
Справа № 361/1541/16-ц Головуючий у І інстанції Петришин Н. М.Провадження № 22-ц/780/1785/17 Доповідач у 2 інстанції ОСОБА_1Категорія 46 26.04.2017
РІШЕННЯ
Іменем України
26 квітня 2017 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
Головуючого судді Суханової Є.М.,
суддів: Данілова О.М., Мережко М.В.,
за участю секретаря: Воробей В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві матеріали цивільної справи за апеляційними скаргами ОСОБА_2, ОСОБА_3 на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 27 січня 2017 року у справі за позовом Керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави до Літківської сільської ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа ОСОБА_4, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу ОСОБА_5, про визнання незаконним та скасування рішення, скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та витребування земельної ділянки, -
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2016 року керівник Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави, звернувся з позовом свої вимоги обґрунтовував тим, що рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області № 81 від 19.02.2002, ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,1000 га (рілля) для будівництва та обслуговування житлового будинку, що знаходиться за адресою: м. Бровари, вул. О. Кобилянської, 3 за рахунок земель запасу. На підставі вказаного рішення ОСОБА_2 видано державний акт серії III - КВ № 055425 від 13.06.2002 на право приватної власності на земельну ділянку, площею 0,1000.
Рішенням Літківської сільської ради Броварського району Київської області № 235-5-VI від 24.03.2011, ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2500 га (рілля) у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що знаходиться в адміністративних межах Літківської сільської ради Броварського району за рахунок земель запасу. У подальшому, рішенням Літківської сільської ради Броварського району Київської області № 622- 9 - VI від 21.07.2011 затверджено проект землеустрою та безоплатно передано у власність ОСОБА_2 вказану земельну ділянку загальною площею 0,2500 га. На підставі вказаного рішення ОСОБА_2 видано державний акт серії ЯМ № 111353 на право власності на земельну ділянку, площею 0,2500 га, із кадастровим номером 3221284801:01:079:0037, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Літківської сільської ради Броварського районну Київської області
Враховуючи вищевикладене, земельна ділянка площею 0,2500 га, з кадастровим номером 3221284801:01:079:0037 є другою земельною ділянкою для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яку безоплатно у власність отримала ОСОБА_2, чим грубо порушила ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України.
У подальшому, 15.06.2016 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу Київської області, ОСОБА_6, зареєстрований в реєстрі за №1580 за умовами якого ОСОБА_2 (продавець) передає у власність, а ОСОБА_4 покупець) приймає у власність земельну ділянку площею 0,2500 га, із кадастровим номером 3221284801:01:079:0037, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташовану на території Літківської сільської ради Броварського районну Київської області.
Після цього, 14.09.2016 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області, ОСОБА_5, зареєстрований в реєстрі за №1437 за умовами якого ОСОБА_4 (продавець) передає у власність, а ОСОБА_3 (покупець) приймає у власність земельну ділянку площею 0,2500 га, із кадастровим номером 3221284801:01:079:0037, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташовану на території Літківської сільської ради Броварського районну Київської області та приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_5 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 31436457 від 17.09.2016.
З урахуванням уточнених позовних вимог, прокурор просить: визнати незаконним та скасувати рішення Літківської сільської ради Броварського району Київської області №622-9- IV від 21.07.2011 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Літківської сільської ради Броварського районну Київської області»; визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №111353, виданий 06 березня 2012 року ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку площею 0,2500 га, із кадастровим номером 3221284801:01:079:0037; скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 31436457 від 17.09.2016 року; витребувати з незаконного володіння ОСОБА_3 на користь територіальної громади с. Літки Броварського району Київської області земельну ділянку, площею 0,2500 га, із кадастровим номером 3221284801:01:079:0037, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Літківської сільської ради Броварського району Київської області, вартістю 199867,00 грн.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 27 січня 2017 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано незаконним та скасувати рішення Літківської сільської ради Броварського району Київської області №622-9-IV від 21.07.2011 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Літківської сільської ради Броварського районну Київської області».
Визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №111353, виданий 06 березня 2012 року ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,2500 га, із кадастровим номером 3221284801:01:079:0037, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташована за адресою: Київська область, Броварський район, с. Літки, вул. Шевченка.
Витребувано з володіння ОСОБА_3 на користь територіальної громади с. Літки Броварського району Київської області земельну ділянку, площею 0,2500 га, із кадастровим номером 3221284801:01:079:0037, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Літківської сільської ради Броварського району Київської області.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із висновком суду апелянти подали апеляційні скарги, в яких просили скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким задовольнити їх вимоги в повному обсязі, посилаючись на його незаконність та необгрунтованість, неповне зясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, порушення судом норм матеріального і процесуального права.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг та вимог заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає за необхідне апеляційні скарги задовольнити, виходячи з наступного.
За приписамист. 1 Цивільного процесуального Кодексу України(даліЦПК України) завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі статтями3,4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.
Відповідно до ст.ст.10,11 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється виключно на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведеності перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановленихст. 61 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з частинами першою та четвертоюстатті 11 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Статтями15,16 ЦК Українипередбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, якими, зокрема є: справедливість, добросовісність та розумність, у тому числі й у судовому порядку.
Відповідност. 1 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III(даліЗК України) земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності, право власності на землю - це право володіти, користуватися, розпоряджатися земельними ділянками.
Відповідно до ст. 387 Цивільного процесуального кодексу України лише Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України крім земель комунальної та приватної власності.
Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Судом першої інстанції було встановлено, що рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області № 81 від 19.02.2002, ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,1000 га (рілля) для будівництва та обслуговування житлового будинку, що знаходиться за адресою: м. Бровари, вул. О. Кобилянської, 3, за рахунок земель запасу.
На підставі вказаного рішення ОСОБА_2 видано державний акт серії III - КВ № 055425 від 13.06.2002 на право приватної власності на земельну ділянку, площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд на території м. Бровари, Броварського району Київської області, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 2647.
Рішенням Літківської сільської ради Броварського району Київської області № 235-5-VI від 24.03.2011, ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2500 га (рілля) у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що знаходиться в адміністративних межах Літківської сільської ради Броварського району за рахунок земель запасу.
Рішенням Літківської сільської ради Броварського району Київської області № 622-9-VI від 21.07.2011 затверджено проект землеустрою та безоплатно передано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в адміністративних межах Літківської сільської ради Броварського району Київської області.
На підставі вказаного рішення ОСОБА_2 видано державний акт серії ЯМ № 111353 на право власності на земельну ділянку, площею 0,2500 га, із кадастровим номером 3221284801:01:079:0037, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Літківської сільської ради Броварського районну Київської області, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 322120001017963.
15 червня 2016 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу Київської області, ОСОБА_6, зареєстрований в реєстрі за №1580, за умовами якого ОСОБА_2 (продавець) передає у власність, а ОСОБА_4 покупець) приймає у власність земельну ділянку площею 0,2500 га, із кадастровим номером 3221284801:01:079:0037, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташовану на території Літківської сільської ради Броварського районну Київської області.
Після цього, 14 вересня 2016 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області, ОСОБА_5, зареєстрований в реєстрі за №1437, за умовами якого ОСОБА_4 (продавець) передає у власність, а ОСОБА_3 (покупець) приймає у власність земельну ділянку площею 0,2500 га, із кадастровим номером 3221284801:01:079:0037, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташовану на території Літківської сільської ради Броварського районну Київської області та приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_5 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 31436457 від 17.09.2016.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Апелянт, звертає свою увагу колегії суддів на те, що інтереси держави порушуються у звязку з тим, що незаконна передача земельної ділянки ОСОБА_2 та видача оспорюваного державного акту на право власності на землю грубо суперечить принципам регулювання земельних відносин в Україні, які закріплені ст. 14 Конституції України та ст. 5 Земельного кодексу України, що призводить до порушення інтересів держави, які полягають в забезпеченні реалізації в Україні принципів регулювання земельних відносин.
При цьому згідно до ч.1, 2 ст.5 ЦК України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовуються до прав та обовязків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Положення пункту 4 частини першої статті 268 ЦК України направлене на захист прав власників та інших осіб від держави, оскільки держава зобовязана забезпечити належне правове регулювання відносин і відповідальна з прийняті її органами незаконні правові акти, їх скасування не повинно ставити під сумнів стабільність цивільного обороту, підтримувати яку покликані норми про позовну давність.
Крім того під час розгляду справи апелянти зверталися до суду із заявою про застосування строків позовної давності, у якій посилався на те, що про оспорене рішення Літківської сільської ради Броварського району Київської області стало відомо у 2011 році, тоді як з позовними вимоги про визнання цього рішення недійним та його скасування прокурор звернувся до суду у березні 2016 року, тому суд першої інстанції не дав оцінку цим доводам та залишив цю заяву без задоволення, посилаючись на те, що прокурор звернувся до суду з даним позовом в межах строку позовної давності.
Отже в даному конкретному випадку колегія суддів звертає свою увагу на положення статті 257 ЦК України.
Відповідно до ст. 256 ЦПК України, позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
За змістом ст. 257 ІІК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Цивільним кодексом України не передбачено спеціальної позовної давності для даної категорії спорів, тому до них застосовується положення ст. 257 ЦК України.
Згідно із ч. 1 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Відповідно до ч. 3 та 4 ст. 267 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
У п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18 грудня 2009 р. "Про судове рішення у цивільній справі" роз'яснено, що встановивши, що строк для звернення з позовом пропущено без поважної причини, суд у рішенні зазначає про відмову в позові з цих підстав, якщо про застосування позовної давності заявлено стороною у спорі, зробленою до ухвалення ним рішення, крім випадків, коли позов не доведено, що є самостійною підставою для цього
Так, положеннями ст. 268 ЦК України передбачено винятки із загального
правила про поширення позовної давності на всі цивільні правовідносини і
визначено вимоги, на які позовна давність не поширюється, зокрема у п. 4 ч. 1 цієї статті зазначено, що на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його
право власності або інше речове право, позовна давність не поширюється.
Однак зазначена норма за своєю суттю направлена на захист прав власників та інших осіб від держави.
Оскільки держава зобовязана забезпечити належне правове регулювання відносин і відповідальна за прийняті її органами незаконні правові акти, їх скасування не повинне ставити під сумнів стабільність цивільного обороту, яку покликані підтримувати норми про позовну давність, тому, на відміну від інших учасників цивільних правовідносин, держава несе ризик спливу строку позовної давності на оскарження незаконних правових актів державних органів, якими порушено право власності чи інше речове право.
Отже, з огляду на статус держави та її органів як субєктів владних повноважень, положення п. 4 ч. 1 ст. 268 ЦК України не поширюються на позови прокуратури, які предявляються від імені держави і направлені на захист права державної власності, порушеного незаконними правовими актами органу державної влади.
На такі позови поширюється положення ст. 257 ЦК України щодо загальної позовної давності, а на підставі частини першої ст. 261 цього Кодексу перебіг позовної давності починається від дня, коли держава в особі її органів як субєктів владних повноважень довідалася або могла довідатися про порушення прав і законних інтересів.
Згідно з вимогами ст. 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з вимогами ст. 58 ЦПК України. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ч.3 ст. 212 ЦПК України, суд оцінює належність, допустимість. Достовірність кожного доказу окремо, а також достовірність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції, не з*ясовано всі обставини справи, не дана належна правова оцінка доказам по справі, що призвело до неправильного вирішення спору та щодо застосування строків позовної давності так, як позивачем було пропущено строк позовної давності, бо перебіг позовної давнини починається від дати прийняття Літківською сільською радою Броварського району Київської області рішення від 21.07.2011 року №622-9-1V про передачу у приватну власність гр. ОСОБА_7, земельної ділянки площею 0,2500 га., крім того рішення про передачу земельних ділянок приймається колегіально на пленарних засіданням, а наявність рішення Літківської сільської ради Броварського району Київської області «Про передачу у власність земельної ділянки площею 0,2500 га гр. ОСОБА_7» і є підтвердженням того, що орган місцевого самоврядування знав про дане рішення та сам передав земельну ділянку у власність, в свою чергу ОСОБА_3 є добросовісним набувачем, який 14 вересня 2016 року уклав договір купівлі-продажу земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області між ОСОБА_4 та ОСОБА_3, тобто право на звернення до суду з таким позовом виникло у 2011 році, тобто з моменту надання рішення Літківською сільською радою Броварського району Київської області та ОСОБА_2,в березні 2011 року про затвердження проекту землеустрою та безоплатно передано у власність земельну ділянку загальною площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, саме тоді керівництво Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави довідалося або могло довідатися про порушення прав і законних інтересів.
В силу ст.309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
На підставі викладеного, колегія вважає, що рішення суду першої інстанції не відповідає обставинам справи, нормам матеріального та процесуального права, а тому не може бути залишеним без змін, підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, яким слід відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст..ст.307, 309 ЦПК України, колегія,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційні скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 27 січня 2017 року скасувати та ухвалити по справі нове.
Відмовити у задоволенні позову Керівнику Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави до Літківської сільської ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа ОСОБА_4, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу ОСОБА_5, про визнання незаконним та скасування рішення, скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та витребування земельної ділянки.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді