Постанова № 66953267, 16.02.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2012
Номер справи
2-а-452/10/2122
Номер документу
66953267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2012 р.

Справа № 2-а-452/10/2122

Категорія:2.5

Головуючий в 1 інстанції: Венгєвська Н.Б.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Димерлія О.О. та Єщенка О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Чаплинської районної ради Херсонської області на постанову Чаплинського районного суду Херсонської області від 24 грудня 2010 року по справі за адміністративним позовом прокурора Чаплинського району Херсонської області до Чаплинської районної ради Херсонської області про визнання незаконним і скасування рішення XXXIII сесії Чаплинської районної ради V скликання від 26.02.2010 року,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Чаплинського району Херсонської області в березні 2010р. звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати незаконним і скасувати рішення ХХХШ сесії Чаплинської районної ради У скликання від 26.02.2010 року, про відхилення протесту прокурора Чаплинського району на рішення ХХХП сесії Чаплинської районної ради V скликання від 18.12.2009 року №543 „ Про розгляд депутатського запиту".

В обґрунтування позову зазначалося, що рішенням сесії Чаплинської районної ради №543 від 18.12.2009р. Чаплинську районну державну адміністрацію спільно з філією „Чаплинський автодор" зобов"язано демонтувати інформаційний знак про масові захоронення жертв голодомору 1932-1933 років в селі Преображенка Чаплинського району, встановлений на узбіччі автошляху Каховка-Армянськ, як такий, що встановлений в порушення вимог чинного законодавства. Підставою для скасування цього рішення на думку прокурора є те,що даний знак встановлений без відповідних рішень і погоджень органу місцевого самоврядування, виконавчої влади, органу управління автомобільними дорогами.Однак в рішенні не вказано, які саме погодження та яких саме органів повинні бути отримані для встановлення знаку. При винесенні рішення не враховано, що автомобільна дорога Каховка-Армянськ у смузі відведення якої встановлено зазначений інформаційний знак, відноситься до територіальних автомобільних доріг, які відповідно до ст.9 Закону України „Про автомобільні дороги" відносяться до автомобільних доріг загального користування місцевого значення.

Постановою Чаплинського районного суду Херсонської області від 24 грудня 2010 р. позов задоволено, визнано незаконним та скасовано рішення XXXIII сесії Чаплинської районної ради V скликання від 26.02.2010 року №543 «Про розгляд депутатського запиту».

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Чаплинська районна рада Херсонської області в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв’язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою у задоволенні вимог прокурора.

Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень та до канцелярії Одеського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання Чаплинської районної ради Херсонської області про розгляд справи за їх відсутності, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення.

Так судом першої інстанції встановлено, що у вересні 2008 року на узбіччі автошляху Каховка-Армянськ біля повороту на с. Преображенка було споруджено інформаційний щит з написом „Масове поховання жертв Голодомору 1932-1933 років", який був встановлений за бюджетні кошти за рішенням Чаплинської районної державної адміністрації.

Як зазначено в мотивувальній частині рішення суду першої інстанції , Чаплинська районна державна адміністрація встановлюючи інформаційний знак діяла відповідно до вимог ст..3 ч.4 Закону України „Про Голодомор 1932-1933 років в Україні", згідно якого органи державної влади та місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень зобов’язані вживати заходів щодо увічнення пам’яті жертв та постраждалих від Голодомору 1932-1933 років в Україні, в тому числі спорудження у населених пунктах меморіалів пам’яті та встановлення пам’ятних знаків жертвам Голодомору. Суд першої інстанції погодився з позивачем стосовно того, що встановленний на узбіччі дороги інформаційний щит не належить до жодної категорії дорожніх знаків, передбаченних „Правилами дорожнього руху", затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306. Суд дійшов висновку ,що даний інформаційний щит не є дорожнім знаком, і для його встановлення не можуть бути застосовані вимоги передбачені до дорожніх знаків, а відповідно заперечення відповідача не обґрунтовані і не спростовують доказів позивача, про прийняття незаконного рішення районною радою про відхилення протесту прокурора Чаплинського району Херсонської області, тому внесений протест прокурором Чаплинського району Херсонської області є обґрунтований і винесений на законних підставах.

Однак судова колегія не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішенням XXXII сесії Чаплинської районної ради V скликання від 18 грудня 2009 року № 543 «Про розгляд депутатського запиту»зобов'язано районну державну адміністрацію спільно з філією «Чаплинський райавтодор»демонтувати інформації знак (інформаційне панно) про масові захоронення жертв голодомору 1932-1933 років в селі Преображенка, який встановлено на узбіччі автошляху Каховка-Армянск, в порушення вимог чинного законодавства.

Прокурором Чаплинського району 10 лютого 2010 року за № 24/242 внесено протест на дане рішення.

Так, відповідно до статті 9 Закону України «Про автомобільні дороги»встановлено чіткий перелік складових автомобільної дороги загального користування у межах смуги відведення.

Розміщення інших об'єктів у межах смуги відведення без погодження з власниками доріг не допускається.

Єдиними правилами ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правилами користування ними та охорони, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року № 198, встановлено, що будівництво споруд, прокладання інженерних комунікацій та виконання інших робіт у межах смуги відчуження автомобільних (позаміських) доріг або червоних ліній міських вулиць і доріг здійснюється в порядку, який визначають відповідно Укравтодор, Держбуд і Держжитлокомунгосп за погодженням з Головним управлінням Державтоінспекції МВС.

Інформаційно-сервісні, інформаційно-вказівні або інші дорожні знаки, не передбачені стандартами і технічними умовами (спеціальні конструкції), встановлюються в межах червоних ліній міських вулиць і доріг та смуг відчуження автомобільних (позаміських) доріг з дозволу Департаменту Державтоінспекції МВС.

Спеціальними конструкціями є : тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та не наземні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції та ін.)

Розміщення зовнішньої реклами у межах смуг відведення автомобільних доріг і залізничних переїздів провадиться за погодженням з органами державного управління автомобільними дорогами або їх власниками та Державтоінспекцією з дотриманням відповідних вимог.

Згідно з Наказом Державної служби автомобільних доріг України «Про затвердження Порядку видачі дозволів на розміщення, будівництво, реконструкцію та функціонування об'єктів сервісу на землях дорожнього господарства та згод і погоджень на об'єкти зовнішньої реклами вздовж автомобільних доріг загального користування»від 29.09.2005 року № 414, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 26.10.2005 року № 1266/11546, при проектуванні, будівництві, реконструкції та експлуатації об'єктів сервісу, рекламних засобів обов'язково мають бути виконані вимоги, передбачені цим Порядком та технічними умовами і, у разі потреби, додатковими експертними висновками щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, надійності конструкцій та охорони довкілля.

Розробка проектно-кошторисної документації (далі - ПКД) на будівництво, реконструкцію та облаштування об'єктів сервісу, розміщення рекламних засобів має виконуватися спеціалізованою проектною організацією, яка має відповідну ліцензію. Для виконання будівельних робіт залучаються спеціалізовані організації, які мають відповідну ліцензію.

На стадії розробки ПКД заявник повинен одержати в органах безпеки дорожнього руху МВС України технічні умови щодо дотримання вимог з безпеки дорожнього руху. При цьому органи безпеки дорожнього руху МВС України погоджують ПКД і беруть участь у прийнятті об'єкта в експлуатацію у складі Державної технічної комісії.

При розробці проектів (або схем) організації дорожнього руху відповідно до ГСТУ 213-03450778.092-2002 на ділянках доріг, де розміщені об'єкти, слід передбачти комплекс обов'язкових заходів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху транспорту, пішоходів, інших користувачів.

Державна служба автомобільних доріг України (або уповноважений нею Орган) видає дозволи на розміщення і будівництво об'єктів сервісу, здійснює погодження дозволів та надає згоду на розміщення зовнішньої реклами тільки за наявності позитивних висновків і обґрунтувань.

Факт не погодження районною державною адміністрацією дій, спрямованих на встановлення інформаційного панно на км. 28+300 автомобільної дороги Нова-Каховка - А'рмянськ підтверджується наявним в матеріалах справи (арк..спр.84) листом служби автомобільних доріг у Херсонській області від 25 січня 2010 року № 03-8/112.

Після узгодження проектно-кошторисної документації на будівництво об'єкта, отримання документа на право користування (власності) земельною ділянкою та укладання договору з будівельною організацією, яка має відповідну ліцензію, власнику майбутнього об'єкта видається ордер на право виконання робіт (далі —ордер) у межах земель дорожнього господарства.

Питання відповідності розміщення спеціальних конструкцій і зовнішньої реклами перевіряються представниками Служби або уповноваженого нею Органу. При невідповідності розміщення даних об'єктів вимогам узгодженого проекту (або схеми) вони підлягають демонтажу (ліквідації) їх власником або дорожньо-експлуатаційними організаціями.

Крім того, розміщення інформаційного панно (спеціальної конструкції) на земельній ділянці передбачає її використання (встановлення, поточні монтажні роботи тощо), а використання землі в Україні, згідно зі статтею 2 Закону України «Про плату за землю», є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Об'єктом плати за землю є земельне ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Згідно з приписами, наведеними у частині 3 статті 125 Земельного кодексу України, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Отже, земельна ділянка повинна використовуватись за наявності правовстановлюючого документа на землю, передбаченого статтею 126 Земельного кодексу України.

Таким чином, оскільки встановлений інформаційний знак на узбіччі автошляху Каховка - Армянськ про масові захоронення жертв голодомору 1932-1933 років в селі Преображенка був встановлений без відповідних рішень і погоджень органу місцевого самоврядування, виконавчої влади, органу державного управління автомобільними дорогами, орган місцевого самоврядування, а саме Чаплинська районна рада Херсонської області правомірно , керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та статтею 6 Закону України «Про дорожній рух», яка регламентує, що до компетенції районної Ради народних депутатів у сфері дорожнього руху належить керівництво та контроль за діяльністю підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання за виконанням вимог законодавства, рішень органів державної виконавчої влади про дорожній рух і його безпеку, прийняла рішення XXXIII сесії Чаплинської районної ради V скликання від 26.02.2010 року про демонтаж інформаційного знаку, тому задоволення позову прокурора та скасування цього рішення судом першої інстанції є необґрунтованим.

Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову прокурора Чаплинського району Херсонської області відмовити.

Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Чаплинської районної ради Херсонської області - задовольнити.

Постанову Чаплинського районного суду Херсонської області від 24 грудня 2010р. - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволені адміністративного позову прокурора Чаплинського району Херсонської області до Чаплинської районної ради Херсонської області про визнання незаконним і скасування рішення XXXIII сесії Чаплинської районної ради V скликання від 26.02.2010 року –відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Зуєва Л.Є.

суддя Димерлій О.О.

суддя Єщенко О.В.