Ухвала суду № 66907937, 06.06.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2017
Номер справи
816/766/17
Номер документу
66907937
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про передачу адміністративної справи

06 червня 2017 рокум. ПолтаваСправа № 816/766/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю:

секретаря судового засідання - Шевченко О.С.,

представника позивача - Семибратової Т.О.,

представника третіх осіб - ОСОБА_2,

розглянувши у попередньому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігрейн-Агро" до Заїчинської сільської ради Семенівського району Полтавської області, треті особи: Селянське (фермерське) господарство "Дослідне", ОСОБА_4, Відділ Держгеокадастру у Семенівському районі про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

18 травня 2017 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Юнігрейн-Агро" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до державного реєстратора Заїчинської сільської ради ОСОБА_5, треті особи: Селянське (фермерське) господарство "Дослідне", ОСОБА_4, Відділ Держгеокадастру у Семенівському районі про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 33763697 від 08.02.2017, на підставі якого вчинено запис про інше речове право: 18913235 від 02.02.2017 про право оренди земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 за суб'єктом Селянське (фермерське) господарство "Дослідне", код ЄДРПОУ 32364537.

Протокольною ухвалою суду від 06.06.2017 замінено первинного відповідача - державного реєстратора Заїчинської сільської ради ОСОБА_5, на належного відповідача - Заїчинську сільську раду Семенівського району Полтавської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що не погоджується з рішенням державного реєстратора Заїчинської сільської ради ОСОБА_5 індексний номер 33763697 від 08.02.2017 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 за суб'єктом Селянське (фермерське) господарство "Дослідне", код ЄДРПОУ 32364537, оскільки відповідачем до закінчення строку дії договору оренди від 16.08.2011 №37с, укладеного позивачем з гр. ОСОБА_6 про передачу в оренду ТОВ "Юнігрейн-Агро" зазначеної земельні ділянки, здійснено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 за суб'єктом Селянське (фермерське) господарство "Дослідне".

Представник позивача у попередньому судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Відповідач - Заїчинська сільська рада Семенівського району Полтавської області, у попереднє судове засідання явку свого уповноваженого представника не забезпечив, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.

Третя особа - Відділ Держгеокадастру у Семенівському районі, у судове засідання не з'явилася, надіслала до суду клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника.

Представник третіх осіб - Селянського (фермерського) господарства "Дослідне" та ОСОБА_4 проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

Суд вважає за можливе провести попереднє судове засідання за даної явки та на підставі наявних у ній доказів.

За наслідками попереднього судового засідання суд приходить до висновку про необхідність передачі адміністративної справи для розгляду до місцевого загального суду як адміністративного суду, з огляду на таке.

Завданням адміністративного судочинства, у відповідності до частини першої статті 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 частини першої статті 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За приписами частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Правила предметної підсудності регламентовані положеннями статті 18 КАС України.

Так, відповідно до пункту 1 частини першої статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

У відповідності до частини 2 статті 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Таким чином, за вимогами п. 1 ч. 1 ст. 18 КАСУ предметна підсудність адміністративних справ, що підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, визначається за фактом наявності однією зі сторін органу чи посадової особи місцевого самоврядування, посадової чи службової особи органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

При цьому, ніякого поділу в залежності від виконання функцій (самоврядні чи делеговані державою) в умовах для віднесення тієї чи іншої справи до предметної підсудності місцевих загальних судів як адміністративних судів не міститься

З огляду на викладене, адміністративні спори щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності органу чи посадової особи місцевого самоврядування віднесено до предметної підсудності місцевого загального суду як адміністративного незалежно від статусу позивача.

Статтею 140 Конституції України регламентовано, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

За змістом абзацу 11 частини 1 статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Частиною 1 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звернувся з адміністративним позовом до Заїчинської сільської ради Семенівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 за суб'єктом Селянське (фермерське) господарство "Дослідне".

13.12.2015 набрали чинності Закони України № 834-VIII "Про внесеним змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо централізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та 835-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Так, в силу положень пункту 2 частини 2 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації є суб'єктами державної реєстрації прав.

Отже, станом на момент розгляду даної справи особою, уповноваженою виконувати функції з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців в межах предмету спору є Заїчинська сільська рада Семенівського району Полтавської області.

При цьому, правонаступництво в адміністративному судочинстві відрізняється від порядку правонаступництва згідно норм цивільно-процесуального чи господарсько-процесуального законодавства.

Так в адміністративному судочинстві процедура передання (набуття) адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого іменується публічним (позапроцесуальним, адміністративним за своєю сутністю) правонаступництвом.

Тож, публічне правонаступництво - це повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції, а також вступ у чинні адміністративно-правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування, або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.

Наведене кореспондується із конституційним принципом відповідальності держави перед людиною за свою діяльність.

Таким чином, відповідачем у даній адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, який є органом місцевого самоврядування. Інших відповідачів, окрім Заїчинської сільської ради Семенівського району Полтавської області, у даному спорі не має та у цих обставинах не може бути, оскільки законодавцем функція надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць покладена на виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, тому дана адміністративна справа з урахуванням вимог пункту 1 частини першої статті 18 підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, що, в свою чергу, виключає можливість її вирішення Полтавським окружним адміністративним судом.

Суд звертає увагу на те, що порушення правил предметної підсудності є підставою для висновку про розгляд справи неповноважним складом суду, що у відповідності до пункту 4 частини першої статті 202 КАС України обумовлює скасування судового рішення судом апеляційної інстанції та ухвалення нового рішення.

Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.

За таких обставин, суд дійшов висновку, про предметну належність даного спору до підсудності Семенівського районного суду Полтавської області (місцевого загального суду як адміністративного суду).

Відповідно до статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа, що була передана з одного адміністративного суду до іншого у вищевказаному порядку, розглядається адміністративним судом, до якого вона була направлена. Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 22, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Передати адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнігрейн-Агро" до Заїчинської сільської ради Семенівського району Полтавської області, треті особи: Селянське (фермерське) господарство "Дослідне", ОСОБА_4, Відділ Держгеокадастру у Семенівському районі про визнання протиправним та скасування рішення до Семенівського районного суду Полтавської області для розгляду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали складено 06 червня 2017 року.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва