ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
іменем України
"30" травня 2017 р. Справа № 806/424/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
представника Позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "27" лютого 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу №5 від 11 січня 2017 року та пункту 158 додатку 3 до наказу в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №1771 від 05 березня 1999 року ,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр" звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України №5 від 11.01.2017 та п.158 додатку 3 до даного наказу в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №1771 від 05.03.1999, власником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр".
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що ТОВ "Лезниківський кар'єр" (код ЄДРПОУ 38215153) здійснює добування гранітів Лезниківського родовища на підставі спеціального дозволу на користування надрами №1771 від 05 березня 1999 року. 02.02.2017 позивачем було отримано лист Державної служби геології та надр України від 24 січня 2017 року №1429/13/14-17, відповідно до змісту якого встановлено, що на підставі наказу Держгеонадра України №5 від 11 січня 2017 року дію спецдозволу на користування надрами №1771 від 05.03.1999 зупинено з 01 березня 2017 року у зв'язку із порушенням надрокористувачем вимог п. 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865 щодо проведення повторної державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин кожні п'ять років експлуатації надрокористувачем родовища корисних копалин. Вказує, що відповідно до п.158 додатку 3 до наказу Держгеонадра України №5 від 11 січня 2017 року, спеціальний дозвіл на користування надрами №1771 від 05.03.1999 зупинено на підставі пп.1 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 у зв'язку із порушенням вимог п. 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865. Позивач вважав, що наказ №5 від 11.01.2017 року Держгеонадра України та п. 158 додатку до даного наказу в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №1771 від 05.03.1999 є безпідставними та такими, що прийняті з порушенням норм діючого законодавства.
Постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду від 27 лютого 2017 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України №5 від 11.01.2017 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №1771 від 05.03.1999, власником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар"єр".
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Державної служби геології та надр України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр" 1600,00 грн. судових витрат по сплаті судового збору.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Відповідачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просили скасувати зазначену постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до ст.197 КАС України справа судом апеляційної інстанції переглядається в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр" є власником спеціального дозволу №1771 від 05.03.1999 на користування надрами Лезниківського родовища гранітів, а саме: видобування гранітів, придатних для виробництва бутощебеневої продукції та інших будівельних матеріалів, а також блоків. Строк дії дозволу встановлений до 05.03.2019 (а.с.10 та зворот).
01.09.2016 Державна служба геології та надр України, за підписом т.в.о.голови ОСОБА_3, винесла наказ №287, яким, у зв'язку із порушенням ТОВ "Лезниківський кар'єр" вимог п.25 Положення щодо непроведення повторної державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, останньому встановлено строк для усунення недоліків (а.с.61).
Листом від 13.09.2016 Держгеонадра України повідомили позивача, що наказом Державної служби геології та надр України від 01.09.2016 №287 власнику спеціального дозволу на користування надрами надано 30 календарних днів для проведення повторної державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865. У вищезазначений термін необхідно повідомити Держгеонадра про затвердження Державною комісією України по запасах корисних копалин запасів вищезгаданого родовища. У разі ненадання інформації у визначений термін, буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами у встановленому законодавством порядку. (а.с.63).
Пунктом 3 наказу Державної служби геології та надр України від 11.01.2017 №5 та п.158 додатку №3 до наказу визначено, що відповідно до п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 та п.25 Положення щодо проведення повторної державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865 з 01 березня 2017 року зупинено дію спеціального дозволу №1771 від 05.03.1999, виданого ТОВ "Лезниківський кар'єр" (а.с.65-66).
Отже, як підставу для винесення спірних наказів Державною службою геології та надр України визначено п.25 Положення №865, у редакції, яка передбачає проведення повторної державної експертизи та оцінки запасів родовищ корисних копалин через кожні п'ять років експлуатації ділянки надр.
Листом від 24.01.2017 №1429/13/14-17 Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) повідомила товариство про те, що наказом Державної служби геології надр та надр України від 01.09.2016 №287 надрокористувачу надано термін для проведення повторної експертизи та оцінки корисних копалин, відповідно до п.25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 №865. У встановлений термін, матеріалів, які б підтверджували проведення експертизи, надрокористувач не надав. У зв'язку з чим, Держгеонадрами розглянуто питання щодо зупинення дії дозволу. Наказом Держгеонадр від 11.01.2017 №5 прийнято рішення зупинити дію вищевказаного дозволу з 01.03.2017. У разі ненадання інформації щодо проведення експертизи, дію вищевказаного дозволу буде зупинено з 01.03.2017 (а.с.21).
Згідно п.1.3 наказу Державної служби геології та надр України від 01.02.2017 №50 та п.133 додатку №3 до наказу дату зупинення спеціального дозволу №1771 від 05.03.1999, виданого ТОВ "Лезниківський кар'єр" змінено на 01.05.2017. (а.с.67-68).
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що підставою для прийняття Державною службою геології та надр України наказу від 11.01.2017 року №5 визначений п.25 Положення №865 у недіючій редакції, а тому, зазначений наказ прийнятий не на підставі, що передбачена законом. При цьому, суд не вважав за необхідне окремо скасовувати пункт 158 додатку 3 до наказу №5, оскільки зазначене є додатковою деталізацією обраного позивачем способу захисту порушеного права.
Колегія суддів, надаючи правову оцінку правовідносинам сторін, погоджується з зазначеними висновками суду першої інстанції та вважає зазначити наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Положенням про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.1994 № 865.
Так, пунктом 25 Положення №865 (у редакції, чинній до 26.03.2008) було передбачено, що повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться обов"язково у тому разі, коли перегляд вимог стандартів і технічних умов щодо кількості або якості корисних копалин, технології їх переробки призводить до зменшення сумарних розвіданих запасів більш як на 20 відсотків або зростання їх обсягу більш як на 50 відсотків. Запаси родовищ, що розробляються, підлягають повторній експертизі та оцінці, якщо внаслідок гірничодобувних або додаткових геологорозвідувальних робіт сумарні розвідані запаси зростають більш як на 50 відсотків порівняно з раніше оціненими ДКЗ, або якщо списані та передбачені до списання розвідані запаси як такі, що не підтвердилися чи недоцільні для видобутку за техніко-економічними умовами родовищ, перевищують нормативи, встановлені законодавством.
Повторна і додаткова експертиза та оцінка запасів корисних копалин проводиться у порядку, передбаченому цим Положенням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 264 "Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин" внесені зміни до пункту 25 Положення № 865 та викладено у наступній редакції:
"Повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться через кожні п'ять років експлуатації ділянки надр, а також у разі:
- коли перегляд вимог стандартів і технічних умов щодо кількості або якості корисних копалин, технології їх переробки призводить до зменшення сумарних розвіданих запасів більш як на 20 відсотків або зростання їх обсягу більш як на 50 відсотків. Запаси родовищ, що розробляються, підлягають повторній експертизі та оцінці, якщо внаслідок гірничодобувних або додаткових геологорозвідувальних робіт сумарні розвідані запаси зростають більш як на 50 відсотків порівняно з раніше оціненими Державною комісією по запасах корисних копалин або якщо списані та передбачені для списання розвідані запаси як такі, що не підтвердилися чи недоцільні для видобутку за техніко-економічними умовами родовищ, перевищують нормативи, встановлені законодавством;
- коли різниця у розмірі становить понад 20 відсотків порівняно з фактичними техніко-економічними та фінансовими показниками господарської діяльності, пов'язаної з видобуванням корисних копалин, а також коли зміни в технологічних схемах призводять до такої різниці".
Встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 27.10.2010 року №1236 "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" постанову Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №264 визнано такою, що втратила чинність з 12.01.2011 року.
Відповідно до п.32 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 870 від 06.09.2005, визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України чи його скасування не поновлює дію актів, які визнані ним такими, що втратили чинність, чи які скасовані таким актом.
Дія акта Кабінету Міністрів України поновлюється шляхом прийняття відповідного акта або із зазначенням в тексті акта про визнання таким, що втратив чинність, акта Кабінету Міністрів України чи про його скасування .
У мотивувальній частині рішення від 03.10.1997 №4-зп Конституційний Суд України зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
У взаємозв'язку з вищенаведеним слід також зазначити, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (пункт 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99, справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).
Водночас, з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 27.10.2010 №1236 зміни та доповнення до Положення №865 не вносились, попередня редакція пункту 25 Положення №865 не відновлювалась.
Доводи Відповідача, що оскільки зміни до Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин не вносились, а попередня редакція п.25 Порядку №865 не відновлювалась, тому вказаний пункт діє в редакції Постанови №264 суперечать вищенаведеному.
На підставі вищевикладеного суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №264 "Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин", якою внесені зміни до пункту 25 Положення № 865, втратила чинність 12.01.2011, а попередня редакція пункту 25 Положення №865 не відновлювалась, тому з цього моменту попередня та наступна редакції пункту 25 Положення №865 не є чинними.
Також, судом правомірно не взято до уваги листи Державної Фіскальної служби України та Міністерства юстиції України від 03.06.2016 №9651/5/99-99-12-02-03-16 та від 18.09.2013 №10140-0-26-13/10.2, на які посилався відповідач в обґрунтування своїх заперечень, так як останні мають лише інформаційний характер та не обов'язковими до застосування.
Крім того, як слідує з акту планової перевірки №06-03/23/2015-57/п (158), проведеної Департаментом державного геологічного контролю Держгеонадр України, відносно ТОВ "Лезниківський кар'єр" станом на 20.11.2015 не було встановлено порушень, пов'язаних із дотриманням вимог Положення №865 (а.с.22-27).
Таким чином, оскільки підставою для прийняття Державною службою геології та надр України наказу від 11.01.2017 року №5 визначений п.25 Положення №865 у недіючій редакції, відповідно зазначений наказ прийнятий не на підставі, що передбачена законом, а тому його правомірно скасовано.
Позивачем належним чином доведено, а відповідачем не спростовано протиправність дій Державної служби геології та надр України щодо винесення наказу №5 від 11.01.2017 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №1771 від 05.03.1999.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому підстави, визначені ст.202 КАС України, для скасування судового рішення - відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "27" лютого 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "31" травня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Лезниківський кар'єр" вул.Гранітна,1,с.Червоногранітне,Хорошівський район, Житомирська область,12135
3- відповідачу/відповідачам: Державна служба геології та надр України вул.Ежена Потьє,16,м.Київ,03680
- ,