Ухвала суду № 66899728, 30.05.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2017
Номер справи
815/1812/17
Номер документу
66899728
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 815/1812/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Стеценко О.О.,

за участю секретаря - Чабаненко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія Бласко» до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування наказу Головного управління ДФС в Одеській області №756 від 17.03.2017 року «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Транспортна компанія Бласко» (код ЄДРПОУ 39383336),-

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія Бласко» до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування наказу Головного управління ДФС в Одеській області №756 від 17.03.2017 року «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Транспортна компанія Бласко» (код ЄДРПОУ 39383336).

В судове засідання, призначене на 30.05.2017 року, позивач не з'явився, повноважного представника до суду не направив. Про дату, час та місце судового засідання позивач був повідомлений належним чином та своєчасно. Повідомлення позивача здійснювалось відповідно до вимог ст.ст. 33, 34 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) шляхом надсилання тексту повістки телефонограмою (а.с.62). Жодних клопотань від позивача про відкладення судового розгляду, або розгляд справи у його відсутність до суду не надходило. З урахуванням викладеного, судом визнано неповажною неявку позивача в судове засідання.

В судовому засіданні судом було поставлено на обговорення питання щодо подальшого розгляду справи у зв'язку з повторною неявкою позивача в судове засідання без поважних причин.

В судовому засіданні судом представник відповідача вважав за необхідним залишити адміністративний позов без розгляду, у зв'язку з повторною неявкою позивача в судове засідання без поважних причин.

Вислухавши думку представника відповідача, вивчивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Згідно ч. 3 ст. 128 КАС України у разі повторного неприбуття позивача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позивач повторно не прибув у попереднє судове засідання чи у судове засідання без поважних причин, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.

Судом встановлено, що в судове засідання, призначене на 24 квітня 2017 року, позивач не з'явився, повноважного представника до суду не направив. Про дату, час та місце судового засідання позивач був повідомлений належним чином та своєчасно (а.с.51). 21.04.2017 року представник позивача подав до канцелярії суду клопотання про неможливість явки в судове у зв'язку з відрядженням.

За результатами розгляду клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для його задоволення з огляду на наступне. Представник позивача був завчасно повідомлений про день та час судового проведення судового засідання. Доказів в обґрунтування зазначеного клопотання, представником позивача не надано. Зазначене клопотання, на думку суду, свідчить про зловживанням представником позивача, передбаченими процесуальним законодавством правами сторони по справі, порушенням прав осіб, які беруть участь у справі, та, серед іншого, тягне за собою недотримання судом приписів ст.122 КАС України.

Внаслідок відмови в задоволенні клопотання представника позивача про відкладення судового засідання, судом визнано неповажною неявку в судове засідання позивача та його повноважного представника.

Крім того, суд зазначає, що в судове засідання, призначене на 16.05.2017 року, позивач не з'явився, повноважного представника до суду не направив. Про дату, час та місце судового засідання позивач був повідомлений належним чином та своєчасно (а.с.65).

Отже, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що 24.04.2017 року, 30.05.2017 року позивач без поважних причин у судові засідання не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судових засідань був повідомлений належним чином та своєчасно.

Відповідно до положень, передбачених ч. 1, 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки та зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 40 КАС України, особи які беруть участь у справі, не можуть з поважних причин прибути до суду, вони зобов'язанні завчасно повідомити суд про неможливість прибуття та її причини. «Завчасно» означає необхідність повідомити у такі строки, щоб у суду була інформація про це не пізніше початку судового засідання. Спосіб повідомлення може бути різним (закон їх не обмежує) - телефоном, поштою, тощо.

Неповідомлення про причини неприбуття за правовими наслідками прирівняне до неприбуття в судове засідання без поважних причин.

Неприбуття в судове засідання позивача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, є повторним, коли ні позивач, ні його представник вдруге не прибули на розгляд справи і в суду є достовірні докази про те, що обидва рази позивача було належним чином повідомлено.

«Повторність» означає вчинення знову, тобто основною ознакою повторності є здійснення аналогічного, тотожного. При цьому черговість та порядок вчинення дій не впливає на факт їх повторності. А тому «повторне неприбуття», як підстава для залишення позовної заяви без розгляду, означає нез'явлення у судове засідання два чи більше разів без поважних причин протягом усього розгляду справи ( та не обов'язкове двічі підряд).

Таку ж саму позицію висловив Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 26 травня 2011 року по справі № К/9991/15646/11.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13.12.2011 року по справі №17-рп/2011 також визначив, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Суд враховує, що практика Європейського суду з прав людини дотримується позиції, що проявляти ініціативу щодо своєчасного розгляду справи повинен саме позивач, тобто вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Водночас, неявки позивача в судові засідання спричиняє затягування строків розгляду справи, що є порушенням як положень Кодексу адміністративного судочинства України, так і пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якого кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.

Судом було вжито достатніх заходів з метою сприяння позивачеві у ефективній реалізації ним права на справедливий суд, в тому числі шляхом забезпечення доступу до правосуддя. З огляду на системний характер неприбуття позивача до суду без існування для цього поважних причин, залишення позовної заяви без розгляду є пропорційним обмеженням, яке переслідує законну мету, не звужує та не зменшує доступ до правосуддя.

Вивчивши матеріали справи в частині, що стосуються зазначеного питання, суд дійшов висновку про залишення адміністративного позову без розгляду на підставі п.4 ч. 1 ст. 155 КАС України, оскільки не з'являючись у судові засідання, позивач недобросовісно користується належними йому процесуальними правами та порушує права інших учасників процесу, що сприяє зволіканню у розгляді справи.

На підставі викладеного та керуючись ст. 40, ч. 3 ст. 128, п. 4 ч. 1 ст. 155, ст.ст. 160, 165 України, суд, -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортна компанія Бласко» до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування наказу Головного управління ДФС в Одеській області №756 від 17.03.2017 року "Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Транспортна компанія Бласко» (код ЄДРПОУ 39383336) - залишити без розгляду.

Роз'яснити позивачу, що залишення позовної заяви без розгляду не перешкоджає повторному зверненню до адміністративного суду в загальному порядку.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги, або в порядку ч. 3 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Стеценко О.О.