Постанова № 66898969, 30.05.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2017
Номер справи
803/630/17
Номер документу
66898969
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2017 року Справа № 803/630/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

при секретарі судового засідання Столярчук А.В.,

за участю представника позивача Яковлєва І.Ю.,

представника відповідача Арендарчука О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «2000-ВВ» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «2000-ВВ» (далі - ПП «2000-ВВ», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 00000297-40 від 11.04.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту № 03/163/40-01/37950341 від 13.10.2016 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, оскаржуваним рішенням № 00000297-40 від 11.04.2017 до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн., за порушення вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 481/95-ВР) - роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії.

Позивач не погоджується із вказаним рішення та вважає його незаконним з тих підстав, що роздрібна торгівля алкогольними напоями в кафе «2000» здійснювалася за наявності ліцензії від 16.04.2015 реєстраційний № 50301-64-53315, яка була дійсна з 29.04.2015 по 29.04.2016.

Позивач просить визнати протиправним та скасування рішення ГУ ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій № 00000297-40 від 11.04.2017.

В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 29.05.2017 № 84/9/03-20-40-01-50 (а. с. 20-21) представник відповідача Арендарчук О.Ю. адміністративний позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій прийняте правомірно, на підставі акту № 03/163/40-01/37950341 від 13.10.2016 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яким зафіксовано факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями 29.04.2016 без наявності ліцензії.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, просить у його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 16.04.2015 ГУ ДФС у Волинській області видало ПП «2000-ВВ» на бланку серії АЕ № 577575 ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, реєстраційний номер 50301-64-53315, терміном дії з 29.04.2015 до 29.04.2016, яка дає право позивачу на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями вітчизняного та імпортного виробництва у кафе «2000», розташованому по вул. Луцька, 2/а в м. Володимир-Волинський Волинської області (а. с. 11).

На підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області № 1201 від 03.10.2016 «Про проведення фактичної перевірки» (а. с. 23) та направлень на проведення перевірки № 0000523, № 0000524 від 03.10.2016 (а. с. 24-25), працівниками ГУ ДФС у Волинській області була проведена фактична перевірка господарської одиниці кафе «2000», що розташована за адресою м. Володимир-Волинський, вул. Луцька, 2/а, де здійснює підприємницьку діяльність позивач, про що складено акт № 03/163/40-01/37950341 від 13.10.2016 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а. с. 8-10).

Вказаним актом перевірки зафіксовано, зокрема, порушення позивачем вимог статті 15 Закону № 481/95-ВР, а саме факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії. Перевіркою серед іншого встановлено, що 29.04.2016 в кафе «2000» здійснювалася торгівля алкогольними напоями, перелік яких наведено в додатку № 1 до акту (а. с. 10), без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, оскільки на місце торгівлі в кафе «2000» підприємством було придбано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями бланк серії АЕ № 577575, реєстраційний № 50301-64-53315, дата реєстрації 16.04.2015 з терміном дії з 29.04.2015 по 29.04.2016, а діюча ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями бланк серії АЖ № 004964, реєстраційний № 50301-64-59161, дата реєстрації 05.04.2016 з терміном дії з 30.04.2016 по 30.04.2017.

11.04.2017 на підставі акту перевірки № 03/163/40-01/37950341 від 13.10.2016 заступник начальника ГУ ДФС у Волинській області прийняв рішення № 00000297-40 про застосування фінансових санкцій, згідно з яким до позивача на підставі статті 17 Закону № 481/95-ВР застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії (а. с. 7).

Згідно із частиною другою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність оскаржуваного в даній адміністративній справі рішення про застосування фінансових санкцій, з огляду на таке.

Відповідно до частини тринадцятої статті 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно із абзацом п'ятим частини другої статті 17 цього ж Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Таким чином, суб'єкт господарювання може бути притягнутий до відповідальності, передбаченої статтею 17 Закону № 481/95-ВР, лише у випадку встановлення факту роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій.

Разом з тим, судом встановлено, що позивачу ГУ ДФС у Волинській області була видана ліцензія 16.04.2015 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, яка дійсна з 29.04.2015 до 29.04.2016, бланк серії АЕ № 577575, реєстраційний № 50301-64-53315 (а. с. 11).

Частиною дев'ятнадцятою статті 15 Закону № 481/95-ВР передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.

Отже, ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями видаються суб'єктам господарювання терміном на один рік. Враховуючи, що Законом № 481/95-ВР не визначені правила обчислення строків, тому підлягають застосуванню відповідні норми Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 255 ЦК України якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку. Згідно із частиною першою статті 254 ЦК України строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави суду прийти до висновку, що річний строк дії ліцензії, виданої позивачу на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (бланк серії АЕ № 577575, реєстраційний № 50301-64-53315) з терміном дії з 29.04.2015 до 29.04.2016, закінчився у відповідні місяць та число останнього року строку, тобто 29.04.2016.

Суд не бере до уваги твердження представника відповідача про те, що термін дії виданої відповідачу ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (бланк серії АЕ № 577575, реєстраційний № 50301-64-53315) закінчився о 24:00 28.04.2016, а протягом 29.04.2016 позивач здійснював безліцензійну роздрібну торгівлю алкогольними напоями, оскільки, на думку суду, ПП «2000-ВВ» 29.04.2016 правомірно здійснювало торгівельну діяльність з продажу алкогольних напоїв відповідно до діючої ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з терміном дії з 29.04.2015 до 29.04.2016 включно (бланк серії АЕ № 577575, реєстраційний № 50301-64-53315).

Крім того, суд також не погоджується з посиланням представника відповідача на зазначений ПП «2000-ВВ» термін дії ліцензії з 29.04.2015 по 28.04.2016 в заяві на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, алкогольними напоями - сидром та перрі (без додавання спирту) та тютюновими напоями від 16.04.2015 (а. с. 26-27), оскільки ГУ ДФС у Волинській області було видано позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями бланк серії АЕ № 577575, реєстраційний № 50301-64-53315 з терміном дії з 29.04.2015 до 29.04.2016, тобто терміном на один рік у відповідності до частини дев'ятнадцятої статті 15 Закону № 481/95-ВР. При цьому, як вбачається з акту перевірки № 03/163/40-01/37950341 від 13.10.2016, діюча ліцензія видана позивачу на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями бланк серії АЖ № 004964, реєстраційний № 50301-64-59161, дата реєстрації 05.04.2016 з терміном дії з 30.04.2016 по 30.04.2017 (а. с. 8-9), тобто термін дії вказаної ліцензії розпочався на наступний день після закінчення терміну дії попередньої ліцензії бланк серії АЕ № 577575, реєстраційний № 50301-64-53315.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено сам факт порушення позивачем вимог статті 15 Закону № 481/95-ВР (роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензій) та не доведено правомірності притягнення позивача до відповідальності за статтею 17 цього ж Закону.

Відтак, з наведених вище підстав, виходячи з наданих суду статтею 162 КАС України повноважень, адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій № 00000297-40 від 11.04.2017.

Згідно із частиною першою статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1600,00 грн., сплачений платіжним дорученням № 469 від 16.05.2017 (а. с. 2), та який згідно із випискою був зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України (а. с. 17).

Керуючись статтями 160 - 163 КАС України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій № 00000297-40 від 11 квітня 2017 року.

Присудити на користь Приватного підприємства «2000-ВВ» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області судовий збір у розмірі 1600 гривень 00 копійок (одна тисяча шістсот гривень нуль копійок).

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя В.М.Валюх

Постанова складена у повному обсязі 02 червня 2017 року