
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2017 року о/об 16 год. 21 хв.Справа № 808/756/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до заступника голови Токмацької райдержадміністрації Запорізької області ОСОБА_2, керівника апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області ОСОБА_3, виконуючого обовязки начальника юридичного відділу апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області ОСОБА_4, начальника загального відділу апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області ОСОБА_5, головного спеціаліста відділу організаційної роботи апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області ОСОБА_6, Токмацька районна державна адміністрація Запорізької області, про скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії, -
за участі:
позивача - ОСОБА_1
(особа посвідчується паспортом серія СА № 033702)
відповідач 1 - не прибув
відповідач 2 - не прибув
відповідач 3 - ОСОБА_4
(особа посвідчується паспортом серія СВ № 255912)
відповідача 4 - не прибув
відповідача 5 - не прибув
представника відповідача - ОСОБА_4П
(діє на підставі довіреності № 11-09/0030 від 20.01.2017 року)
ВСТАНОВИВ:
21 березня 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) надійшов адміністративний позов від ОСОБА_1 (далі - позивач) до заступника голови Токмацької райдержадміністрації Запорізької області ОСОБА_2 (далі відповідач 1), керівника апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області ОСОБА_3 (далі відповідач 2), виконуючого обовязки начальника юридичного відділу апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області ОСОБА_4 (далі відповідач 3), начальника загального відділу апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області ОСОБА_5 (далі відповідач 4), головного спеціаліста відділу організаційної роботи апарату Токмацької райдержадміністрації Запорізької області ОСОБА_6 (далі відповідач 5), Токмацька районна державна адміністрація Запорізької області (далі відповідач 6), в якому позивач просить суд визнати частково нечинним та скасувати окремі положення рішення відповідачів, а саме пункт 2 та пункт 3 Протоколу № 8 від 06 березня 2017 року засідання конкурсної комісії Токмацької районної адміністрації Запорізької області в частині, що стосується ОСОБА_1, що він не пройшов етап співбесіди та не рекомендований голові Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області на призначення його на посаду державного реєстратора відділу з питань організації діяльності центру надання адміністративних послуг Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що відповідачами у складі конкурсної комісії не було надано або вказано конкретно у оскаржуваному рішенні переліки питань, які були поставлені позивачу на співбесіді. Також не відображено відповіді на ці питання, а також інші відомості та джерела походження інформації, що передували ухваленню рішення відповідачів та зазначені ними у протоколі засідання конкурсної комісії. Вказує на те, що необґрунтованість рішення (висновку) конкурсної комісії, спричинена невідповідністю обставин, які вважаються встановленими. Так зазначає, що негативний висновок щодо ділових, професійних, особистих якостей позивача, його освітнього та кваліфікаційного рівнів, не відповідає дійсності, оскільки ніякої характеристики стосовно його конкурсній комісії не надавалося (характеристика с попереднього місця роботи чи то характеристика по місцю проживання), при цьому усі його звільнення з попередніх робіт були за ініціативою позивача, а не з ініціативи власника. Тобто вважає висновки конкурсної комісії викладені які викладені в протоколі №8 від 06 березня 2017 року такими що порушують права позивача, а відтак просить скасувати протокол в частині пункту 2 та 3.
В судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримав, просив суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
ОСОБА_7, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 проти позову заперечили з підстав викладених у письмових запереченнях, відповідно до яких зазначають, що позивачем у позові зазначено та не надано доказів порушеного ними права позивача, та не надано доказів щодо неправомірності ухваленого конкурсною комісією рішення, а обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є надуманими та такими, що ґрунтуються виключно на припущеннях та власному розумінні позивачем вимог чинного законодавства. Також зазначають що конкурс на зайняття вакантної посади державного реєстратора відділу з питань організації діяльності центру надання адміністративних послуг Токмацької райдержадміністрації, що відбувся 06 березня 2017 року було проведено у відповідності до Закону України «Про державну службу» та у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246, тому підстав для задоволення позову не вбачають.
ОСОБА_4 проти позову заперечила, з підстав викладених у письмових запереченнях, відповідно до яких зазначає, що адміністративний позов не містить доказів неправомірності оскаржуваного рішення, ґрунтується виключно на припущеннях та особистому розумінні законодавства позивачем.
ОСОБА_3 у судове засідання не прибула, причину суду не повідомила. Про день, час і місце судового розгляду справи повідомлена належним чином. Заяв і клопотань до суду не надходило.
Представник Токмацької районної адміністрації Запорізької області проти позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях, відповідно до яких зазначає, що ані сам позов, ані додані у якості доказів до позову матеріали не містять у собі інформацію, що підтверджує факт успішного проходження кандидатом ОСОБА_1 етапу конкурсу - співбесіди. Вказує на те, що протокол засідання конкурсної комісії є лише способом оформлення рішення конкурсної комісії, а саме рішення конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від її складу. Зазначає, що згідно зведеної відомості середніх балів (за формою Додатка 8 Порядку) кандидатом ОСОБА_1 було отримано середній бал за кожною окремою вимогою, а саме: за результатами тестування, вимогу «Знання законодавства» було оцінено у 2 бали; за результатами співбесіди, вимогу «Освіта» - оцінено у 2 бали; вимогу «Професійні знання» - оцінено у 0,4 бала; вимогу «Якісне виконання поставлених завдань» - оцінено у 0,6 бала; вимогу «Командна робота та взаємодія» - оцінено у 0,6 бала; вимогу «Сприйняття змін» - оцінено у 0,4 бала; вимогу «Технічні вміння» - оцінено у 0,8 бала; вимогу «Особисті якості» - оцінено у 0,2 бала. Отже, враховуючи положення пункту 48 Порядку: кандидати, які отримали середній бал 0,5 або нижче за однією з вимог, не можуть бути допущені до наступного етапу конкурсу, конкурсною комісією було прийняте рішення про те, що кандидат ОСОБА_1 вважається таким, що не пройшов етап співбесіди, про що на виконання пункту 55 Порядку, кандидату ОСОБА_1 було повідомлено листом від 09 березня 2017 року № 11-09/0161. Таким чином, конкурс проведено у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстав для скасування результатів конкурсу, визначених рішенням конкурсної комісії, немає.
В судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі
Відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 24 травня 2017 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до статті 41 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Суд, вислухавши думку позивача, відповідача - ОСОБА_4, представника Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області, вивчивши наявні матеріали та фактичні обставини справи, перевіривши їх наявними у справі доказами, суд з'ясував наступне.
Так, судом встановлено, що 26 вересня 2016 року першим заступником голови Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області розпорядженням за №343 утворено конкурсну комісію при Токмацькій районній держаній адміністрації Запорізької області.
Відповідно до розпорядження №343 від 26 вересня 2016 року затверджено склад конкурсної комісії при Токмацькій районній держаній адміністрації Запорізької області.
18 листопада 2016 року головою Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області прийнято розпоряджання № 420 "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 26 вересня 2016 року №343 "про конкурсну комісію при Токмацькій районній держаній адміністрації Запорізької області".
18 листопада 2016 року відповідно до розпорядження голови Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області затверджено новий склад конкурсної комісії при Токмацькій районній держаній адміністрації Запорізької області.
Після чого, 01 лютого 2017 року головою Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області прийнято розпоряджання №14-К "Про оголошення та призначення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби".
Оголошено провести конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "В" - державного реєстратора відділу з питань організації діяльності центру надання адміністративних послуг Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області.
01 лютого 2017 року на підставі Розпорядження голови Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області затверджено умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "В" - державного реєстратора відділу з питань організації діяльності центру надання адміністративних послуг Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області.
Разом з тим визначено дату, час та місце проведення конкурсу 06 березня 2017 року о 10:00 год.
Так, 06 березня 2017 року проведено етап конкурсу відповідно до якого брали участь два кандидати на заміщення вакантної посади та ОСОБА_1П, при його проходженні набрав 34 правильних відповідей - 2 бали.
На підставі результатів проходження етапу конкурсу, конкурсна комісія вирішила допустити ОСОБА_1 до проведення наступного етапу конкурсу - співбесіди.
На підставі зазначеного, комісією складено протокол конкурсної комісії №7 від 06 березня 2017 року.
Наступний етап конкурсу призначено на 06 березня 2017 року на 13:30 год.
При проведенні співбесіди, як етапу конкурсу, конкурсною комісією складено протокол №8.
Відповідно до зазначеного протоколу ОСОБА_1 отримав такі бали: за результатами тестування бали 2 (34 правильних відповідей); за результатами співбесіди - 25 балів. Загальний середній бал 7. У звязку з невідповідністю досвіду, досягнень, компетенції, особистих якостей, вимогам до професійної компетенції кандидата та до відповідних посадових обовязків, комісія вирішила вважати позивача таким що не пройшов етап співбесіди.
Так, відповідно до матеріалів справи кожним з членів комісії складено відомість про результати співбесіди (додаток 7 до порядку).
Також, адміністратором складена Зведена відомість середніх балів.
09 березня 2017 року головою Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області вих. №11-09/0161 повідомлено позивача про рішення конкурсної комісії щодо не проходження ним етапу співбесіди.
Позивач не погодившись з таким рішенням голови Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області, звернувся із позовом до суду.
Суд, вислухавши думку позивача, відповідача - ОСОБА_4, представника Токмацької районної держаної адміністрації Запорізької області, дослідивши матеріали справи, зясувавши обставини та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскільки підставою для звернення до суду позивач визначив порушення членами конкурсної комісії порядку його проведення та відповідно прийняття протиправного рішення, то при розгляді справи необхідне дослідити саме порядок проведення конкурсу.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає ОСОБА_8 України "Про державну службу".
ОСОБА_8 регулює відносини, що виникають у звязку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця (частина 1 статті 3 Закону України "Про державну службу").
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про державну службу" вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.
Процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки визначає Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби затверджений постановою Кабінету міністрів України № 246 від 25 березня 2016 року.
Пунктом 6 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби встановлено, що конкурс проводиться поетапно:
1) прийняття рішення про оголошення конкурсу;
2) оприлюднення рішення про оголошення конкурсу;
3) приймання документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі;
4) попередній розгляд поданих документів на відповідність встановленим законом вимогам;
5) проведення тестування та визначення його результатів;
6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (крім категорії «В»);
7) проведення співбесіди та визначення її результатів;
8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата;
9) оприлюднення результатів конкурсу.
За правилами пункту 25 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби кандидати, документи яких пройшли перевірку, передбачену у пункті 21 цього Порядку, проходять тестування.
Тестування проходить у присутності не менш як двох третин членів конкурсної комісії (пункт 26 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби).
Відповідно до пункту 27 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби тестування проводиться з метою визначення рівня знань законодавства на знання Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного законодавства та знання спеціального законодавства.
Одне завдання включає 40 тестових питань, які обираються для кожного учасника тестування автоматично із загального переліку питань, що включає не менш як 100 питань на знання кожного із зазначених видів законодавства.
Матеріалами справи встановлено, що 06 березня 2017 року проведено етап конкурсу відповідно до якого брали участь два кандидати на заміщення вакантної посади. ОСОБА_1П, при проходженні тестування набрав 34 правильних відповідей - 2 бали.
На підставі результатів проходження етапу конкурсу, конкурсна комісія вирішила допустити ОСОБА_1 до проведення наступного етапу тестування - співбесіди.
Відповідно до пункту 49 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби співбесіда проводиться з метою оцінки відповідності досвіду, досягнень, компетенції, особистих якостей вимогам до професійної компетентності кандидата та до відповідних посадових обов'язків.
За правилами пункту 51 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби для оцінювання кожної окремої вимоги до професійної компетентності на співбесіді використовується така система:
2 бали виставляється кандидатам, які відповідають вимозі;
1 бал виставляється кандидатам, які не повною мірою відповідають вимозі;
0 балів виставляється кандидатам, які не відповідають вимозі.
Визначення результатів співбесіди здійснюється кожним членом комісії індивідуально та фіксується у відомості про результати співбесіди за формою згідно з додатком 7.
Відповідно до матеріалів справи при проведенні співбесіди, як етапу конкурсу, конкурсною комісією складено протокол №8.
Відповідно до зазначеного протоколу ОСОБА_1 отримав такі бали: за результатами тестування 2 бали (34 правильних відповідей); за результатами співбесіди - 25 балів. Загальний середній бал 7. У звязку з невідповідністю досвіду, досягнень, компетенції, особистих якостей, вимогам до професійної компетенції кандидата та до відповідних посадових обовязків, вважати таким що не пройшов етап співбесіди.
В судовому засіданні судом встановлено, що таке рішення конкурсної комісії мотивоване пунктом 48 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, а саме кандидати, які отримали середній бал 0,5 або нижче за однією з вимог, не можуть бути допущені до наступного етапу конкурсу.
ОСОБА_1 зазначає, що конкурсною комісією порушено порядок оцінювання кандидатів, оскільки пункт 48 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, може застосовуватись лише до кандидатів на заміщення вакантної посади категорій «А», «Б», які проходять етап конкурсу - розв'язання ситуаційних завдань. Позивач є кандидатом на заміщення вакантної посади яка підпадає під категорію «В» та був допущений до співбесіди.
Суд не погоджується з такою позицією позивача на підставі наступного.
За правилами пункту 50 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби перелік вимог, відповідно до яких повинно бути проведено співбесіду, визначається конкурсною комісією згідно з умовами проведення конкурсу.
Співбесіду проводить конкурсна комісія.
Під час співбесіди оцінюються вимоги, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу.
Вимоги до кандидатів на заміщення вакантної посади державного реєстратора відділу з питань організації діяльності центру надання адміністративних послуг Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області визначені в Умовах проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В» - державного реєстратора відділу з питань організації діяльності центру надання адміністративних послуг Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області, які затверджені Розпорядженням голови районної державної адміністрації №14-К від 01 лютого 2017 року.
Так, відповідно до зазначених Умов до кандидатів встановлюються зокрема спеціальні вимоги такі, як:
-вища юридична освіта;
-знання законодавства;
-професійні знання відповідно до посади з урахуванням вимог спеціальних законів;
-якісне виконання поставлених завдань, вміння працювати з інформацією;
-командна робота та взаємодія, вміння працювати в команді;
-сприйняття змін, здатність прийняти зміни та змінюватись;
-технічні вміння, вміння використовувати компютерне обладнання та програмне забезпечення, використовувати офісну техніку;
-особисті якості: відповідальність, орієнтація та саморозвиток; вміння працювати в стресових ситуаціях.
Отже, умовами проведення конкурсу, визначено вимоги до кандидатів.
Відповідно до пункту 51 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби для оцінювання кожної окремої вимоги до професійної компетентності на співбесіді використовується така система:
2 бали виставляється кандидатам, які відповідають вимозі;
1 бал виставляється кандидатам, які не повною мірою відповідають вимозі;
0 балів виставляється кандидатам, які не відповідають вимозі.
Визначення результатів співбесіди здійснюється кожним членом комісії індивідуально та фіксується у відомості про результати співбесіди за формою згідно з додатком 7.
Так, відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби Додаток 7 це відомість про результати співбесіди, яка готується кожним членом Комісії з питань вищого корпусу державної служби (конкурсної комісії) окремо.
Відповідно до матеріалів справи кожним з членів комісії складено таку відомість та в якій здійснено оцінку кандидата ОСОБА_1 щодо вимог які відповідають умовам проведення конкурсу.
Згідно з пунктом 52 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби визначення остаточних результатів конкурсу здійснюється у балах як середнє арифметичне значення індивідуальних оцінок.
Відповідно до матеріалів справи конкурсною комісією здійснено остаточний розрахунок балів кандидата позивача та складено Зведену відомість середніх балів за вимоги, передбачені умовами конкурсу.
Відповідно до зазначеної відомості кандидат за вимоги щодо професійних знать, сприйняття змін, особисті якості набрав менше 0,5 балу.
Як вказано раніше, то за правилами пункту 48 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби кандидати, які отримали середній бал 0,5 або нижче за однією з вимог, не можуть бути допущені до наступного етапу конкурсу.
Так, відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд виходить з того, що перелік вимог, відповідно до яких повинно бути проведено співбесіду, визначено умовами конкурсу. Комісія оцінює при співбесіді відповідність кандидата до зазначених вимог з урахування пункту 48.
Пункт 48 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби не містить посилань, на застосування його до кандидатів які проходять ситуаційні завдання, а також етап розвязання ситуаційних завдань не містить переліку вимог встановлених умовами конкурсу.
В зазначеному пункті чітко вказано про неможливість допущення кандидата до наступного етапу конкурсу, якщо середній бал 0,5, або нижчий за однією з вимог.
Оскільки, конкурсна комісія при проведені співбесіди оцінює вимоги які визначені умовами конкурсу, то суд приходить до висновку про правомірність дій конкурсної комісії та прийнятого рішення, а процедура проведення конкурсу дотримана відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби.
Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При розгляді справи встановлено, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення - рішення відповідач діяв обґрунтовано, тобто з урахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення.
Частиною 1 статті 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, позовні вимоги не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище викладеного.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 71, 72, 86, 158 163, 167, 244-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини 1 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами встановленими статтями 185-186 КАС України.
Суддя Д.В. Татаринов