
Справа № 635/2356/17
Провадження № 2-а/635/80/2017
У Х В А Л А
І м е н е м У к р а ї н и
03 травня 2017 року суддя Харківського районного суду Харківської області Полєхін А.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області, Державного реєстратора ОСОБА_2, треті особи: Комунальне Підприємство «Постачальник послуг» Солоницівської селищної ради, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, про визнання недійсними та скасування наказів та рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області, Державного реєстратора ОСОБА_2, треті особи: Комунальне Підприємство «Постачальник послуг» Солоницівської селищної ради, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, в якій просить визнати недійсними та скасувати накази Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 01 липня 2016 року №5840-СГ, від 01 липня 2016 року №5839-СГ, від 01 липня 2016 року №5836-СГ, від 01 липня 2016 року №5991-СГ та інші, та накази Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність» від 12 грудня 2016 року №14179-СГ, від 12 грудня 2016 року №14273-СГ, від 12 грудня 2016 року №14243-СГ, від 12 грудня 2016 року №14241-СГ, від 15 грудня 2016 року №14531-СГ, від 12 грудня 2016 року №14192-СГ, щодо земельних ділянок, які розташовані за межами населених пунктів на території Роганської селищної ради Харківського району Харківської області, площею 0,1200 га з цільовим призначенням для ведення індивідуального садівництва, кадастрові номери: 6325158500:03:008:0085, 6325158500:03:008:0086, 6325158500:03:008:0087, 325158500:03:008:0088, 6325158500:03:008:0089, 6325158500:03:008:0090 та визнати недійсними та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №33248210 від 28 грудня 2016 року, №33251219 від 28 грудня 2016 року, №33250042 від 28 грудня 2016 року, №33249086 від 28 грудня 2016 року, №33250641 від 28 грудня 2016 року, №33862055 від 15 грудня 2017 року, які були прийняті Державним реєстратором ОСОБА_2, на земельні ділянки з кадастровими номерами: 6325158500:03:008:0085 (0,1200 га), 6325158500:03:008:0086, 6325158500:03:008:0087 (0,1200 га), 325158500:03:008:0088 (0,1200 га), 6325158500:03:008:0089 (0,1200 га), 6325158500:03:008:0090 (0,1200 га).
Враховуючи положення ст. 1 ЦПК України та ст. 2 КАС України, не є публічно-правовим і розглядається у порядку цивільного судочинства спір між органом державної влади та/або органом місцевого самоврядування (суб'єктом владних повноважень) як суб'єктом публічного права та суб'єктом приватного права - фізичною особою, в якому управлінські дії суб'єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав фізичної особи. У такому випадку це спір про право цивільне, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб'єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного та адміністративного права.
Як розяснено в постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01 березня 2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
При цьому суд зазначає, що під час регуляторних дій субєкта владних повноважень можливі спори щодо права цивільного, які повинні отримати в суді своє відповідне вирішення з точки зору визнання цивільного права, його виникнення, зміни чи припинення, що неможливо встановити в порядку адміністративного судочинства, основною метою якого є оцінка правомірності дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень під час здійснення владних управлінських функцій у публічно-правових відносинах, та повернення субєкта владних повноважень в законодавчо визначені межі діяльності, з можливим відшкодуванням шкоди, завданої в результаті виходу за ці межі.
Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом скасування розпоряджень органів виконавчої влади.
У пункті 4 вищевказаної постанови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ розяснено, що спори, які виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші).
Таким чином, вищевказаний спір є приватноправовим, виник з відносин, урегульованих нормами цивільного та земельного права, повязаних зі здійсненням позивачем цивільного права на земельні ділянки, а тому заявлені позовні вимоги є похідними від вимог про захист цивільного права, про що зазначає сам позивач у позовній заяві, у звязку з чим підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 109 КАС України, суддя -
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного Управління Держгеокадастру у Харківській області, Державного реєстратора ОСОБА_2, треті особи: Комунальне Підприємство «Постачальник послуг» Солоницівської селищної ради, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, про визнання недійсними та скасування наказів та рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не подана, у разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя - А.Ю. Полєхін