ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову
22 травня 2017 року справа №826/6669/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши на стадії підготовчого провадження клопотання Приватного акціонерного товариства “Морський регістр судноплавства в Україні” про забезпечення адміністративного позову у справі
за позовом
Приватного акціонерного товариства “Морський регістр судноплавства в Україні”
до
третя особа
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
Військова прокуратура Південного регіону України
про
визнання протиправним та скасування наказу
В С Т А Н О В И В :
Приватне акціонерне товариство “Морський регістр судноплавства в Україні” (далі по тексту – позивач, ПрАТ “РС в Україні”) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі по тексту – відповідач), за участю третьої особи - Військової прокуратури Південного регіону України (далі по тексту – третя особа), в якому просить: визнати протиправним та скасувати наказ від 02 березня 2017 року №287 про застосування до позивача спеціальної санкції у виглядів тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, прийнятий на підставі подання Військової прокуратури Південного регіону України вих. від 12 січня 2017 року №27/-133вих-17.
Разом із адміністративним позовом позивач подав також клопотання про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу, посилаючись на існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам та інтересам до ухвалення рішення у справі.
Частина перша статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Зважаючи на терміновість заявленого клопотання, суд вважає за можливе вирішити його без повідомлення осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши заявлене клопотання, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень.
Судом встановлено, що ПрАТ “РС в Україні” є суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності, зокрема здійснює діяльність у сфері допоміжного обслуговування водного транспорту, будування суден і плавучих конструкцій, ремонт та технічне обслуговування суден і човнів, здійснює класифікацію суден.
Згідно з наказом Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 02 березня 2017 року №287 “Про застосування спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності – до суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності України” відповідно до статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”, на підставі подання Військової прокуратури Південного регіону України вих. від 12 січня 2017 року №27/-133вих-17, вх. від 16 січня 2017 року №05/2817-17, за проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки, порушення статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом вирішено застосувати спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності України, зазначеного у додатку до цього наказу, а саме до ПрАТ “РС в Україні”.
Відповідно до абзацу п’ятого частини першої статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” за порушення цього або пов’язаних з ним законів України до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб’єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов’язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Згідно з частиною шостою статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов’язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб’єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Наведене свідчить, що після закінчення 40-денного строку з дня набрання чинності оскаржуваним наказом ПрАТ “РС в Україні”, тобто з 11 квітня 2017 року, позбавлене здійснювати зовнішньоекономічну діяльність та переводиться на індивідуальний режим ліцензування.
Разом з тим, позивач наполягає на протиправності оскаржуваного наказу в частині застосування до ПрАТ “РС в Україні” спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, оскільки ним не вчинялось дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки України, та звертає увагу, що зупинення зовнішньоекономічної діяльності може призвести до негативних наслідків, зокрема у вигляді невиконання зобов’язань перед судноремонтними заводами та перед судновласниками, втрат замовлень від іноземних судновласників на ремонти суден на території України, нарахування штрафних санкцій за невиконання договірних зобов’язань, невиплати заробітної плати та невиконання зобов’язань зі сплати податків і зборів.
Наведене свідчить про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам ПрАТ “РС в Україні” до ухвалення рішення у справі, а для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат без вжиття заходів забезпечення позову.
Згідно з частиною третьою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб’єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб’єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов’язковою для виконання.
З урахуванням зазначеного, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне задовольнити заявлене клопотання та зупинити дію наказу Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 02 березня 2017 року №287 “Про застосування спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності – до суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності України” до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
Відповідно до частини першої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Частиною п’ятою статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 117, 118, 160 та 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання Приватного акціонерного товариства “Морський регістр судноплавства в Україні” (код ЄДРПОУ 01125560; 65014, Одеська обл., м. Одеса, Приморський район, вул. Польська, буд. 20) про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити.
2. Зупинити дію наказу Міністерства економічного розвитку та торгівлі України (ідентифікаційний код 37508596; 01008, м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 12/2) від 02 березня 2017 року №287 “Про застосування спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності – до суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності України” до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
3. Ухвала є виконавчим документом та підлягає негайному виконанню.
4. Строк пред’явлення ухвали до виконання – до 22 травня 2020 року.
Ухвала набирає законної сили в порядку встановленому пунктом 5 статті 118 та статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 6 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя В.А. Кузьменко