
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
31 травня 2017 року
м. Полтава
Справа № 816/2839/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання – Бурнаховської Ю.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі № 816/2839/15 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "ЛААД" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
22 травня 2017 року до суду надійшла заява Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання /том 2 а.с. 218-219/, у якій, з урахуванням уточненої заяви /том 2 а.с. 225-226/, заявник просить поновити строк для пред'явлення виконавчого листа по справі № 816/2839/15 від 10.03.2016 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "ЛААД" до Державного бюджету України судового збору.
В обґрунтування заяви зазначено, що Державна податкова інспекція у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області не мала можливості пред'явити виконавчий лист до виконання у строк, встановлений законом, у зв'язку зі зміною законодавства та великим документообігом.
Представник заявника у судове засідання не з'явився, у заяві про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання заявив клопотання про розгляд заяви за відсутності представника Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явилися, хоча у матеріалах справи наявні докази, що вони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа. Від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "ЛААД" надійшла заява про перенесення розгляду справи у зв'язку з відпусткою до 10.06.2017 /том 2 а.с. 230/.
Частиною 3 статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі № 816/2839/15 за відсутності заявника та осіб, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши матеріали заяви Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі № 816/2839/15, дійшов наступних висновків.
Згідно з частиною 1, 2 статті 22 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 № 606-XIV (Закон втратив чинність з 5 жовтня 2016 року, крім статті 4. Стаття 4 втратила чинність з 5 січня 2017 року (згідно із Законом України від 2 червня 2016 року N 1404-VIII) виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки: 1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; 2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Строки, зазначені у частині першій цієї статті, встановлюються для: 1) виконання судових рішень - з наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а в разі якщо судове рішення підлягає негайному виконанню, - з наступного дня після його постановлення; 2) виконання рішень комісій по трудових спорах - з дня видачі посвідчення на примусове виконання рішення; 3) інших виконавчих документів з наступного дня після набрання ними юридичної сили, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до частини 1, 2 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Частиною 6 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII встановлено, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.
Відповідно до пункту 1 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII цей Закон набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", крім статей 8, 9 та положень, що стосуються діяльності приватних виконавців, які вводяться в дію через три місяці з дня набрання чинності цим Законом.
При цьому, Закон України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" від 02.06.2016 № 1403-VIII набрав чинності 05.10.2016.
Згідно з пунктом 5 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред'являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Аналіз наведених норм свідчить, що після набрання чинності Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, за якими стягувачем є держава або державний орган можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання чинності цим Законом, а саме з 06.10.2016 за умови, що річний строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, що був встановлений Законом України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 № 606-XIV не закінчився раніше 05.10.2016.
Судом встановлено, що постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року у справі № 816/2839/15 /том 2 а.с. 167-170/, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2016 року /том 2 а.с. 201-204/, у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальність "Фірма "ЛААД" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовлено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальність "Фірма "ЛААД" до Державного бюджету України (на розрахунковий рахунок: 31213206784002, отримувач коштів: УДКСУ у м. Полтаві Полтавської області, 22030001; Банк отримувача: ГУДКСУ у Полтавській області, МФО: 831019; Код ЄДРПОУ: 38019510; Код класифікації доходів бюджету: 22030001; Призначення платежу: судовий збір, за позовом Товариства з обмеженою відповідальність "Фірма "ЛААД", Полтавський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35521510) судовий збір у розмірі 4384 (чотири тисячі триста вісімдесят чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок.
Відповідно до частини 3, 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Таким чином, постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 року у справі № 816/2839/15 набрала законної сили 15.02.2016.
10.03.2016 Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по адміністративній справі № 816/2839/15 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальність "Фірма "ЛААД" до Державного бюджету України (на розрахунковий рахунок: 31213206784002, отримувач коштів: УДКСУ у м. Полтаві Полтавської області, 22030001; Банк отримувача: ГУДКСУ у Полтавській області, МФО: 831019; Код ЄДРПОУ: 38019510; Код класифікації доходів бюджету: 22030001; Призначення платежу: судовий збір, за позовом Товариства з обмеженою відповідальність "Фірма "ЛААД", Полтавський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35521510) судовий збір у розмірі 4384 (чотири тисячі триста вісімдесят чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок. /том 2 а.с. 220/.
У вказаному виконавчому листі по адміністративній справі № 816/2839/15 зазначено про те, що судове рішення набрало законної сили 15.02.2016 та вказаний строк пред'явлення виконавчого документа до виконання до 16.02.2017.
Разом з тим, виконавчий лист по адміністративній справі № 816/2839/15, що виданий Полтавським окружним адміністративним судом 10.03.2016, міг бути пред'явлений до примусового виконання до 07.01.2017.
Отже, заявником пропущено строк пред'явлення виконавчого листа по адміністративній справі № 816/2839/15 до примусового виконання.
Відповідно до частин 1, 2 статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до адміністративного суду, який видав виконавчий лист, або до адміністративного суду за місцем виконання.
Суд зазначає, що поважними причинами пропуску строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення дій та повинні бути підтверджені належними і допустимими доказами.
Заявником не надано до суду жодних доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку пред’явлення виконавчого листа по адміністративній справі № 816/2839/15 до виконання, хоча ухвалою суду від 24.05.2017 заявника зобов'язано надати до суду докази на підтвердження поважності причин пропуску строку пред’явлення виконавчого листа по справі № 816/2839/15 до виконання (за наявності).
Суд не бере до уваги доводи заявника про те, що Державна податкова інспекція у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області не мала можливості пред'явити виконавчий лист до виконання у строк, встановлений законом, у зв'язку зі зміною законодавства, виходячи з наступного.
Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII був опублікований 05.07.2016 та набрав чинності 05.10.2016.
Таким чином, заявник повинен був знати про зміни в законодавстві України в частині зміни в бік скорочення строків пред’явлення до виконання виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган та лише від волі заявника залежало пред'явлення виконавчого листа по адміністративній справі № 816/2839/15 до примусового виконання.
Однак заявник не вжив жодних заходів щодо пред'явлення виконавчого листа по адміністративній справі № 816/2839/15 до примусового виконання.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі № 816/1152/16, - необґрунтована та задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 41, 128, 261, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі № 816/2839/15 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "ЛААД" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Повний текст ухвали складено 06 червня 2017 року.
Суддя С.С. Сич