
Справа №539/1347/17
Провадження №3/539/370/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2017 року м. Лубни
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Іващенко Ю.А., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу Управління захисту економіки в Полтавській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Астана, Казахстан, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1, працюючого директором КП «Лубни-водоканал» Лубенської міської ради Полтавської області, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КпАП України,
В С Т А Н О В И В :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення рішенням 52 сесії Лубенської міської ради 5 скликання від 16.04.2010 року створено комунальне підприємство «Лубни-водоканал» Лубенської міської ради Полтавської області. Цим же рішенням затверджено Статут комунального підприємства «Лубни- водоканал». Згідно статуту КП «Лубни-водоканал» за організаційно правовою формою є комунальним господарсько-розрахунковим підприємством заснованим Лубенською міською радою, якій безпосередньо підпорядковується, директор КП «Лубни-водоканал». 16.04.2010 року розпорядженням Лубенського міського голови № 132р на посаду директора КП «Лубни-водоканал» призначено ОСОБА_1. На виконання п. 3 вищевказаного розпорядження 16.04.2010 року Лубенською міською радою в особі міського голови ОСОБА_2 укладено контракт №3 з керівником підприємства, що є у власності територіальної громади м. Лубни, відповідно до якого ОСОБА_1 прийнято на роботу до комунального підприємства «Лубни- водоканал» на посаду директора з 16.04.2010 року до 16.04.2020 року. В подальшому, Лубенська міська рада в особі міського голови ОСОБА_2, а пізніше ОСОБА_3 та ОСОБА_1 періодично укладали доповнення до вищезазначеного Контракту, із внесенням до його тексту змін щодо оплати праці, а саме збільшення посадового окладу, інші умови Контракту залишались незмінними і сторони підтверджували свої зобов'язання. Такі доповнення укладались 08.07.2010 р., 03.01.2012 р., 16.04.2010 р. та 01.10.1016 року, у зв'язку з чим, права та обов'язки директора КП «Лубни-водоканал» не змінювались і на даний час, відповідно до діючого Контракту з керівником підприємства, що є у власності територіальної громади м. Лубни від 16.04.2010 року, залишаються не змінними. Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті і для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Згідно з п. 1 примітки до ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». У зв'язку з викладеним, ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, на яку поширюється дія Закону та є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов'язаних з корупціє, на нього поширюються обмеження та зобов'язання, передбачені Законом. Установлено, що з 01.09.2015 року по 01.08.2016 року на посаді оператора комп'ютерного набору відділу збуту КП «Лубни-водоканал» та з 01.08.2016 року по теперішній час на посаді чергової інформаційно-довідкової служби відділу збуту КП «Лубни-водоканал» працює ОСОБА_4. А також з 22.03.2016 року по теперішній час на посаді приймальника виробничо вимірювальної лабораторії КП «Лубни-водоканал» працює ОСОБА_5.
Відповідно до Статуту директор КП «Лубни-водоканал»:
- самостійно укладає контракти, договори, у тому числі трудові, видає накази, обов'язкові для всіх робітників підприємства,
- приймає і звільняє робітників відповідно до штатного розпису,
- вживає заходи заохочення і накладає дисциплінарні стягнення відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку,
- самостійно формує штат, приймає та звільняє працівників підприємства відповідно до вимог чинного трудового законодавства України,
- підписує всі документи грошового, матеріального, майнового, розрахункового та кредитного характеру.
Відповідно до Контракту директор КП «Лубни-водоканал»:
- накладає на працівників стягнення відповідно до чинного законодавства,
- в межах своєї компетенції видає накази та інші акти, давати вказівки, обов'язкові для віх працівників підприємства,
- проводить виплати та погашення заробітної плати працівникам,
- здійснює фінансовий контроль за дотриманням строків погашення відповідної заборгованості.
Враховуючи, що пряме підпорядкування - це відносини прямої організаційної або правової залежності підлеглої особи від її керівника, в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням (ст. 1 Закону), то усі працівники КП «Лубни-водоканал» перебувають у прямій організаційній та правовій залежності від директора КП «Лубни-водоканал» ОСОБА_1.
Тому чергова інформаційно-довідкової служби відділу збуту КП «Лубни- водоканал» ОСОБА_4 та приймальник виробничо вимірювальної лабораторії КП «Лубни-водоканал» ОСОБА_5 перебувають у прямій організаційній та правовій залежності від директора КП «Лубни-водоканал» ОСОБА_1
Відповідно до інформації Лубенського міського відділу ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області №457/12.28-04-31 від 29.04.2017 року у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутні актові записи про шлюб, розірвання шлюбу, народження дітей на ОСОБА_1 та ОСОБА_4 тому неможливо встановити між ними родинний зв'язок, а також їх родинний зв'язок із ОСОБА_5.
В той же час за даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, 21.03.2017 року опубліковано декларацію директора КП «Лубни-водоканал» ОСОБА_1 за 2016 рік (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua/declaration/d712e689-50e9-4b21-9b48-4de599909b67).
В п.2.2. «Інформація про членів сім'ї суб'єкта декларування» своєї декларації ОСОБА_1 вказує, що має дружину - ОСОБА_4 та сина ОСОБА_6.
В п. 11. «Доходи, у тому числі подарунки» своєї декларації ОСОБА_1 вказує, що джерелом доходу (заробітна плата отримана за основним місцем роботи) його дружини ОСОБА_4 є юридична особа зареєстрована в Україні - КП «Лубни-водоканал» ЄДРПОУ 36770447. Тобто підприємство, де він працює директором.
Також, за даними Реєстру, 16.03.2017 року опубліковано декларацію сина директора КП «Лубни-водоканал» ОСОБА_1 - ОСОБА_6, командира військової частини А2975, (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua/declaration/d2f75081-489f-4dbd-a3e8-66b2cbb7d7eb).
В п.2.2. «Інформація про членів сім'ї суб'єкта декларування» своєї декларації ОСОБА_6 вказує, що має дружину - ОСОБА_5.
В п.11. «Доходи, у тому числі подарунки» своєї декларації ОСОБА_6 вказує, що джерелом доходу (заробітна плата отримана за основним місцем роботи) його дружини ОСОБА_5 є Юридична особа зареєстрована в Україні - КП «Лубни-водоканал» ЄДРПОУ 36770447. Тобто підприємство, де директором працює його батько ОСОБА_1
На підставі вищевикладеного ОСОБА_1 та ОСОБА_4 являються чоловіком та дружиною, а ОСОБА_5 являється дружиною їх сина - невісткою.
Статтею 1 Закону встановлено, що приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Близькі особи - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта.
Реальний конфлікт інтересів - суперечністm між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Отже, ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 являються близькими особами. У зв'язку з цим у ОСОБА_1 існує приватний інтерес, що полягає у забезпеченні фінансового благополуччя близьких осіб - дружини та невістки.
ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора КП «Лубни- водоканал» 01.09.2015 року видає наказ № 125-К про прийняття на роботу ОСОБА_4, яким приймає на посаду оператора комп'ютерного набору відділу збуту КП «Лубни-водоканал» свою дружину ОСОБА_4
В подальшому, ОСОБА_1 будучи уповноважений щодо підлеглої ОСОБА_4 приймати рішення про її заохочення та дисциплінарне стягнення, преміювання, переведення на іншу посаду та звільнення, надавати вказівки, контролювати їх виконання, тобто приймати рішення та вчиняти дії, які обумовлені відносинами прямої та організаційної залежності, 29.07.2016 року видає наказ № 104-К про переведення ОСОБА_4, яким переводить свою дружину на посаду чергової інформаційно-довідкової служби відділу збуту КП «Лубни-водоканал».
В той же час ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора КП «Лубни-водоканал» 22.03.2016 року видає наказ № 42-К про прийняття на роботу ОСОБА_5, яким приймає на посаду приймальника виробничо-вимірювальної лабораторії КП «Лубни-водоканал» свою невістку ОСОБА_5
Отже, виникла ситуація, при якій ОСОБА_1, виконуючи свої службові обов'язки, мав приватний інтерес (особисту заінтересованість), який хоча і не обов'язково призвів до прийняття неправомірного рішення або вчинення неправомірного діяння, але здатний був до цього призвести.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої ст. 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Урегулювання конфлікту інтересів у даному випадку повинно було здійснюватися шляхом повідомлення ОСОБА_1 про це безпосереднього керівника - Голову Лубенської міської ради, який зобов»язаний вжити заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів.
Водночас, у період з 01.09.2015 року по теперішній час ОСОБА_1 під час прийняття рішення та вчинення дій, а саме видачі наказів про прийняття на роботу ОСОБА_4 №125-К від 01.09.2015 року на посаду оператора комп'ютерного набору відділу збуту КП «Лубни-водоканал», № 104-К від 29.07.2016 р. про переведення ОСОБА_4 на посаду чергової інформаційно- довідкової служби відділу збуту КП «Лубни-водоканал», № 42-К від 22.03.2016 року про прийняття на роботу ОСОБА_5 на посаду приймальника виробничо- вимірювальної лабораторії КП «Лубни-водоканал», про преміювання працівників № 90-ОД від 03.03.2016 року, у тому числі ОСОБА_4 в розмірі 120,00 грн.; про преміювання працівників № 92-ОД від 06.03.2017 року, у тому числі ОСОБА_4 в розмірі 250 грн. та ОСОБА_5 в розмірі 250,00 грн.; про виплату оздоровчих працівникам підприємства № 358-0Д від 30.09.2016 року, у тому числі ОСОБА_4 в розмірі 200 грн.; про виплату оздоровчих працівникам підприємства № 115-ОД від 24.03.2017 року, у тому числі ОСОБА_5 в розмірі 200 грн., не повідомив про наявний реальний конфлікт інтересів безпосереднього керівника - Голову Лубенської міської ради, який зобов'язаний вжити заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів.
Підтвердженням цього являється лист голови Лубенської міської ради № 1-16/1163 від 28.04.2017 року, в якому зазначено, що директор КП «Лубни- водоканал» ОСОБА_1 не повідомляв Лубенську міську раду, виконавчий комітет міської ради, міського голову про наявність у нього реального конфлікту інтересів.
Конфлікт інтересів існуватиме у всіх випадках, коли у особи є приватний інтерес, здатний вплинути на об'єктивність чи неупередженість рішення. Навіть тоді, коли прийняті нею рішення за наявності приватного інтересу є об'єктивними та неупередженими і відповідають закону. У цьому випадку буде мати місце втрата суспільної довіри до службової особи та органу, в якому вона працює.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-7 КпАП України, тобто неповідомлення особою у встановленому законом випадку та порядку про наявність реального конфлікту інтересів.
Крім того, з 01.09.2015 року по 01.08.2016 року на посаді оператора комп'ютерного набору відділу збуту КП «Лубни-водоканал» та з 01.08.2016 року по теперішній час на посаді чергової інформаційно-довідкової служби відділу збуту КП «Лубни-водоканал» працює ОСОБА_4.
А також з 22.03.2016 року по теперішній час на посаді приймальника виробничо вимірювальної лабораторії КП «Лубни-водоканал» працює ОСОБА_5.
Чергова інформаційно-довідкової служби відділу збуту КП «Лубни- водоканал» ОСОБА_4 та приймальник виробничо вимірювальної лабораторії КП «Лубни-водоканал» ОСОБА_5 перебувають у прямій організаційній та правовій залежності від директора КП «Лубни-водоканал» ОСОБА_1
Відповідно до інформації Лубенського міського відділу ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області №457/12.28-04-31 від 29.04.2017 року у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутні актові записи про шлюб, розірвання шлюбу, народження дітей на ОСОБА_1 та ОСОБА_4 тому неможливо встановити між ними родинний зв'язок, а також їх родинний зв'язок із ОСОБА_5.
В той же час за даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, 21.03.2017 року опубліковано декларацію директора КП «Лубни-водоканал» ОСОБА_1 за 2016 рік (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua/declaration/d712e689-50e9-4b21-9b48-4de599909b67).
В п.2.2. «Інформація про членів сім'ї суб'єкта декларування» своєї декларації ОСОБА_1 вказує, що має дружину - ОСОБА_4 та сина ОСОБА_6.
В п. 11. «Доходи, у тому числі подарунки» своєї декларації ОСОБА_1 вказує, що джерелом доходу (заробітна плата отримана за основним місцем роботи) його дружини ОСОБА_4 є юридична особа зареєстрована в Україні - КП «Лубни-водоканал» ЄДРПОУ 36770447. Тобто підприємство, де він працює директором.
Також, за даними Реєстру, 16.03.2017 року опубліковано декларацію сина директора КП «Лубни-водоканал» ОСОБА_1 - ОСОБА_6, командира військової частини А2975, (яка перебуває у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua/declaration/d2f75081-489f-4dbd-a3e8-66b2cbb7d7eb).
В п.2.2. «Інформація про членів сім'ї суб'єкта декларування» своєї декларації ОСОБА_6 вказує, що має дружину - ОСОБА_5.
В п.11. «Доходи, у тому числі подарунки» своєї декларації ОСОБА_6 вказує, що джерелом доходу (заробітна плата отримана за основним місцем роботи) його дружини ОСОБА_5 є Юридична особа зареєстрована в Україні - КП «Лубни-водоканал» ЄДРПОУ 36770447. Тобто підприємство, де директором працює його батько ОСОБА_1
На підставі вищевикладеного ОСОБА_1 та ОСОБА_4 являються чоловіком та дружиною, а ОСОБА_5 являється дружиною їх сина - невісткою.
Отже, ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 являються близькими особами. У зв'язку з цим у ОСОБА_1 існує приватний інтерес, що полягає у забезпеченні фінансового благополуччя близьких осіб - дружини та невістки.
ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора КП «Лубни- водоканал» 01.09.2015 року видає наказ № 125-К про прийняття на роботу ОСОБА_4, яким приймає на посаду оператора комп'ютерного набору відділу збуту КП «Лубни-водоканал» свою дружину ОСОБА_4
В подальшому, ОСОБА_1 будучи уповноважений щодо підлеглої ОСОБА_4 приймати рішення про її заохочення та дисциплінарне стягнення, преміювання, переведення на іншу посаду та звільнення, надавати вказівки, контролювати їх виконання, тобто приймати рішення та вчиняти дії, які обумовлені відносинами прямої та організаційної залежності, 29.07.2016 року видає наказ № 104-К про переведення ОСОБА_4, яким переводить свою дружину на посаду чергової інформаційно-довідкової служби відділу збуту КП «Лубни-водоканал».
В той же час ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора КП «Лубни-водоканал» 22.03.2016 року видає наказ № 42-К про прийняття на роботу ОСОБА_5, яким приймає на посаду приймальника виробничо- вимірювальної лабораторії КП «Лубни-водоканал» свою невістку ОСОБА_5
Отже, виникла ситуація, при якій ОСОБА_1, виконуючи свої службові обов'язки, мав приватний інтерес (особисту заінтересованість), який хоча і не обов'язково призвів до прийняття неправомірного рішення або вчинення неправомірного діяння, але здатний був до цього призвести.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої ст. З цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Урегулювання конфлікту інтересів у даному випадку повинно було здійснюватися шляхом повідомлення ОСОБА_1 про це безпосереднього керівника - Голову Лубенської міської ради, який зобов'язаний вжити заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів.
Водночас, у період з 01.09.2015 року по теперішній час ОСОБА_1 прийняв рішення та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, а саме видав накази про прийняття на роботу ОСОБА_4 №125-К від 01.09.2015 року на посаду оператора комп'ютерного набору відділу збуту КП «Лубни-водоканал», № 104-К від 29.07.2016 року про переведення ОСОБА_4 на посаду чергової інформаційно-довідкової служби відділу збуту КП «Лубни-водоканал», № 42-К від 22.03.2016 року про прийняття на роботу ОСОБА_5 на посаду приймальника виробничо-вимірювальної лабораторії КП «Лубни-водоканал», про преміювання працівників № 90-ОД від 03.03.2016 року, у тому числі ОСОБА_4 в розмірі 120 грн.; про преміювання працівників № 92-ОД від 06.03.2017 року , у тому числі ОСОБА_4 в розмірі 250 грн. та ОСОБА_5 в розмірі 250 грн.; про виплату оздоровчих працівникам підприємства № 358-ОД від 30.09.2016 року, у тому числі ОСОБА_4 в розмірі 200 грн.; про виплату оздоровчих працівникам підприємства № 115-ОД від 24.03.2017 року, у тому числі ОСОБА_5 в розмірі 200 грн. При цьому ОСОБА_1 не повідомив про наявний реальний конфлікт інтересів безпосереднього керівника - Голову Лубенської міської ради, який зобов'язаний вжити заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів.
Підтвердженням цього являється лист голови Лубенської міської ради № 1-16/1163 від 28.04.2017 року, в якому зазначено, що директор КП «Лубни- водоканал» ОСОБА_1 не повідомляв Лубенську міську раду, виконавчий комітет міської ради, міського голову про наявність у нього реального конфлікту інтересів.
Конфлікт інтересів існуватиме у всіх випадках, коли у особи є приватний інтерес, здатний вплинути на об'єктивність чи неупередженість рішення. Навіть тоді, коли прийняті нею рішення за наявності приватного інтересу є об'єктивними та неупередженими і відповідають закону. У цьому випадку буде мати місце втрата суспільної довіри до службової особи та органу, в якому вона працює.
Таким чином, дії ОСОБА_1 кваліфіковані також і за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, тобто вчинення дій та прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
Протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-7 КУпАП складені відносно ОСОБА_1 об'єднано в одне провадження.
До справи не надано документи на підтвердження того, що ОСОБА_4 є (чи була) дружиною ОСОБА_1 на момент інкримінованих йому правопорушень, а ОСОБА_5 - його невісткою.
Будь-яких копії актових записів, свідоцтв про народження, про одруження, чи відповідних витягів, що надаються органами РАЦСу, про те, що сином ОСОБА_1 є ОСОБА_6, дружиною ОСОБА_1 є ОСОБА_4, дружиною ОСОБА_6 є ОСОБА_5 матеріали справи не містять.
Під час підготовки та складання матеріалів справ про дані адміністративні корупційні правопорушення, вказані документи органом, від якого надійшли матеріали, не збиралися, хоча відповідно до ч. 2 ст. 251 КпАП України обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При цьому, необхідні вищезазначені документи не є такими, що підтверджують спірні обставини, оскільки видаються органами РАЦСу на виконання їх повноважень щодо реєстрації факту народження чи шлюбу.
Таким чином, їх відсутність у матеріалах справи фактично унеможливлює розгляд даних справ.
Не є належними доказами підтвердження шлюбу між певними особами чи народження дані, вказані у деклараціях, з огляду на те, що певні факти чи певні обставини можуть підтверджуватися лише конкретними документами.
Відомості, що містяться у деклараціях, не підтверджують факту народження чи шлюбу.
Особа, уповноважена на складання даного протоколу, не позбавлена права витребувати відповідні документи, що їх видають органи РАЦСу, як від даних органів, так і від інших установ чи організацій із матеріалів особових справ особи, що притягується до відповідальності та відносно інших осіб тощо.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку суд встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки згідно практики ЄСПЛ (справа «Барбера, Мессеге і Хабардо проти Іспанії») судді при здійсненні своїх повноважень повинні відійти від упередженої думки, що обвинувачений вчинив злочинне діяння, так як обов'язок доведення цього лежить на обвинуваченні, а тому суд не може самостійно збирати докази вчинення правопорушення за сторону обвинувачення.
Крім цього, відповідно до ч.2 ст. 251 КпАП України обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення орган ( посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання як чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Разом з тим, в п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року № 11, прямо зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Зазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, суд не може в силу ст. 251 КпАП України самостійно усунути, а не усунення зазначених недоліків позбавляє можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи і, як наслідок, здійснити розгляд справи по суті та прийняти рішення.
Відповідно до ст. 245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є в тому числі і всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 256, 280, 283 КпАП України,
П О С Т А Н О В И В :
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КпАП України відносно ОСОБА_1 до відділу Управління захисту економіки в Полтавській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України на доопрацювання.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Полтавської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Ю.А. Іващенко