Постанова № 66851069, 30.05.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2017
Номер справи
296/9322/16-а
Номер документу
66851069
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Драч Ю.І.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"30" травня 2017 р. Справа № 296/9322/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Капустинського М.М.

Кузьменко Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Житомирського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "20" грудня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського обласного військового комісаріату, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про здійснення дій ,

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Корольовського районного суду м.Житомира з позовом до Житомирського обласного військового комісаріату, в якому з урахуванням уточнень, просив визнати неправомірними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку його пенсій з 10.10.2016 року у зв'язку зі зміною посадовою окладу, виходячи з його нового розміру: 16000 грн, з урахуванням у зв`язку з цим підвищеного розміру іншого виду основного грошового забезпечення, зокрема: відсоткової надбавки за вислугу років (30%) та з урахуванням у зв`язку з цим підвищених розмірів інших всіх видів додаткового грошового забезпечення і зобов`язати Житомирський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку його пенсій з 10.10.2016 року у зв'язку зі зміною посадового окладу, виходячи з його нового розміру: 16000 грн, з урахуванням у зв`язку з цим підвищеного розміру іншого виду основного грошового забезпечення, зокрема: відсоткової надбавки за вислугу років (30%) та з урахуванням у зв`язку з цим підвищених розмірів інших всіх видів додаткового грошового забезпечення, зокрема: надбавки за виконання особливо важливої роботи, надбавки за роботу яка передбачає доступ до державної таємниці (15%), надбавки за кваліфікаційний клас, премії та інших додаткових видів грошового забезпечення, які також нараховані від посадового окладу та враховуються під час обчислення пенсії. Крім того, просив зобов`язати Житомирський обласний військовий комісаріат у встановлений судом строк подати звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позову зазначив, що він 10.10.2016 року звернувся до відповідача по справі із заявою в якій просив скласти довідку для перерахунку його пенсії виходячи з нового розміру посадового окладу, проте йому було відмовлено. В зв'язку з чим він і звернувся до суду для захисту своїх прав.

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 20.12.2016 позовні вимоги задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо відмови скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку пенсій ОСОБА_3 (ПІН НОМЕР_1) з 10.10.2016 року у зв'язку зі зміною посадовою окладу, виходячи з його нового розміру: 14500 грн, з урахуванням у зв`язку з цим підвищеного розміру іншого виду основного грошового забезпечення, зокрема: відсоткової надбавки за вислугу років (30%) та з урахуванням у зв`язку з цим підвищених розмірів інших всіх видів додаткового грошового забезпечення і зобов`язати Житомирський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_3 (ПІН НОМЕР_1) з 10.10.2016 року у зв'язку зі зміною посадовою окладу, виходячи з його нового розміру: 14500 грн, з урахуванням у зв`язку з цим підвищеного розміру іншого виду основного грошового забезпечення, зокрема: відсоткової надбавки за вислугу років (30%) та з урахуванням у зв`язку з цим підвищених розмірів інших всіх видів додаткового грошового забезпечення, зокрема: надбавки за виконання особливо важливої роботи, надбавки за роботу яка передбачає доступ до державної таємниці (15%), надбавки за кваліфікаційний клас, премії та інших додаткових видів грошового забезпечення, які також нараховані від посадового окладу та враховуються під час обчислення пенсії.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, в яких просять ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема зазначили, що позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і правові підстави для перерахунку пенсій відсутні, оскільки відповідного рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Кабінет Міністрів України не приймав.

Суд розглядає справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційних скаргах доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.

Встановлено, що ОСОБА_3 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

10 жовтня 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату з заявою про складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки для перерахунку йому з 10.10.2016 року пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу, виходячи з його нового розміру: 14500 грн, з урахуванням у зв`язку з цим підвищеного розміру іншого виду основного грошового забезпечення, зокрема: відсоткової надбавки за вислугу років (30%) та з урахуванням у зв`язку з цим підвищених розмірів інших всіх видів додаткового грошового забезпечення. При цьому позивач посилався на Закон України "Про судоустрій і статус суддів" відповідно до якого посадовий оклад судді місцевого суду встановлений у розмірі 10 мінімальних заробітних плат і складає 14500 грн.

Листом від 13.10.2016 року №СЗ/6124 Житомирський обласний військовий комісаріат відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_3 з підстав того, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видав грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Списки пенсіонерів, яким передбачено перерахунок пенсії до них не надходило.

Вважаючи дану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції задовольнив позов. Суд дійшов висновку, що позивач з 10.10.2016 року має право на перерахунок пенсії з урахуванням ч.3 ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а відтак відповідач мав скласти довідку для перерахунку пенсії позивача. Суд вважав відмову відповідача з посилання на те, що списки пенсіонерів, яким передбачено перерахунок пенсії, в обласний військовий комісаріат не надходили безпідставними, як і доводи про це третьої особи.

Колегія суддів з таким висновком суду не погоджується з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.

Встановлено, що ОСОБА_3 проходив військову службу в Збройних Силах. Під час проходження військової служби позивач обіймав посаду судді військового місцевого суду Житомирського гарнізону.

Таким чином правовий статус позивача одночасно включав і статус військовослужбовця і судді.

Встановлено, що відповідно до ч. 4 Розділу XIII. Перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 № 2453-VI (далі Закон № 2453-VI) була передбачена ліквідація з 15 вересня 2010 року військових судів.

При цьому судді військових судів гарнізонів, апеляційних військових судів регіонів, апеляційного суду Військово-Морських Сил переводяться за їх згодою до місцевих або апеляційних судів, крім спеціалізованих, на підставі заяви про переведення за рішенням органу, який їх обрав чи призначив, зі звільненням їх з військової служби. Такі судді за їх згодою також можуть бути звільнені в установленому порядку з посади судді і направлені для подальшого проходження військової служби до Збройних Сил України, інших військових формувань.

Право на пенсійне забезпечення військовослужбовців передбачено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII. (далі Закон №2262-XII).

Право на пенсійне забезпечення суддів (отримання довічного грошового забезпечення) передбачено Законом України "Про судоустрій і статус суддів" чинного на час виникнення правовідносин.

Відповідно до ст. 2 Закону України №2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором (стаття 7 Закону).

За правилами частини четвертої статті 43 Закону України від 15 грудня 1992 року № 2862-XII "Про статус суддів" (чинного на час звільнення позивача з військової служби) судді, який пішов у відставку, за наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-XII). Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання в зазначеному розмірі або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону № 3723-XII.

Таким чином, обираючи вид пенсійного забезпечення на власний розсуд, особа віддає перевагу тій складовій правового статусу, яку вважає більш вагомою, а відтак в подальшому стосовно цієї особи реалізуються правові наслідки, що виникають у зв'язку зі змінами у законодавстві щодо обраного виду пенсійного забезпечення.

Слід зазначити, що за правилами частини першої статті 43 Закону України від 15 грудня 1992 року № 2862-XII "Про статус суддів" (чинного на час звільнення позивача з військової служби, зазначена стаття втратила чинність з 1 січня 2011 року відповідно до Розділу XII. Прикінцевих положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 № 2453-VI) - кожен суддя за умови, що він працював на посаді судді не менше 20 років, має право на відставку, тобто на звільнення його від виконання обов'язків за власним бажанням або у зв'язку з закінченням строку повноважень. Суддя також має право на відставку за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню виконання обов'язків.

Встановлено, що відповідно до наказу Міністра оборони України №1285 від 10.11.2010 підполковника ОСОБА_3, суддю військового місцевого суду Житомирського гарнізону відповідно до ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" звільнено з військової служби у запас за пунктом "1" частини шостої (у зв'язку з проведенням організаційних заходів).

06 серпня 2011 позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям визначено розділом VIII Закону № 2262-ХІІ.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

На виконання статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13 лютого 2008 р. N 45 (далі Порядок).

Згідно з пунктом 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, право на перерахунок пенсії у військовослужбовців, зокрема і у військових суддів, які обрали пенсійне забезпечення за Законом № 2262-ХІІ виникає у тому випадку, коли за рішенням суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

Однак, відповідного рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ , або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не було.

Відтак відповідно до п.п. 2,3 Порядку у Головного управління Пенсійного фонду України були відсутні правові підстави для складання списків та подання їх Житомирському обласному військовому комісаріату, який уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а у Житомирського обласного військового комісаріату відповідно відсутні підстави підготовки та надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 за відсутності списку.

За наведених обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, щодо задоволення позову про визнання протиправними дій та зобов'язання Житомирського обласного військового комісаріату скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_3 у зв'язку зі зміною посадовою окладу, виходячи з його нового розміру: 14500 грн, з урахуванням у зв`язку з цим підвищеного розміру іншого виду основного грошового забезпечення.

Суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають матеріалам справи та оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.

Зазначені порушення призвели до неправильного вирішення справи.

Відтак судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового про відмову у задоволенні позову, а апеляційні скарги задоволенню.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Житомирського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити, постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "20" грудня 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: М.М. Капустинський

Л.В. Кузьменко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Житомирський обласний військовий комісаріат вул. С.Параджанова, 4, м.Житомир,10001

4-третій особі: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - вул. Ольжича,7, м.Житомир,10003,