Ухвала суду № 66905218, 31.05.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
31.05.2017
Номер справи
805/2315/15-а
Номер документу
66905218
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2017 року м. Київ К/800/6151/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів Рецебуринського Ю.Й. (судді-доповідача),

Пасічник С.С.,

Штульман І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3 до Комунальної лікувально-профілактичної установи "Обласна психіатрична лікарня м.Слов'янська" (далі - КЛПУ «ОПЛ м.Слов'янська», Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації, третя особа - Міністерство охорони здоров'я України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

за касаційною скаргою ОСОБА_3 на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2016 року,

В С Т А Н О В И Л А:

У червні 2015 року ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом, в подальшому уточненим, про: визнання неправомірними дій адміністрації КЛПУ «ОПЛ м. Слов'янська» в частині відмови у видачі лікарняного листа за результатами медобстеження в лікарні за період з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2007 року, та в частині надання недостовірної інформації на інформаційний запит; визнання неправомірними дій Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації в частині надання недостовірної інформації у відповіді №01/29-97 від 12 лютого 2015 року на заяву позивача від 2 лютого 2015 року, та в частині відмови зобов'язати адміністрацію КЛПУ «ОПЛ м. Слов'янська» видати лікарняний лист за період тимчасової втрати працездатності з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2012 року, по результатам медобстеження в період з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2007 року; зобов'язання Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації зобов'язати КЛПУ «ОПЛ м. Слов'янська» видати лікарняний лист за період тимчасової втрати працездатності з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2012 року (за 5 років), по результатам медобстеження в період з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2007 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2016 року скасовано постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2015 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання неправомірними дій адміністрації КЛПУ «ОПЛ м. Слов'янська» щодо відмови у видачі лікарняного листа за результатами медобстеження в лікарні за період з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2007 року, провадження у справі в цій частині закрито. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та постановити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.

З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги з врахуванням наступного.

Судами встановлено, що ОСОБА_3 з 22 вересня 2003 року по 9 вересня 2008 року працювала лікарем швидкої медичної допомоги виїзної бригади.

Відповідно до наказу комунального лікувально-профілактичного закладу «Станція швидкої медичної допомоги» від 10 вересня 2007 року №105 та довідки від 18 жовтня 2007 року позивач з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2007 року знаходилась на обстеженні у психіатричній лікарні м. Слов'янська.

18 серпня 2008 року листом №962 повідомлено головного лікаря КЛПУ «ОПЛ м. Слов'янська», що у період знаходження позивача на обстеженні, у неї встановлено психічний розлад, який є противопоказанням для виконання обов'язків лікаря станції швидкої медичної допомоги виїзної бригади.

Наказом від 9 вересня 2008 року №109-к/18-у ОСОБА_3 звільнено з роботи у зв'язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді, внаслідок стану здоров'я.

21 січня 2015 року позивач звернулась до головного лікаря КЛПУ «Обласної психіатричної лікарні м. Слов'янськ» із запитом про надання публічної інформації в частині видання лікарняного листа за весь час тимчасової непрацездатності за період з 8 жовтня 2007 року по теперішній час.

23 січня 2015 року КЛПУ «ОПЛ м. Слов'янська» надано відповідь, що в період з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2007 року позивач знаходилась на стаціонарному обстеженні в межах періодичного психіатричного огляду, про що свідчить заява позивача на адресу завідуючого денним стаціонаром, тому відповідно до п. 2.18 Інструкції № 455 позивачу видана довідка вільної форми, засвідчена підписом завідуючого денним стаціонаром та печаткою лікарні.

2 лютого 2015 року на ім'я голови Донецької обласної державної адміністрації Кихтенко А.Т. позивачем направлено заяву про зобов'язання адміністрацію обласної психічної лікарні м. Слов'янська виправити порушення прав позивача, видати лікарняний лист за період її тимчасової втрати працездатності за період з 8 жовтня 2007 року по 8 жовтня 2012 року.

12 лютого 2015 року за номером № 01/29-97 Департаментом охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації надано відповідь про те, що за інформацією відділу охорони здоров'я Слов'янської міської ради, перебування позивача у відділенні обласної психіатричної лікарні м. Слов'янська обмежувалось медичним обстеженням. На підставі п. 2.18 наказу МОЗ України від 13 листопада 2001 року № 455 «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян», позивачу видана довідка довільної форми, засвідчена підписом завідувача відділення та печаткою лікувально-профілактичного закладу про те, що в термін з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2007 року позивач знаходилась на обстеженні.

Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 22 вересня 2008 року, яке набрало законної сили, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_3 до комунального лікувально-профілактичного закладу «Станція швидкої медичної допомоги» Слов'янської міської ради, комунальної лікувально-профілактичної установи «Обласна психіатрична лікарня м. Слов'янська» про визнання незаконним наказу про відсторонення від роботи, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, визнання недійсною госпіталізації, визнання незаконним наказу про проведення обов'язкового періодичного медичного огляду, визнання недійсною історії хвороби та довідки.

Також рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 9 грудня 2010 року відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування висновку № 962 від 18.08.2008 року КЛПЗ «ОПЛ м. Слов'янська», визнання незаконним та скасування наказу № 109-к/18 від 09.09.2008 року, про стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу, визнання незаконним та скасування протоколу засідання профспілкового комітету КЛПЗ «СШМД «м. Слов'янська» від 09.09.2008 року, поновлення на роботі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців комунальна лікувально-профілактична установа «Обласна психіатрична лікарня м. Слов'янська» є юридичною особою.

Згідно з статутом комунальної лікувально-профілактичної установи «Обласна психіатрична лікарня м. Слов'янська» остання є комунальною лікувально-профілактичною установою, яка заснована на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні Донецької обласної ради.

Пунктом 34 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року №8 зазначено, що згідно з підпунктом 3.1.6 пункту 3.1 розділу 3 Державного класифікатора України «Класифікація організаційно-правових форм господарювання» комунальне підприємство - це підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.

Комунальна організація (установа, заклад) утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (підпункт 3.4.5 пункту 3.4 розділу 3 цього Класифікатора).

Тобто, лікарні не є суб'єктами владних повноважень у розумінні вищенаведених норм законодавства.

Таким чином, правильними є висновки суду апеляційної інстанції про те, що заявлені позивачем вимоги в частині визнання неправомірними дії адміністрації КЛПУ «ОПЛ м. Слов'янська» щодо відмови у видачі лікарняного листа за результатами медобстеження в лікарні за період з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2007 року підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації зобов'язати комунальну лікувально- профілактичну установу «Обласна психіатрична лікарня м. Слов'янська» видати ОСОБА_3 лікарняний лист за період тимчасової втрати працездатності з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2012 року (за 5 років), по результатам медобстеження в період з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2007 року, то колегія суддів вважає правильними висновки судів про відмову у їх задоволенні, оскільки згідно з пунктами 5, 6 Положення про Департамент охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації повноваження щодо можливості втручання в дію лікарів та лікувальних установ відносно видачі лікарняних листів на Департамент не покладено.

Що стосується позовних вимог в частині визнання неправомірними дій адміністрації КЛПУ «ОПЛ м. Слов'янська» в частині надання недостовірної інформації на інформаційний запит, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 30.09.2013 року №11 зазначено, що судам під час розгляду справ необхідно насамперед визначати, чи запитувана інформація є публічною, з урахуванням вищеперерахованих ознак та законодавчого визначення поняття публічної інформації (стаття 1 Закону).

Як вбачається з матеріалів справи, 21 січня 2015 року позивач звернувся до Головного лікаря КЛПУ «Обласна психіатрична лікарня» м. Слав'янська з запитом про надання публічної інформації, в якому просить видати їй лікарняний за весь період втрати працездатності позивача, а саме з 8 жовтня 2007 року по теперішній час.

З матеріалів справи також вбачається, що відповідачем 23 січня 2015 року надано відповідь, що в період з 8 жовтня 2007 року по 18 жовтня 2007 року позивач знаходилась на стаціонарному обстеженні в межах періодичного психіатричного огляду, про що свідчить заява позивача на адресу завідуючого денним стаціонаром, тому відповідно до п. 2.18 Інструкції № 455 ОСОБА_3 видана довідка вільної форми, засвідчена підписом завідуючого денним стаціонаром та печаткою лікарні.

Згідно з статтею 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 3 зазначеного Закону передбачено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Із змісту запиту позивача про надання публічної інформації, а саме прохання видати лікарняний лист, вбачається, що запит фактично є зверненням із проханням про сприяння реалізації прав та інтересів останнього, що кореспондується із Законом України «Про звернення громадян».

Таким чином, колегія суддів вважає правильними висновки суду апеляційної інстанції про те, що звернення позивача не є запитом на публічну інформацію, а відповідь надана відповідачем не є публічною інформацією.

Пунктом 5 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 30.09.2013 року №11 зазначено, якщо запитуваний запит про надання публічної інформації є фактично зверненням (заявою, клопотанням) про надання інформації згідно із Законом України «Про звернення громадян», то в такому разі судам необхідно відмовляти в задоволенні позову щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників публічної інформації.

Відповідачем позивачу надана повна та достовірна інформація відповідно до Закону України «Про звернення громадян», що підтверджено наявними доказами у справі.

За таких обставин, колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про те, що позовні вимоги в частині надання недостовірної інформації на інформаційний запит не підлягають задоволенню.

З урахуванням зазначених обставин та норм права, суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального і процесуального права, тому підстав до скасування чи зміни його судового рішення, яким виправлені помилки, допущені судом першої інстанції, немає.

Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2016 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді Ю.Й. Рецебуринський

С.С. Пасічник

І.В. Штульман