
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2017 року м. Київ К/800/14517/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Єрьоміна А. В., Мороз Л. Л.,
розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 грудня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2016 року,
у с т а н о в и л а :
У березні 2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича (далі - Уповноважена особа Фонду ГВФО ПАТ "Брокбізнесбанк" Курений О. В.), в якому просить:
визнати протиправною відмову Уповноваженої особи Фонду ГВФО ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреного О. В. при розгляді вимог позивача щодо включення її до реєстру кредиторів за вкладами в ПАТ "Брокбізнесбанк";
зобов'язати відповідача включити вимоги ОСОБА_1 до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Брокбізнесбанк".
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що рішенням Соснівського районного суду міста Черкаси від 27 травня 2014 року визнано незаконним нарахування штрафних санкцій за кредитним договором № 3п-2011 від 16 травня 2011 року в розмірі: 652915,16 грн. неустойки; 214166,39 грн. несплачених відсотків; 105749,79 грн. неустойки за несплачені відсотки. Зобов'язано ПАТ "Брокбізнесбанк" здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_1 за кредитним договором № 3п-2011 від 16 травня 2011 року. Стягнуто з ПАТ "Брокбізнесбанк" на користь ОСОБА_1 кошти в розмірі 118172,00 гривень.
Однак, 28 лютого 2014 року Правлінням Національного банку України прийнято постанову № 107, якою ПАТ "Брокбізнесбанк" віднесено до категорії неплатоспроможних.
Позивач вказує, що рішення Соснівського районного суду міста Черкаси від 27 травня 2014 року ПАТ "Брокбізнесбанк" не виконано, а майнові вимоги не було включено до реєстру кредиторів банку.
Вважаючи дії відповідача такими, що суперечать нормам чинного законодавства, а також такими, що грубо порушують права і законні інтереси позивача, ОСОБА_1 звернулась до суду з вимогою зобов'язати відповідача вчинити дії, які полягають у включенні належних позивачу коштів до реєстру акцептованих вимог кредиторів, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Брокбізнесбанк" за рахунок Фонду ГВФО.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2016 року, позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними дії Уповноваженої особи Фонду ГВФО ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреного О. В. про відхилення заяви ОСОБА_1 про визнання кредиторських вимог до ПАТ "Брокбізнесбанк" із загальним розміром документально підтверджених грошових вимог в розмірі 118172,00 гривень.
Зобов'язано Уповноважену особу Фонду ГВФО ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреного О. В. внести зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів, якими включити вимоги ОСОБА_1 в розмірі 118172,00 гривень.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нове, яким відмовити у позові.
Водночас, ОСОБА_1 в своїх запереченнях вказує на необґрунтованість касаційної скарги і просить залишити її без задоволення, а судові рішення без змін.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 16 травня 2011 року між позивачем та ПАТ "Брокбізнесбанк" укладено кредитний договір № 3п-2011 на суму 1530000,00 грн. строком до 10 вересня 2012 року зі сплатою процентів за користування кредитом у розмірі 26 % річних.
З урахуванням наявності у позивача зобов'язання, що виникає на підставі договору № 3п-2011 від 16 травня 2011 року ОСОБА_1 передано у заставу майнове право на отримання грошових коштів в сумі 1455000 грн., які знаходяться в Черкаській філії ПАТ "Брокбізнесбанк" відповідно до договору банківського строкового вкладу "Скарбничка" № D_070211985 від 14 вересня 2011 року та майнове право на отримання грошових коштів в 46000 доларів США, які знаходяться в Черкаській філії ПАТ "Брокбізнесбанк" на підставі договору банківського строкового вкладу "Скарбничка" № D_070211977 від 14 вересня 2011 року.
Однак, 11 березня 2013 року позивачем отримано від банку лист-вимогу № 205/057-03 про усунення порушень кредитного договору та договору застави.
Рішенням Соснівського районного суду міста Черкаси від 27 травня 2014 року визнано незаконним нарахування штрафних санкцій за кредитним договором № 3п-2011 від 16 травня 2011 року в розмірі: 652915,16 грн. неустойки; 214166,39 грн. несплачених відсотків; 105749,79 грн. неустойки за несплачені відсотки, зобов'язано ПАТ "Брокбізнесбанк" здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_1 за кредитним договором № 3п-2011 від 16 травня 2011 року та стягнуто з ПАТ "Брокбізнесбанк" на користь ОСОБА_1 кошти в розмірі 118172,00 гривень.
Проте, 28 лютого 2014 року Правлінням Національного банку України прийнято постанову № 107, якою ПАТ "Брокбізнесбанк" віднесено до категорії неплатоспроможних.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду ГВФО № 9 від 28 лютого 2014 року виведено ПАТ "Брокбізнесбанк" з ринку, запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено Уповноважену особу Фонду ГВФО ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 10 червня 2014 року № 339 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Брокбізнесбанк"", виконавчою дирекцією Фонду ГВФО прийнято рішення від 11 червня 2014 року № 45 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Брокбізнесбанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію", згідно з яким розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Брокбізнесбанк", починаючи з 11 червня 2014 року з відшкодуванням з боку Фонду ГВФО коштів за вкладами фізичних осіб та призначено Уповноважену особу Фонду ГВФО на ліквідацію ПАТ "Брокбізнесбанк" провідного спеціаліста з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Куреного Олександра Вікторовича.
22 серпня 2014 року позивач звернулась до Уповноваженої особи Фонду ГВФО ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреного О. В. із заявою про включення її майнових прав до реєстру кредиторів у зв'язку з ліквідацією банку, до якої додала рішення Соснівського районного суду міста Черкаси від 27 травня 2014 року, що набрало законної сили, а також відповідний виконавчий лист.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено наявність правових підстав для невключення позивача до переліку вкладників ПАТ "Брокбізнесбанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду ГВФО, в межах гарантованої суми відшкодування, а тому дії Уповноваженої особи Фонду ГВФО ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреного О. В. суперечать приписам Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Зазначена позиція була підтримана і Київським апеляційним адміністративним судом, який переглянув постанову суду першої інстанції та залишив її без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки судів попередніх інстанцій вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.
Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом гарантування за вкладами встановлені Законом України від 23 лютого 2012 року № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452-VI).
Відповідно до частини першої статті 3, частини першої статті 4, частини першої статті 26, частин першої, другої, четвертої статті 27 Закону № 4452-VI Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
За змістом статті 12 Закону № 4452-VI виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду.
Виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.
Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Відповідно до частини четвертої статті 26 Закону Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб'єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах.
З аналізу викладених норм вбачається, що уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку наділена повноваженнями щодо формування повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, з урахуванням обставини, передбаченої частиною другою статті 26 Закону № 4452-VI.
Повноваження уповноваженої особи Фонду передбачені статтею 37 Закону № 4452-VI.
Згідно з частинами першою та другою зазначеної норми Закону уповноважена особа Фонду діє від імені Фонду відповідно до цього Закону і нормативно-правових актів Фонду. Уповноважена особа Фонду має право вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку.
На виконання своїх повноважень уповноважена особа Фонду: 1) діє без довіреності від імені банку, має право підпису будь-яких договорів (правочинів), інших документів від імені банку; 2) видає накази та розпорядження, дає доручення, обов'язкові до виконання працівниками банку; 4) повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; 6) звертається до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку (частини друга і третя статті 37 Закону № 4452-VI).
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
За нормами частини п'ятої статті 27 Закону № 4452-VI протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону (частина шоста статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб").
Відповідно до пунктів 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 9 серпня 2012 року № 14 (Положення №14), уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
Інформація про вкладника в Переліку повинна забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
У пункті 6 розділу ІІІ Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Таким чином, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає такі послідовні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Соснівського районного суду міста Черкаси від 27 травня 2014 року визнано незаконним нарахування штрафних санкцій за кредитним договором № 3п-2011 від 16 травня 2011 року та стягнуто з ПАТ "Брокбізнесбанк" на користь ОСОБА_1 кошти в розмірі 118172,00 гривень.
Ухвалою Апеляційного суду Черкаської області від 01 серпня 2014 року апеляційну скаргу ПАТ "Брокбізнесбанк" повернуто апелянту.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За приписами статті 129 Конституції України судові рішення обов'язкові до виконання.
Так, 22 серпня 2014 року позивач звернулась до Уповноваженої особи Фонду ГВФО ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреного О. В. із заявою, яка міститься в матеріалах справи, з вимогою про включення її майнових прав до реєстру кредиторів у зв'язку з ліквідацією банку. Разом з вищевказаною заявою позивач надала рішення Соснівського районного суду міста Черкаси від 27 травня 2014 року, яке набрало законної сили, що підтверджується відповідною відміткою, а також виконавчий лист.
Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що Уповноваженою особою Фонду ГВФО ПАТ "Брокбізнесбанк" Куреним О. В. не доведено наявність правових підстав для невключення позивача до переліку вкладників ПАТ "Брокбізнесбанк".
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями 222-224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" Куреного Олександра Вікторовича залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 грудня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2016 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий М. І. Смокович
Судді А. В. Єрьомін
Л. Л. Мороз