
Справа 237/481/16-а
Провадження № 2а/237/22/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2016 року м. Курахове
судді Ліпчанського С. М.
при секретарі: Бахтіяровій Н. В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними та протиправними дій Управління пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Марїнського районного суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області про:
- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області щодо обмеження під час перерахунку пенсій;
- зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області провести перерахунок пенсії з 15.05.2013 року відповідно до ст.. 37 ЗУ Про державну службу (в редакції що діяла станом на 18.07.2011 року), виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати та здійснити відповідні виплати.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області та отримує пенсію за віком, як державний службовець. З 18.07.2011 року їй призначено та виплачувалась пенсія держслужбовця в розмірі 90% заробітної плати. В 2013 році позивач звернулась до УПФУ в Марїнському районі для перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, однак отримала відмову.
Постановою Марїнського районного суду від 16 січня 2014 року зобовязано УПФУ в Марїнському районі Донецької області видати з моменту призначення пенсії довідку про заробітну плату, з якої обчислюється розмір пенсії державному службовцю, з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати; зобовязано УПФУ в Марїнському районі Донецької області провести з моменту призначення пенсії перерахунок призначеної пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, з якої обчислюється розмір пенсії державному службовцю, з урахуванням матеріальних допомог та індексації заробітної плати; виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією в повному обсязі за весь період, починаючи з дати призначення пенсії.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.04.2014 року апеляційну скаргу УПФУ в Марїнському районі Донецької області на постанову Марїнського районного суду задоволено частково, постанову скасовано в частині задоволення позовних вимог за період з моменту призначення пенсії ОСОБА_1 з липня 2011 року по 14 травня 2013 року включно; в іншій частині постанову залишено без змін.
01.06.2014 року позивач звернувся до відповідача з запитом щодо надання інформації з питання про складові своєї пенсії та її розмір після проведення перерахунку відповідно до судових рішень.
19.06.2014 року позивач отримала відповідь, лист від 19.06.2014 року № 41/М-17-01-15, яким було повідомлено, що здійснено перерахунок пенсії в розмірі 80% заробітної плати на підставі ст. 37 ЗУ Про державну службу (в редакції на 01.10.2011 року).
Позивач вказує, що з 18.07.2011 року перебуває на обліку у відповідача, як отримувач пенсії держслужбовця у розмірі 90% заробітної плати у звязку з тим, що мала 27 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад держслужбовців.
У звязку з тим, що повивач вважає, що її права порушені, він вимушений звернутись до суду за їх захистом.
У судове засідання зявився позивач.
У судове засідання зявився представник Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області.
30 березня 2016 року Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області подало до суду заперечення проти адміністративного позову, просили в задоволені позову відмовити посилаючись на наступне. Відповідач вказує, що до позовних вимог слід застосувати ч. 2 ст. 99, ч. 1 ст. 100 КАС України, оскільки адміністративний позов поданий після спливу строку звернення до адміністративного суду, без додержання строків позовної давності, а отже підлягає залишенню без розгляду. Також відповідач зазначає, що в постанові суду першої інстанції та в ухвалі суду апеляційної інстанції зазначено, що відповідно до ст. 37 ЗУ Про державну службу пенсія державним службовцям визначається у розмірі 80% від суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Таким чином, відповідач вказує, що в судових рішеннях не було зазначено про нарахування у розмірі 90%, а отже він сумлінно виконував рішення суду та здійснив нарахування у розмір 80%.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з липня 2011 року.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на 16 січня 2014 року, на момент винесення Постанови Марїнського районного суду Донецької області та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37 ЗУ Про державну службу (в редакції чинній на 01.07.2011 року, на момент звернення позивача за пенсійним забезпеченням) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 64 ЗУ Про пенсійне забезпечення пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, суд дійшов висновку про неприпустимість обмеження права позивача на пенсійне забезпечення, оскільки проценти від щомісячного заробітку пенсіонера обчислюються на момент виникнення у громадянина права на пенсійне забезпечення.
Щодо моменту, з якого Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області зобовязано провести перерахунок пенсії, то слід зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами. Частиною другою статті передбачено, що для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_1 дізналась про порушення свого права дізналась, 19.06.2014 року, як вказано в позовній заяві, коли отримала лист Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області від 19.06.2014 року № 41/М-17-01-15, де було вказано про порядок та розмір нарахування пенсійних виплат з урахуванням постанови Марїнського районного суду Донецької області та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_1 подала до суду заяву, в якій вказала, що у звязку з проведенням АТО в місті Марїнка та Красногорівка вона не встигла подати документи до суду. 12.07.2014 року виїхала до рідних в м. Харків. Згодом переїхала до м. Курахове, де стала на облік переселенця. Коли дізналась, що Красноармійський міськрайонний суд розглядає страви по Марїнському району, то 17.02.2016 року звернулась з позовом, але отримала відмову, у звязку з тим, що 26.01.2016 року відновлено роботу Марїнського районного суду Донецької області. Просить вважати, що строк, на подання позову не був порушений.
Пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статей 72 цього кодексу.
Позивач не надав до суду докази поважності пропуску строків звернення до адміністративного суду, а тому суд вважає, що не має причин для визнання пропуску строку поважним та винесення відповідної ухвали суду.
Відповідно до ст. 46 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком лише нараховані суми пенсій, не отримані з вини з вини органу, що її призначає та виплачує.
Оскільки у правовідносинах, що є розглядом даної справи нарахування спірних сум відповідачем не здійснювалось, підстав для застосування ст. 46 ЗУ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування відсутні.
З огляду на викладене, позов підлягає задоволенню в межах шестимісячного строку, передбаченого для звернення до адміністративного суду.
Керуючись Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 99, 100, 122, 159, 160, 161, 162, 163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області про визнання неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області щодо обмеження під час перерахунку пенсії.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 14.09.2015 року відповідно до ЗУ Про державну службу (в редакції, що діяла станом на 18.07.2011 року), виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державному службовцю, з урахуванням матеріальних допомог та індексації заробітної плати.
В іншій частині позовні вимоги залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також при прийнятті постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя С. М. Ліпчанський
Дата документу 03.06.2016