Постанова № 66840182, 29.05.2017, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
29.05.2017
Номер справи
127/13961/16-а
Номер документу
66840182
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И № 127/13961/16-а 29 травня 2017 р.Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Венгрин О.О.,

секретар - Казьмірова М.В.,

за участі позивача ОСОБА_1,

представника відповідача - Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов"язання перерахувати пенсію,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії, зобовязання перерахувати пенсію, який мотивовано тим, що з 01.08.2002 р. перебуває на обліку в органах пенсійного фонду, а з 01.06.2007 р. отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у ред. 1991 р.). Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено посадові оклади відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників. У зв'язку з цим 02.06.2016 р. він звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Вінницької області №18/167 від 26.05.2016 р. Відповідач повідомленням від 07.06.2016 р. відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, згідно з яким у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до спеціальних законів, в тому числі, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у звязку з чим пенсії в порядку та на умовах, визначених зазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає відмову в перерахунку пенсії незаконною, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов"язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до довідки прокуратури Вінницької області №18/167 від 26.05.2016 р. про заробітну плату у розмірі 90% без обмеження її максимального розміру, виплачувати її в перерахованому розмірі з урахуванням здійснених виплат. (а.с. 2-6, 37-39, 131-133)

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав за викладених в позовній заяві обставин, просить його задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала, просить відмовити в його задоволенні, відповідачем надано письмові заперечення. (а.с. 23-25)

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.08.2002 р. перебуває на обліку в органах пенсійного фонду, а з 01.06.2007 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми заробітної плати. (а.с. 7)

02.06.2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у звязку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено посадові оклади відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до довідки прокуратури Вінницької області про заробітну плату №18/167 від 26.05.2016 р.

Повідомленням від 07.06.2016 р. відповідач позивачу відмовив в перерахунку пенсії, мотивуючи відмову тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до спеціальних законів, в тому числі, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у звязку з чим пенсії в порядку та на умовах, визначених зазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. (а.с. 11)

Судом встановлено, що позивач працював в органах прокуратури та набув права на пенсійне забезпечення у 2002 р. за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час набуття такого права).

Згідно зі ст. 50-1 ч. 13 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Частиною 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховувалися у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводився з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводився з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Разом з тим, Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», частину 18 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

15.07.2015 р. набув чинності Закон України «Про прокуратуру», згідно Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України «Про прокуратуру», крім п.8 ч.1 ст. 15, ч.4 ст. 16, абзацу першого ч.2 ст. 46-2, ст.47, частини першої ст.49, ч.5 ст.50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої ст. 50-1, частини третьої ст. 51-2, ст.53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також ст. 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 р.

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії частини тринадцята та вісімнадцята ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» втратили чинність.

Згідно ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (чинної на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, зазначені зміни до законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був гарантований ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» при призначенні пенсії, але визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури покладено на Кабінет Міністрів України.

На час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013, на яку посилається позивач, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації відповідним категоріям осіб і не передбачено ні можливості, ні механізму перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Тобто, з 15.12.2015 р. діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 р. у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 р. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в ухвалі «Великода проти України» від 03.06.2014 р., законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, Верховний Суд України у своїй постанові від 12.07.2016 р. у справі №21-1726а16 висловив правову позицію, відповідно до якої відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка чітко визначає розмір заробітної плати (чи пенсії), не є підставою для застосування вже недіючих норм законодавства для проведення перерахунку заробітної плати (пенсії).

На підставі викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці та проведення перерахунку призначеної пенсії позивачу, оскільки у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законами України, у відповідача відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням того, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку.

Керуючись ст.ст. 71, 138, 160-163, 167 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов"язання перерахувати пенсію відповідно до довідки прокуратури Вінницької області №18/167 від 26.05.2016 р. про заробітну плату у розмірі 90%, без обмеження її максимального розміру, виплачувати її в перерахованому розмірі з урахуванням здійснених виплат.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії постанови через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.О.Венгрин