
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2017 року (12 год. 15 хв.)Справа № 808/973/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Садового І.В.,
за участю секретаря судового засідання Сірик К.Л.,
позивач, відповідач: не зявились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Мелітопольський завод ливарних виробів»
про: стягнення 2007 грн. 15 коп.
ВСТАНОВИВ:
18.04.2017 Мелітопольське обєднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мелітопольський завод ливарних виробів» (далі відповідач, Мелітопольське ОУПФУ) про стягнення з відповідача плати, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 за період січень-березень 2017 року у сумі 2007 грн. 15 коп.
Ухвалою суду від 19.04.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №808/973/17, закінчено підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 03.05.2017.
Ухвалою суду від 03.05.2017 провадження у справі зупинялося за клопотанням представника позивача до 01.06.2017.
У судове засідання призначене на 01.06.2017 позивач не з'явився. Направив суду клопотання про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами в справі. Зазначає, що колишнім працівникам відповідача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 призначено пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. б ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення за списком № 2. Сума, належна до відшкодування з січня по березень 2017 року складає 2007 грн. 15 коп. і досі відповідачем не погашена. Посилаючись на ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі Закон №1788-ХІІ), п. 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV), Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі Закон №400/97-ВР), п. 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-2 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.2004 №64/8663 (далі Інструкція №21-1), позивач просив суд стягнути з відповідача зазначену заборгованість.
Відповідач у судові засідання 03.05.2017 та 01.06.2017 не з'явився. На адресу суду повернулися конверти з ухвалами суду та повістками, що були направлені на адресу відповідача: 72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Сагайдачного (Фрунзе), буд.57, з відмітками поштового відділення звязку «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч.4 ст.33 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
За приписами ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
За приписами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
За змістом ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Як вбачається з матеріалів справи Товариство з обмеженою відповідальністю Мелітопольський завод ливарних виробів (ідентифікаційний код 31880709) є юридичною особою зареєстрованою за адресою: 72312, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Фрунзе, буд.57, та перебуває на обліку у позивача.
Відповідач, відповідно до Закону України № 400/97-ВР, є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону № 1058-IV.
З матеріалів справи судом встановлено, що працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю Мелітопольський завод ливарних виробів ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які знаходяться на обліку Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, призначена і виплачується пенсія відповідно до п. б ст. 13 Закону України № 1788-ХІІ за списком №2.
Зокрема,
- стаж роботи ОСОБА_1 на підприємстві відповідача становить 2 р. 11,20 міс., відтак частка плати підприємства 29,33%, сума фактичних витрат підприємства на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах даному пенсіонеру, яка підлягає відшкодуванню відповідачем до Пенсійного фонду України за січень березень 2017 року становить 1225,92 грн.;
- стаж роботи ОСОБА_2 на підприємстві відповідача становить 0 р. 9,17 міс., відтак частка плати підприємства 15,27%, сума фактичних витрат підприємства на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах даному пенсіонеру, яка підлягає відшкодуванню відповідачем до Пенсійного фонду України за січень березень 2017 року становить 781,23 грн..
Наявність трудового стажу, факт призначення пільгових пенсій вищевказаним пенсіонерам підтверджується наданими позивачем довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, протоколами, розрахунками стажу (а.с.9-15).
Згідно із розрахунками боргу (а.с.5), відповідачем не відшкодуються Мелітопольському ОУПФУ фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту б ст. 13 Закону №1788 з січня по березень 2017 року. Загальна сума витрат по вищевказаним пенсіонерам становить 2007,15 грн.
Позивачем надано до суду розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України №1788-ХІІ, які за спірний період надсилались відповідачу (а.с.6-8). Вказані розрахунки відповідачем не оскаржувались.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Пунктом «б» ст.13 Закону України №1788-ХІІ передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року;
Згідно з п. 2 прикінцевих положень Закону України №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України № 1788-ХІІ.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст.28 Закону України № 1058-IV.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, а саме, відповідно до норм Закону України №1788-ХІІ, Закону України № 400/97-ВР.
Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України № 400/97-ВР платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є, зокрема, субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи.
За правилами абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з статті 13 Закону України № 1788-ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України № 1788-ХІІ.
Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України № 400/97-ВР ставка збору на обовязкове державне пенсійне страхування становить 100 відсотків від обєкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Виходячи з наведених норм, відповідач є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування.
Статтею 1 Закону України № 1058-IV встановлено, що страховими внесками є, кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таке саме визначення страхових внесків наведено і в Інструкції № 21-1.
Отже, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди осіб, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, суми відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах таким особам, сплачуються як збір на обовязкове державне пенсійне страхування і відносяться до страхових внесків за визначенням, наведеним у Законі України № 1058-IV та Інструкції.
Згідно зі ст. 23 Закону України № 1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Відповідно до підпункту 8 пункту 2.4 розділу ІІ Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730 управління має право стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначений розділом 6 Інструкції.
Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції № 21-1 встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з п. 6.1 Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень цього Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з п. 6.10 Інструкції № 21-1, в разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона Крим). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Крім вищезазначеного, розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень-березень 2017 року рік підтверджується наявність у відповідача зобовязання з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 2007,15 грн., яке не було виконано ним. Зазначені розрахунки складено відповідно до вимог Інструкції № 21-1 (а.с.6-7).
Згідно довідки позивача від 27.04.2017 №3966/13 вказана сума нарахована, виплачена та повністю отримана особами, повернень невиплачених сум пенсій до управлінь не було (а.с.27).
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів на спростування вимог позивача, тому, враховуючи вимоги ст. 71 КАС України, суд доходить висновку про наявність необхідної сукупності обставин, які дають підставу для висновку щодо правомірності заявленого позову.
Відповідно до п.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю Мелітопольський завод ливарних виробів про стягнення 2007 грн. 15 коп., - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Мелітопольський завод ливарних виробів (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Сагайдачного (Фрунзе), 57; ЄДРПОУ 31880709) на користь Мелітопольського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72519, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. І. Алексєєва, буд. 2; ЄДРПОУ 37927773; р/р 25606301301075, МФО 313957, банк: філія Запорізьке ПУ АТ Ощадбанк м. Запоріжжя) плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 за період з січня по березень 2017 року у розмірі 2007 (дві тисячі сім) 15 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяІ.В.Садовий