Постанова № 66849947, 30.05.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2017
Номер справи
805/1175/17-а
Номер документу
66849947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2017 року справа №805/1175/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Сіваченка І.В., Чебанова О.О., при секретарі судового засіданні ОСОБА_2, за участю представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконфереції апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2017 р. у справі № 805/1175/17-а (головуючий І інстанції Козаченко А.В.) за позовом ОСОБА_4 до Мар'їнського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Національної поліції в Донецькій області про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 (даліпозивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі-відповідач-1, апелянт), Мар'їнського РВ ГУ МВС України в Донецькій області (далі-відповідач-2) про стягнення коштів.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що проходив службу в органах внутрішніх справ в Марїнському РВ ГУ НП України в Донецькій області у спеціальному званні майор поліції та у період з 07.07.2014 року по 06.11.2015 року, з 07.11.2015 року по 29.09.2016 року безпосередньо брав участь в АТО. Разом з цим за період з 01.07.2014 року по 30.11.2014 року відповідної нагороди за таку участь не отримав, просив суд стягнути з ГУ НП в Донецькій області на користь ОСОБА_4 за період з 01.07.2014 року по 30.11.2014 року винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції в загальній сумі 42 853, 31 грн. з відповідним відрахуванням установлених законом податків та інших обовязкових платежів.Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_4 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Мар'їнського РВ ГУ МВС України в Донецькій області про стягнення коштів, - задоволено частково шляхом стягнення з Головного управління Національної поліції в Донецькій області (код ЄДРПОУ 40109058, місцезнаходження: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, буд. 86) на користь ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1) винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за липень - листопад 2014 в загальному розмірі 29 192, 47 грн.(двадцять девять тисяч сто девяносто дві гривні 47 коп.), в тому числі: за липень 2014 року - 5975,05 грн, за серпень 2014 року 4469,52 грн, за вересень 2014 року 7480,57 грн., за жовтень 2014 року - 9191, 70 грн., за листопад 2014 року 2075, 63 грн. з відповідними відрахуваннями установлених законом податків та інших обовязкових платежів.

В решті позовних вимог було відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведений факт правомірності не нарахування позивачу винагороди за безпосередню участь в АТО за період з 01.07.2014 року по 30.11.2014 року.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволені позов відмовити у повному обсязі.

В апеляційній скарзі посилається на те, що позивачем у період з липень-листопад 2014 року виконувались посадові обов'язки без залучення до операцій по боротьбі з тероризмом, що підтверджується відсутністю відповідних наказів начальника ГУМВС України в Донецькій області.

В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав.

Позивач, представник позивача у судове засідання не зявився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

Від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у звязку з тим, що він несвоєчасно отримав процесуальні документи по справі.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до поштових повідомлень позивачем отримані повістки та ухвали суду завчасно, відповідно до вимог ч.3 ст.35 КАС України.

При таких обставинах колегія суддів вважає за необхідне розглянути справу у відсутність осіб, які не зявились.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, проходив службу в органах внутрішніх справ у Марїнському РВ ГУ НП України в Донецькій області.

В період з 22.10.1995 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України. Був звільнений наказом ГУМВС України в Донецькій області від 06.11.2015 № 388 за ст. 64 «з» (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114.

ОСОБА_4 наказом ГУНП в Донецькій області від 07.11.2015 року № 46 о/с було призначено на посаду старшого інспектора Марийського відділення поліції Волноваського відділу поліції ГУНП в області.

Згідно з Наказом Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 02.02.2015 № 33 ОСОБА_4 було введено до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, убезпеченні її проведення, з метою виконання службових завдань з 07.07.2014

Наказом ГУНП в Донецькій області від 28.09.2016 № 326 о/с позивача звільнено зі служби в Національній поліції України за п. 7 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

В грудні 2016 року позивач звернувся до ГУНП в Донецькій області з заявою про нарахування та виплати йому винагороди за участь в антитерористичній операції за період липень-листопад 2014 року в розмірі 42853,31 грн.

Листом ГУНП в Донецькій області від 29.12.2016 № Д-503/26/01-2016 було відмовлено ОСОБА_4 у нарахуванні та виплаті вищевказаної винагороди.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, шляхом скасування постанови суду першої інстанції з наступних підстав.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України Про боротьбу з тероризмом від 20.03.2003 року № 638-VI (далі Закон № 638-VI), Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (зі змінами та доповненнями), затвердженим постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 року №114, Постановою Кабінету Міністрів України №158 від 04.06.2014 року Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету, постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 року №24 Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій, наказом Міністерства оборони України від 02.02.2015 року №49 Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2015 р. за N 135/26580, наказом МВС України від 03.02.2015 року №123.

Законом № 638-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що антитерористична операція - комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення злочинних діянь, здійснюваних з терористичною метою, звільнення заручників, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичного акту чи іншого злочину, здійснюваного з терористичною метою.

Згідно статті 5 Закону № 638-VI Міністерство внутрішніх справ України здійснює боротьбу з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення злочинів, вчинених з терористичною метою, розслідування яких віднесене законодавством України до компетенції органів внутрішніх справ; надає Антитерористичному центру при Службі безпеки України необхідні сили і засоби; забезпечує їх ефективне використання під час проведення антитерористичних операцій.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №158 від 04.06.2014 року Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету (що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на обєкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих обєктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального звязку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

У відповідності до абзаців 1,2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 року №24 Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій встановлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального звязку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.

Пунктом 3 вказаної постанови затверджено розмір винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду згідно з додатком 1; розмір додаткових винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам за виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду згідно з додатком 2.

Наказом Міністерства оборони України від 02.02.2015 року № 49 Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій затверджено Порядок та умови виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Пунктом 4 розділу І Порядку встановлено, що виплата винагород та додаткових винагород здійснюється військовослужбовцям за місцем проходження служби на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій), керівництва військових формувань та органів державної влади. Командирам (начальникам) військових частин (закладів, установ, організацій) - наказами вищих командирів (начальників, керівників).

Згідно пункту 6 розділу 1 даного Порядку виплата винагород військовослужбовцям здійснюється за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, визначених додатком І до постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 року № 24.

Розділом ІІ Порядку, зокрема пунктами 6, 7, визначені види документів, якими підтверджується безпосередня участь військовослужбовців у здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні в районі проведення АТО, безпосередня участь у відбитті збройного нападу на обєкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких обєктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Отже, підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні в районі проведення АТО є наказ командира військової частини Державної прикордонної служби України, який видається у тому числі на військовослужбовців інших підрозділів.

Наказ на виплату винагороди видається за місцем проходження служби військовослужбовців.

Безпосередня участь у відбитті збройного нападу на обєкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких обєктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою підтверджується: журналом бойових дій (журналом ведення оперативної обстановки); бойовим донесенням (підсумковим, терміновим та позатерміновим), рапортом керівника підрозділу, який виконував завдання.

Крім того, підтвердними документами є:

бойовий наказ командира військової частини для виконання поставлених завдань охорони обєктів (несення служби на блокпостах, звільнення обєктів, які захоплені, тощо), письмовий наказ командира військової частини, який виконував завдання;

запис у книзі прикордонної служби підрозділу охорони державного кордону про виконання завдань прикордонними нарядами щодо відбиття збройного нападу на обєкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення таких обєктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;

постова відомість під час охорони обєкта (блокпоста, базового табору, складу ракетно-артилерійського озброєння, польового парку тощо), де визначені особовий склад, який залучається до охорони, час, місце, порядок виконання завдань, книга служби нарядів та подій, що відбувалися.

Пунктами 1,3,4 Наказу МВС України від 03.02.2015 року № 123 Про деякі питання відрядження до зони АТО, передбачено, зокрема, начальникам головних управлінь, управлінь МВС України в областях, місті Києві, на залізницях, ДНДЕКЦ, ДДАІ, ДНДІ, ректорам вищих навчальних закладів, керівникам структурних підрозділів апарату МВС та підпорядкованих підрозділів під час підготовки наказів про відрядження до зони проведення антитерористичних операцій чітко визначати перелік завдань відповідно до зазначеного вище Закону, що покладаються на відряджену особу або відряджаються на підконтрольну Україні територію для виконання завдань відповідно до покладених на особу функціональних обовязків

Начальникам головних управлінь, управлінь МВС України в областях, місті Києві, на залізницях, ДНДЕКЦ, ДДАІ, ДНДІ, ректорам вищих навчальних закладів, керівникам структурних підрозділів апарату МВС та підпорядкованих підрозділів до 05 числа надавати до ДФЗБО МВС списик осіб, що безпосередньо беруть участь у проведенні антитерористичних операцій.

Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС визначено забезпечити нарахування грошової винагороди особам рядового і начальницького складу апарату Міністерства, головних управлінь, управлінь МВС України в областях, місті Києві, на залізницях, ДНДЕКЦ, ДДАІ, ДНДІ, ректорам вищих навчальних закладів та підпорядкованих МВС відповідно до наданих списків; виплату грошової винагороди здійснювати за наказами міністра внутрішніх справ або особи, яка його заміщує, начальників головних управлінь, управлінь МВС України в областях, місті Києві, на залізницях, ректорів вищих навчальних закладів на підставі вмотивованих рапортів керівників підрозділів, погоджених керівником або заступником керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, із зазначенням конкретних місць несення служби (населений пункт, блокпост) та бойових зіткнень.

Аналіз вищенаведених норм свідчить, що зарахування особи до списку осіб, що безпосередньо беруть участь у проведенні антитерористичних операцій, здійснюється на підставі відповідних наказів командирів (штабу АТО), в яких зазначається про дату початку такої участі та дату фактичного завершення такої участі. Потім, на підставі вмотивованого рапорту керівника структурного підрозділу, де проходить службу особа, Головним управлінням МВС України в області видається відповідний наказ, який, в свою чергу, є підставою для нарахування грошової винагороди особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, призначеної за безпосередню участь у проведенні АТО.

За наведених обставин та дотримання відповідачем норм матеріального права, якими регулюється порядок нарахування та виплати грошової винагороди особам рядового і начальницького складу апарату головних управлінь, управлінь МВС України в областях за безпосередню участь в антитерористичній операції, колегія суддів вважає, що безпосереднє залучення позивача до проведення антитерористичної операції здійснювалось на підставі відповідних рапортів керівництва Мар'їнського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області за якими йому нарахована та виплачена винагорода за таку участь, отже позовні вимоги щодо нарахування та виплати винагороди за весь проміжок часу з липня 2014 року по листопада 2014 року на підставі лише самого факту перебування в зоні АТО є безпідставними.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При таких обставинах колегія суддів вважає, що Головного управління Національної поліції в Донецькій області діяло в межах наданих повноважень відповідно до законодавства

Пунктом 4 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких обставин, враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції при прийнятті рішення порушив норми матеріального права, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволенні позовних вимог.

Повний текст ухвали складений 31 травня 2017 року.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2017 р. у справі № 805/1175/17-а -задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2017 р. у справі № 805/1175/17-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволення позовних вимог ОСОБА_4 до Мар'їнського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Національної поліції в Донецькій області про стягнення кошті - відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк до 5 днів.

Рішення може бути оскаржено протягом двадцяти днів після його складення в повному обсязі.

Головуючий суддя О.О.Шишов

Судді І.В.Сіваченко

ОСОБА_5