Ухвала суду № 66908368, 30.05.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2017
Номер справи
818/1244/16
Номер документу
66908368
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

"30" травня 2017 р. Справа № 818/1244/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Соп'яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання Усенко І.М.,

розглянувши заяву Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області про встановлення способу і порядку виконання постанови суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області, третя особа: Головне управління державної казначейської служби України в Сумській області про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1. Визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області по невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати за вислугу років у розмірі 80% посадового окладу за період з 10 вересня 2013 року по 31 грудня 2015 року. Зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату за вислугу років, виходячи з розміру 80% посадового окладу з урахуванням виплачених раніше сум за період з 10 вересня 2013 року по 31 грудня 2015 року з урахуванням індексації за період з 15 квітня 2016 року по 08 листопада 2016 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн., сплачений при зверненні до суду.

Територіальне управління ДСА України в Сумській області звернулось із заявою про встановлення способу і порядку виконання постанови суду, мотивованою неможливістю її виконання - у боржника відсутні бюджетні асигнування на виконання бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів". Головним розпорядником коштів державного бюджету, який відповідає за матеріальне та соціальне забезпечення суддів є Державна судова адміністрація України, якій Законом України "Про державний бюджет України на 2017 рік" встановлені бюджеті призначення за програмою 0501150. Просить встановити спосіб і порядок виконання постанови суду шляхом стягнення коштів в сумі 22 498,40 грн. на користь ОСОБА_1 з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень на користь суддів", головним розпорядником коштів якої є ДСА України у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів та боржників".

В судове засідання позивачка не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України її неприбуття не перешкоджає розгляду заяви.

Представник ТУ ДСА України в судовому засіданні заяву підтримала із зазначених підстав.

Вивчивши подані матеріали, суд вважає необхідним заяву задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно статті 22 Бюджетного кодексу України, головний розпорядник бюджетних коштів, зокрема: здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі; здійснює внутрішній контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів.

Згідно частиною 1 статті 145 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Частиною 2 статті 145 передбачено, що функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів загальної юрисдикції, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України та Державної судової адміністрації України.

Законом "Про Державний бюджет України на 2017 рік" передбачено окремий порядок виконання судового рішення на користь суддів шляхом формування окремої бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів".

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (надалі Порядок № 845). Відповідно до пункту 24 Порядку, стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку. Згідно п. 25 Порядку, у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому пункти 24 - 34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.

Із наведеного випливає, що виконання рішення суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету, а здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливе лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разу відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Відповідно до кошторису ТУ ДСА на 2017 рік у управління відсутні кошторисні призначення по КПКВ 0501150 (а.с. 102-103,104).

Відповідно до ч.ч. 1.2 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення. За наявності обставин та в порядку, передбачених абзацом першим цієї частини, сторона виконавчого провадження, а також державний виконавець за заявою сторони виконавчого провадження або з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Судом встановлено, що виконати судове рішення, ухвалене у даній справі у спосіб, в ньому визначений, неможливо у зв'язку з відсутністю у боржника бюджетних призначень. При цьому, законодавством передбачений інший законний спосіб виконання подібних судових рішень, а саме: шляхом стягнення з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів». Враховуючи, що боржник не є головним розпорядником коштів і як бюджетній установі йому не виділялися кошти на виконання рішення суду, то боржник не може виконати рішення суду в силу об'єктивних причин, які не залежать від його волі, у зв'язку з чим є потреба у прийнятті судового рішення про зміну способу і порядку виконання постанови суду. Спосіб зміни порядку виконання рішення суду, який запропонований заявником є доцільним та ґрунтується на приписах спеціальної норми права та максимально швидко сприятиме виконанню рішення суду. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області.

Керуючись ст.ст. 160, 165, 263 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Заяву Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області про встановлення способу і порядку виконання постанови задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року у справі № 816/1244/16 шляхом стягнення коштів у сумі 22 498,40 грн. (двадцять дві тисячі чотириста дев'яносто вісім грн. 40 коп.) на користь ОСОБА_1 з бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень на користь суддів та працівників апаратів судів", головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів та боржників".

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного протягом п'яти днів з дня отримання її копії.

Суддя О.В. Соп'яненко