
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
02 червня 2017 рокум. Ужгород№ 807/580/17
Закарпатський окружний адміністративний суд, у складі судді Калинич Я.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхово Будівельне управління 58» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Закарпатській області (далі позивач, Держекоінспекція) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхово Будівельне управління 58» (далі відповідач, ТОВ «Шляхово Будівельне управління 58»), в якому просить застосувати заходи реагування шляхом тимчасової заборони (зупинення) діяльності в частині експлуатації Асфальтозмішувальній установці марки ДС 1683, яка розташована по вул. Гранітна, 48 в м. Ужгород, яка перебуває в оренді ТОВ «Шляхово Будівельне управління 58» (юридична адреса: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 24, офіс 1; код ЄДРПОУ 39348815).
Позовні вимоги обґрунтовані здійсненням відповідачем господарської діяльності без будь яких на це дозвільних документів та з грубим порушенням вимог природоохоронного законодавства при експлуатації Асфальтозмішувальній установці марки ДС - 1683, яка розташована на території відповідача по вул. Гранітна, 48 в м. Ужгород, що виявлено позивачем за наслідком проведеного заходу державного контролю та слугувало підставою для звернення до суду щодо застосування заходів реагування.
Ухвалою від 17 травня 2017 року судом відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі, надано відповідачу строк до 10-ти денний строк з дня одержання ухвали для подання письмових заперечень проти позову та доказів на підтвердження цих заперечень або заяви про визнання позову.
Станом на 02 червня 2017 року відповідачем не подано до суду заперечень проти позову та документів на їх підтвердження чи заяви про визнання позову, а також будь-яких пояснень чи клопотань. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами у строк, встановлений частиною 5 статті 183-2 КАС України .
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні письмові докази у їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
З 27.04.2017 року по 28.04.2017 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області ОСОБА_1 на підставі Наказу від 27.04.2017 року №212 (а.с.9) та направлення на перевірку від 27.04.2017 року № 905/03 було проведено позапланову перевірку TOB «Шляхово Будівельне управління 58», за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (а.с.10-14). Акт перевірки підписано засновником ТОВ «Шляхово Будівельне управління 58» ОСОБА_2 та отримано примірник акту.
В ході перевірки встановлено, що TOB «Шляхово Будівельне управління 58» в своїй господарській діяльності використовує Асфальтозмішувальну установку ДС - 1683, (інвентарний номер 1-20349), яка розміщена за адресою: м. Ужгород, вул. Гранітна, 48 (6.38).
TOB «Шляхово Будівельне управління 58» представлено договір оренди №280615 від 28.06.2015 року згідно якого останнє, отримало в тимчасове (строкове) оплатне користування Асфальтозмішувальну установку ДС - 1683, інвентарний номер 1-20349 (м. Ужгород, вул. Гранітна, 48 (6.38)). Відповідно до умов договору п.6.3.6 Орендар зобовязується самостійно відповідати за шкоду, спричинену третім особам внаслідок винних дій Орендаря, а також за шкоду, спричинену джерелом підвищеної небезпеки (асфальтозмішувальна установка ДС-1683) (а.с.15-17).
Однак, TOB «Шляхово Будівельне управління 58» не представлено позитивний висновок державної екологічної експертизи по Асфальтозмішувальній установці марки ДС - 1683, яка розташована на території товариства по вул. Гранітна, 48 в м. Ужгород, що є порушенням ст.ст. 13, 39 Закону України «Про екологічну експертизу» та ст.ст. 26-29 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Також, TOB «Шляхово Будівельне управління 58» не оформлено Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Стаціонарними джерелами викидів на майданчику по вул. Гранітна, 48 в м. Ужгород є: котельня (труба) ємність, асфальтозмішувач, розподільник: труба (циклону) асфальтозаводу. Паспорти пило-газоочисного устаткування (паспорт ГОУ) на Товаристві не розроблені.
Таким чином, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища, який проводив перевірку, встановлено, що товариство здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з Асфальтозмішувальної установки ДС - 1683, (інвентарний номер 1-20349), яка розміщена за адресою: м. Ужгород, вул. Гранітна, 48 (6.38) без Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами дозволів, така діяльність є грубим порушенням статей 10, 11, 12, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Враховуючи наявні порушення положень природоохоронного законодавства Державна екологічна інспекція у Закарпатській області звернулась до суду з адміністративним позовом про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності в частині експлуатації Асфальтозмішувальної установки марки ДС 1683, яка розташована по вул. Гранітна, 48 в м. Ужгород.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною пятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, відповідно до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю), у сфері господарської діяльності» скасовуються після отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення субєкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року №275 «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію України» (далі - Положення).
Відповідно до Положення, Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів.
Відповідно до п.4 Положення Держекоінспекція звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і обєктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи. Таким органом є Державна екологічна інспекція у Закарпатській області.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 № 2707-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями) господарська чи інші види діяльності, повязані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Згідно із частиною першою статті 28 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.
Відповідно до частини першої статті 10 цього ж Закону підприємства, установи, організації та громадяни субєкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких повязана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобовязані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Як передбачено частиною пятою статті 11 вказаного Закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого субєкту господарювання, обєкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (з наступними змінами та доповненнями) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом пяти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності.
Також суд звертає увагу на зміст пункту 12 статті 183-2 КАС України, згідно якого особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Отже, дослідивши матеріали справи та оцінивши в повній мірі наявні письмові докази, суд дійшов до переконання про наявність законних підстав для тимчасової заборони (зупинення) діяльності ТОВ «Шляхово Будівельне управління 58», в частині експлуатації Асфальтозмішувальної установки марки ДС 1683, яка розташована по вул. Гранітна, 48 в м. Ужгород до отримання відповідного Дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря, оскільки така діяльність може призвести до негативних наслідків на стан навколишнього природного середовища, а також становити загрозу життю та здоровю людей.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до переконання, що адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до ТОВ «Шляхово Будівельне управління 58» про застосування заходів реагування обґрунтований, відповідачем не спростований (відповідач не подав суду заперечень за позовну заяву, пояснень тощо), а тому належить до задоволення.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2, 6, 11, 86, 158-167, 183-2, 186, 254, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхово Будівельне управління 58» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхово Будівельне управління 58» (код ЄДРПОУ 39348815), що знаходиться за адресою: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, будинок 24, офіс 1, шляхом тимчасової заборони (зупинення) діяльності в частині експлуатації Асфальтозмішувальній установці мари ДС 1683, яка розташована по вул. Гранітна, 48 в м. Ужгород, яка перебуває в оренді товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхово Будівельне управління 58».
Розяснити відповідачу, що відповідно до ч.12 ст.183-2 КАС України, він має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) .
Постанову суду відповідно до ст.256 КАС України допустити до негайного виконання.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст.ст.185-187 КАС України. Строк для оскарження обчислюється з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
СуддяОСОБА_3