Постанова № 66899935, 29.05.2017, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2017
Номер справи
818/386/17
Номер документу
66899935
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2017 р. Справа №818/386/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.,

суддів - Бондаря С.О., Соп'яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Черненко Д.О.,

представника відповідача - Гамалій О.А.,

представника відповідача - Кисляк Л.О.,

представника відповідача - Кондратенко Ю.М.,

представника відповідача - Кругляк Д.В.,

представника відповідача - Тищук Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Верхньосироватської сільської виборчої комісії Сумського району Сумської області, Політичної партії "Соціал-Демократична партія", Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на роботі,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Верхньосироватської сільської виборчої комісії Сумського району Сумської області (далі по тексту - відповідач-1, Виборча комісія), Політичної партії "Соціал-Демократична партія" (далі по тексту - відповідач-2, Політична партія), Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області (далі по тексту - відповідач-3, Сільська рада), в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просить:

1) Визнати протиправним та скасувати рішення Верхньосироватської сільської виборчої комісії Сумського району Сумської області від 28.12.2016, яким було вирішено звернутися до політичної партії «Соціал-Демократична партія» про надання згоди на відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 з посади Верхньосироватського сільського голови Сумського району Сумської області, а також рішення Верхньосироватської сільської виборчої комісії Сумського району Сумської області від 03.03.2017 про дострокове припинення повноважень Верхньосироватського сільського голови ОСОБА_1

2) Визнати протиправним та скасувати рішення Політичної ради Політичної партії «Соціал-Демократична партія» (код ЄДРПОУ 39651865) №7 від 28.02.2017 щодо підтримки народної ініціативи з відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 з посади Верхньосироватського сільського голови Сумського району Сумської області.

3) Поновити ОСОБА_1 на посаді Верхньосироватського сільського голови Сумського району Сумської області.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що на посаду сільського голови вона була обрана на місцевих виборах, що пройшли у жовтні 2015 року, від політичної партії «Партія простих людей Сергія Капліна», яка в подальшому змінила свої назву на «Соціал-Демократичну партію».

В грудні 2016 року в селі Верхня Сироватка було утворено ініціативну групу, яка розпочала процес її відкликання з займаної посади за народної ініціативи. В подальшому на своєму засіданні Виборча комісія провела процедуру перевірки підписних листів виборців, та вирішено звернутися до Політичної партії про надання згоди на відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 з посади Верхньосироватського сільського голови Сумського району Сумської області. При цьому, не була дотримана процедура проведення перевірки отриманих підписів відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Крім того, рішення Політичної партії «Соціал-Демократична партія» №7 від 28.02.2017 щодо підтримки народної ініціативи з відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 з посади сільського голови прийнято Політичною радою партії, яка не є вищим органом партії, який наділений повноваженнями на прийняття такого рішення у відповідності до статуту партії.

У судовому засіданні позивачка та її представник підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.

Представники відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечували, та зазначили, що відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 з посади сільського голови відбувалося у відповідності до норм чинного законодавства та згідно встановленої процедури.

Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що на місцевих виборах сільського голови у жовтні 2015 року, ОСОБА_1 була обрана на посаду сільського голови. За рішенням Верхньосироватської сільської ради від 06.11.2015 (а.с.11-12), ОСОБА_1 приступила до виконання обов'язків сільського голови. Суб'єктом висування її кандидатом на посаду сільського голови відповідно до статті 36 Закону України «Про місцеві вибори» була районна організація Політичної партії «Партія простих людей Сергія Капліна» (реорганізована в Політичну партію «Соціал-демократична партія»).

Разом з тим, в грудні 2016 року в селі Верхня Сироватка було утворено ініціативну групу, яка розпочала процес відкликання позивачки з займаної посади за народної ініціативи, шляхом збору підписів виборців за її відкликання. Дана обставина підтверджується протоколом загальних зборів виборців громадян України, щодо дострокового припинення повноважень сільського голови Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області ОСОБА_1 за народною ініціативою та оголошення недовіри сільському голові ОСОБА_1 від 04 грудня 2016 року (а.с.164-171).

На своєму засіданні, яке відбулося 18.12.2016, Верхньосироватською сільською виборчою комісією Сумського району Сумської області було проведено перевірку підписних листів виборців, які, були зібрані ініціативною групою.

В подальшому, 28.12.2016 Виборча комісія прийняла рішення звернутися до суб'єкта висування - Політичної партії «Соціал-демократична партія» з клопотанням про надання згоди на відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 з посади сільського голови (а.с.162-163).

За поданим клопотанням, Політична рада Політичної партії «Соціал-Демократична партія» прийняла рішення №7 від 28.02.2017 щодо підтримки народної ініціативи з відкликання ОСОБА_1 з посади Верхньосироватського сільського голови (а.с.17).

03.03.2017 Верхньосироватська сільська виборча комісія прийняла рішення про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 як сільського голови (а.с.86).

Зазначені обставини також були підтверджені поясненнями свідків ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, що були допитані в судовому засіданні 15.05.2017.

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Правовий механізм дострокового припинення повноважень сільського голови передбачений ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського голови вважаються достроково припиненими у разі відкликання з посади за народною ініціативою.

Водночас, ч. 5 ст. 79 вказаного Закону визначено, що сільський голова може бути відкликаний з посади за народною ініціативою в порядку, визначеному Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" з особливостями, передбаченими частинами шостою - десятою цієї статті, не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.

При цьому, частини 6 - 10 статті 79 даного Закону встановлюють наступні вимоги для процедури відкликання за народною ініціативою.

Рішення про внесення пропозицій щодо відкликання сільського голови за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 20 осіб для відкликання сільського голови.

При цьому, кількість членів ініціативної групи становить у разі відкликання сільського голови - не менше 10 осіб.

На підтримку пропозиції про відкликання сільського голови має бути зібрано кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний сільським, селищним, міським головою.

Збір підписів проводиться у разі відкликання сільського голови - протягом десяти днів.

Територіальна виборча комісія перевіряє правильність оформлення підписних листів, кількість зібраних підписів у разі відкликання сільського, селищного голови - протягом десяти днів з дня їх отримання.

При цьому, процедура роботи Комісії по обробці підписних листів визначена у статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Так, після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другої статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.

Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.

На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38 - 40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості).

При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписи окремих виборців:

1) у разі відсутності у підписному листі всіх або окремих відомостей про виборця, який підтримує своїм підписом відкликання депутата місцевої ради, передбачених формою підписного листа, а також виявлення недостовірних відомостей про виборця;

2) записи та підписи, вчинені замість виборця іншою особою;

3) вчинені особою, яка не є виборцем відповідного багатомандатного, одномандатного виборчого округу або на день вчинення підпису не мала права голосу;

4) якщо підписи вчинені виборцем декілька разів;

5) якщо підпис вчинено виборцем з порушенням встановленого цим Законом строку.

При встановленні на підставі підписних листів кількості виборців, які підтримали відкликання депутата місцевої ради, не враховуються підписні листи:

1) якщо підписи виборців зібрані особою, яка не є членом відповідної ініціативної групи та/або на день збору підписів не мала права голосу;

2) у яких відсутні відомості або які містять недостовірні відомості про особу, яка збирала підписи виборців;

3) у яких підписи громадян України зібрані у місцях, визначених частиною п'ятою статті 40 цього Закону;

4) які не відповідають встановленій формі.

За результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол.

Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

Вищий керівний орган партії відповідно до статуту партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи.

Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу.

Щодо процедури отримання та перевірки підписів, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, перевірка правильності оформлення підписних листів, кількості підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах та вибіркова перевірка їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) здійснювалася без участі органів ведення Державного реєстру виборців та без залучення правоохоронних органів.

Суд не бере до уваги твердження представника Виборчої комісії про те, що комісією було дотримано процедуру та направлено листи до відповідного реєстру виборців та правоохоронного органу.

Так, 20.02.2016 Верхньосироватська сільська виборча комісія направила начальнику Єдиного Державного реєстру виборців лист про необхідність їх залучення з 19.12.2016 по 28.12.2016 для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що міститься в підписних листах (а.с.147).

При цьому, було отримано лист-відповідь №04-16/76 від 23.12.2016 про те, що правові підстави щодо проведення такої перевірки відділом ведення Реєстру відсутні (а.с.148-149).

Крім того, 20.12.2016 Верхньосироватська сільська виборча комісія направила начальнику Сумської районної міліції лист про необхідність їх залучення з 19.12.2016 по 28.12.2016 для здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що міститься в підписних листах (а.с.150).

Відповідно до листа-відповіді №21403/56/02-16 від 28.12.2016 зазначено, що здійснення відповідної перевірки можливо тільки в рамках розслідування кримінального провадження, після призначення судово-почеркознавчої експертизи (а.с.151).

За твердженням представника Виборчої комісії, на підставі отриманих вище відповідей, було прийнято рішення власноруч перевірити кожний підпис.

Однак, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що визначена законом процедура проведення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, носить імперативний характер та не передбачає альтернативних способів дій з боку виборчої комісії. Відмова вказаних вище державних органів виконувати свої обов'язки не позбавляє обов'язку проведення перевірки у визначеному порядку.

Натомість, не дотримання порядку перевірки підписів виборців, визначеного ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", унеможливлює подальшу реалізацію процедури відкликання сільського голови.

Таким чином, рішення Верхньосироватської сільської виборчої комісії від 28.12.2016 про звернення до Політичної партії з ініціативою про відкликання ОСОБА_1 з посади сільського голови прийняте з порушенням вимог ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо рішення Політичної ради Політичної партії «Соціал-Демократична партія» №7 від 28.02.2017 щодо підтримки народної ініціативи з відкликання ОСОБА_1 з посади сільського голови, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як зазначалося вище, у відповідності до ч. 7 ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» вищий керівний орган партії відповідно до статуту партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи.

Відповідно до п. 6.2 Статуту Політичної партії «Соціал-Демократична партія» З'їзд Партії є вищим керівним органом Партії, скликається не менше одного разу на чотири роки (а.с.198).

Пунктом 6.9 Статуту Політичної партії «Соціал-Демократична партія» передбачено, що у період між З'їздами Партією керує Політична Рада Партії (а.с.199).

Однак, даний пункт Статуту не спростовує той факт, що вищим керівним органом Партії є З'їзд Партії.

При цьому, суд не приймає до уваги твердження представника Політичної партії, що Політична рада Партії, у період між З'їздами Партії, є вищим керівним органом. Дане твердження є намаганням розширеного тлумачення положень Статуту, оскільки, термін "Вищий орган" виключає можливість віднесення до даної категорії декількох керівних органів партії.

Дане твердження також підтверджується тим, що компетенція З'їзду Партії та Політичної ради Партії визначена окремо, різними пунктами Статуту (п. 6.8 та 6.10 відповідно).

Отже, повноваження приймати рішення про відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 з посади сільського голови мав вищий керівний орган Партії, тобто - З'їзд Партії.

Таким чином, рішення Політичної ради Політичної партії «Соціал-Демократична партія» №7 від 28.02.2017 прийняте не у відповідності до норм чинного законодавства та суперечить Статуту, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Як наслідок, рішення Верхньосироватської сільської виборчої комісії від 03.03.2017 про дострокове припинення повноважень Верхньосироватського сільського голови ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Варто зауважити, що спірні правовідносини стосуються, в тому числі, і трудових прав ОСОБА_1, оскільки в результаті незаконних дій відповідачів її було незаконно звільнено з роботи.

Так, у відповідності до ч. 1 ст. 235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

З огляду на викладені вище обставини, суд задовольняє позовні вимоги про скасування протиправних рішень Верхньосироватської сільської виборчої комісії та Політичної партії «Соціал-Демократична партія» про відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 з посади сільського голови, а тому ОСОБА_1 підлягає поновленню на посаді Верхньосироватського сільського голови Сумського району Сумської області.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Суд допускає до негайного виконання постанову суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді Верхньосироватського сільського голови.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

При поданні позовної заяви ОСОБА_1 було сплачено судовий збір в сумі 1280,00 грн. за квитанціями №0.0.725346684.1 від 15.03.2017 (а.с.5) та №0.0.725345972.1 від 15.03.2017 (а.с.6).

Таким чином, на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір з Верхньосироватської сільської виборчої комісії Сумського району Сумської області та з Політичної партії "Соціал-Демократична партія" по 640,00 грн. пропорційно до частин задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Верхньосироватської сільської виборчої комісії Сумського району Сумської області, Політичної партії "Соціал-Демократична партія", Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на роботі - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Верхньосироватської сільської виборчої комісії Сумського району Сумської області від 28.12.2016, яким було вирішено звернутися до політичної партії «Соціал-Демократична партія» про надання згоди на відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 з посади Верхньосироватського сільського голови Сумського району Сумської області, а також рішення Верхньосироватської сільської виборчої комісії Сумського району Сумської області від 03.03.2017 про дострокове припинення повноважень Верхньосироватського сільського голови ОСОБА_1.

Визнати протиправним та скасувати рішення Політичної ради Політичної партії «Соціал-Демократична партія» (код ЄДРПОУ 39651865) №7 від 28.02.2017 щодо підтримки народної ініціативи з відкликання за народною ініціативою ОСОБА_1 з посади Верхньосироватського сільського голови Сумського району Сумської області.

Поновити ОСОБА_1 на посаді Верхньосироватського сільського голови Сумського району Сумської області.

Допустити до негайного виконання постанову суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді Верхньосироватського сільського голови Сумського району Сумської області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з Верхньосироватської сільської виборчої комісії Сумського району Сумської області (площа Козацької Слави, №2, с. Верхня Сироватка, Сумський район, Сумська область) витрати зі сплати судового збору в сумі 640,00 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з Політичної партії "Соціал-Демократична партія" (код ЄДРПОУ 39651865) витрати зі сплати судового збору в сумі 640,00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя В.М. Соколов

Судді С.О. Бондар

О.В. Соп'яненко

Повний текст постанови складено 02.06.2017 року.