Рішення № 66867931, 13.04.2017, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
13.04.2017
Номер справи
367/6608/16-ц
Номер документу
66867931
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 367/6608/16-ц

ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

з а о ч н е

13 квітня 2017 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді Пархоменко О.В.,

з участю секретаря Шупик Т.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом Виконавчого комітету Ірпінської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по договору,-

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В.А. та ОСОБА_1, який іменується надалі „замовник" було укладено договір №18 від 03.04.2015р. про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь. Підставою укладання даного договору є заява ОСОБА_1 № 3894.2 від 23.03.2015р.

Відповідно до п. 1.1. Договору, його предметом є участь Замовника у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпінь. Згідно п.1.2 Договору, місце розташування об'єкта: АДРЕСА_1. Цільове призначення об'єкта: будівництво багатоквартирного житлового будинку квартирною площею 4 495,8 м2, нежитлові приміщення 374,8 м2. Пунктом 2.1. Договору визначено, що загальна вартість будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1 розрахована відповідно до заяви замовника, виходячи з опосередкованої вартості складає 27 343 4554,60 грн. (т.ч. ПДВ - 4 557 242,60 грн.). Відповідно до п. 2.2 Договору, величина пайової участі (внеску) Замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховується відповідно до Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" та Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради від 06.11.2014р. № 4146-60-VІ і визначається для багатоповерхових житлових будинків у розмірі 4(чотири) відсотка від загальної вартості будівництва; для не житлових приміщень у розмірі 10 (десяти) відсотків від загальної вартості будівництва.

Також, в зазначеному пункті договору сторони домовились, що для даної забудови величина пайового внеску складає: (житлові приміщення: 25589235,86 х 4% = 1023569,43грн., вбудовано-прибудовані приміщення: 1754219,74 x 10% = 175 421,97 грн. Всього 1 198 991,40 грн.

Позивач вказав, що згідно п. 2.3. Договору сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста здійснюється шляхом безготівкового перерахування в сумі 1 198 991,40 грн., які Замовник зобов'язується сплатити до 01.08.2015 року. Пунктом 2.4. Договору сторони дійшли згоди, що за порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня у розмірі 0,1% від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної суми. Відповідно до п.3.1.1 Договору, Замовник зобов'язується сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі, визначеному у п. 2.3. цього договору.

Згідно п. 6.1 Договору, договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до виконання сторонами всіх своїх обов'язків за цим договором.

Відповідно до Угоди №53 від 29.12.2015р. затвердженої рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 11 листопада 2015 року № 30-3-VII було внесено зміни до вищевказаного договору, а саме: п.2.4. встановлено; що за порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня, починаючи з 01.01.2016 року у розмірі 0.1% від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної суми.

Позивач також вказує, що рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 06.11.2014р. № 4146-60-VІ затверджено Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь. Відповідно до п. 1.3. зазначеного Положення, пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до міського бюджету (бюджет розвитку) коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Пунктом 2.5. Положення встановлено граничні розміри пайової участі у розвитку інфраструктури м. Ірпінь, які не суперечать вимогам ч. 6 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності". Згідно п.2.10 Положення, кошти пайової участі у розвитку інфраструктури м. Ірпінь сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором. Разом з тим, Інспекцією ДАБК у Київській області зареєстровано декларацію про готовність вищевказаного об'єкта до експлуатації за № КС 143141010108.

Позивач вказує, що укладений між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В.А. та ОСОБА_1 договір №18 (та Угоди №53 від 29.12.2015р.) про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь відповідає вимогам Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" та Положення.

Також зазначив, що відповідно до довідки відділу економіки виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.07.2016р. № 75 розмір пайового внеску по договору №18 від 03.04.2015р. складає 1 198 991,40грн., 30.11.2015р. відповідачем ОСОБА_1 було сплачено на рахунок бюджету 5000,0 грн. На 14.07.2016 року сума боргу замовника будівництва об'єкту архітектури за адресою АДРЕСА_1 (перша черга будівництва) ОСОБА_1 по сплаті пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь складає 1 193 991,40 грн. За порушення умов договору в частині строків сплати нарахована неустойку в розмірі 317 601, 61 грн. ( у т.ч. пеня за 196 днів - 234 022,24 грн., штраф 7% від суми боргу за прострочення понад 30 днів - 83 579,37 грн.). Разом 1 511 592,61 грн. (пайовий внесок + неустойка).

Вказав, що сплата відповідачем неустойки (пені) за порушення строків сплати пайового внеску передбачена п. 2.4 Договору у розмірі 0,1 % від нарахованої суми за кожний день прострочення. А відповідно до угоди № 53 від 29.12.2015р. пеня стягується з 01.01.2016р. у розмірі 0,1% від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної суми.

Таким чином відповідач ОСОБА_1 за договором №18 (та угоди №53 від 29.12.2015р.) не виконав свої зобов'язання щодо своєчасної сплати коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, у зв'язку з, чим по даному договору виникла заборгованість згідно довідки відділу економіки виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.07.2016р. № 75 яка складає 1 511 592,61 грн., з яких: неустойка складає - 317 601,61 грн.,( пеня за 196 днів - 234022,24 грн., штраф 7% від суми боргу за прострочення понад 30 днів - 83 579,37 грн.)

У зв'язку з вище викладеним позивач просив стягнути з ОСОБА_1 на користь виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області (р/р № 31510921700007, банк ГУ ДКСУ у Київській області, одержувач - МБ м. Ірпінь - код доходу 24170000, ЄДРПОУ - 37911135, МФО - 821018) заборгованість по сплаті коштів на розвиток інженерно - транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь в сумі 1 193 991,40 грн., та неустойку в сумі 317 601,61 грн., судові витрати по справі стягнути з відповідача.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи без присутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином за зареєстрованим місцем проживання, причини неявки суду не повідомив, в зв'язку із чим суд, враховуючи письмову заяву представника позивача, вважав за можливе розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України в разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. З огляду на викладене фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

За згодою представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224-226 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає заявлений позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Встановлено, що між виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області в особі міського голови Карплюка В.А. та ОСОБА_1, який іменується надалі „замовник" було укладено договір №18 від 03.04.2015р. про залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь. Підставою укладання даного договору є заява ОСОБА_1 № 3894.2 від 23.03.2015р. Зазначив, що відповідно до п. 1.1. Договору, його предметом є участь Замовника у розвитку інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста Ірпінь. Згідно п.1.2 Договору, місце розташування об'єкта: АДРЕСА_1. Цільове призначення об'єкта: будівництво багатоквартирного житлового будинку квартирною площею 4 495,8 м2, нежитлові приміщення 374,8 м2. Пунктом 2.1. Договору визначено, що загальна вартість будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1 розрахована відповідно до заяви замовника, виходячи з опосередкованої вартості складає 27 343 4554,60 грн. (т.ч. ПДВ - 4 557 242,60 грн.). Відповідно до п. 2.2 Договору, величина пайової участі (внеску) Замовника у створенні інженерно-транспортної та соціальної інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпеня розраховується відповідно до Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності" та Положення про порядок залучення коштів замовників будівництва об'єктів архітектури, що здаються в експлуатацію, на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, затвердженого рішенням Ірпінської міської ради від 06.11.2014р. № 4146-60-VІ і визначається для багатоповерхових житлових будинків у розмірі 4(чотири) відсотка від загальної вартості будівництва; для не житлових приміщень у розмірі 10 (десяти) відсотків від загальної вартості будівництва.

Також, в зазначеному пункті договору сторони домовились, що для даної забудови величина пайового внеску складає: (житлові приміщення: 25589235,86 х 4% = 1023569,43 грн., вбудовано-прибудовані приміщення: 1754219,74 x 10% = 175 421,97 грн. Всього 1 198 991,40 грн.

Позивач вказав, що згідно п. 2.3. Договору, сплата коштів Замовником на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури міста здійснюється шляхом безготівкового перерахування в сумі 1 198 991,40 грн., які Замовник зобов'язується сплатити до 01.08.2015 року. Пунктом 2.4. Договору сторони дійшли згоди, що за порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня у розмірі 0,1% від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної суми. Відповідно до п.3.1.1 Договору, Замовник зобов'язується сплатити кошти на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь у розмірі, визначеному у п. 2.3. цього договору. Згідно п. 6.1 Договору, договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до виконання сторонами всіх своїх обов'язків за цим договором.

Відповідно до Угоди №53 від 29.12.2015р. затвердженої рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 11 листопада 2015 року № 30-3-VII було внесено зміни до вищевказаного договору, а саме: п. 2.4. встановлено; що за порушення строків сплати пайового внеску стягується пеня, починаючи з 01.01.2016 року у розмірі 0.1% від нарахованої суми за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної суми.

Також встановлено, що Інспекцією ДАБК у Київській області зареєстровано декларацію про готовність вищевказаного об'єкта до експлуатації за № КС 143141010108.

Встановлено, що відповідно до довідки відділу економіки виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.07.2016р. № 75, розмір пайового внеску по договору №18 від 03.04.2015р. складає 1 198 991,40грн., 30.11.2015р. відповідачем ОСОБА_1 було сплачено на рахунок бюджету 5000,0 грн. На 14.07.2016 року сума боргу замовника будівництва об'єкту архітектури за адресою АДРЕСА_1 (перша черга будівництва) ОСОБА_1 по сплаті пайової участі на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Ірпінь складає 1 193 991,40 грн. За порушення умов договору в частині строків сплати нарахована неустойку в розмірі 317 601, 61 грн. ( у т.ч. пеня за 196 днів - 234 022,24 грн., штраф 7% від суми боргу за прострочення понад 30 днів - 83 579,37 грн.). Разом 1 511 592,61 грн. (пайовий внесок + неустойка).

Відповідач ОСОБА_1 за договором №18 (та угоди №53 від 29.12.2015р.) не виконав свої зобов'язання щодо своєчасної сплати коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь, у зв'язку з, чим по даному договору виникла заборгованість згідно довідки відділу економіки виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.07.2016р. № 75, яка складає 1 511 592,61 гри., з яких: неустойка складає - 317 601,61 гри.,( пеня за 196 днів - 234022,24 грн., штраф 7% від суми боргу за прострочення понад 30 днів - 83 579,37 грн.)

Наведені обставини підтверджуються матеріалами справи.

У відповідності ч.1,2 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності", порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст. 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності", величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами , і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд І та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових , Інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Частиною 9 статті 40 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності"' визначено, що договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

У відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 525 Цивільного кодексу визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У відповідності п.3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.

Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст. 624 ЦК України, якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне стягнути із відповідача ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість по сплаті коштів на розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь в сумі 1 193 991,40грн., та неустойку в сумі 317 601,61грн.

Також суд вважає за необхідне стягнути із відповідача на користь позивача суму сплаченого ним судового збору в розмірі 22 673,89 гривень.

На підставі ст. 39, 40 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст. 525, 526, 530, 611, 624, 625, ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 61, 212, 214, 215, 218, 224-226 ЦПК України, суд -

ви р і ш и в:

Позов задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_2 на користь виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області (р/р № 31510921700007, банк ГУ ДКСУ у Київській області, одержувач - МБ м. Ірпінь - код доходу 24170000, ЄДРПОУ - 37911135, МФО - 821018) заборгованість по сплаті коштів на розвиток інженерно- транспортної і соціальної інфраструктури м. Ірпінь в сумі 1 193 991,40 гривень та неустойку в сумі 317 601,61 гривень.

Стягнути із ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_2 на користь виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області (р/р № 31510921700007, банк ГУ ДКСУ у Київській області, одержувач - МБ м. Ірпінь - код доходу 24170000, ЄДРПОУ - 37911135, МФО - 821018) судові витрати у розмірі 22 673,89 гривень. (двадцять дві тисячі шістсот сімдесят три гривень 89 коп.).

Копію заочного рішення направити сторонам для відома.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Ірпінський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О. В. Пархоменко