Постанова № 66906312, 01.06.2017, Вараський міський суд Рівненської області (до 25.04.2025 - Кузнецовський міський суд Рівненської області)

Дата ухвалення
01.06.2017
Номер справи
565/787/17
Номер документу
66906312
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 565/787/17

Провадження № 2-а/565/69/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2017 року 13 год. 15 хв. м. Вараш

Кузнецовський міський суд Рівненської області у складі

головуючого судді Демчини Т.Ю.,

при секретарі судового засідання Ковальчук В.С.,

з участю представника відповідача Мордас Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі засідань Кузнецовського міського суду Рівненської області адміністративний позов ОСОБА_2 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в :

До суду звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (надалі - ОУПФ) про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії за віком із урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, починаючи з 30 березня 2017 року, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в ОУПФ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4. ОСОБА_2 звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років відповідно до ст.56 ч.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Листом від 12.04.17 р. ОУПФ відмовило позивачу у такому перерахунку пенсії. З такою відмовою у перерахунку пенсії ОСОБА_2 не погоджується, що і стало підставою для звернення до суду.

В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, у якій зазначив про повне підтримання позовних вимог.

До суду надійшли письмові заперечення проти позовних вимог, які обґрунтовуються тим, що порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.11 р. Бюджетні призначення для виплат пенсій, надбавок та підвищень до пенсій у відповідні періоди визначено з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України № 393 від 07.07.92 р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення і виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» та № 745 від 06.07.11 р. «Про встановлення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», виходячи з передбачених цими нормативно-правовими актами розмірів. У запереченнях також зазначається, що підвищення пенсії за понаднормативний стаж передбачено ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно із якою, у редакції, чинній на дату призначення пенсії позивачу, за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.28 цього Закону, але не більше ніж на 1 процент мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Представник відповідача Мордас Т.В. в судовому засіданні позов не визнала повністю, підтримала письмові заперечення відповідача та пояснила, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в ОУПФ та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», заяв про перехід на вид пенсії, визначеної останнім законом, до ОУПФ не подавав, а тому і підвищення до пенсії за понаднормовий стаж роботи йому проводиться за нормами ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, для виплати збільшення пенсії на підставі ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні бюджетні призначення. Представник відповідача підтвердила, що загальний трудовий стаж позивача складає більше 39 років, а тому до його пенсії йому встановлено доплату у розмірі 14 % (39 років - 25 років) мінімальної пенсії за віком. На даний час відсутній механізм застосування норм ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З огляду на письмові заперечення та власні пояснення, представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, приходить до висновку про часткове задоволення позову. При цьому суд встановив та врахував наступне.

З копії розпорядження № 120060 від 30.03.17 р. судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», його загальний страховий стаж становить 39 повних років.

Копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого Рівненською обласною державною адміністрацією 22.11.93 р., підтверджується, що ОСОБА_2 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4.

30.03.17 р. позивач звернувся до ОУПФ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та просив про збільшення її розміру на один процент його заробітку за кожен рік роботи понад двадцять років.

У листі від 12.04.17 р. № 1057/Т-46 ОУПФ повідомило, що для перерахунку пенсії позивачу відсутні законні підстави. Підставами для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідачем зазначено, що ОСОБА_2 призначено пенсію за віком з 19.04.10 р. відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і згідно з ст.28 цього Закону здійснюється нарахування підвищення до пенсії за понаднормативний стаж, тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Частиною 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу - 19.04.10 р.), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Суд вважає неспроможними заперечення відповідача у тій частині, що позивач обрав умови та порядок обчислення пенсії, встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому і збільшення до пенсії за понаднормовий стаж йому слід обчислювати на підставі норм цього Закону, оскільки згідно з ч.3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону. Відповідно до ст.60 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, надаються за їх вибором пільги та компенсації відповідно до одного із законів України.

Таким чином, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи має пільговий характер щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи права на тотожні пенсійні виплати, встановлені загальним та спеціальним законом, застосуванню підлягають положення спеціального закону, в даному випадку - Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про застосування якого зазначив позивач у своїй заяві від 30.03.17 р. та які є більш сприятливими для нього.

З розпорядження № 120060 від 30.03.17 р. слідує, що позивачу здійснюється також виплата додаткової пенсії, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З цього вбачається, що позивачу призначено пенсію, в тому числі, на умовах, встановлених спеціальним законом, а отже, і збільшення пенсії позивача за понад встановлений страховий стаж теж можливе на підставі спеціальної норми - ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зазначена правова позиція викладена і у судових рішеннях Верховного Суду України, які відповідно до ст.244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Так, постановою Верховного Суду України від 07.07.15 р. у справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України і у постанові від 20.09.16 р. (справа № 21-1255а16).

Таким чином, пенсія позивачу повинна нараховуватись та обчислюватись згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг, у тому числі і щодо підвищення до пенсії за понаднормовий стаж роботи, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 30 березня 2017 року - дня звернення до ОУПФ з відповідною заявою.

Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

За таких обставин, оскільки ОСОБА_2 звернувся до ОУПФ із заявою про проведення перерахунку пенсії після 15 числа та у нього виникало право на підвищення пенсії, перерахунок підлягав проведенню з першого числа наступного місяця, тобто з 01 квітня 2017 року.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.11, 71, 72, 138, 160-163, 167 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсії за віком, збільшивши розмір пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, на підставі ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01 квітня 2017 року і виплачувати у такому розмірі до припинення передбачених законодавством підстав для проведення такої виплати.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_2 понесені позивачем судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: