
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2017 р. Справа №818/582/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представників позивача - Король М.І.,
- Мордвінової Т.П.,
представника відповідача - Загорулько В.В.,
представника третьої особи - Тіунової І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/582/17 за позовом Управління Держпраці у Сумській області до приватного підприємства "Житло-Сервіс", треті особи: управління житлово-комунального господарства Роменської міської ради, товариство з обмеженою відповідальністю "Облсумиліфт" про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Сумській області (далі по тексту - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до приватного підприємства "Житло-Сервіс" (далі по тексту - відповідач, ПП "Житло-Сервіс"), треті особи: управління житлово-комунального господарства Роменської міської ради, товариство з обмеженою відповідальністю "Облсумиліфт" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити роботи (виробництво) - експлуатацію пасажирських ліфтів з реєстраційними номерами 1609, 1610 - загальна кількість 2 ліфта.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що проведеною перевіркою було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, що є перешкодою для подальшої експлуатації ліфтів.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.24-29) та зазначила, що житловий будинок АДРЕСА_1, в якому розміщені ліфти з реєстраційними номерами 1609, 1610, передані на утримання та обслуговування відповідачу без передачі права власності. Власником та балансоутримувачем вказаного житлового будинку є управління житлово-комунального господарства Роменської міської ради. А тому, відповідач не має забезпечувати належне технічне обслуговування та експлуатацію ліфтів.
Представник третьої особи - ТОВ "Облсумиліфт" при розгляді справи покладалася на розсуд суду.
Представник третьої особи - управління житлово-комунального господарства Роменської міської ради у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи без його участі та пояснив, що ПП "Житло-Сервіс" є суб'єктом господарювання, який здійснює функції по утриманню та обслуговуванню житлового фонду, відтак має забезпечувати належне технічне обслуговування та експлуатацію ліфтів.
Суд, заслухавши представників сторін та третьої особи, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що 30.11.2016 наказом Управління Держпраці у Сумській області №863-ОД затверджено план проведення перевірок суб'єктів господарювання на 2017 рік. Згідно даного плану, планова всебічна (комісійна) перевірка ПП "Житло-Сервіс" була запланована на період з 01 по 07 квітня 2017 року (а.с.8-9).
На підставі плану та графіку проведення планових перевірок, позивачем видано наказ №187 від 27.03.2017 "Про проведення всебічної комісійної перевірки", видано Повідомлення про проведення планової перевірки суб'єкта господарювання від 06.03.2017 №05-30/43 (а.с.10,11). Направлення на проведення перевірки від 27.03.2017 №05-29/118 вручено директору ПП "Житло-Сервіс" ОСОБА_6 03.04.2017 про що свідчить його особистий підпис.
Посадовими особами Управління Держпраці у Сумській області було проведено планову всебічну комісійну перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки у ПП "Житло-Сервіс", за результатами якої складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 06.04.2017 №05-34/232 ( а.с.13-16, далі по тексту - Акт перевірки). Один примірник Акту перевірки отримано директором відповідача ОСОБА_6 під особистий підпис.
Згідно Акту перевірки серед виявлених порушень нормативно-правових актів з охорони праці є такі, що перешкоджають подальшій експлуатації ліфтів, а саме:
- відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме ліфтів з реєстраційними номерами 1609, 1610, чим порушено вимоги пункту 9.7.1. НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 1 розділу V Акту перевірки);
- не перереєстровані на ПП "Житло-Сервіс" в Управління Держпраці у Сумській області ліфти з реєстраційними номерами 1609,1610, чим порушено пункти 9.1.6. та 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» (пункт 2 розділу V Акту перевірки);
- головний інженер не пройшов навчання та перевірку знань НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів», чим порушено вимоги пунктів 9.7.2. та 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови та безпечної експлуатації ліфтів» та пункту 4.1. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (пункт 3 розділу V Акту перевірки).
Загальна кількість ліфтів з порушеннями, що перешкоджають подальшій експлуатації 2 одиниці, а саме ліфти з реєстраційними номерами 1609,1610.
На підставі Акту перевірки винесено Припис від 07.04.2017 №05-35/132 про усунення порушень законодавства (а.с.17-18).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Пункт 9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 №190, встановлює що робота ліфта не дозволяється, якщо:
- відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію;
- не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта;
- закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта;
- не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів;
- відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери);
- не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці;
- знос канатів перевищує встановлені норми;
- є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта;
- несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.
Згідно пункту 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України: від 11.08.2011 №826, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони Праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки:
- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відповідно пункту 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Варто зазначити, що відповідно до п. 1.1 та п. 1.2, розділу 1 договору на утримання житлових будинків та прибудтакових територій № 01-15/-05 від 01.08.2005 ПП "Житло-Сервіс" було передано функції з утримання житнових будинків, споруд, будинків-гуртожитків і прибудинковик територій з метою забезпечення кваліфікованого, якісного, гарантованого обслуговування та ремонту житлового фонду, його технічного обладнаний, надання житлово-комунальних послуг для створення мешканцям будинків належних умов проживання.
Крім того, рішенням Виконавчого комітету Роменської міської ради від 25.07.2012 № 143 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають населенню підприємства по обслуговуванню житлового фонду" установлені тарифи на послуги з утримання будинків і споруд. Згідно додатку №2 до даного рішення передбачено, що до складу тарифу входить вартість технічного обслуговування ліфтів. Дана обставина підтверджує, що відповідальність за утримання в належному технічному стані ліфтів покладена на відповідача.
В пункті 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» вказано, що допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (клясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери тa інші підсобні і технічні приміщення). Тобто, ліфт - це невідємна частина житлового будинку і його утримання та обслуговування повинна здійснювати організація, якій житловий будинок переданий на обслуговування та утримання, згідно рішення виконавчого комітету Роменської міської ради від 20.02.2002 року № 67.
Таким чином, саме ПП "Житло-Сервіс" є суб'єктом господарювання, який здійснює функції по утриманню та обслуговуванню житлового фонду, зокрема, житлового будинку АДРЕСА_1, в якому розміщені ліфти з реєстраційними номерами 1609, 1610.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області до приватного підприємства "Житло-Сервіс", треті особи: управління житлово-комунального господарства Роменської міської ради, товариство з обмеженою відповідальністю "Облсумиліфт" про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати до приватного підприємства "Житло-Сервіс" (код ЄДРПОУ 31374387) заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити роботу (виробництво) - експлуатацію пасажирських ліфтів з реєстраційними номерами 1609, 1610 - загальна кількість 2 ліфта.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 06.06.2017 року.