Ухвала суду № 66909079, 01.06.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2017
Номер справи
607/14850/16-а
Номер документу
66909079
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/5452/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Кухтея Р. В., Яворського І. О.;

за участю секретаря судового засідання - Мацьків М. С.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15 лютого 2017 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

23 грудня 2016 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання неправомірними дій відповідача, які полягають у зміні базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації призначеної йому пенсії при здійсненні її перерахунку згідно постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 травня 2016 року та утриманні нарахованих та виплачених за період з 22 січня 2016 року сум індексації пенсії в розмірі 368,21 грн. та доплати в сумі 28,40 грн.; зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області відновити позивачу з 01 жовтня 2016 року індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, відновивши попередній базовий місяць та повернути йому утримані з 22 січня 2016 року суми індексації пенсії.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15 лютого 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі щодо зміни ОСОБА_1 базового місяця для проведення індексації пенсії при здійсненні перерахунку пенсії згідно постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 травня 2016 року та утриманні нарахованої та виплаченої з 22 січня 2016 року суми індексації пенсії. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі відновити ОСОБА_1 з 01 жовтня 2016 року індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, утримавшись від зміни базового місяця індексації пенсії та повернути ОСОБА_1 утриману з 22 січня 2016 року суму індексації пенсії.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови було порушено норми матеріального та процесуального права.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 01 серпня 2008 року отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 травня 2016 року у адміністративній справі № 607/2491/16-а, зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести з 22 січня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 відсотків заробітної плати з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, суми компенсації за невикористану відпустку та суми індексації заробітної плати за період з 31 липня 2008 року включно згідно довідок Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 21.01.2016 року №11-11,12-11, починаючи з 01 серпня 2008 року, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».

На виконання зазначеної постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 травня 2016 року відповідачем проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії із включенням всіх складових заробітної плати та змінено базовий місяць нарахування індексації пенсії позивачу з серпня 2008 року на січень 2016 року.

29 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про повернення незаконно утриманої індексації пенсії та поновлення проведення індексації пенсії наростаючим підсумком з 01 жовтня 2016 року.

Листом № 628/Р-11 від 12 грудня 2016 року Тернопільське обєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області відмовило позивачу у проведенні індексації пенсії посилаючись на те, що механізм проведення індексації визначений Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Відповідно до п.5 Порядку в разі підвищення пенсії місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів за цей місяць не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. На виконання постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 травня 2016 року у вересні 2016 року позивачу проведено перерахунок пенсії з 22 січня 2016 року. Таким чином, місяць перерахунку (підвищення) пенсії базовий місяць, який прописано автоматизованим способом згідно перерахунку пенсії на виконання рішення суду січень 2016 року. Наступний базовий місяць травень 2016 року, прописаний внаслідок масового перерахунку пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму з 01 травня 2016 року.

Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Проведення індексації пенсії передбачено Законом України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282), згідно якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно ст. 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Згідно ст. 2 цього ж Закону, до об'єктів індексації грошових доходів населення відноситься, зокрема, пенсія, а також вказано що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено (далі - Порядок № 1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників

Відповідно до п. 1.1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком з березня 2003 року.

Згідно з пунктом 1-1 Порядку №1078 проведення індексації грошових доходів населення, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першою числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» було передбачено право державних службовців на перерахунок раніше призначених пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Тобто, пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення регулюються порядок зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії відповідно до чинного законодавства.

При цьому, відповідно до пункту 10-1 Порядку №1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Таким чином, відповідачем після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 травня 2016 року протиправно, в порушення п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.03.2003 р. №1078, змінено базовий місяць нарахування індексації пенсії позивача на січень 2016 року.

Колегія суддів звертає увагу на те, що збільшення розміру пенсії позивача на виконання рішення суду не є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії, оскільки вказаним рішенням суду було поновлене порушене право позивача на отримання необхідного розміру пенсії.

Утримавши таким чином частину пенсії позивача, що підлягала до виплати, відповідач порушив вимоги ч.2 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно якої відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків, виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання рішень.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача в розумінні Порядку, а місяць перерахунку пенсії позивача, згідно судових рішень, не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії та зазначає, що відповідачем було порушено вимоги законодавства при визначенні нового базового місяця для проведення індексації пенсії наростаючим підсумком для позивача.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення позову.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. ст. 41, 158-160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15 лютого 2017 року в справі № 607/14850/16-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до частин 3 та 7 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя С. П. Нос судді Р. В. Кухтей І. О. Яворський

Повний текст судового рішення виготовлено 06 червня 2017 року.