Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-93/2009 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Ковальчука М.В.
при секретарі Кострицькій Т.П.
з участю позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту в Житомирській області, управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання неправомірними дій та стягнення заборгованості по недоплаченій в повному обсязі в 2008 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідачів ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту в Житомирській області, управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку з травня 2008 року. У розмірі меншому , ніж це визначено ст. 43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженнями та похованням» та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та стягнути з відповідачів на її користь суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку з травні 2008 року по грудень 2008 року в розмірі 3335 грн. 39 коп. та зобов»язати в подальшому виплачувати щомісячно допомогу в розмірі одного прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку Законом України «Про Державний бюджет України», оскільки вона має на утриманні малолітню дитину, перебуває на обліку у відповідача, де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку і має право на зазначені пільги.
Позивачка, згідно поданої заяви, позовні вимоги підтримала повністю.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення.
Представник ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту населення в Житомирській області до суду не з»явилися, хоча були належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи судом.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка є матір'ю малолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та знаходиться на обліку в УПСЗН Олевської районної державної адміністрації.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму , встановленого законом.
Відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року №13, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій за рахунок коштів державного бюджету.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007 були визнані неконституційними положення абз.3 ч.2 ст.56 та п.7 ст.71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", отже, з цього часу відновлено дії ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення.
Відповідно до ст.73 Закону України "Про Конституційний Суд України", якщо акти (закони та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Як вже зазначалось, всупереч рішенню Конституційного Суду України управлінням праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області допомога виплачувалась позивачці не в повному розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Відповідно до цих змін, в 2008 році питання виплати застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років регулювалось Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми". Її розмір, відповідно до ст.15 названого Закону, дорівнював різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
У зв’язку з цим у 2008 року позивачка отримувала щомісячно: травень – 121, 61 грн., червень – 130 грн., липень 130 грн., серпень – 130 грн., вересень – 130 грн., жовтень – 130 грн., листопад – 130., грудень – 130 грн. Всього за 2008 рік – 1031, 61 грн.
Проте Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008) окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі і ті, що стосувались внесення змін до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Тобто застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років повинна була виплачуватись відповідно до ст.43 названого Закону, тобто не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Не дивлячись на це, позивачка в 2008 році продовжувала отримувати допомогу з врахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
В порушення вимог ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» позивачці не доплачено 3335 грн. 39 коп. за період з 01 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року (538х2 =1076 грн. з травня по липень 2008 року, 540х3= 1620 з липня по жовтень 2008 року, 557х3=1671 грн. з жовтня по грудень включно 2008 року , 4367 грн. – 1031 грн. 61 коп. = 3335 грн. 39 коп.)
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб’єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.
Суд , вважає в частині позову про зобов»язання в подальшому виплачувати щомісячно допомогу в розмірі одного прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку Законом України «Про Державний бюджет України», оскільки вона має на утриманні малолітню дитину, перебуває на обліку у відповідача, де отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку і має право на зазначені пільги, відмовити за безпідставністю, оскільки суду не надано доказів про порушення її прав в майбутньому.
На підставі викладеного і керуючись Законом України" Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11 січня 2007 року, ст. ст. 94, 158 – 163, 167, 254 КАС України, Олевський районний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту в Житомирській області, управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання неправомірними дій та стягнення заборгованості по недоплаченій в повному обсязі в 2008 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку – задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не у відповідності із ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” – не правомірними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку: 35413056002310 код 03192610 МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_3 3335.39 грн., недоплаченої допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років.
В частині визнання неправомірними дій відповідача ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту в Житомирській області та стягнення з нього на користь ОСОБА_1 суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення не трьохрічного віку та зобов»язання відповідачів в подальшому виплачувати щомісячно допомогу в розмірі одного прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку Законом України «Про Державний бюджет України» відмовити за безпідставністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з розрахункового рахунку: 35413056002310 код 03192610 МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54. 40 грн. на користь держави на розрахунковий рахунок: 31114095700460 Код 22090200 УДК в Житомирській області одержувач Олевська міська рада Код 04343470 МФО 811039.
ОСОБА_1 від сплати державного мита звільнена відповідно до п.18 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :