Постанова № 66899783, 01.06.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2017
Номер справи
815/2221/17
Номер документу
66899783
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2221/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2017 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В. розглянувши в порядку письмового провадження за наявними матеріалами адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ТЕНЕТ» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.04.2017р. №0006581409, -

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ТЕНЕТ» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.04.2017р. №0006581409.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДФС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.04.2017р. №0006581409, яким товариству на підставі висновків акту перевірки №246/15-32-14-09/22485498 від 29.03.2017р. про порушення ТОВ НВП «ТЕНЕТ» п.44.1. ст.44, п.198.3, п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України, у зв’язку з чим збільшено суму грошового зобов’язання за платежем податок на додану вартість на суму 871298,00грн. Позивач вважає, що зазначене податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, зазначивши, що контрагент ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» не здійснювало передачу інформації ТОВ НВП «ТЕНЕТ», а забезпечувало її передачу за допомогою каналу даних, а ТОВ НВП «ТЕНЕТ» самостійно передавало власну інформацію через наданий канал електрозв'язку. Разом з тим, позивачем зазначено, що кількість послуги з надання каналу передачі даних (електрозв’язку), що є послугою доступу до мережі Інтернет, не може вимірюватися в Гігабайтах, оскільки це кратна одиниця виміру кількості інформації, канал електрозв’язку, відповідно до наведеної норми Закону, характеризується швидкістю передачі та ця величина визначена умовами Договору (п.2.2. Додатку) та складає до 10 ГБ/сек., що є технічною характеристикою, а не кількістю (об’ємом, обсягом) і не повинна зазначатися, ані в акті прийому - передачі, ані в податкових накладних. Також, представником позивача зазначено, що предметом договору є надання каналу електрозв’язку, а не передача інформації, первинні документи ТОВ НВП «ТЕНЕТ» були надані відповідачу для перевірки у повному обсязі та мають всі необхідні встановлені законом обов'язкові реквізити.

Представник позивача у судове засідання, яке призначено на 26.05.2017р. не з’явився, про дату та час якого був повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог, зазначивши що ГУ ДФС в Одеській області було проведено позапланову документальну виїзну перевірку ТОВ НВП «Тенет», з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період вересень 2014 року по взаємовідносинам з ТОВ«ЛАКИ ТРЕЙД», у ході якої встановлено порушення п.201.1 ст.200, п.198.6, п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України по взаємовідносинам з ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» за вересень 2014року у результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість за вказаний період на суму 580685,00грн. Представник відповідача зазначала, що вказані порушення встановлені у зв’язку із тим, що у актах надання послуг №293554 від 30.09.2014р., №293624 від 31.10.2014р. відсутні дані щодо обсягів інформації (кількість Гігабайт), які визначають вартість послуг за відповідний період, а саме: обсяги прийнятої/переданої замовником інформації (кілобайт/мегабайт/гігабайт) та відсотковий показник завантаження каналу передачі даних; походження та/або призначення прийнятої/переданої замовником інформації (український або міжнародний трафік); тривалість зв’язку замовника із мережею Інтернет. Тобто, на думку представника відповідача, відсутні дані щодо обліку отриманих послуг доступу до Інтернету, як обумовлено Договором №12-12 від 01.06.2014р. У зв’язку з викладеним, акт наданих послуг та податкові накладні, на думку представника відповідача, не можуть вважатися документами для підтвердження даних податкового обліку і звітності, а у ТОВ НВП «ТЕНЕТ» відсутні підстави для формування в обліку показників з податкового кредиту.

Врахаховуючи відсутність потреби заслухати свідка або експерта, та можливість вирішення справи на підставі наявних у ній доказів, суд вирішив за доцільне розглянути справу у порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини якими обґрунтовуються вимоги позивача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У період з 09.03.2017р. по 22.03.2017р. працівниками ГУ ДФС в Одеській області була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ НВП «Тенет» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість, за період вересень 2014 року по взаємовідносинам з ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД», за результатами якої складено акт від 29.03.2017р. №246/15-53-33-14-09/22485498. (а.с. 16-22)

У ході перевірки було встановлено порушення ТОВ НВП «Тенет» п.201.1 ст.200, п.198.6, п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України по взаємовідносинам з ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» за вересень 2014 року у результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість за вказаний період на суму 580685,00грн., у тому числі по періодам: за вересень 2014 року – на суму 290195грн., за жовтень 2014 року на суму 290670грн.

На підставі висновків якта перевірки, ГУ ДФС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0006581409 від 11.04.2017р., яким ТОВ НВП «Тенет» збільшено суму грошового зобов’язання за платежем податок на додану вартість 871298,00грн., у тому числі за податковим зобов’язанням – 580865,00грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 290433,00грн. (а.с.14)

Так, у ході перевірки перевіряючими ГУ ДФС в Одеській області було встановлено, що ТОВ НВП «Тенет» укладено договір №12-12 від 01.06.2014р. з ТОВ «Лаки Трейд», предметом якого є надання телекомунікаційних послуг/послуг доступу до мережі Інтернет. У актах наданих послуг №293584 від 30.09.2014р., №293621 від 31.10.2014р. за вказаним договором та податкових накладних: №58 від 30.09.2014р., №35 від 26.09.2014р., №31 від 25.09.2014р., №28 від 24.09.2014р., №42 від 31.10.2014р., №26 від 30.10.2014р., №20 від 29.10.2014р., №17 від 28.10.2014р. відсутні дані щодо обсягів отриманих послуг доступу до Інтернету (гігабайт), як обумовлено Договором №12-12 від 01.06.2014р. та вимагається Правилами здійснення діяльності у сфері телекомунікацій (діяльність з надання послуг доступу до Інтернет), затвердженого рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації 10.12.2013р. №803 та Основними вимогами до договору про надання телекомунікаційних послуг, затвердженими рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації 29.11.2012р. №624. За таких обставин перевіряючі дійшли висновку про те, що первинні документи, які були надані до перевірки оформленні з порушенням вимог статті 201 Податкового кодексу України. У зв’язку із цим, на думку перевіряючих, у ТОВ НВП «Тенет» відсутні підстави для формування в обліку показників з податкового кредиту з податку на додану вартість згідно з вказаними податковими накладними отриманими від ТОВ «Лаки Трейд» на загальну суму 580865,00грн., у тому числі по періодам: за вересень 2014 року – 290195грн., за жовтень 2014р. – 290670грн.

Відповідно до п.5 «Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами» затвердженого наказом Мінфіну №727 від 20.08.2015р., факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності ТОВ НВП «Тенет» відносяться: надання в оренду інших машин, устатковання та товарів. н. в. і. у.; Код КВЕД 47.42 роздрібна торгівля телекомунікаційним устаткованням у спеціалізованих магазинах; Код КВЕД 58.19 інші види видавничої діяльності; Код КВЕД 58.29 видання іншого програмного забезпечення; Код КВЕД 59.13 розповсюдження кіно- та відеофільмів, телевізійних програм; Код КВЕД 60.20 діяльність у сфері телевізійного мовлення; Код КВЕД 61.10 діяльність у сфері проводового електрозв'язку (основний); Код КВЕД 61.20 діяльність у сфері безпроводового електрозв'язку; Код КВЕД 62.01 комп'ютерне програмування; Код КВЕД 62.09 інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем; Код КВЕД 63.11 оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; Код КВЕД 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; Код КВЕД 71.12 діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; Код КВЕД 33.20 установлення та монтаж машин і устатковання; Код КВЕД 42.22 будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.

Судом встановлено, що між ТОВ НВП «Тенет» (замовник) та ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» (виконавець) було укладено договір №12-12 від 01.06.2014р., згідно п.п.1.1. якого виконавець зобов’язується надати замовнику обрані останнім телекомунікаційні послугу/послуги доступу до мережі інтернет, а замовник зобов’язується приймати та оплачувати такі послуги на умовах цього договору.(а.с.40-44)

Підпунктом 2.1.1. вказаного договору №12-12 від 01.06.2014р. встановлено, що замовник за попереднім погодженням із виконавцем обирає: вид послуги, технічні характеристики для послуги, умови оплати послуг, умови надання послуг, що зазначаються у відповідних додатках , які є невід’ємною частиною договору.

Пунктом 2.2 договору №12-12 від 01.06.2014р. визначено, що надання послуг оформлюється актами, які складаються та підписуються сторонами.

Згідно з п.2.1 додатку №1 до договору №12-12 від 01.06.2014р. виконавець надає замовнику послуги доступу до мережі Інтернет, а саме: організація каналу передачі даних (із виділенням ІР-адреси) та підключення цього каналу до порту виконавця;- забезпечення прийому/передачі інформації за допомогою організованого каналу передачі даних та технічна підтримка замовника.(а.с.45-46)

Разом з тим, п.1.6 вказаного додатку №1 до договору №12-12 від 01.06.2014р. визначено, що канал передачі даних - це канал, призначений для прийому та передачі інформації між комп’ютерним обладнанням замовника та мережою Інтернет, який організовується від точки підключення замовника до порта виконавця. Організований канал передачі даних не є об’єктом права власності замовника та існує протягом строку надання послуг.

Пунктом 2.2. додатку №1 до договору №12-12 від 01.06.2014р. визначено технічні характеристики каналу передачі даних, зокрема швидкість прийому/передачі інформації по каналу передачі даних, яка становить до 10 Гб/сек.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про телекомунікації» від 18.11.2003р. №1280-IV визначено, що інформація - відомості, подані у вигляді сигналів, знаків, звуків, рухомих або нерухомих зображень чи в інший спосіб. Канал електрозв’язку - сукупність технічних засобів, призначених для перенесення електричних сигналів між двома пунктами телекомунікаційної мережі, і який характеризується смугою частот та/або швидкістю передачі. Передавання даних - передавання інформації у вигляді даних з використанням телекомунікаційних мереж.

Таким чином, ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» забезпечувало передачу інформації за допомогою каналу даних, який призначений для прийому та передачі інформації між комп’ютерним обладнанням замовника та мережою Інтернет.

Позивачем на підтвердження виконання вказаного договору надання послуг за відповідні періоди з контрагентом ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» надано: акти наданих послуг №293584 від 30.09.2014р. та №293621 від 31.10.2014р. (а.с.48-51) та податкові накладні №28 від №24092014, №31 від 25.09.2014р., №35 від 26.09.2014р., №58 від 30.09.2014р., №17 від 28.10.2014р., №20 від 29.10.2014р., №26 від 30.10.2014р., №42 від 31.10.2014р. (а.с.52-59)

Відповідно до п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання товарів та послуг.

Згідно з п. 198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду

Пунктом 198.6 ст.198 Податкового кодексу України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно з п.200.1 та п.200.2 ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Пунктом 201.1 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що платник податку зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один таких способів: а) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов’язковим.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити, зокрема: е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг.

За нормами Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-ХІУ від 16.07.1999р. бухгалтерський та податковий облік базується на даних первинних документів, які підтверджують здійснення господарських операцій. Згідно визначення, яке наведено у статті 1 Закону України №996-ХІУ, первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

У статті 9 даного Закону зазначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Дотримання наведених вимог дає можливість підтвердити виконання договору.

Жодного належного доказу та обґрунтування, з відповідним посиланням на первинні документи, того, що господарські операції по вищевказаному договору не були здійснені перевіряючим не зазначено в акті перевірки.

Між тим, у позивача наявні первинні документі, які підтверджують здійснення вказаних господарських операцій (акти виконаних робіт та податкові накладні), правомірність та обґрунтованість їх відображення в бухгалтерському та податковому обліку та, з урахуванням виду діяльності позивача, пов’язані з його господарською діяльністю.

Посилання перевіряючих у акті перевірки та представника відповідача у запереченнях на адміністративний позов, у підтвердження встановлених порушень з боку ТОВ НВП «ТЕНЕТ» на відсутність даних щодо обліку отриманих послуг доступу до Інтернет (із зазначенням Гігабайт) суд критично оцінює, оскільки, як свідчать матеріали справи, ТОВ «ЛАКИ ТРЕЙД» надавало позивачу послуги доступу до мережі Інтернет шляхом організації каналу передачі даних (із виділенням ІР – адреси) та підключення цього каналу до порту виконавця та забезпечення прийому/передачі інформації за допомогою організованого каналу передачі даних та технічну підтримку замовника, що є однією послугою та не вимірюється у Гігабайтах. Разом з тим, в податкових накладних зазначений вказаний об’єм отриманих послуг-1 послуга.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ТЕНЕТ» підлягає задоволенню.

Згідно п.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до п.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року N3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який поданий юридичною особою встановлена ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як вбачається з платіжного доручення №0410001 від 12.04.2017р. позивачем сплачено судовий збір за подання адміністративного позову майнового характеру у розмірі 13 069,47грн.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ТЕНЕТ» у повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ТЕНЕТ» 13 069,47грн. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ТЕНЕТ» (код ЄДРПОУ 22485498, адреса: 65012, м.Одеса, вул.Велика Арнаутська, 2-А) до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.04.2017 року №0006581409 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 11.04.2017 року №0006581409.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «ТЕНЕТ» 13 069,47грн. сплаченого судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Я.В. Балан