Постанова № 66953028, 31.05.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2017
Номер справи
160/177/17
Номер документу
66953028
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2017 рокуЛьвів№ 876/5597/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддівДовгополова О.М.,

ОСОБА_1,

з участю секретаря судового засіданняГнідець Р.І.,

позивачаОСОБА_2,

представника відповідачаОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Локачинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Локачинського районного суду Волинської області від 10 квітня 2017 року в адміністративній справі № 160/177/17 за позовом ОСОБА_2 до Локачинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

21 березня 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Локачинського районного суду Волинської області з адміністративним позовом до Локачинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (надалі Локачинське ОУПФУ), в якому просила визнати дії відповідача неправомірними та зобовязати провести перерахунок з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, грошової винагороди за багаторічну працю в органах державної влади), згідно з довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з яких сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, починаючи з 28.03.2014 р.

Позов обґрунтовано тим, що 30.12.2016 р. вона звернулась до відповідача із письмовою заявою про проведення їй перерахунку пенсії за віком, як державному службовцю, на підставі доданої довідки від 30.12.2016 № 1362, до якої включено зазначені виплати, які входять до системи оплати праці державного службовця, а тому повинні бути враховані при визначенні розміру її пенсії. Проте рішенням відповідача у цьому їй було відмовлено.

Постановою Локачинського районного суду Волинської області від 10 квітня 2017 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Локачинського ОУПФУ щодо відмови ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії.

Зобовязано Локачинське ОУПФУ провести ОСОБА_2 з 01.10.2016 перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків відповідно до норм законодавства, що діяли на час призначення пенсії, включаючи суми заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошові винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Локачинського ОУПФУ про перерахунок пенсії за період з 28.03.2014 р. по 30.09.2016 р. залишено без розгляду.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Локачинського ОУПФУ на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 640 грн.

Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржило Локачинське ОУПФУ, яке вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати державного службовця, тому зараховувати їх до суми заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» немає підстав.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу після звільнення з органів місцевого самоврядування відповідачем з 28.03.2014 призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Оскільки пенсія призначена без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за багаторічну працю в органах державної влади, позивач 30.12.2016 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Листом № 1/Н-02 від 13.01.2017 в задоволенні заяви позивачу відмовлено, що стало підставою звернення до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними, оскільки виплати, на які нараховуються страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються до заробітку для обчислення пенсії державного службовця, а отже позивач має право на перерахунок пенсії як державному службовцю з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за багаторічну працю в органах державної влади з 01 жовтня 2016 року.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, частково відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права та є частково вірними.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

З наведеного видно, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Судом встановлено, що позивач в 2012 2014 роках отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, грошову винагороду за багаторічну працю в органах державної влади, на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що Локачинське ОУПФУ неправомірно не врахувало позивачу при призначенні пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, грошову винагороду за багаторічну працю в органах державної влади.

Така ж позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13.

При цьому відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною пятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

-у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

-у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Таким чином, оскільки позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії 30.12.2016, додавши при цьому відповідну довідку, що підтверджує нарахування і виплату позивачу сум, які не були враховані при призначення їй пенсії, то такий необхідно провести відповідно до наведених вище вимог закону з 01.01.2017.

Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно зі статтею 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення заявленого позову з вищевикладених мотивів.

Окрім цього, відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Локачинського ОУПФУ на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 320 грн 00 коп. сплаченого судового збору (пропорційно до суми задоволених вимог).

Керуючись ст.ст.160, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Локачинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області задовольнити частково.

Постанову Локачинського районного суду Волинської області від 10 квітня 2017 року в адміністративній справі № 160/177/17 скасувати та прийняти нову, якою позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Локачинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії.

Зобовязати Локачинське обєднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків відповідно до норм законодавства, що діяли на час призначення пенсії, включаючи суми заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошові винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади з 01 січня 2017 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Локачинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45500, Волинська обл., смт.Локачі, вул.Володимирська, 22; код ЄДРПОУ 40364531) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (Волинська обл., Локачинський район, с.Затурці, вул.Набережна, 2) судові витрати (пропорційно до задоволених позовних вимог) в розмірі 320 (триста двадцять) грн 00 коп. сплаченого судового збору.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Постанову складено в повному обсязі 06 червня 2017 року.