Постанова № 66940748, 23.05.2017, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
23.05.2017
Номер справи
295/13783/16-а
Номер документу
66940748
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №295/13783/16-а

Категорія 87

2-а/295/73/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.05.2017 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді - Перекупка І.Г,

при секретарі - Сидорець К.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить з урахуванням уточненого адміністративного позову визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу для призначення пенсії за віком період роботи муляром в в/ч 36827 правонаступником якого є філія ДП «Укрвійськбуд» 75 Управління начальника робіт, а саме з 07.07.1981 року по 07.06.1991 року та призначити і виплатити позивачу із 12.01.2016 року пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за списком № 2 згідно із пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В обґрунтування позову зазначив, що в січні 2016 року звернувся із заявою до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії за віком, оскільки на той момент досяг 60 років. Проте листом від 03.02.2017 року №1776/09 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з тим, що недостатньо страхового стажу, не зарахувавши період роботи позивача з 25.07.1988 року по 20.07.1995 року в РСУ-2 Облремстройтресту посилаючись на те, що в трудовій книжці записи завірені печаткою УРСР, яка не може бути прийнята до уваги. Позивач вважає такі дії Управління протиправними та такими, що порушують його права.

В судовому засіданні позивач підтримав позов у повному обсязі та просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити в його задоволенні.

Суд, вислухавши пояснення сторін та свідка, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що в серпні 2016 року позивач звернувся із заявою до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки на той момент досяг 55 років.

Листом відповідача від 22.01.2016 № 811/04 року було розглянуто заяву ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу роботи 12 років 6 місяців та документів, які підтверджують роботу в шкідливих умовах праці по списку № 2.

Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерство Оборони України від 11.11.2015 року №19109/02 зазначено, що згідно історичної довідки та ліквідаційного акту в/ч 36827 розформовано 01 грудня 1998 року відповідно до наказу МО України № 27 від 29 січня 1998 року, правонаступником визначено філію ДП «Укрвійськбуд» 75 Управління начальних робіт та інформацію про переведення ОСОБА_1 на іншу посаду, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати та формування бригад мулярів немає можливості в зв'язку з великою кількостю архівних документів та відсутністю особової картки НОМЕР_1 (а.с. 10)

Враховуючи зміст даного листа, позивач не має змоги надати до Управління пенсійного фонду інші документи, які б підтверджували зазначений період роботи.

За змістом п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років 6 місяців у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок.

У ст. 62 указаного вище Закону зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі Порядок).

Згідно із п. 1 цього Порядку, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 20 вказаного Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Отже, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Таким чином, збирання уточнюючих довідок повинно здійснюватись в випадках неправильного або нечіткого заповнення трудової книжки, що робить незрозумілим зроблений запис. Трудова книжка заповнена у відповідності з діючими нормами, записи виконані розбірливо, є всі печатки і підписи посадових осіб. Записи, які не передбачені нормативним актом до трудової книжки не заносяться.

За змістом п. 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18 листопада 2005 року №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списку за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Враховуючи викладене, підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 і №2 є виконання робіт за відповідною посадою до 21 серпня 1992 року та із вказаного часу в подальшому ще за результатами атестацій умов праці робочого місця.

Згідно із Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10, розділу XXXIII Загальні професії, професії маляра віднесено до посад, що дають право на пенсію на пільгових умовах.

Список №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162, розділу XXXIII Загальні професії вбачається, що посади маляра зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки включено до професій і посад, що дають право на пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36, розділу XXXIII. Загальні професії у всіх галузях господарства, до переліку професій і посад, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, посади маляра зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки включено до професій і посад, що дають право на пенсію на пільгових умовах теж включено.

В Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016 року, в розділі ХХХІІІ. Загальні професії, зазначено посаду: маляри, зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.

Згідно зі ст. 100 Закону «Про пенсійне забезпечення», особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

Із записів у трудовій книжці позивача видно, що ОСОБА_1 працював з 07.07.1981 року по 12.10.1981 року на посаді маляра 3-го розряду; з 12.10.1981 року по 27.07.1984 року на посаді маляра-монтажника 4-го розряду; з 27.07.1984 року по 07.06.1991 року на посаді маляра-монтажника 5-го розряду; з 07.06.1991 року звільнений з роботи за власним бажанням.

Право на зарахування цих періодів роботи ОСОБА_1 на вказаних посадах до пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, крім записів у трудовій книжці, підтверджується й архівного витягу КП «Трудовий архів «Архівіст» Житомирської міської ради.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Згідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 39 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року, № 58, записи про звільнення завіряються печаткою.

Згідно з приписами частини першої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Судом встановлено, що трудова книжка позивача містить всі необхідні записи про роботу у спірний період, які оформлені згідно Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, зокрема запис про звільнення позивача від 07.06.1991 року завірено печаткою.

У ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з наведеного, саме суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести, що він діяв у межах, установлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За змістом ч. 1 ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Згідно частини першої ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступив стороною у справі, або якщо стороною у справі виступила його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 11, 160-163 КАС України, Законом України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування", суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати розпорядження Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно із п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати трудовий стаж позивача за період: 07.07.1981 року по 12.10.1981 року на посаді маляра 3-го розряду; з 12.10.1981 року по 27.07.1984 року на посаді маляра-монтажника 4-го розряду; з 27.07.1984 року по 07.06.1991 року на посаді маляра-монтажника 5-го розряду, що дає право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», професії маляра за списком № 2, а також призначити і виплачувати ОСОБА_1 з 12.01.2016 року пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за списком № 2 згідно із пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Стягнути з Житомирського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області за рахунок державних асигнувань на користь ОСОБА_1 551,20 грн. понесених судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Cуддя І.Г. Перекупка