
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
К/800/14503/17
29 травня 2017 року м. Київ
Суддя Вищого адміністративного суду України Донець О.Є., перевіривши касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 26 грудня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання постанови про накладення адміністративного стягнення протиправним, -
в с т а н о в и в:
Державна архітектурно-будівельна інспекція України подала касаційну скаргу на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 26 грудня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі № 348/1533/16-а.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04 травня 2017 року касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України в порядку, передбаченому статтею 213 Кодексу адміністративного судочинства України, було залишено без руху для виправлення недоліків.
У встановлений судом строк скаржником було усунуто недоліки касаційної скарги.
Після дослідження змісту оскаржуваних судових рішень суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з огляду на наступне.
ОСОБА_1 звернулася до Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області із адміністративним позовом до ДДержавної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання постанови про накладення адміністративного стягнення від 15 серпня 2016 року протиправною та її скасування.
Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 26 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року, позов ОСОБА_1 було задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Головного інспектора будівельного нагляду відділу державного архітектурно-будівельного контролю Управління державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Державної архітектурно-будівельної інспекції України ОСОБА_2 № 010/40-212-10/8010 від 15 серпня 2016 року про накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн. передбаченого ч. 7 ст.96 КУпАП.
У касаційній скарзі Державна архітектурно-будівельна інспекція України, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Судами встановлено, що 26 липня 2016 року Головним інспектором будівельного нагляду відділу державного архітектурно-будівельного контролю Управління державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду ДАБІ ОСОБА_2 було проведено позапланову перевірку об'єкта будівництва «Реконструкція частини продовольчої бази під житловий будинок» в АДРЕСА_1.
За результатами позапланової перевірки було складено протокол про адміністративне правопорушення від 26 липня 2016 року року відносно ОСОБА_1 за ч. 7 ст.96 КУпАП та винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Постановою Головного інспектора будівельного нагляду відділу державного архітектурно-будівельного контролю Управління державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду ДАБІ ОСОБА_2 № 010/40-212-10/8010 від 15 серпня 2016 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.7 ст.96 КУпАП, та накладено стягнення у вигляді штрафу розміром 8500 грн.
Частинами 1, 2 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 41 цього Закону, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.
Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на виконання будівельних робіт у замовника виникає після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності. До таких об'єктів, зокрема, належить і об'єкт реконструкції частини продовольчої бази під житловий будинок по у АДРЕСА_1.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 09 грудня 2015 року Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області зареєстровано декларацію про початок будівельних робіт, поданої ОСОБА_1.
Частиною 2 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.
Таким чином, реєстрація Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області декларації про початок виконання будівельних робіт з реконструкції частини продовольчої бази під житловий будинок у АДРЕСА_1, припинила свою чинність з моменту реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, тобто з 30 травня 2016 року.
Відповідно до пункту 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, однією з підстав для проведення позапланової перевірки є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення та декларації про початок виконання будівельних робіт протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів (абзац 4).
Проте, відповідачем протягом трьох місяців з дня подання декларації про початок виконання будівельних робіт з реконструкції частини продовольчої бази під житловий будинок у АДРЕСА_1, не було ініційовано та проведено позапланову перевірку з метою перевірки достовірності даних, наведених у вказаній декларації.
Крім того, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року, яка набрала законної сили 09 березня 2017 року, позов ОСОБА_1 було задоволено. Визнано протиправним та скасовано припис Державної архітектурно-будівельної інспекції України про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26 липня 2016 року.
Враховуючи вищевикладене, суди дійшли вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 26 грудня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання постанови про накладення адміністративного стягнення протиправним.
Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити скаржнику.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя О.Є. Донець