Постанова № 66849596, 25.05.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.05.2017
Номер справи
826/3591/16
Номер документу
66849596
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 травня 2017 року № 826/3591/16

Окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк «Національні інвестиції» Волощука Ігоря Григоровича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся позивач ОСОБА_1 з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк «Національні інвестиції» Волощука Ігоря Григоровича (далі - Відповідач 1), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Відповідач 2), в якому просив:

- визнати наказ Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 13.11.2015 року №56/1-ос про визнання нікчемним правочину від 17.09.2015 року щодо перерахування грошових коштів за платіжним дорученням в сумі 197 000,00 грн. з поточного рахунку ОСОБА_3 НОМЕР_2 в АТ «Банк «Національні інвестиції» на поточний рахунок ОСОБА_1 НОМЕР_3 в АТ «Банк «Національні інвестиції» протиправним і скасувати;

- зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Банк «Національні інвестиції» Волощука І.Г. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1, як вкладника АТ «Банк «Національні інвестиції», якому необхідно здійснити виплату відшкодування на підставі договору №26291980/11/Деп банківського рахунку фізичної особи від 04.09.2015 року;

- зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити передану Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Банк «Національні інвестиції» Волощука І.Г., інформацію щодо ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити відшкодування ОСОБА_1 за вкладом згідно з договором №26291980/11/Деп банківського рахунку фізичної особи від 04.09.2015 року за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2204,80 за рахунок Державного бюджету України.

В обґрунтування позову зазначив, що 08 вересня 2015 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 було укладено договір позики, відповідно до якого ОСОБА_5 передав ОСОБА_1 у власність грошові кошти у розмірі 197 000,00 грн., які він зобов`язався повернути йому через рік, відповідно до умов договору, позика надається шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок позивача.

17 вересня 2015 року сума позики у розмірі 197 000,00 грн. зарахована на банківський рахунок ОСОБА_1 у ПАТ «Банк «Національні інвестиції», який було відкрито 04.09.2015 року на підставі Договору №26291980/11/Деп банківського рахунку фізичної особи.

На підставі постанови Правління НБУ від 17.09.2015 року №613 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Банк «Національні інвестиції» до категорії неплатоспроможних Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 17.09.2015 року №172 «Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ «Банк «Національні інвестиції» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».

Відповідно до постанови Правління НБУ від 01.12.2015 року №853 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію АТ «Банк «Національні інвестиції» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 02.12.2015 року №214 «Про початок процедури ліквідації АТ «Банк «Національні інвестиції» та делегування повноважень ліквідатора банку».

Згідно з вказаним рішенням, як вказано у позові, розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Банк «Національні інвестиції» призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та делеговано всі повноваження ліквідатора АТ «Банк «Національні інвестиції» начальнику відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Волощуку І.Г. на два роки з 03.12.2015 року по 02.12.2017 року включно.

У грудні 2015 року ОСОБА_1 отримав повідомлення про те, що Наказом Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Волощука І.Г. від 13.11.2015 року №56/1-ос правочин від 17.09.2015 року щодо перерахування грошових коштів в сумі 197 000,00 грн. з поточного рахунку ОСОБА_6 НОМЕР_2 на поточний рахунок ОСОБА_1 НОМЕР_3 в АТ «Банк «Національні інвестиції» є нікчемним з підстав, визначених п. 9 ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

З вказаним рішенням Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Волощука І.Г. позивач не погоджується, оскільки грошові кошти на його рахунок надійшли відповідно до умов договору позики, а також, як зазначає позивач, договір позики та договір банківського рахунку разом з банківськими операціями щодо перерахування коштів не були визнані недійсними/незаконними у судовому порядку.

Крім того, у позові зазначено, Відповідачем 1 не вказано, ким і які норми законодавства України при перерахуванні коштів було порушено.

Тому вважає, що рішення Відповідача, в частині визнання нікчемним правочину, що у свою чергу потягло не включення Позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб суперечить приписам Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та є протиправним та підлягає скасуванню.

Просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.03.2016 року відкрито провадження у справі та справу призначено до судового розгляду.

Під час розгляду справи представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити, надавши суду аналогічні пояснення тим, що викладені у позовній заяві.

Представник відповідача 1 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити, надавши суду аналогічні пояснення тим, що викладені у письмових запереченнях проти позову.

Представник відповідача 2 до судового засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутністю на адресу суду не надходило. Відповідно до наданих суду письмових заперечень проти позову, позовні вимоги не визнав у повному обсязі та просив у їх задоволенні відмовити.

В судовому засіданні за згодою представників позивача та представника відповідача 1, ухвалено про продовження вирішення справи у письмовому провадженні відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України.

Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача 1, дослідивши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

З матеріалів справи вбачається, що 04 вересня 2015 року між ПАТ «Банк «Національні інвестиції» та ОСОБА_1 укладено Договір №26291980/ 11 /Деп Банківського рахунку фізичної особи, відповідно до умов якого Банк відкриває Клієнту поточний (поточні) рахунок (рахунки) НОМЕР_3 в 980 у національній валюті та/або іноземній валюті та здійснює його розрахункове та касове обслуговування відповідно до чинного законодавства України, нормативно - правових актів Національного банку України та умов цього Договору.

Відповідно до наданої суду копії Договору безвідсоткової позики від 08.09.2015 року, укладеного між ОСОБА_5 та ОСОБА_1, ОСОБА_5 в порядку і на умовах, визначених цим Договором, надав Позичальнику ОСОБА_1 безвідсоткову позику у сумі 197 000,00 грн., строк надання позики становить 12 місяців з моменту реальної передачі грошової суми. Позика надається шляхом передачі готівки із рук Позикодавця в руки Позичальника або перерахуванням коштів на його рахунок.

Як вбачається з наданої суду копії виписки по особовим рахункам з 12.09.2015 по 10.10.2015 на рахунок НОМЕР_3, відкритий на ім`я ОСОБА_1 у ПАТ «Банк «Національні інвестиції» 17 вересня 2015 року надійшли грошові кошти у розмірі 197 000,00 грн. з призначенням платежу: Переказ коштів зг. Договору безвідсоткової позики №9 від 08.09.2015 року. Без ПДВ. Не за ЦП.

У відповідності до копії повідомлення про нікчемність правочину в порядку ст.. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» №4681/03 від 02.12.2015 року ОСОБА_1 повідомлено, що правочин від 17.09.2015 року щодо перерахування грошових коштів за платіжним дорученням в сумі 197000,00 грн. з поточного рахунку, відкритого в АТ «Банк «Національні інвестиції» на ім`я ОСОБА_6 НОМЕР_2 на поточний рахунок ОСОБА_1 НОМЕР_3 є нікчемним з підстав, передбачених п. 9 ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» через здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов`язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.

У відповідності до постанови Правління Національного банку України від 17 вересня 2015 року №613 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Банк «Національні інвестиції" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 17 вересня 2015 року №172 "Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Банк «Національні інвестиції» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку», згідно з яким з 18 вересня 2015 року запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці по 17 грудня 2015 року включно та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк «Національні інвестиції», делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора, визначені Законом, зокрема, статтями 37-39 Закону, начальника відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Волощука Ігоря Григоровича.

На підставі Наказу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк «Національні інвестиції» Волощуком І.Г. від 22.09.2015 року №30 «Про перевірку вкладів фізичних осіб» та Наказу №32 від 22.09.2015 року «Про організаційні заходи щодо перевірки договорів» у Банку здійснено перевірку документів, пов`язаних з укладанням банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних рахунків, а тому числі карткових) з вкладниками, а також обставин зарахування грошових коштів на рахунки таких осіб для визначення підстав можливого обмеження уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб здійснення банком на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, а також договорів (інших правочинів), укладених ПАТ «Банк «Національні інвестиції» за період з 18.09.2014 року до 18.09.2015 року на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Як вбачається з наданої суду копії Протоколу 1/4 засідання комісії з перевірки вкладів фізичних осіб, укладених ПАТ «Банк «Національні інвестиції» за період з 18.09.2014 до 18.09.2015 року, затвердженого Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк «Національні інвестиції» 05.11.2015 року, комісією затверджено результати перевірки, якою виявлено правочини (в т.ч. договори), що є нікчемними згідно п. 9 ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», перелік таких договорів наведено у Додатку №1,2 до цього Протоколу.

Протоколом 4 засідання комісії з перевірки правочинів (в т.ч. договорів), укладених ПАТ «Банк «Національні інвестиції» за період з 18.09.2014 до 18.09.2015 року, затвердженого Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк «Національні інвестиції» 11.11.2015 року, затверджено результати перевірки, оформлені Протоколом 1/4 від 05 листопада 2015 року, якою виявлено правочини (в т.ч. договори), що є нікчемними згідно п. 9 ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», перелік таких договорів наведено у Додатку №1,2 до цього Протоколу.

Крім того, Уповноваженою особою Фонду Волощуком І.Г. 13 листопада 2015 року прийнято наказ №56/1-ос "Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів)", відповідно до якого визнано операції, правочини, договори, перелік яких наведено в Додатку №1 нікчемними згідно п. 9 ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

У відповідності до наданого суду Витягу з Додатку №1 до Наказу №56/1-ос від 13.11.2015 року, правочин від 17.09.2015 року, щодо перерахування грошових коштів в сумі 197000,00 грн. з поточного рахунку ОСОБА_6 на поточний рахунок ОСОБА_1, з призначенням платежу «Переказ коштів зг. Договору про надання безвідсоткової позики №9 від 08.09.2015 р. Без ПДВ. Не за ЦП.» визнано нікчемним.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 01 грудня 2015 року №853 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк «Національні інвестиції» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 02 грудня 2015 року №214, "Про початок процедури ліквідації АТ «Банк «Національні інвестиції» та делегування повноважень ліквідатора банку".

Згідно з зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Банк «Національні інвестиції», призначено уповноважену особу Фонду гарантування та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «Банк «Національні інвестиції», визначені статтями 37, 38, 47-51 Закону, начальнику відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Волощуку І.Г. на два роки з 03 грудня 2015 року по 02 грудня 2017 року включно.

На офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 04.12.2015 року розміщено оголошення, про те, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) рішення від 02 грудня 2015 р. № 214, «Про початок процедури ліквідації АТ «БАНК «НАЦІОНАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ» та делегування повноважень ліквідатора банку», Фонд з 04 грудня 2015 р. розпочинає виплати коштів вкладникам вищезазначеного банку.

Для отримання коштів вкладники ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «БАНК «НАЦІОНАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ» (далі - АТ «БАНК «НАЦІОНАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ») з 04 грудня 2015 р. до 18 січня 2016 р. включно можуть звертатись до установ банку-агенту Фонду Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» ( далі - АТ «ОЩАДБАНК»).

Відшкодування вкладникам АТ «БАНК «НАЦІОНАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ», які з будь-яких причин не звернуться до банку-агенту Фонду в період з 04 грудня 2015 р. до 18 січня 2016 р., здійснюватимуться за результатами розгляду їх індивідуальних письмових звернень на адресу Фонду до дня внесення запису про ліквідацію банку як юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Для отримання гарантованої суми відшкодування вкладникам необхідно звернутись до АТ «ОЩАДБАНК» та пред'явити паспорт і документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер). Виплати відшкодування також здійснюватимуться іншим особам на підставі нотаріально посвідченої довіреності.

Для отримання коштів на підставі свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям спочатку необхідно надати до Фонду копії: паспорту та документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) та нотаріально засвідчену копію свідоцтва про право на спадщину.

Виплати відшкодувань вкладникам здійснюватимуться в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше 200 тисяч гривень.

Позивач вважає протиправним рішення відповідача щодо визнання нікчемним укладеного між ним та Банком договору банківського рахунку та не включення його до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а також не виплати гарантованої суми, оскільки така бездіяльність суперечить вимогам Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та порушує право Позивача на отримання гарантованої суми вкладу.

Виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, суд приходить до висновку про наступне:

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

За визначенням статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

У відповідності до ч. 1 статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Частиною першою статті 11 та частиною третьої статті 12 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду; виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.

Згідно з частиною першою статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Пунктом 1 ч. 4 ст. 38 «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що Фонд протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.

Згідно з нормами ст.. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Нарахування відсотків за вкладами припиняється в останній день перед початком процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку).

Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 20 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує переліки вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-11 частини четвертої статті 26 цього Закону.

Пунктами 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 (далі - Положення) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла «Перелік вкладників» (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

У відповідності до п. 6 Розділу ІІІ Положення протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Пунктами 2,3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Таким чином, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає такі етапи:

1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;

2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду;

3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру;

4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

При цьому, Уповноважена особа може надавати Фонду протягом процедури ліквідації додаткову інформацію про вкладників, зокрема щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.

Зі змісту наданих суду Відповідачем письмових заперечень проти позову, ОСОБА_7 не було включено до переліку вкладників, оскільки комісіями під час проведення перевірок виявлено, що всупереч вимогам Постанови НБУ 607/БТ від 15.09.2015 року «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Банк «Національні інвестиції» до категорії проблемних», якою Банк віднесено до категорії проблемних строком на 180 днів та запроваджено обмеження в його діяльності, зокрема, банку було заборонено проведення будь - яких операцій за договорами, за результатами яких збільшується гарантована сума відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, крім договорів, укладених до набрання чинності Постановою, умовами яких передбачено поповнення вкладів фізичних осіб за рахунок відсотків, на поточний рахунок позивача 17.09.2015 року з поточного рахунку ОСОБА_5 було перераховано грошові кошти в розмірі 197000,00 грн. з призначенням платежу: «Переказ коштів зг. Договору про надання безвідсоткової позики №9 від 08.09.2015 року без ПДВ. Не за ЦП.». Своїми діями, на думку Відповідача, ОСОБА_5 здійснив штучне розподілення коштів, які знаходились на його поточному рахунку, шляхом перерахування їх фізичним особам, у тому числі й ОСОБА_1, за результатами чого збільшилася гарантована сума відшкодування за вкладами Фондом, що призвело до збільшення витрат, пов`язаних з виведенням банку з ринку з порушенням норм законодавства.

Крім того, зі змісту письмових заперечень вбачається, що грошові кошти у розмірі 197000,00 грн. з поточного рахунку ОСОБА_1 на підставі Наказу від 13.11.2015 року №56/1-ос перераховано на поточний рахунок ОСОБА_5, тобто застосовано наслідки нікчемності правочину.

Зі змісту письмових заперечень Відповідача 2 вбачається. Що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб заперечує проти задоволення позовних вимог з оглядку на те, що жодних правовідносин з позивачем в нього не виникло.

Суд не погоджується з таким обґрунтуванням заперечень Відповідача 1 проти позову, оскільки у відповідності до приписів ч .2 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 того ж Закону Правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав:

1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог;

2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим;

3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору;

4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна;

5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність";

6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

9) здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.

Порядок виявлення нікчемних договорів, а також дій Фонду у разі їх виявлення визначаються нормативно-правовими актами Фонду.

При цьому, суд звертає увагу на той факт, що Відповідачем 1 не надано належних та допустимих доказів та не доведено, що умови укладеного договору банківського рахунку призвели до збільшення витрат, пов`язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства, крім того, позивач є вкладником, а не кредитором ПАТ «Банк «Національні інвестиції»", а тому є тією особою, яка набула право на гарантоване відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Суд не приймає до уваги доводи Відповідача 1 про нікчемність договору банківського рахунку та операції щодо перерахування грошових коштів, у зв'язку із тим, що кошти на ім'я позивача надійшли внаслідок штучного розподілення коштів, які знаходились на поточному рахунку ОСОБА_5, шляхом перерахування їх фізичним особам, у тому числі й ОСОБА_1, оскільки зазначене не свідчить про нікчемність укладеного правочину та здійснення транзакції (операції) щодо перерахування коштів, а факт розміщення 17.09.2015 року на рахунку позивача грошових коштів у розмірі 197000,00 грн. відповідачем не заперечується.

Крім того, суд звертає увагу на той факт, що Відповідач 1 посилається на порушення вимог Постанови НБУ №607/БТ від 15.09.2015 року «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Банк «Національні інвестиції» до категорії проблемних», зміст якої є банківською таємницею, а тому у відповідності до діючого законодавства України не був доведений до відома Позивача.

Частиною 1 ст. 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Частинами 1 та 2 ст. 228 ЦК України передбачено, що правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.

Крім того, ч. 3 ст. 228 ЦК України встановлено, що у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.

Для застосування санкцій, передбачених статтею 228 Цивільного кодексу України, необхідним є наявність умислу на укладення угоди з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, наприклад, вчинення удаваного правочину з метою приховання ухилення від сплати податків чи з метою неправомірного одержання з державного бюджету коштів шляхом відшкодування податку на додану вартість у разі його несплати контрагентами до бюджету.

Відповідного судового рішення щодо визнання укладених Договору та транзакції (операції) щодо перерахування грошових коштів недійсними Відповідачем надано не було.

З матеріалів справи вбачається, що 17 вересня 2015 року на поточний рахунок ОСОБА_1 надійшли грошові кошти у розмірі 197000,00 грн., які за своєю правовою природою є позикою, яка була надана Позивачу ОСОБА_5 на підставі договору про надання безвідсоткової Позики №9 від 08.09.2015 року.

Суд звертає увагу, що переказ грошових коштів здійснено до запровадження тимчасової адміністрації, тобто до 18.09.2015 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ «Банк «Національні інвестиції» Волощука І.Г. (якого на момент розгляду справи вже було призначено Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк «Національні інвестиції») щодо визнання нікчемним правочину (операції) з перерахування коштів з поточного рахунку ОСОБА_5 на поточний рахунок ОСОБА_1, оформлене Наказом від 13.11.2015 року №56/1-ос «Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів) є протиправним та таким, що не ґрунтується на вимогах діючого законодавства України, а тому підлягає скасуванню.

Тобто, відповідачем 1 не доведено наявність правових підстав для не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ «Банк «Національні інвестиції», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за договором №26291980// /Деп банківського рахунку фізичної особи від 17.09.2015 року та транзакції (операції) щодо перерахування коштів на поточний рахунок Позивача у розмірі 197 000,00 грн. та не подання інформації про позивача до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не встановлює обмежень в частині походження коштів вкладу, а саме, що вкладом повинні бути лише кошти, внесені безпосередньо вкладником та в статті 2 передбачає, що кошти, які надійшли для вкладника, вважаються вкладом та не приймає до уваги посилання відповідача на порушення при укладанні договору банківського рахунку та здійснення операції (транзакції) з перерахування коштів вимог постанови Національного банку України від 15 вересня 2015 року №607/БТ "Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Банк «Національні інвестиції» до категорії проблемних" в частині заборони проведення будь-яких операцій, за результатами яких збільшується гарантована сума відшкодування за вкладами фізичних осіб за рахунок Фонду, оскільки Відповідачем не доведено, що укладення договору банківського рахунку та здійснення операції щодо перерахування коштів суперечить її нормам, також не надано підтвердження того, що зміст вказаної постанови Правління НБУ є у загальному доступі та Позивач мав можливість з ним ознайомитися на момент укладення Договору з Банком.

Також, відповідно до пункту 12 р. ІІ Положення №14 протягом процедури здійснення тимчасової адміністрації в банку уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників, яким необхідно здійснити виплати за рахунок цільової позики.

Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників. (п. 6 розділу ІІІ Положення)

Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.

Наведене в сукупності свідчить, що після складення та затвердження Переліку вкладників та передачі уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду, уповноважена особа Фонду не має права вносити зміни до Переліку вкладників, а має право лише надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників, після чого Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включає вказані відомості до Загального реєстру, який затверджується Виконавчою дирекцією Фонду.

Зазначене вказує на те, що позовні вимоги в частині зобов`язання Відповідача 1 подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про Позивача, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Відповідача 2 включити передану Відповідачем 1 інформацію щодо Позивача до Загального реєстру вкладників та здійснити відшкодування за вкладом згідно з договором за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, суд зазначає, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає такі етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру, тобто Позивачем не доведено, що Відповідач 2 будь - яким порушив, оспорив або не визнав порушив його права, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду, у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не виникло обов`язку щодо включення даних про позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду, та здійснення відшкодування за вкладом, а вимоги Позивача є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач 1 по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладений на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийнятого рішення.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, відповідно до положень ст.. 94 КАС України, суд приходить до висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача 1 на користь позивача судовий збір у розмірі 1102,40 грн. пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 69, 70, 71, 122,158 - 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Публічного акціонерного товариства «Банк «Національні інвестиції» Волощука Ігоря Григоровича в частині визнання нікчемним правочину від 17.09.2015 року щодо перерахування грошових коштів за платіжним дорученням в сумі 197 000,00 грн. з поточного рахунку, відкритого в АТ «Банк «Національні інвестиції» на ім`я ОСОБА_5 НОМЕР_2 на поточний рахунок ОСОБА_1 НОМЕР_3 та застосування наслідків нікчемності, оформлене Наказом від 13.11.2015 року №56/1-ос «Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів).

Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк «Національні інвестиції» Волощука Ігоря Григоровича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом у Публічному акціонерному товаристві «Банк «Національні інвестиції» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідно до правочину від 17.09.2015 року щодо перерахування грошових коштів за платіжним дорученням в сумі 197 000,00 грн. з поточного рахунку, відкритого в АТ «Банк «Національні інвестиції» на ім`я ОСОБА_5 НОМЕР_2 на поточний рахунок ОСОБА_1 НОМЕР_3.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк «Національні інвестиції» Волощука Ігоря Григоровича на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1102,40 грн. (одна тисяча сто дві гривні 40 копійок).

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції в порядку та строки, передбачені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур