
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/735/17
31 травня 2017 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Заблоцька І.І.
за участю:
Представника позивача ОСОБА_1
Представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (надалі Позивач, ОСОБА_3І.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (надалі Відповідач, Головне управління), в якому просить визнати протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 03.05.2017 В3288/0-1091/6-17 та зобовязати повторно Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області розглянути клопотання ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території с.Возилів, Бучацького району, Тернопільської області.
В судовому засідання представник Позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі. Вказав, що заявлений позивачем розмір земельної ділянки 2,000 га відповідає нормі, передбаченій Земельним кодексом України, подані документи за змістом та кількістю відповідають переліку, наведеному у ст. 118 Земельного кодексу України. Однак, за результатами розгляду зазначеної заяви та з урахуванням рішення Золотопотіцької селищної ради від 18.07.2016 року № 630, яким було прийнято рішення «відмовляти в погодженні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою передачі їх у власність громадянам, які не проживають та не зареєстровані на території Золотопотіцької селищної ради», керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року, Відповідач рішенням від 03.05.2017 року В3288/0-1091/6-17, відмовив Позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. На думку представника позивача, вказана підстава не передбачена ст.118 Земельного кодексу України, а рішення Головного управління Держгеокадастру у Тернопільскій області, оформлене листом від 03.05.2017 року є протиправним та таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства України.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, просив відмовити у їх задоволенні. Пояснив, що Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області 03.04.2017 року отримано заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що розташована на території села Возилів Бучацького району Тернопільської області, за межами населеного пункту. З метою забезпечення прозорості земельних відносин та розширення повноважень місцевих рад, врахування позиції органів місцевого самоврядування у питаннях розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності, Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області на адресу Возилівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області для розгляду надіслано лист від 10.04.2017 року №18-19-0.52-3525/2-17 разом із копіями представлених Позивачем документів з проханням надати пропозицій щодо прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області наказу щодо відведення земельної ділянки Позивачу. На вказаний лист Головним управлінням 20.04.2017 року отримано відповідь сільської ради від 19.04.2017 року № 270/2-09, у якій проінформовано, що сільською радою прийнято рішення сесії сільської ради від 18.07.2016 року № 360, яким передбачено відмовляти у погодженні надання дозволу на розроблення проектів відведення земельних ділянок у власність громадянам, які не проживають на території Золотопотіцької селищної ради та висловлено прохання враховувати позицію місцевого самоврядування при розгляді заяви Позивача. А відтак, враховуючи позицію органу місцевого самоврядування, Головне управління відмовило Позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.
Згідно із ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Згідно п.4 ст.122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно п.1 Положення "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру", затвердженого Постановою Кабінету ОСОБА_4 України від 14.01.29015 року № 15 (надалі Положення №15), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом ОСОБА_4 України через Віце-прем'єр-міністра України - ОСОБА_4 регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Підпунктом 31 пункту четвертого Положення № 15 визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
У відповідності до Положення № 15 Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Вказана норма кореспондується із положеннями ч.3 ст.123 Земельного кодексу України, за якою відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області з заявою, яка була зареєстрована 03.04.2017 року за № В-3288/0/5-17, у якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,000 га, з рахунок земель сільськогосподарського призначення, державної власності, що розташована на території с.Возилів, Бучацького району, Тернопільської області, за межами населеного пункту.
10.04.2017 року Головне управління Держгеокадастру звернулося до Возилівської сільської ради Бучацького району Тернопільської області з листом № 18-19-0.52-3525/2-17 з проханням надати пропозиції у 10-денний термін щодо прийняття Головним управлінням наказу щодо відведення земельної ділянки Позивачу.
03.05.2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області Позивачу надіслано лист № В-3288/0-1091/6-17, яким Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області відмовило у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки, у листі від 19.04.2017 року № 270/2-09 Золотопотіцька селищна рада Бучацького району Тернопільської області відмовила у можливості прийняття наказу.
У відповідності до Рішення Європейського Суду з прав людини від 26.03.2013 р. у справі Рисовський проти України, у якому Європейський Суд зауважив, що державні органи, які не впроваджують або недотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі "Лелас проти Хорватії п.74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" п.58, а також рішення у справі " Ґаші проти Хорватії" заява № 32457/05, п. 40, від 13.12. 2007 р., та у справі " Трґо проти Хорватії" заява № 35298/04, п.67, від 11.0-6. 2009 р.).
Віце-прем'єр-міністром - ОСОБА_4 регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України надано Держземагентству України відповідне доручення від 08.10.2014 № 37732/0/1-14, в якому йдеться про обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні.
На виконання вищевказаного доручення, Держземагентством України прийнято наказ від 15.10.2014 року №328 "Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014 року", зокрема - рішення колегії Держземагентства України №2/1 "Про обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності", яким запроваджено з 15.10.2014 року обов'язкове врахування позиції органів місцевого самоврядування щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності.
Відповідно до пункту 2 рішення Колегії №2/1 "Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності" начальники головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014 року, забезпечують обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування.
Відповідно до пп.2.3 п.2 рішення колегії Держземагентства України №2/1, у разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання. У разі якщо у десятиденний строк відповідний орган місцевого самоврядування письмово або за замовчанням погодив (не надав мотивованих заперечень) надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності або надав заперечення, які суперечать вимогам чинного законодавства, забезпечувати у встановленому порядку розгляд клопотань заявників з урахуванням зазначених обставин (пп.2.4 п.2 рішення колегії Держземагентства України №2/1).
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При цьому, суд враховує Рекомендації № К (80) 2 Комітету ОСОБА_4 Європи, державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року. Під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Рішенням сесії Золотопотіцької селищної ради №360 від 18.07.2016 року зобовязано селищного голову одноособово відмовляти в погодженні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з передачею їх у власність громадянам, які не проживають та не зареєстровані на території Золотопотіцької селищної ради. Проте, дане твердження судом не приймається до уваги, оскільки законом передбачено прийняття такого рішення не одноособово посадовою особою селищної ради, а колегіальним органом - відповідною селищною радою.
З огляду на це, судом не здобуто, а Відповідачем не надано доказів того, що питання про надання дозволу ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,000 га, з рахунок земель сільськогосподарського призначення, державної власності, що розташована на території с.Возилів, Бучацького району, Тернопільської області, за межами населеного пункту вносилось на розгляд сесії Золотопотіцької селищної ради, та, як наслідок з цього приводу приймалось будь-яке рішення. Виходячи з цього, Відповідачем неправомірно та передчасно відмовлено у надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2,000 га, з рахунок земель сільськогосподарського призначення, державної власності, що розташована на території с.Возилів, Бучацького району, Тернопільської області, за межами населеного пункту, оскільки при винесенні спірного рішення не дотримано порядку прийняття такого типу рішень з огляду на інстанційність погодження зазначених проектів.
Суд звертає увагу, що органи державної влади не можуть безпідставно приймати рішення, що повязані з обмеженням реалізації певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів. Це є гарантією стабільності суспільних відносин між органами державної влади і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з конституційним принципом, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3 Конституції України).
Таким чином, суд приходить до переконання, що Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області розглядаючи заяву позивача від 03.04.2017 року за № В-3288/0/5-17, прийняло протиправне рішення про відмову в наданні дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою, яке викладене в листі від 03.05.2017 року №В-3288/0-1091/6-17, відтак дане рішення підлягає скасуванню.
За наведених обставин, повно і всебічно дослідивши матеріали справи та перевіривши їх наявними у справі доказами, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному дослідженні у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 03.05.2017 року № В3288/0-1091/6-17.
3.Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтованою площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території с.Возилів, Бучацького району, Тернопільської області.
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вул.Грушевського, 8, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 39766192) на користь ОСОБА_3 (вул.Кривоноса, 6, м.Тернопіль, ід.№ НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп. сплачений на підставі квитанції НОМЕР_2 від 10.05.2017 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 червня 2017 року.
Головуючий суддяДерех Н.В.
копія вірна
СуддяДерех Н.В.