Постанова № 66951732, 31.05.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2017
Номер справи
823/504/17
Номер документу
66951732
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2017 року справа № 823/504/17

09 год. 45 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Гордієнко Ю.П.,

за участю представників:

позивача - Андрущенка О.О.,

відповідача - Недоступ О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кредитної спілки "Кредит-Союз" до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання недійсним та скасування рішення, визнання незаконними дій,

встановив:

Кредитна спілка "Кредит-Союз" подала позов, в якому просить:

- визнати недійсним та скасувати повністю податкове рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 16.02.2017 за № 274/23-01-12-01 (про виключення КС "Кредит-Союз" з Реєстру неприбуткових установ та організацій та скасування ознаки неприбутковості);

- визнати незаконною дію державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області щодо не визнання звіту КС "Кредит-Союз" про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за реєстраційним № 9270287551 від 23.02.2017 за 2016 рік в якості податкової звітності.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії щодо не визнання звіту КС "Кредит-Союз" про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за реєстраційним № 9270287551 від 23.02.2017 за 2016 рік в якості податкової звітності є незаконними, а оскаржуване рішення необґрунтованим та таким, що суперечить вимогам законодавства України, оскільки станом на 13.08.2015 КС "Кредит-Союз" внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а до1 липня 2017 року Податковий кодекс забороняє виключати кредитну спілку "Кредит-Союз" із реєстру неприбуткових організацій відповідно до абзацу 2 пункту 34 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Окрім того, кредитна спілка "Кредит-Союз" а ні в 2015, а ні в 2016 роках не здійснювала розподіл своїх доходів (або їх частин) серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування ЄРС), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.

Позивач наголошує, що кредитна спілка "Кредит-Союз" відповідно до статті 1 Закону України "Про кредитні спілки" та відповідно до пункту 2.1 розділу І статуту кредитної спілки "Кредит-Союз" є неприбутковою організацією. Вказане твердження позивача підтверджується і рішеннями відповідача № 1235/23-01-15-01 від 19.08.2014 та № 2915/23-01-12-01 від 23.08.2016 відповідно до яких кредитна спілка "Кредит-Союз" повторно була внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій за ознакою неприбуткової установи (0110).

Представник позивача в судовому засіданні просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, мотивуючи свою позицію тим, що відповідно до пункту 8.3 розділу 8 статуту кредитної спілки "Кредит-союз" до повноважень загальних зборів віднесено прийняття рішення про порядок розподілу доходу, що суперечить вимогам статті 133 Податкового кодексу України.

Також, позивач включений до реєстру фінансових установ, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію А00 № 617942 від 30.03.2004, а отже КС "Кредит-союз" являється фінансовою установою, утвореною для отримання прибутку, та містить норми щодо можливості розподілу доходів, а від так відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру підлягає виключенню з реєстру.

Оскільки КС "Кредит-союз" є прибутковою організацією, отже не може подавати звіт про використання коштів неприбуткових організацій, а тому рішення відповідача № 274/23-01-12-01 від 16.02.2016 винесене у межах та спосіб визначений чинним законодавством.

Представник відповідача в судовому засіданні просила в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю з підстав, викладених в письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що кредитна спілка "Кредит-Союз", як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 25204519, зареєстрована 30.03.2004.

Рішеннями відповідача № 1235/23-01-15-01 від 19.08.2014 та № 2915/23-01-12-01 від 23.08.2016 кредитна спілка "Кредит-Союз" повторно була внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій за ознакою неприбуткової установи (0110).

12 серпня 2016 року позивач до контролюючого органу подав заяву № 561 від 09.08.2016, в якій відповідно до пункту 35 розділу ХХ перехідних положень Податкового кодексу України просив включити кредитну спілку "Кредит-Союз" до нового реєстру неприбуткових організацій.

Відповідно до рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області № 274/23-01-12-01 від 16.02.2017 про виключення з реєстру неприбуткових установ та організацій з 16.02.2017 кредитній спілці "Кредит-Союз" скасовано ознаки неприбутковості, підставою послугувало розподіл доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.

17 лютого 2017 року відповідач листом № 2357/23-01-12-11/15 повідомив КС "Кредит-Союз", що у разі утворення кредитної спілки в порядку, визначеному Законом України "Про кредитні спілки" № 2908-ІІ від 20.12.2001, то такою кредитною спілкою не можуть бути дотримані вимоги, встановлені підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, тому вони не можуть перебувати в реєстрі неприбуткових організацій починаючи з 01.01.2015 та не підлягають включенню до нового Реєстру.

Такі кредитні спілки, як фінансові установи, є платниками податку на прибуток у порядку встановленому розділом ІІІ Податкового кодексу України починаючи з 01.01.2015.

З огляду на викладене позивач не може бути визнаний неприбутковою організацією відповідно до вимог Кодексу, не підлягає включенню до нового реєстру та є платником податку на прибуток на загальних підставах.

Таким чином, відповідач запропонував КС "Кредит-Союз" подати податкові декларації з податку на прибуток за 2015-2016 роки.

22 лютого 2017 року кредитна спілка "Кредит-Союз" до контролюючого органу подала звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період 2016 року, однак листом від 23.02.2017 № 2636/23-01-12-01/2 відповідач повідомив про невизнання вказаного звіту як податкової звітності на підставі ст. ст. 48, 49, п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, п. 4.23 наказу ДПСУ від 14.06.2012 № 516.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про кредитні спілки" від 20 грудня 2001 року № 2908-III (далі - Закон № 2908-III) кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Згідно з частиною 1 статті 7 Закону № 2908-III кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України.

Підпунктом 14.1.121 Пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України) передбачено, що неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків; внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Як свідчать матеріали справи, рішеннями відповідача № 1235/23-01-15-01 від 19.08.2014 та № 2915/23-01-12-01 від 23.08.2016 кредитна спілка "Кредит-Союз" повторно була внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій за ознакою неприбуткової установи (0110).

Законом України від 17.07.2015 року № 652 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" (далі - Закон № 652) внесено зміни до Податкового кодексу України. Закон № 652 набрав чинності 13.08.2015.

Так, відповідно до пункту 4 підрозділу 4 розділу ХХ ПК України установлено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24 січня 2013 року.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 липня 2017 року.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.

Як свідчать матеріали справи, кредитна спілка "Кредит-Союз" станом на 13.08.2015 була внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій (рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області № 1235/23-01-15-01 від 19.08.2014 та № 2915/23-01-12-01 від 23.08.2016), а тому позивач не підлягає виключенню з цього Реєстру до 1 липня 2017 року.

Отже, рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 16.02.2017 за № 274/23-01-12-01 (про виключення КС "Кредит-Союз" з Реєстру неприбуткових установ та організацій та скасування ознаки неприбутковості) та дії щодо невизнання визнання звіту КС "Кредит-Союз" про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за реєстраційним № 9270287551 від 23.02.2017 за 2016 рік в якості податкової звітності є протиправними.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, передбачені пунктом 1 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача, а також визнання протиправною дії щодо невизнання звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації в якості податкової звітності, у зв'язку з чим позовні вимоги слід задовольнити частково.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати повністю податкове рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 16.02.2017 за № 274/23-01-12-01 (про виключення КС "Кредит-Союз" з Реєстру неприбуткових установ та організацій та скасування ознаки неприбутковості).

Визнати протиправною дію державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області щодо невизнання звіту КС "Кредит-Союз" про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за реєстраційним № 9270287551 від 23.02.2017 за 2016 рік в якості податкової звітності.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39497534) на користь кредитної спілки "Кредит-Союз" (18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 250, ідентифікаційний код 25204519) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3200 (три тисячі двісті) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена в повному обсязі 06.06.2017.