Постанова № 66908282, 02.06.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2017
Номер справи
815/1566/16
Номер документу
66908282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1566/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2017 року

12год.45хв.

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Аракелян М.М.

Розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "ПОРТО-САН" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Судом розглядається адміністративна справа за позовною заявою Приватного підприємства "ПОРТО-САН", в якій позивач просить суд визнати незаконними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 15 березня 2016 року №0000561202 та від 15 березня 2016 року №0000571202.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в 2016 році податковим органом було проведено камеральну перевірку ПП «Порто-Сан», за результатами якої складено Акт від 23.02.2016 року № 888/15053/15-02 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету», В ході проведення зазначеної перевірки відповідач, посилаючись на податкові повідомлення - рішення, які були виписані на підставі Акту перевірки від 05.08.2014 року № 4382/15-53-15-514/35405869, а також на уточнюючий розрахунок до Декларації з ПДВ за грудень 2013р. , встановив порушення з боку позивача вимог п. 203.2 статі 203 розділу V та п. 57.1. ст. 57 розділу II Податкового кодексу України. На підставі висновків акту перевірки від 23.02.2016 року податковим органом було прийнято податкові повідомлення-рішення від 15 березня 2016 року №0000561202 та від 15 березня 2016 року №0000571202, з якими позивач не згоден, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню. Так, 05.02.2014 року відповідачем було проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2013 рік та складений Акт за № 852/15- 53-15-514/35405869 «Про результати камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ПП «ПОРТО-САН» за грудень 2013 року», яким було відмовлено у бюджетному відшкодуванні ПДВ у розмірі 2745495 грн. 10.02.2014 року позивач подає заперечення на Акт за № 852/15-53-15-514/35405869 від 05.02.2014р. та згідно відповіді від 17.02.2014 р. за № 4835/10/15-53-15-05, заперечення позивача було залишено без задоволення та виписано податкове повідомлення-рішення форми «ВЗ» від 20 лютого 2014 року за №0000211505, в якому зазначається про відмову у наданні бюджетного відшкодування та штрафні санкції не нараховані. 22.04.2014 року позивач подає уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, в якому переносить суму 2 735 382 грн. із строки 23.1 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» на строку 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду». Після подання вказаного вище уточнюючого розрахунку, відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку, за результатами якої складено Акт від 05.08.2014 року № 4382/15-53-15-514/35405869 яким встановлено завищення бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 10113,0 грн., встановлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 27605591, 00 грн. за лютий 2014 рік. На підставі висновків акту від 05.08.2014 року № 4382/15-53-15-514/35405869 податковим органом сформовані податкові повідомлення-рішення: форми «В1» від 18 серпня 2014 року № 0000771505, яким нараховано суму штрафних санкцій у розмірі 2528,00 грн., та яке було сплачене позивачем 08.09.2014р., що підтверджується банківською випискою; форми «ВЗ» від 18 серпня 2014 року №0000781505, яким повідомлено про відмову у наданні бюджетного відшкодування на суму 2760591, 00 грн.; форми «В4» від 28 серпня 2014 року №0000761505, яким встановлено зменшення розміру від'ємного значення на суму 80988,00 грн., штрафних санкцій не передбачено. Таким чином, станом на вересень 2014 року, тобто після проведених перевірок, за платником податків ПП «Порто-Сан» не було жодних неоплачених податкових зобов'язань, штрафних санкцій, недоїмок тощо.

З урахуванням викладеного позивач вважає, що оскаржувані податкові-повідомлення рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Від представника позивача 31.05.2017 року за вх.№15776/17 до суду надійшла письмова заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

31.05.2017 року від представника відповідача до суду надійшов лист, в якому вказується, що ДПІ не заперечує проти розгляду справи в порядку письмового провадження.

В матеріалах справи наявні письмові заперечення, в яких податковий орган просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ПП «Порто-Сан». В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив, що податковим органом проведено камеральну перевірку платника податку на додану вартість ПП «Порто-Сан» з питань своєчасності сплати податку на додану вартість. Перевіркою встановлено порушення з боку позивача вимог ст.. 203.2 ст. 203 розділу V та п. 57.1 ст. 57 розділу ІІ Податкового кодексу України, а саме ПП «Порто-Сан» несвоєчасно сплачено податок на додану вартість. За результатами перевірки складено акт 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 та винесено податкові повідомлення-рішення від 15 березня 2016 року №0000561202 та від 15 березня 2016 року №0000571202. На думку відповідача, спірні рішення відповідають нормам чинного законодавства, є правомірними та скасуванню не підлягають.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що фахівцем ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області на підставі п. 200.10 ст. 200 статті 76 глави 8 розділу V Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку платника податку на додану вартість ПП «Порто-Сан» (код ЄДРПОУ 35405869) з питань своєчасності сплати податку на додану вартість.

За результатами перевірки податковим органом складно акт від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету».

В ході перевірки було встановлено порушення вимог ст.203.2 ст. 203 розділу V та п. 57.1 ст. 57 розділу ІІ Податкового кодексу України, а саме ПП «Порто-Сан» несвоєчасно сплачено податок на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000781505 від 18.08.2014р. - 32 дні затримки, за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000781505 від 18.08.2014р. - 27 днів затримки, за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000211505 від 26.02.2014р. - 2 дні затримки, уточнюючий розрахунок до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014р. - 51 день затримки, за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000781505 від 18.08.2014р. - 49 днів затримки.

Позивач, не погоджуючись з висновками акту камеральної перевірки від 23.02.2016 року, звернувся до податкового органу із запереченнями від 03.03.2016 року вих№03/16-бух на акт №888/15-53/15-02 від 23.02.2016 року.

ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області за результатами розгляду заперечень позивача на акт камеральної перевірки надав ПП «Порто-Сан» відповідь від 15.03.2016 року №5806/10/15-53/12-02, де зазначено, що результати акту перевірки від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 не підлягають перегляду.

На підставі висновків акту від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 податковим органом сформовано податкові повідомлення-рішення від 15 березня 2016 року №0000561202 та від 15 березня 2016 року №0000571202, згідно яких позивачу нараховано штрафні санкції у сумі 274550,54грн. (10% від 2745505,04грн.) та у сумі 78471,71 (20% від 392408,55грн.) за несвоєчасну сплату (затримку) грошових зобов'язань з ПДВ.

Не погоджуючись з зазначеними рішеннями податкового органу, позивач звернувся до суду з даним позовом про їх скасування.

Суд погоджується з правовою позицією позивача з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI.

Відповідно до п.п. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України).

Згідно з п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 203.1. ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2. ст. 203 Податкового кодексу України).

Відповідно до норм 58.1 статті 58 ПКУ, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення. Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення. До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

Згідно Акту камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету ПП «ПОРТО-САН» (Код ЄДРПОУ 35405869) за період грудень 2013 рік по грудень 2014 рік за №888/15-53/15-02 від 23.02.2016 р. та винесених відповідно до вказаного акту податкових повідомлень-рішень від 15.03.2016 №0000561202, №0000571202 позивачу нараховано штрафні санкції у загальній сумі 353032,25 грн. за несвоєчасну оплату ПДВ (затримку грошових зобов'язань) по: уточнюючому розрахунку до податкової декларації №9022419113 від 22.04.2014 року за період 23.04.2014 - 12.06.2014 у сумі 366437 грн./ кількість затримки 51 день, штрафна санкція 20% - 73287,40 грн.; податковому повідомленню-рішенню форми «ВЗ» №0000211505 від 26.02.2014 року за період 11.06.2014 - 12.06.2014 у сумі 2745495 грн./ кількість затримки 2 дні, штрафна санкція 10% - 274549,50 грн.; податковому повідомленню-рішенню форми «ВЗ» №0000781505 від 18.08.2014 року за періоди: з 29.08.2014 по 24.09.2014 у сумі 10,40 грн./ кількість затримки -27 днів, штрафна санкція 10% - 1,04 грн., з 29.08.2014 по 29.09.2014 у сумі 20226 грн./ кількість затримки 32 дні, штрафна санкція 20% - 4045,20 грн., з 29.08.2014 по 16.10.2014 у сумі 5745,55 грн./кількість затримки 49 днів, штрафна санкція 20% - 1149,11 грн.

Суд не погоджується з таким висновками податкового органу з огляду на наступне.

Згідно пункту 3.1 розділу 3 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби, затвердженої Наказом ДПАУ 18.07.2005 № 276 (втратив чинність на підставі Наказу Міністерства доходів і зборів України №765 від 05.12.2013), з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися таким платником. Аналогічна норма визначена пунктом 1 розділу II Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів №765 від 05.12.2013: з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме по даним картки особового рахунку (КОР) платника ПП «ПОРТО-САН» з податку на додану вартість за 2014 рік проведено операції щодо збільшення недоїмки з податку: 22.04.2014 на суму 366437 грн. по Уточнюючому розрахунку до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014; 10.06.2014 на суму 2745495 грн. по податковому повідомленню-рішенню форми «ВЗ» №0000211505 від 26.02.2014; 28.08.2014 на суму 25981,94 грн. по податковому повідомленню-рішенню форми «ВЗ» №0000781505 від 18.08.2014, та проведено операції погашення недоїмки: 12.06.2014 року за рахунок заявленого по уточнюючому розрахунку до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9033439950 від 12.06.2014 бюджетного відшкодування в рахунок платежів з ПДВ у загальній сумі 3552619 грн. погашено недоїмки за уточнюючим розрахунком до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 на суму 366437 грн. та за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000211505 на суму 2745495 грн.; 24.09.2014 по платіжному дорученню №418 від 24.09.2014 погашено недоїмки за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000781505 на суму 10,39 грн.; 29.09.2014 за рахунок заявленого по уточнюючому розрахунку до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9055716834 за 01.12.2013 бюджетного відшкодування в рахунок платежів з ПДВ у сумі 20226 грн. погашено недоїмки за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000781505 у розмірі 20226 грн.; 16.10.2014 за рахунок сторно переплати по пені КОР на загальну суму 6311,77 грн., згідно рішення про скасування пені №452/15-514 від 14.10.2014, погашено недоїмки за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000781505 у сумі 5745,55 грн.

Судом встановлено, що у період 2013-2014 р. позивачем було заявлено до бюджетного відшкодування: у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів по податковим деклараціям №9085532927 від 21.01.2013 за звітний (податковий) період грудень 2012 на суму 452630 грн.; на рахунок платника у банку по податковим деклараціям №9008298549 від 20.02.2013 за звітний (податковий) період січень 2013 на суму 827350 грн. та №9088259980 від 20.01.2014 за звітний (податковий) період грудень 2013 на суму 2745495 грн.

На суми заявленого у вищезазначених податкових деклараціях з ПДВ бюджетного відшкодування по даним картки особового рахунку збільшено переплату ПДВ: 21.01.2013 на 452630 грн. (загальна сума переплати на кінець дня - 640328 грн.), 20.02.2013 на 827350 грн. (загальна сума переплати на кінець дня - 1467678 грн.), 20.01.2014 на 2745495 грн. (загальна сума переплати на кінець дня - 3206408грн.).

З матеріалів справи вбачається, що згідно акту ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області №990/15-525/35405869 від 28.02.2013 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих ПП «Порто-Сан», код за ЄДРПОУ 35405869 у податковій звітності з податку на додану вартість за грудень 2012 року (фактично за січень 2013), було встановлено завищення позивачем заявленого бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок за січень 2013 року (вх. №9008298549 від 20.02.2013) в розмірі 827350 грн. без права на отримання бюджетного відшкодування ПДВ, внаслідок того, що підприємство мало обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців (січень 2012-грудень 2012) менші (633596 грн.), ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.

Згідно акту № 852/15-53-15-514/35405869 від 05.02.2014 про результати камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ПП «Порто-Сан», код ЄДРПОУ 35405869 за грудень 2013 року, було встановлено завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, заявленої у податковій декларації з ПДВ за грудень 2013 року (від 20.01.2014 № 9088259980) у розмірі 2745495 грн., та відповідальність платника, передбачену пунктом 123.1 статті 123 глави ІІ розділу II Податкового кодексу України, у зв'язку з тим, що дані наведені у Додатку 2 до декларації з ПДВ за грудень 2013 року не відповідають даним податкової декларації за грудень 2013 року, а саме показник графи 4 «Частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобов'язань у декларації, у попередніх звітних (податкових) періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до рядка 2 розрахунку бюджетного відшкодування) дорівнює нулю. Тобто, у ПП «Порто-Сан» відсутня саме фактична сплата товарів/послуг постачальникам.

Актом перевірки №4164/15-53-15-514/35405869 від 22.07.2014 Про результати документальної позапланової виїзної перевірки 77/7 «Порто-Сан», код ЄДРПОУ 35405869 з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів за грудень 2012 року, встановлено факт безпідставно задекларованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів за грудень 2012 у розмірі 452630 грн. у зв'язку з тим, що ПП «Порто-Сан» включило до складу податкового кредиту листопада 2012 року податкову накладну ТОВ «Укрхліббуд» (і.п.н. 342518515531) за №2 від 30.11.2012 на суму 2725470 грн., у т.ч. ПДВ - 452245 грн. (придбання конвеєрів К4-УТФ у кількості 17 од. та нори НКЦ-300 у кількості 1 од.), за якою здійснена оплата від 26.12.2012 №265 на відповідну суму, але станом на 01.01.2013 дані основні засоби не були введені в експлуатацію та рахуються по дебету рахунку 15 «Капітальні інвестиції. Виходячи з п. 3.19 акту документальної позапланової перевірки №4164/15-53-15-514/35405869 від 22.07.2014, частина залишку від'ємного значення ПДВ за листопад 2012 у сумі 452630 грн. підлягала відображенню ПП «Порто-Сан» у декларації звітного (податкового) періоду грудень 2012 у сумі 452630 грн. по рядку 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, а не по рядку 2 розрахунку бюджетного відшкодування.

На підставі вищевказаних актів перевірок, ДПІ у Приморському районі м. Одеси після завершення розгляду заперечень платника податку на додану вартість ПП «Порто-Сан» були сформовані податкові повідомлення рішення (ППР) за формою «ВЗ»: №0000551505 від 19.03.2013 про відмову у наданні бюджетного відшкодування на суму 827350 грн., заявленого у декларації з ПДВ №9008298549 від 20.02.2013 за січень 2013р.; №0000211505 від 20.02.2014 про відмову у наданні бюджетного відшкодування на суму 2745495 грн., заявленого у декларації з ПДВ №9088259980 від 20.01.2014 за грудень 2013р.; №0000681505 від 23.07.2014 на суму відмови у наданні бюджетного відшкодування на суму 452630 грн., заявленого у декларації з ПДВ №9085532927 від 21.01.2013 за грудень 2012р.

Згідно карток особового рахунку платника ПДВ позивача, на підставі податкових повідомлень-рішень про відмову у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявленого у податкових деклараціях підприємства за січень 2013 та за грудень 2012, проведено операції зменшення переплати: 29.03.2013 на суму 827350 грн.

(ППР № 0000551505 від 19.03.2013 по податковій декларації №9008298549 від 20.02.2013; загальна сума переплати на кінець дня - 46913 грн.); 02.08.2014 року на суму 452630 грн. (ППР №0000681505 від 23.07.2014 по податковій декларації №9085532927 від 21.01.2013, загальна сума переплати на кінець дня 2744722,06 грн.); за податковим повідомленням-рішенням про відмову у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявленого у податковій декларації за грудень 2013 (ППР №0000211505 від 20.02.20014) збільшено недоїмку 10.06.2014 на суму 2745495 грн. (загальна сума недоїмки на кінець дня - 3111932 грн.).

Також згідно даним картки особового рахунку платника ПДВ ПП «Порто- Сан» на підставі податкового повідомлення-рішення за формою «ВЗ» №0000311505 від 15.02.2013, винесеного за висновками акту ДПІ у Приморському районі м. Одеси від 18.01.2013 №246/15- 525/35405869 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих ТОВ «Порто-Сан», код ЄДРПОУ 35405869 у податковій звітності з податку на додану вартість за листопад 2012 року, 18.03.2013 зменшено бюджетне відшкодування та переплату податку по податковій декларації з податку на додану вартість №9080600167 від 20.12.2012 на суму 179415 грн. (загальна сума переплати на кінець дня - 1288263грн.).

В подальшому, як вбачається з матеріалів справи, після складання актів камеральних перевірок №990/15-525/35405869 від 28.02.2013, №852/15-53-15-514/35405869 від 05.02.2014 підприємством до ДПІ за місцем реєстрації було направлено уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (УР) за звітні (податкові) періоди: січень 2013 - реєстраційний №9013991782, дата подання/доставки розрахунку 18.03.2014, по даним якого зменшено показник у рядку 23.1 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» на суму 827350 грн. та збільшено показник у рядку 24 «Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» на суму 827350 грн. (звітний період, в якому виникла сума - грудень 2012); грудень 2013: реєстраційний №9013993276, дата подання/доставки 18.03.2014 року та реєстраційний №9022419113 дата подання/доставки 22.04.2014, по даним яких зменшено показники у рядку 22 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» на суму 10113 грн. (УР №№9013993276) та у рядку 23.1 на загальну суму 2745495 грн. (УР №9013993276 - 10113 грн.; УР №9022419113-2735382 грн.) та збільшено показник у рядку 24 на суму 2735382 грн. (УР №9022419113). В уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний (податковий) період грудень 2013 за реєстраційним №9033439950 від 12.06.2014 та за реєстраційним №9055716834 від 29.09.2014 позивачем було відкориговані у сторону збільшення показники рядку 22 на загальну суму 837463 грн. (УР №9033439950 - 817237 грн.; УР№9055716834 - 20226), рядку 23.2 «Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних (звітних) податкових періодах на загальну суму 3572845 грн. (УР №9033439950-3552619 грн., УР №9055716834 - 20226 грн.) та у сторону зменшення показники рядку 24 на суму 2735382 грн. (УР №9033439950); лютий 2014 - реєстраційний №9033442048, дата подання/доставки розрахунку 12.06.2014, по даним якого задекларовано бюджетне відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах (рядок 23.2) на загальну суму 2770704 грн., яка відповідає величині залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів - 25209 грн. (рядок 21.1 - 11409 грн. (звітний (податковий) період, в якому виникла сума - січень 2014), рядок 21.2 - 13800 грн. (звітний (податковий період, в якому виникла сума - грудень 2013) збільшеної за результатами перевірки податкового органу на суму 2745495 грн. (рядок 21.3). При цьому, суму залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів - 25209 грн. також відображено у рядку 24 уточнюючого розрахунку за лютий 2014.

В картках особового рахунку платника ПДВ ПП «Порто-Сан» на підставі уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітні (податкові періоди) січень 2013, грудень 2013 та лютий 2014 зменшено переплату: 18.03.2014 на загальну суму 837463 грн. (по УР №9013991782 за січень 2013 - 827350 грн., УР №9013993276 за грудень 2013 - 10113 грн.; загальна сума переплати на кінець дня - 2368945 грн.), 22.04.2014 року на суму 2368945 грн. (по УР №9022419113 за грудень 2013); збільшено недоїмку: 22.04.2014 на суму 366437 грн. (по УР №9022419113 за грудень 2013; загальна сума недоїмки на кінець дня - 366437 грн.); зменшено (погашено) недоїмку: 12.06.2014 на загальну суму 3111932 грн. (по УР №9033439950 за грудень 2013 зменшено недоїмку за УР №9022419113 за грудень 2013 - 366437 грн., за ППР «ВЗ» №0000211505 - 2745495 грн.); збільшено переплату: 12.06.2014 на загальну суму 3204811,06 грн. (по УР №9033439950 за грудень 2013-440687 грн., по УР №9033442048 за лютий 2014 - 2764124,06 грн.). Крім того, 12.06.2014 за рахунок заявленого до відшкодування ПДВ в рахунок наступних платежів по ПДВ по УР №№9033442048 за лютий 2014 зменшено боргу по пені на загальну суму 6579,94 грн., яку було нараховано на уточнюючий розрахунок №9022419113 від 22.04.2014 за грудень 2013 - 5722,44 грн. (з 23.04.2014 по 11.06.2014) та на податкове-повідомлення рішення №0000211505 в сумі 857,50 грн. (з 11.06.2014 по 11.06.2014).

При цьому, по даним картки особового рахунку ПП «Порто-Сан» по податку на додану вартість за 16.10.2014 проведено операцію по скасуванню пені на суму 6579,94 грн. із посиланням на рішення №452/15-514 від 14.10.2014.

В подальшому, після подання позивачем уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9033442048 від 12.06.2014, ДПІ у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПП «Порто-Сан», з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів за лютий 2014 року. За результатами зазначеної перевірки було складено акт№4382/15-53-15-514/35405869 від 05.08.2014 та встановлено завищення позивачем бюджетного відшкодування з ПДВ в сумі 10133 грн. та відсутність права в отриманні бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 2760591 грн. за лютий 2014.

Крім того, актом документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Порто-Сан» №4382/15-53-15-514/35405869 від 05.08.2014 встановлено завищення задекларованого суб'єктом господарювання від'ємного значення податку на додану вартість за період червень 2013-лютий 2014 на загальну суму 80988 грн.

На підставі акту перевірки №4382/15-53-15-514/35405869 від 05.08.2014 року податковим органом винесені податкові повідомлення-рішення від 18.08.2014: за формою «В1» №0000771505 по факту завищення в уточнюючому розрахунку №9033442048 від 12.06.2014 бюджетного відшкодування на суму 10113 грн., із розрахунком штрафних санкцій у розмірі 2528 грн.; за формою «ВЗ» №0000781505 про відмову у наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 2760591 грн., заявленого в Уточнюючому розрахунку №9033442048 від 12.06.2014; за формою «В4» № 0000761505 про зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 80988 грн. без застосування штрафних санкцій.

Згідно даним картки особового рахунку платника ПДВ ПП «Порто-Сан» 28.08.2014 року проведені операції щодо: зменшення бюджетного відшкодування та переплати у розмірі 10113 грн. за ППР «В1» №0000771505 від 18.08.2014; відмови у наданні бюджетного відшкодування за ППР «ВЗ» №0000781505 на суму 2760591 грн. із зменшенням переплати на суму 2734609,06 грн. та збільшенням недоїмки на суму 25981,94 грн.; дозменшення від'ємного значення ПДВ на загальну суму 80988 грн. за ППР «В4» № 0000761505 без змін величин недоїмки/переплати; донарахування штрафних санкцій на суму 2528 грн. за ППР «В1» №0000771505 від 18.08.2014 із збільшенням боргу на суму 2528 грн. У зменшення недоїмки по штрафним санкціям 08.09.2014 зараховано суму здійсненої підприємством оплати штрафних санкцій за платіжним дорученням №364 від 08.09.2014. У зменшення недоїмки по ППР «ВЗ» №№0000781505 від 18.08.2014 віднесено суми: збільшеного по уточнюючому розрахунку підприємства №9055716834 від 29.09.2014 бюджетного відшкодування у розмірі 20226 грн.; проведеної підприємством оплати штрафних санкцій згідно ППР№0000771505 за платіжним дорученням №418 від 24.09.2014 -10,39 грн.; частину погашеної пені - 5745,55 грн., нарахування якої було скасоване за Рішенням №452/15-514 від 14.10.2014 картах особового рахунку платника ПДВ ПП «Порто-Сан» операціям, що вплинули на формування в автоматичному режимі величин недоїмки за періоди: 22.04.2014-12.06.2014 у сумі 366437 грн., 10.06.2014-12.06.2014 у сумі 2745495 грн.; 28.08.2014-24.09.2014 у сумі 10,39 грн, 28.08.2014-29.09.2014 у сумі 20226 грн., 28.08.2014-16.10.2014 у сумі 5745,55.

Оплату штрафних санкцій нарахованих ППР «В1» №0000771505 від 18.08.2014 здійснено протягом десяти календарних днів, за днем виписки даного ППР. З урахуванням проведеного зменшення переплати 566,22 грн. на суму 113,34 грн., яку було зараховано у погашення пені.

Таким чином, згідно даних, що містяться у картках особового рахунку платника податку на додану вартість ПП «ПОРТО-САН» за 2013- 2014 рр., а також згідно податкової звітності підприємства з ПДВ, банківської виписки по особовому рахунку ПП «Порто-Сан» №26000011037241, та податкових повідомленнях рішеннях, виписаних на підставі актів перевірок заявлених підприємством сум бюджетного відшкодування ПДВ, не містять інформації про несплату ПП «ПОРТО-САН» в установлений нормативно строк податкових зобов'язань з ПДВ, у тому числі нарахованих платником податку у податковій звітності (рядок 25 декларацій, уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок) та/або виявлених контролюючим органом у ході проведених перевірок.

Згідно даним КОР платника ПДВ «ПОРТО-САН» недоїмки станом на 22.04.2014 у сумі 366734 грн., станом на 10.06.2014 у загальній сумі 3111932 грн. (366437 грн.+2745495 грн.), станом на 28.08.2014 у сумі 25981,94 грн. (28509,94 грн. - загальна сума недоїмки на кінець дня, 2528 грн. - сума нарахованих штрафних санкцій, які було сплачено у встановлений нормативно термін, виникли за рахунок подвійного зменшення заявленого підприємством у податкових деклараціях бюджетного відшкодування за січень 2013 р. на суму 827350 грн. (29.03.2013 та 18.03.2014), за грудень 2013 на суму 2745495 грн. (18.03.2014, 22.04.2014 та 10.06.2014).

Згідно даних податкових повідомленнях-рішеннях за формою «ВЗ» № 0000211505 від 20.02.2014, №0000781505 від 18.08.2014 та уточнюючого розрахунку №9022419113 від 22.04.2014, вони не містить даних про грошові зобов'язання ПП «Порто-САН» стосовно сплати податкових зобов'язань з ПДВ та/або штрафних санкцій за порушення вимог податкового законодавства.

Отже, виходячи з вищевикладеного, висновок акту від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість документально не підтверджується.

З досліджених судом доказів наявних у матеріалах справи затримки сплати податкових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями форми «ВЗ» №0000781505 від 18.08.2014 року, №0000211505 від 26.02.2014 року та уточнюючим розрахунком до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014 року судом не встановлено.

У силу пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.

У відповідності до п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному додатковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Пунктом 38.1 ст 38 Податкового кодексу України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.38.3 ст. 38 Податкового кодексу України).

Так, згідно із п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Одночасно, приписами норм п. 87.9 ст. 87 зазначеного Кодексу закріплено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, нормами ст. 50 Податкового кодексу України передбачено право платника податків на здійснення коригування показників, задекларованих у раніше поданій звітності, в тому числі шляхом їх збільшення чи зменшення. Так, згідно із положеннями норм п. 50.1ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Спеціального строку для сплати грошових зобов'язань з податків, визначених шляхом подання уточнюючих розрахунків для податкової декларації норми Податкового кодексу України не визначають.

За приписами норм статті 126 Податкового кодексу України, у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Ухвалою суду від 17.08.2016 року призначено у справі №815/1566/16 судову економічну експертизу та на вирішення експерта були поставленні наступні питання: Чи підтверджується документально висновок акту від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість: а) щодо затримки на 32 дні сплати суми узгодженого податкового зобов'язання у сумі 20 226 грн. за податковим повідомленням-рішенням форми "В3" №0000781505 від 18.08.2014 року; б) щодо затримки на 27 днів сплати суми узгодженого податкового зобов'язання у сумі 10,4 грн. форми "В3" №0000781505 від 18.08.2014 року; в) щодо затримки на 2 дні сплати суми узгодженого податкового зобов'язання у сумі 2 745 495 грн. за податковим повідомленням-рішенням форми "В3" №0000211505 від 26.02.2014 року; г) щодо затримки на 51 день сплати суми узгодженого податкового зобов'язання у сумі 366 437 грн. за уточнюючим розрахунком до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014 року; д) щодо затримки на 49 днів сплати суми узгодженого податкового зобов'язання у сумі 5 745, 55 грн. за податковим повідомленням-рішенням форми "В3" №0000781505 від 18.08.2014 року;? Якщо висновки Акту від 23.02.2016 року не підтверджуються, встановити кількість днів затримки сплати податкових зобов'язань за вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями та уточнюючим розрахунком.?

03.03.2017 року до суду від Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшов висновок судової економічної експертизи №4570/4571 від 07.02.2017 року та матеріали адміністративної справи №815/1566/16 з додатковими матеріалами на 224 арк. Згідно висновку експерта по першому питанню зазначено, що проведеними дослідженнями по наданим матеріалам, висновок акту від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість документально не підтверджується: щодо затримки на 32 дні сплати суми узгодженого податкового зобов'язання у сумі 20226 грн. за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000781505 від 18.08.2014 року; щодо затримки на 27 днів сплати суми узгодженого податкового зобов'язання у сумі 10,4 грн. форми «ВЗ» №0000781505 від 18.08.2014 року; щодо затримки на 2 дні сплати суми узгодженого податкового зобов'язання у сумі 2745495 грн. за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000211505 від 26.02.2014 року; щодо затримки на 51 день сплати суми узгодженого податкового зобов'язання у сумі 366437 грн. за уточнюючим розрахунком до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014 року; щодо затримки на 49 днів сплати суми узгодженого податкового зобов'язання у сумі 5745,55 грн. за податковим повідомленням-рішенням форми «ВЗ» №0000781505 від 18.08.2014 року. По другому питанню зазначено, що по наданим на дослідження матеріалам, затримку сплати податкових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями форми «ВЗ» №0000781505 від 18.08.2014 року, №0000211505 від 26.02.2014 року та уточнюючим розрахунком до декларації ПДВ згідно наказу №213 №9022419113 від 22.04.2014 року не вбачається.

Вирішуючи спір, суд враховує, що висновок експерта не має наперед встановленої сили, йому не надається перевага перед іншими доказами і, як всі інші докази, він оцінюється судом за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ст.86,ст.82 КАС України).

З урахуванням доводів представників сторін, суд оцінює висновок експертизи №4570/4571 від 07.02.2017р. як такий, що узгоджується з іншими матеріалами справи.

Таким чином, суд дійшов висновку про безпідставність висновків акту перевірки від 23.02.2016 року №888/15-53/15-02 та вбачає протиправність оскаржених податкових повідомлень-рішень, що є підставою для їх скасування і задоволення позову ПП «Порто- Сан» у повному обсязі.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведена правомірність оскаржених податкових повідомлень-рішеню.

Виходячи з вищевикладеного, позовні вимоги ПП «Порто Сан» підлягають задоволенню із розподілом судових витрат згідно ч.1 ст.94 КАС України.

Щодо розподілу витрат по оплаті проведення судової експертизи, то позивачем на час прийняття постанови не надано документальне підтвердження оплати вартості експертизи (платіжне доручення чи інший платіжний документ), що унеможливлює вирішення питання про розподіл цих витрат за ч.1 ст.94 КАС України, проте не позбавляє позивача права подати відповідну заяву в порядку ст.168 КАС України для вирішення цього питання.

Керуючись ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства "ПОРТО-САН" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 15 березня 2016 року №0000561202.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 15 березня 2016 року №0000571202.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства "ПОРТО-САН" судовий збір у розмірі 5295(п'ять тисяч двісті дев'яносто п'ять)грн. 48коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя М.М. Аракелян