Постанова № 66950938, 29.05.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2017
Номер справи
812/1567/16
Номер документу
66950938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 травня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1567/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шембелян В.С.,

при секретарі судового засідання: Олійник О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Дочірнього підприємства "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально - оздоровчих закладів профспілок України" "Укрпрофоздоровниця" про стягнення коштів за податковим боргом,-

ВСТАНОВИВ:

13 грудня 2016 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Дочірнього підприємства "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 46168,49 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Дочірнє підприємство "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (далі ДП "Санаторій "Озерний", відповідач є самостійним суб'єктом, який має права юридичної особи, перебуває на податковому обліку як платник податків в Рубіжанської ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області.

Податковий борг відповідача виник внаслідок несплати самостійно визначених у податоквих деклараціях податкових зобов'язань з податку на додану вартість, а також на підставі податкових повідомлень-рішень від 16.08.2016 № 0003351201 та № 0003361201, які своєчасно були отримані відповідачем та не оскаржені.

Податковим органом відповідачу направлено податкову вимогу Форми "Ю" від 10.02.2016 № 121-23.

ДП "Санаторій "Озерний", добровільно борг не сплачено, а заходи з погашення податкового боргу здійсненні Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області результатів не дали, у зв'язку з чим позивач просив стягнути з відповідача кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, на суму податкового боргу в розмірі 46168,49 грн.

Представник позивача у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав, надав заперечення, в яких зазначив, що відповідно до КОР за 2015 рік недоїмка, що виникла за період 2014-2015 роки з нарахованими необхідними штрафними санкціями за несвоєчасну сплату податку на додану вартість і сума пені були сплачені. Згідно з актом звірки від 10.02.2016 за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 позитивне сальдо розрахунків складає 19484,97 грн. З актом звірки від 06.04.2017 відповідач згоден частково. Крім того, зазначив, що згідно з Законом України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" статті 2 «Мараторій на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними зобов'язаннями» фінансові установи зобов'язані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості (а.с.158-159).

При вирішенні цієї справи суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Відповідно до статті 6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

У відповідності із статтею 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки; не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації); повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 203.1. статті 203 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1. цієї статті для подання податкової декларації (пункт 203.2. ст.203 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів в порядку ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.

Дочірнє підприємство "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця"є юридичною особою, зареєстроване за адресою: 92900, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, перебуває на податковому обліку в Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (а.с. 5-8).

У зв'язку з несплатою сум узгоджених податкових зобов'язань, на підставі проведеної згідно вимог п.п.75.1.1 п. 75.1 ст.75, ст.76 ПКУ камеральної перевірки щодо своєчасності сплати Відповідачем податку на додану вартість за 2014-2015рр, було складено Акт від 13.07.2016 № 383/1200/2649153 (а.с.119-145). Проведеною перевіркою встановлено порушення п.57.1 статті 57 ПКУ, що привело до порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання платежів з податку на додану вартість.

За результатами перевірки були прийняти податкові повідомлення-рішення, а саме: від 16.08.2016 № 0003351201, яким за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 243743,45 грн нарахований штраф у розмірі 20 % за загальний період з 01.09.2014 по 16.04.2015 в розмірі 48748,69 грн, а також № 0003361201, яким за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 1475393,30 грн нарахований штраф у розмірі 10 % за загальний період з 01.07.2014 по 29.01.2016 в розмірі 14753,93 грн. Відповідачем зазначені рішення отримані своєчасно 19.08.2016, не оскаржені та не скасовані (а.с. 15-19).

Отже, зазначене зобов'язання щодо сплати сум штрафу є узгодженим відповідно до абзацу другого підпункту 56.17.5 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України.

19.09.2016 відповідач подав до Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області податкову декларацію з податку на додану вартість № 9171471743 за серпень 2016 року на суму 23155,00 грн. (а.с. 20-21).

19.10.2016 відповідач подав до Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області податкову декларацію з податку на додану вартість № 9197056737 за вересень 2016 року на суму 1053,00 грн. (а.с. 22-23).

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ сума грошового зобов'язання, самостійно узгоджена платником податків, але не сплачена у встановлений строк, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 49.16 ст. 49 ПКУ платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 59.1 ПКУ у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Згідно п. 58.3 ПКУ податкове повідомлення- рішення вважається надісланим (вручення) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Пунктами 59.4 та 59.5 статті 59 ПКУ визначено, що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Рубіжанською ОДПІ у відповідності до п. 59.1 ст. 59 ПКУ відповідачу було направлено поштою 10.02.2016 податкову вимогу форми "Ю" від 10.02.2016 № 121-23, яка отримана відповідачем 17.02.2016 (а.с.9).

Вищезазначена вимога у встановленому законом порядку не оскаржувалася, податковим органом не скасовувалась та не відкликалась, отже є чинною на час розгляду справи.

На підставі п. 95.1 ст. 95 ПКУ орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПКУ стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Наявність податкового боргу у відповідача на час розгляду справи в суді також підтверджено актами звірки від 10.02.2016 № 1272-12, від 06.09.2016 № 856-07 та від 06.04.2017 ( а.с.233-235).

Посилання відповідача на ст.2 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Закону № 1669-VII) як на підстави звільнення позивача від відповідальності за прострочення виконання податкових зобов'язань суд оцінює критично, оскільки зазначена норма права не розповсюджується на спірні правовідносини з адміністрування податків та зборів, що склалися між сторонами, а стосується лише виконання договірних зобов'язань.

Відповідно до ст.10 Закону України №1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відповідач не довів наявності обставин непереборної сили, що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, оскільки а ні податковому органу під час проведення перевірки та прийняття зазначених повідомлень-рішень, а ні суду не надав відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України.

Оскільки судом встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 46168,49 грн перед бюджетом, який до теперішнього часу в добровільному порядку не сплачено, сума податкового боргу є узгодженою, податковим органом дотримано порядок звернення до суду з позовом, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Дочірнього підприємства "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально - оздоровчих закладів профспілок України" "Укрпрофоздоровниця" про стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити.

Стягнути з розрахункових рахунків Дочірнього підприємства "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (код ЄДРПОУ 02649153, адреса: 92900, Луганська область, м. Кремінна,) відкритих у банках, обслуговуючих Дочірнє підприємство "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" на користь Державного бюджету України кошти за податковим боргом з податку на додану вартість у сумі 46168,49 грн (сорок шість тисяч сто шістдестя вісім гривень 49 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову у повному обсязі складено та підписано судом 06 червня 2017 року.

Суддя В.С. Шембелян