Постанова № 66934916, 28.03.2017, Пустомитівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
28.03.2017
Номер справи
450/1058/16-а
Номер документу
66934916
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 450/1058/16-а Провадження № 2-а/450/25/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2017 року Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого-судді Добош Н.Б.

при секретарі Бідник І.Р.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Заблоцького Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до голови Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Заблоцького Ярослава Володимировича, Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області про визнання протиправної бездіяльності сільської ради та сільського голови, протиправними дії сільського голови,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася з адміністративним позовом, який в процесі судового розгляду уточнила до голови Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Заблоцького Ярослава Володимировича, Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області в якому просить визнати протиправною бездіяльність Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області за порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації», визнати протиправною бездіяльність голови Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Заблоцького Я.В. за порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації», визнати протиправним дії

голови Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Заблоцького Я.В., які полягають у перевищенні службових повноважень та порушенні Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про захист персональних даних», «Про інформацію».

Свої вимоги мотивує тим, що позивач 17.11.2015 року звернулась до Лапаївської сільської ради та до голови Лапаївської сільської ради Заблоцького Я.В. із інформаційним запитом. Лапаївською сільською радою відповідь на запит скерована поштою і дата поштового штемпеля відрізняється від дати вказаної на запиті більше ніж на 10 робочих днів, а саме на відповіді вказано 24.11.2015 року, дата поштового штемпеля 01.12.2015 року, відповідь позивач отримала 01.12.2015 року, що свідчить про грубе порушення відповідачем норм закону.

Відповідь на запит підписана головою сільської ради Заблоцьким Я.В., який несе персональну відповідальність за достовірність інформації. Позивач вказує. що в даній відповіді вказано, що Лапаївська сільська рада зверталася листом № 376 від 23.12.2014 року в Обласне комунальне підприємство „БТІ та ЕО", а Обласне комунальне підприємство „БТІ та ЕО" повідомило, що листа від 23.12.2014 року Лапаївської сільської ради не отримувало. Також зазначає, що постановою Пустомитівського районного суду Львівської області від 20.01.2014 року позивача визнано потребуючою покращення житлових умов та зобов'язано Лапаївську сільську раду поставити позивача на облік. На виконання даної постанови Лапаївська сільська рада в особі виконавчого комітету прийняла рішення № 003 від 27.02.2014 року про взяття позивача на квартирний облік для покращення житлових умов включивши її в список осіб громадян, які користуються правом на позачергове отримання житлових приміщень за № 1, як сім'ю, що втратила годувальника смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Сільський голова Лапаївської сільської ради Заблоцький Я.В. використовуючи своє службове становище, в порушення п.п 2 та 8 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування», умисно не включав в порядок денний сесії сільської ради звернення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.07.2014 р. за №7/14-90 та Управління архітектури, містобудування та інфраструктурних проектів Львівської ОДА від 05.09.2014 р. за № 80-1-В розглянути до 30.09.2014 року. Дані зверненні були внесені на розгляд сесії 12.04.2016 року, після умисного зняття позивача з квартирного обліку. Для того, щоб не надати позивачу можливості скористатися правом отримати земельну ділянку для індивідуального будівництва житлового будинку згідно ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Сільський голова Заблоцький Я.В. - як посадова особа органу місцевого самоврядування в серпні місяці 2015 року виходячи за межі своїх повноважень, в ОКП «БТІ та ЕО» особисто отримав правовстановлюючий документ (стороною якого він не є), а саме копію договору довічного утримання Серія НОМЕР_1 від 27.09.1999 року та копію Реєстраційного посвідчення, яке підтверджує, що договір довічного утримання був зареєстрований (що є конфіденційною інформацією) та послужило в подальшому розголошенню депутатам Лапаївської сільської ради, на сесії сільської ради, яка проводилась без виклику позивача, та за рішенням сесії позивача зняли з квартирного обліку для покращення житлових умов та виключили з списку громадян, які користуються правом на позачергове отримання житлових приміщень за №1, як сім'ю, що втратила годувальника, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою та 31.08.2015 року прийняли рішення № 240 «Про скасування рішення виконавчого комітету № 003 від 27.02.2014 року», яким виконано постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 20.01.2014 року.

Позивач в судове засідання з'явилась, заявлені позовні вимоги підтримала та просила такі задовольнити з підстав викладених в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог.

Відповідач та представник відповідача Заблоцький Я.В. заперечив, щодо задоволення позовних вимог.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що 15.01.2013 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до Лапаївської сільської ради, Пустомитівського району Львівської області з заявою про включення її на квартирний облік, як особу, що потребує покращення житлових умов.

Рішенням виконавчого комітету Лапаївської сільської ради № 003 від 27.02.2014 року ОСОБА_1 включено на квартирний облік, як особу, що потребує покращення житлових умов.

Відповідно до п. 19 „Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. N 470" Попередній розгляд заяв про взяття на квартирний облік у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів провадиться громадською комісією з житлових питань при виконавчому комітеті, а на підприємстві, в установі, організації - комісією по житлово-побутовій роботі профспілкового комітету.

Згідно рішення Конституційного суду України від 30.10.1997 року № 5-зп - майновий стан особи належить до конфіденційної інформації.

Водночас, відповідно до п. 13, 18 „Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР» на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Серед критеріїв, які враховуються для включення на квартирний облік осіб, які потребують покращення житлових умов, вказано, зокрема, забезпечення жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок та інформація про забезпечення сім'ї житловою площею надається заявниками до переліку документів для включення на квартирний облік осіб, які потребують покращення житлових умов. Інші документи у разі потреби запитуються виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради або адміністрацією підприємства, установи, організації.

Судом встановлено, що здійснюючи покладені Законом України „Про місцеве самоврядування Україні" повноваження, з метою перевірки викладеної ОСОБА_1 у заяві від 15.01.2013 року інформації, Лапаївською сільською радою в особі голови Заблоцького Я.В. здійснено запит листом до Обласного комунального підприємства „БТІ та ЕО", щодо майнового стану ОСОБА_1

Відповідно до ст. 1 «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до п.5 ч. 1 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» діє принцип відкритості та доступності відомостей Державного реєстру прав. Відповідно до ст.12 закону державний реєстр прав містить записи про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, відомості та електронні копії документів, поданих у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у процесі проведення таких реєстраційних дій. З аналізу даних норм слід зробити висновок, що інформація, яка міститься в реєстраційному посвідченні є тотожною з інформацією, яка вноситься в державний реєстр прав.

Ч.3 ст.19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Судом встановлено, що відповідь на запит голови Лапаївської сільської ради, з метою перевірки викладеної ОСОБА_1 у заяві від 15.01.2013 року інформації щодо майнового стану ОСОБА_1 отримано на особистому прийомі у головного інженера з технічної інвентаризації інформацію про наявність у ОСОБА_1 нерухомого АДРЕСА_2 на підтвердження чого надано копію реєстраційного посвідчення та договору довічного утримання. Дані обставини також підтверджуються, представленим позивачкою листом директора ОКП „БТІ та ЕО" № 4701 від 15.12.2015 року.

Таким чином розпорядником інформації, яким в даному випадку виступало Обласне комунальне підприємство „БТІ та ЕО", було надано відповідь щодо запитаної інформації шляхом надання копій документів. Інформації з приводу наявності чи відсутності листа № 376 від 23.12.2014 р. у відповіді ОКП ЛОР «Бюро технічної інформації та експертної оцінки» не міститься, тому даний лист не може бути доказом подання неправдивої інформації з цього приводу головою Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської область Заблоцьким Я.В. листі від 24.11.2015р.

Судом встановлено, що отримана в ОКП „БТІ та ЕО" інформація, щодо наявності на праві власності у ОСОБА_1 іншої квартири стала предметом розгляду на засіданні комісії житлово-комунального господарства, транспорту та зв'язку с. Лапаївка.

Згідно протоколу № 16 від 28.08.2015 року засідання комісії житлово-комунального господарства, транспорту та зв'язку с. Лапаївка, сільським головою Заблоцьким Я.В. на обговорення ставилось питання про скасування рішення виконавчого комітету № 003 від 27.02.2014 року „Про зарахування на облік для покращення житлових умов" ОСОБА_1 на обгрунтування чого надано комісії реєстраційне посвідчення видане Львівським обласним державним комунальним бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки про належність ОСОБА_1 на праві особистої власності квартири в АДРЕСА_2 від 07.10.1999 р. загальною площею 71,40 кв.м., яке підтверджує наявність у ОСОБА_1 додаткового житла, про яке вона не повідомила комісію при обстеження її житлових умов.

Судом встановлено, що на ХХ сесії VI демократичного скликання Лапаївської сільської ради 31.08.2015 року на підставі протоколу засідання комісії житлово-комунального господарства, транспорту та зв'язку від 28.08.2015 року, керуючись підпунктом 5 пункту 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, враховуючи, що ОСОБА_1 представила виконавчому комітету недостовірні дані про житло, яке належить їй на праві власності, Лапаївська сільська рада прийняла рішення № 240 „Про скасування рішення виконавчого комітету № 003 від 27.02.2014 року „Про зарахування на облік для покращення житлових умов" ОСОБА_1 та зняти її з квартирного обліку та виключити з списку осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Судом встановлено, що сільським головою Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Заблоцьким Я.М. не розголошено конфіденційної інформації позивачки ОСОБА_1 щодо договору довічного утримання, зокрема з копії протоколу № 16 від 28.08.2015 року засідання комісії житлово-комунального господарства, транспорту та зв'язку с. Лапаївка, копії протоколу № 20 ХХ серії VI демократичного скликання Лапаївської сільської ради від 31.08.2015 року, сільським головою оприлюднено інформацію про наявність у ОСОБА_1 нерухомого майна згідно отриманого в ОКП „БТІ та ЕО" реєстраційного посвідчення.

Отримуючи інформацію про нерухоме майно, а саме : квартиру під № АДРЕСА_2, сільський голова Заблоцький Я.М. діяв в межах повноважень закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. N 470".

Пунктом 2 ст.5 Закону України „Про доступ до публічної інформації" встановлено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію, тобто прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Тобто, надання публічної інформації зумовлюється її наявністю у відповідного суб'єкта.

Судом встановлено, що 17.11.2015 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області з інформаційним запитом, щодо надання публічної інформації, а саме : вихідний реєстраційний індекс запиту Лапаївської сільської ради та вхідний реєстраціний індекс відповіді ОКП „БТІ та ЕО".

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України „Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону, окрім інших визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Відповідно до ст. 16 Закону України „Про доступ до публічної інформації" Розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію, надання консультацій під час оформлення запиту, а також за оприлюднення інформації, передбаченої цим Законом. Запит, що пройшов реєстрацію в установленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань доступу до публічної інформації.

Згідно аналізу зазначених правових приписів, розпорядником запитуваної ОСОБА_1 інформації є Лапаївська сільська рада Пустомитівського району Львівської області. Згідно ч. 1 ст. 20 Закону України „Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Статтею 14 Закону України „Про доступ до публічної інформації" встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Статтею 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Судом встановлено, що на письмовий запит позивачки ОСОБА_1 надано відповідь з порушенням строків передбачених в ч. 1 ст. 20 Закону України „Про доступ до публічної інформації", а саме отримавши 17.11.2015 року інформаційний запит, враховуючи, що 21 і 22 листопада 2015 року були вихідними днями, надано відповідь 24 листопада 2015 року № 392, а дата поштового штемпеля від 01.12.2015 року, тобто через одинадцять робочих днів, що в свою чергу свідчить про порушення розпорядником інформації норм закону.

Відповідно до п.1, 2, 7, 14, 18 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільський голова здійснює зокрема, такі функції: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.

Враховуючи те, що розпорядником вказаної ОСОБА_1 у інформаційному запиті від 17.11.2015 року інформації є Лапаївська сільська рада, із врахуванням повноважень сільського голови, визначених у ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування», судом встановлена бездіяльність Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області та сільського голови щодо розгляду інформаційного запиту ОСОБА_1 від 17.11.2015 року.

Покликання позивача про те, що її не було запрошено на засідання сесії VI демократичного скликання від 31.08.2015р. Лапаївської сільської ради, в порушення п.28 „Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР Затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. N 470" знайшло своє підтвердження, та не заперечено відповідачем. Однак, дані покликання не стосуються предмету оскарження, які визначено позивачем у позовній заяві. Також не стосується предмету оскарження покликання позивача, про те, що на розгляд сесії у визначені терміни не внесено звернення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.07.2014 року та Управління архітектури, містобудування та інфраструктурних проектів Львівської ОДА від 05.09.2014 року.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 8 - 12, 17, 69 - 71, 159 - 163, 167 КАС України, ст.ст. 1, 5, 13, 14, 16, 19, 20, 23 Закону України „Про доступ до публічної інформації", ст.. 42 Закону України „Про місцеве самоврядування", ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», суд,-

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області щодо розгляду інформаційного запиту ОСОБА_1 від 17.11.2015 року.

Визнати протиправною бездіяльність голови Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області Заблоцького Ярослава Володимировича щодо розгляду інформаційного запиту ОСОБА_1 від 17.11.2015 року.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області в дохід держави судовий збір у розмірі 1 161, 20 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її проголошення або отримання копії.

СуддяН. Б. Добош