов'язані з виробництвом, є, зокрема, алкогольне, токсичне чи наркотичне сп'яніння, не зумовлене виробничим процесом, що стало основною причиною нещасного випадку за відсутності технічних та організаційних причин його настання, що підтверджено відповідним медичним висновком.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно судово-медичної експертизи №1101-03 від 29 липня 2009 року смерть ОСОБА_4 знаходиться в прямому причинному зв'язку з відкритою черепно-мозковою травмою у вигляді відкритого перелому кісток скріплення та основи черепа та настала від забою головного мозку. Наслідком нещасного випадку з ОСОБА_1 є поєднана рана, перелом медіальної шийки лівої стегнової кісті із зсувом відламків, закритий перелом лівого наколінника із зсувом відламків.

При цьому, судом апеляційної інстанції досліджено, що перебування ОСОБА_4 та ОСОБА_1 в стані алкогольного оп'яніння доведено не було, оскільки наслідком нещасного випадку було не отруєння алкоголем, а відкрита черепно-мозкова травма, яка настала від забою головного мозку та закритий перелом лівого наколінника із зсувом відламків, що підтверджується вищенаведеною судово-медичною експертизою і підтвердив правомірність та обґрунтованість висновку, викладеному в акті форми Н-5 від 16 вересня 2013 року повторного спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 15 липня 2009 року на ВАТ «Одеська ТЕЦ» з ОСОБА_4 та ОСОБА_1, щодо визнання його пов'язаним з виробництвом.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для визнання протиправними дій голови спеціальної комісії ОСОБА_3 зі складання акту форми Н-5 від 16 вересня 2013 року, актів №1 та №2 форми Н-1 від 16 вересня 2013 року, та їх скасування.

Отже, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим і підстави для його скасування відсутні.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» відхилити.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року залишити без змін.

Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, строки та з підстав, передбачених главою третьою розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий А.Ф.Загородній

Судді С.В. Головчук

М.М. Заїка

.