Постанова № 66909790, 01.02.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2012
Номер справи
2-а-8687/09/1570
Номер документу
66909790
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2012 р.Справа № 2-а-8687/09/1570

Категорія:Головуючий в 1 інстанції:

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів: Кравця О.О. та Осіпова Ю.В.,

розглянувши в місті Одесі в порядку письмового провадження у зв'язку з неявкою сторін в судове засідання апеляційну скаргу начальника Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Ігра»до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси та Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

У червні 2009 року ТОВ «Ігра»звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси та Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про скасування рішення ДПІ у Суворовському районі м. Одеси № 0001552370 від 06 травня 2009 року про застосування штрафних санкцій на суму 6900 грн. та визнання протиправними дій ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька по складанню акта (довідки) перевірки від 03 квітня 2009 року.

В обґрунтування позову зазначалося, що 03 квітня 2009 року співробітниками ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька було проведено перевірку залу гральних автоматів, що належать ТОВ «Ігра»та розташовані за адресою: м. Донецьк, пр. Комунарів, 6. За результатами перевірки складено акт за № 003978 від 03 квітня 2009 року. Вказану перевірку проведено з грубими порушеннями Закону України «Про державну податкову службу в Україні». За результатами перевірки податковою інспекцією безпідставно застосовано до ТОВ «Ігра»штрафні санкції на загальну суму 6900 грн. на підставі п. п. 1 та 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009 року позовні вимоги ТОВ «Ігра»задоволено частково. Скасовано рішення Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси від 06 травня 2009 року за № 0001552370 про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 6900 грн.. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, начальник Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушено норми матеріального права. Зокрема, на думку апелянта, судом неправильно застосовано положення ст. ст. 3 та 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 щодо обов'язковості обладнання гральних автоматів реєстраторами розрахункових операцій з фіскальною пам'яттю в термін до 31 грудня 2006 року. Крім того, судом не прийнято до уваги, що актом перевірки встановлено не проведення оператором-касиром розрахункової операції по придбанню послуги на суму 20 грн., що є підставою для застосування до позивача штрафних фінансових санкцій на підставі п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність її задоволення.

Судом встановлено, що 03 квітня 2009 року посадовими особами ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька було проведено перевірку залу гральних автоматів, що належать ТОВ «Ігра»та розташовані за адресою: м. Донецьк, пр. Комунарів, 6, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки складено акт, який зареєстровано в податковому органі 03 квітня 2009 року за № 9181/05/62/23/34552349.

Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 1 та п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виразилося у знаходженні в залі 20 гральних автоматів, незареєстрованих в органах ДПС, неопломбованих у встановленому порядку та не переведених у фіскальний режим роботи, через які проводились розрахункові операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, і які на момент перевірки перебували у робочому стані, а також не проведення розрахункової операції через РРО на суму 20 грн..

На підставі названого акта перевірки ДПІ у Суворовському районі м. Одеси прийнято рішення № 0001552370 від 06 травня 2009 року про застосування до позивача на підставі ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»штрафних (фінансових) санкцій на суму 6900 грн..

Задовольняючи позовні вимоги ТОВ «Ігра», суд першої інстанції виходив з того, що позивачем розрахункові операції в залі гральних автоматів проводились у відповідності до вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Проте, з таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Згідно п. 1 ст. 3 названого Закону на суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при наданні послуг у сфері грального бізнесу законодавець покладає обов'язок проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.

Терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням РРО встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України (стаття 11 Закону).

Пунктом 6 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»встановлено термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності, які працювали у сфері грального бізнесу із використанням гральних автоматів, до 31 грудня 2006 року.

Статтею 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 на Міністерство промислової політики України було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»до Державного реєстру було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.

Таким чином, з наведеного вище випливає, що держава виконала взятий на себе обов'язок щодо забезпечення переведення суб'єктів господарювання на облік розрахункових операцій у готівковій формі при використанні гральних автоматів із застосуванням РРО.

Як встановлено матеріалами справи, 03 квітня 2009 року посадовими особами ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька було проведено перевірку залу гральних автоматів, які належать ТОВ «Ігра».

В процесі перевірки посадовими особами податкового органу встановлено, що в гральному залі позивача ведеться надання послуг грального бізнесу на 20 працюючих гральних автоматах, які не обладнані запам'ятовуючим пристроєм та не здійснюють реєстрацію розрахункових операцій при наданні послуг грального бізнесу. Вказані обставини не заперечуються стороною позивача.

Таким чином, позивачем в порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»при здійсненні розрахункових операцій в готівковій формі при наданні послуг у сфері грального бізнесу застосовуються незареєстровані, неопломбовані в установленому порядку та непереведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.

Враховуючи, що перевірку позивача проведено 03 квітня 2009 року, тобто після включення вищезазначеної комп'ютерно-касової системи до Державного реєстру РРО, вина позивача у порушенні ним порядку використання РРО має місце.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 грн. х 20 х 20 = 6800 грн.).

Крім того, під час перевірки при проведенні розрахункової операції продавцем не проведено грошові кошти в розмірі суми покупки в 20 грн. через реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункової операції. Особам, які отримували послуги, не надано розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, чим порушено п. 2 ст. 17 названого вище Закону.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) за рішенням відповідних органів державної податкової служби України у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій (у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки) до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) (20 грн. х 5 = 100 грн.).

Із врахуванням наведених вище положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також наказу Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції», рішення Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси від 06 травня 2009 року № 0001552370 про застосування до позивача фінансових санкцій на загальну суму 6900 грн. є обґрунтованим, що виключає можливість задоволення вимог позивача.

Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні вимог позивача.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу начальника Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2009 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити товариству з обмеженою відповідальністю «Ігра»у задоволенні позовних вимог.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: