
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 травня 2017 року № 826/15635/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Комісії при Президентові України з питань громадянства про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, стягнення матеріальної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Комісії при Президентові України з питань громадянства, в якому просить (з урахуванням уточнених позовних вимог від 30.03.2017):
- визнати бездіяльність Комісії при Президентові України з питань громадянства протизаконною;
- зобов'язати Комісію при Президентові України з питань громадянства вчинити дії, а саме: зробити подання Президентові України щодо виходу ОСОБА_1 з громадянства України або надати письмову обґрунтовану відмову у здійсненні подання Президентові України щодо виходу ОСОБА_1 з громадянства України;
- стягнути з Комісії при Президентові України з питань громадянства збитки позивача у розмірі 10 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що звернувшись до Комісії при Президентові України з питань громадянства із заявою про подання на вихід з громадянства України, позивач отримав відповідь від Департаменту з питань громадянства при Адміністрації Президента України, який, за твердженням останнього, не є уповноваженим у наданні такого листа, який, при цьому, не містить відповідей на порушені позивачем у заяві питання.
Під час судового розгляду справи позивачем та його представником заявлені позовні вимоги підтримано у повному обсязі, які останні просили суд задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши про те, що попереднє опрацювання та підготовка подання на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства заяв здійснюється відповідним структурним підрозділом Адміністрації Президента України, за наслідками чого позивачу було надано мотивовану відповідь. Відтак, безпосередньо відповідачем не порушено прав, свобод та інтересів позивача.
Судом, за згодою сторін, на підставі ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до Комісії при Президентові України з питань громадянства із заявою щодо подання на вихід з громадянства України, згідно зі ст. 25 Конституції України, від 14.08.2016, якою просив дослідити наведені відомості та документи і зробити подання Президентові України щодо виходу ОСОБА_1 з громадянства України у найближчий час.
За результатами розгляду вказаної заяви, Департамент з питань громадянства Адміністрації Президента України листом від 29.08.2016 №20/12-281 повідомив позивача про те, що документи для вирішення порушеного питання подаються відповідно до вимог Указу Президента України від 27.03.2001 №215 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» (зі змінами), п. 3 ч. 1 ст. 25 якого прийняття заяв разом з необхідними документами щодо виходу з громадянства України віднесено до повноважень дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном.
Вважаючи таку відмову у задоволенні власної заяви про вихід з громадянства України необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з такого.
Нормативно-правовим актом, який визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, є Закон України «Про громадянство України».
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про громадянство України», Міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва та консульські установи України здійснюють такі повноваження: 1) встановлюють належність до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; 2) приймають заяви разом з необхідними документами щодо прийняття до громадянства України осіб, які мають визначні заслуги перед Україною, і осіб, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, перевіряють правильність їх оформлення, наявність умов для прийняття до громадянства України і відсутність підстав, за наявності яких особа не приймається до громадянства України, і разом з висновком надсилають на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 3) приймають заяви разом з необхідними документами щодо виходу з громадянства України, перевіряють правильність їх оформлення, наявність підстав для виходу з громадянства України, відсутність підстав, за наявності яких не допускається вихід з громадянства України, і разом з висновком надсилають на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 4) готують подання про втрату особами громадянства України і разом з необхідними документами надсилають їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 5) приймають рішення про оформлення набуття громадянства України особами за підставами, передбаченими пунктами 1, 2, 4 - 10 статті 6 цього Закону; 6) скасовують прийняті ними рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону; 7) виконують рішення Президента України з питань громадянства; 8) видають особам, які набули громадянство України, паспорти громадянина України для виїзду за кордон, тимчасові посвідчення громадянина України, довідки про реєстрацію осіб громадянами України; 9) вилучають в осіб, громадянство України яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспорти громадянина України для виїзду за кордон, тимчасові посвідчення громадянина України та видають довідки про припинення громадянства України; 10) ведуть облік осіб, які набули громадянство України та припинили громадянство України; 11) перевіряють за заявами осіб, які перебувають за кордоном, належність до громадянства України.
Міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва та консульські установи України здійснюють повноваження, передбачені пунктами 1 - 10 частини першої цієї статті, стосовно осіб, які відповідно до чинного законодавства України є такими, що постійно проживають за кордоном, а також приймають рішення про оформлення набуття громадянства України за підставою, передбаченою пунктом 1 статті 6 цього Закону, стосовно осіб, які народилися за межами України.
З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що саме Міністерство закордонних справ України, дипломатичні представництва та консульські установи України наділені повноваженнями щодо прийняття та первинного розгляду заяв про вихід з громадянства України та підготовки подання про втрату особами, які постійно проживають за кордоном, громадянства України.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, що також підтверджено позивачем та його представником під час судового розгляду справи, ОСОБА_1 є таким, що постійно проживає у Німеччині (м. Гамбург).
Таким чином, з урахуванням наведених положень Закону України «Про громадянство України», позивач мав звернутись до Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва або консульської установи України із заявою про вихід з громадянства України.
У той же час, позивач в порушення наведеного законодавчо встановленого порядку звернувся до Комісії при Президентові України з питань громадянства, до повноважень якої розгляд заяви позивача не належить, про що останнього повідомлено листом від 29.08.2016 №20/12-281.
При цьому, відповідно до Закону України «Про громадянство України», Указом Президента України від 27.03.2001 №215 затверджено Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства (надалі - Положення №215).
Згідно з п. 1 Положення №215, Комісія при Президентові України з питань громадянства (далі - Комісія) є допоміжним органом при Президентові України, утвореним відповідно до Закону України «Про громадянство України».
Пунктом 3 Положення №215 серед основних завдань Комісії визначено, зокрема, розгляд заяв про прийняття до громадянства України, про вихід із громадянства України, подань про втрату громадянства України, документів про припинення громадянства України з підстав, передбачених міжнародними договорами України, внесення пропозицій Президентові України з цих питань;
Попереднє опрацювання та підготовка на розгляд Комісії матеріалів з питань громадянства здійснюються відповідним структурним підрозділом Адміністрації Президента України (п. 7 Положення №215).
Отже, наведеними приписами повноваження з попереднього опрацювання та підготовки на розгляд Комісії матеріалів з питань громадянства здійснюються відповідним структурним підрозділом Адміністрації Президента України, а тому надання позивачу відповіді на його заяву щодо подання на вихід з громадянства України, згідно зі ст. 25 Конституції України, від 14.08.2016 листом Департаменту з питань громадянства Адміністрації Президента України від 29.08.2016 №20/12-281 цілком відповідає законодавчо встановленій процедурі розгляду таких заяв.
Виходячи з наведеного, враховуючи розгляд заяви позивача повноважним органом, яким надано мотивовану відповідь з роз'ясненням позивачу порядку подання заяв про вихід з громадянства України, якого останнім не дотримано, суд дійшов до висновку, що відповідачем - Комісією при Президентові України з питань громадянства - у межах спірних правовідносин не порушено прав, свобод та інтересів позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги викладене, враховуючи заявлені предмет та підстави позову, суд вказує про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав у задоволенні останніх.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур