Ухвала суду № 66851308, 24.05.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
24.05.2017
Номер справи
2а-4297/11/2670
Номер документу
66851308
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 травня 2017 року м. Київ К/9991/27497/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Бившевої Л.І. (головуючого), Олендера І.Я., Шипуліної Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Шевчук П.О.,

прокурора Генеральної прокуратури України Кузнецової Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва Державної податкової служби

на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2011 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року

у справі № 2а-4297/11/2670

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Велика Ведмедиця"

до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва, Головного управління Державного казначейства України у місті Києві

за участю Прокуратури міста Києва

про зобов'язання вчинити дії та стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,

В С Т А Н О В И Л А:

У березні 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Велика Ведмедиця" (далі - ТОВ "Велика Ведмедиця", позивач) звернулась до суду з позовом, з урахуванням уточнення до позовної заяви, до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва (далі - ДПІ, відповідач 1), Головного управління Державного казначейства України у місті Києві (далі - управління ДКУ, відповідач 2), у якому просило визнати зобов'язати ДПІ надати управління ДКУ висновок із зазначенням суми податку на додану варіть (далі - ПДВ), що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь товариства за грудень 2009 року, лютий, березень, травень, червень - грудень 2010 року, та стягнути з Державного бюджету України через управління ДКУ на користь товариства заборгованість із бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 2533052,00 грн. за вказані податкові періоди.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року, позов ТОВ "Велика Ведмедиця" задоволено: зобов'язано ДПІ виконати належні дії та надати органу державного казначейства висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню на рахунок товариства за грудень 2009 року, лютий, березень, травень, червень - грудень 2010 року; стягнуто з Державного бюджету України на користь товариства бюджетне відшкодування з ПДВ за вказані податкові періоди в сумі 1051733,64 грн.

У касаційній скарзі Державна податкова інспекція у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить ухвалені у справі судові рішення скасувати та позовні відмовити.

Заперечуючи проти касаційної скарги, позивач просить залишити її без задоволення як безпідставну.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, присутнього у судовому засіданні прокурора, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі перегляду справи судом касаційної інстанції, визначені у ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Суди попередніх інстанцій встановили, що ТОВ "Велика Ведмедиця" (33305962) за наслідками господарської діяльності у період з грудня 2009 року по грудень 2010 року подало податкові декларації з ПДВ, відповідно до яких задекларувало до бюджетного відшкодування суми ПДВ. Одночасно з останніми подано розрахунки суми бюджетного відшкодування та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування. За результатами виїзних та невиїзних податкових перевірок з питань правильності визначення від'ємного значення суми ПДВ ДПІ було складено довідки та акти, якими повністю підтверджено заявлені позивачем суми бюджетного відшкодування за грудень 2009 року, лютий, березень, травень, червень - грудень 2010 року. Однак частину бюджетної заборгованості позивачу відшкодовано не було та висновок із зазначенням відповідної суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь товариства, до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, ДПІ не подала, що стало підставою для ТОВ "Велика Ведмедиця" звернутися до суду із вказаним позовом.

Ухвалюючи рішення у цій справі, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний адміністративний суд, з огляду на виконання товариством усіх передбачених Законом України "Про податок на додану вартість" (втратив чинність з 01 січня 2011 року у зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України; далі - Закон № 168/97-ВР) дій для отримання бюджетного відшкодування ПДВ та підтвердження правомірності визначення суми такого відшкодування у відповідних актах та довідках, складених ДПІ за наслідками перевірок позивача, з частковим відшкодування ПДВ протягом судового розгляду, дійшов висновку про зобов'язання відповідача до виконання покладених на нього законом і підзаконними актами обов'язків щодо надання органу казначейства висновку щодо суми, яка підлягає відшкодуванню з бюджету у розмірі 1051733,64 грн., та відшкодування такої суми на користь товариства.

Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій лише частково, виходячи з наступного.

Відповідно до підпунктів 7.7.1 та 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97-ВР бюджетному відшкодуванню підлягає частина податку, сплачена платником податку, що придбавав товари та послуги, їх постачальникам.

Згідно з пп. 7.7.4 цього ж пункту платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Положеннями пп. 7.7.5 цього пункту встановлено, що після отримання відповідного висновку податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів.

Отже, підставою для виплати платнику ПДВ з Державного бюджету України коштів на відшкодування надмірно сплаченої суми цього податку (бюджетного відшкодування) є відповідний висновок ДПІ, направлений територіальному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних рахунків.

Аналогічний алгоритм дій платника податку та державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України (бюджетного відшкодування) ПДВ визначено ст. 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а також Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим Кабінетом Міністрів України постановою від 17 січня 2011 року № 39.

Зокрема, відповідно до п. 200.15 ст. 200 ПК України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Пунктом 9 Порядку встановлено, що на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Цей порядок не передбачає бюджетне відшкодування ПДВ у спосіб судового стягнення сум ПДВ, заявлених до відшкодування.

Відшкодування з Державного бюджету України ПДВ є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості. Таке правозастосування відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній, зокрема в постанові від 16 вересня 2015 року № 21-881а15 у справі за позовом ПАТ "Донагроімпекс" до ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька ГУ Міністерства доходів і зборів України у Донецькій області, ГУ Державної казначейської служби України в Донецькій області, Управління Державної казначейської служби у м. Донецьку Донецької області про стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ, згідно з якою належним способом захисту права платника ПДВ на відшкодування за рахунок бюджетних коштів суми надмірно сплаченого податку є зобов'язання контролюючого органу виконати встановлений правовими нормами обов'язок прийняти висновок щодо суми, яка підлягає відшкодуванню з бюджету, та направити такий висновок до органу державної казначейської служби.

З огляду на викладене, вимога позивача про стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ не є правильним способом захисту його прав. Таким чином, висновки судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення вимог щодо стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ зроблені судами із неправильним застосуванням норм матеріального права.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридична особа ТОВ "Велика Ведмедиця" (33305962) припинена, про що 13 липня 2015 року зроблено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи за номером 12241170037071593.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у редакції Закону від 16 липня 2015 року 629-VIII юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.

Частиною 2 ст. 228 вказаного Кодексу визначено, що суд касаційної інстанції визнає законні судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій такими, що втратили законну силу, і закриває провадження у справі, якщо після їх ухвалення виникли обставини, які є підставою для закриття провадження у справі, та ці судові рішення ще не виконані.

У зв`язку з припиненням ТОВ "Велика Ведмедиця" провадження у справі підлягає закриттю, а постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2011 року та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року - скасуванню в частині, а в іншій частині такими, що втратили законну силу.

Керуючись п. 5 ч. 1 ст. 157, ст. ст. 160, 167, 210, 220, 221, 223, 225, 228, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва Державної податкової служби задовольнити частково.

Скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року у справі № 2а-4297/11/2670 в частині задоволення позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Велика Ведмедиця" про стягнення з Державного бюджету України на користь товариства бюджетного відшкодування з ПДВ за грудень 2009 року, лютий, березень, травень, червень - грудень 2010 року в сумі 1051733,64 грн., в решті постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 липня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року визнати такими, що втратила законну силу, а провадження у справі закрити.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Головуючий суддя: __ Л.І. Бившева

Судді: __ І.Я. Олендер

__ Т.М. Шипуліна