
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "25" травня 2017 р. Справа № 906/253/17
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Шніт А.В.
секретар судового засідання Антонюк Н.Ю.
за участю представників сторін:
прокурор: Рудченко М.М. - службове посвідчення №038664 від 11.01.2016;
від позивача: Шелест Я.Ю. - довіреність №4 від 02.03.2017;
від відповідача: ОСОБА_2 - паспорт НОМЕР_1, виданий Попільнянським РВ
УМВС України в Житомирській області 25.06.2011; ОСОБА_3. - дов. №109 від
18.02.2016.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Керівника Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Попільнянської селищної ради
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про визнання укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору про пайову участь у розвитку інфраструктури
Керівник Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Попільнянської селищної ради звернувся з позовом до суду з вимогою визнати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору про пайову участь у розвитку інфраструктури Попільнянської селищної ради між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та Попільнянською селищною радою.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на ухилення відповідача від виконання обов'язку укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури Попільнянської селищної ради, що суперечить вимогам ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно клопотання відповідача від 13.04.2017 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Прокурор у судовому засіданні підтримав подане до суду 24.05.2017 клопотання №06-37/3779 вих17 від 24.05.2017 про вихід судом за межі позовних вимог на підставі ст.83 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Зокрема, прокурор у даному клопотанні просив суд визнати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільні між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та Попільнянською селищною радою у новій редакції.
Позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з врахуванням клопотання №06-37/3779 вих17 від 24.05.2017, з підстав, викладених у позовній заяві та поданих письмових поясненнях від 22.05.2017.
Представник позивача підтримав подане прокурором клопотання №06-37/3779 вих17 від 24.05.2017. Позовні вимоги прокурора, з врахуванням клопотання №06-37/3779 вих17 від 24.05.2017, підтримав з підстав, викладених у поданих поясненнях на відзив відповідача №664 від 17.05.2017.
Відповідач та його повноважний представник у судовому засіданні щодо поданого прокурором клопотання №06-37/3779 вих17 від 24.05.2017 пояснили, що покладаються на розсуд суду. Проти позовних вимог заперечили з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 27.04.2017. Послались на ст.ст.57, 144 Конституції України, просили відмовити у задоволенні позову в зв'язку за їх безпідставністю, а також у зв'язку з пропуском строку позовної давності.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, вивчивши письмові пояснення сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням двадцять дев'ятої сесії VI скликання Попільнянської селищної ради від 18.01.2013 (а.с. 33) затверджено, зокрема, Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури селища Попільня (далі - Порядок) (а.с. 34-36).
Пунктом 1.3 вказаного Порядку передбачено, що його дія поширюється на всіх замовників будівництва, незалежно від форми власності, які здійснюють будівництво на території селища Попільня, за винятком тих, хто визначені п.1.5 даного Порядку.
Відповідно до п.2.3 вищеназваного Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури селища Попільня полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до бюджету Попільнянської селищної ради коштів для створення і розвитку інфраструктури, згідно з договором.
Крім того, рішенням двадцять дев'ятої сесії VI скликання Попільнянської селищної ради від 18.01.2013 (а.с. 33) затверджено також Типову форму договору про пайову участь замовника у розвитку інфраструктури селища Попільня з розрахунком величини пайової участі та графіком оплати коштів (а.с. 150-153).
У матеріалах справи знаходяться копії декларацій про готовність об'єкта до експлуатації від 29.10.2012 (а.с. 126-131), від 02.10.2015 (а.с. 38-41), які свідчать про закінчення будівництва І черги - магазину продовольчих і непродовольчих товарів та ІІ черги - фітнес-клубу - відповідно за адресою: АДРЕСА_1, замовником яких була Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (відповідач).
Крім того, матеріали справи містять неодноразові письмові звернення позивача до відповідача з проханням виконати вимоги ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо звернення останнього до органу місцевого самоврядування з пропозицією укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільня (а.с. 23, 24, 25).
Так, 10.02.2014 відповідач звернувся до позивача із заявою про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільня, у зв'язку з будівництвом об'єкту - магазину продовольчих і непродовольчих товарів та фітнес-клубу за адресою: АДРЕСА_1, яка отримана останнім 10.02.2014, про що свідчить вхідний номер позивача вх-М/50 (а.с. 157).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем відповідачу направлявся для підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільні (а.с. 133) у наступній редакції:
" ДОГОВІР №
про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільні
"___"__2015 року смт Попільня
Попільнянська селищна рада, в особі селищного голови Ковальчука Віктора Юрійовича, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Статуту територіальної громади селища з одного боку (далі - СТОРОНА 1), та замовник - ОСОБА_2, в особі _____,
(П.І.Б. фізичної особи, з якою укладається договір, або П.І.Б. уповноваженої особи - для юридичних осіб)
який діє на підставі ____________,
далі (СТОРОНА 2), які разом за текстом договору іменуються "СТОРОНИ", уклали цей ДОГОВІР про таке:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
Предметом цього Договору є визначення для СТОРОНИ 2, яка є замовником об'єкта будівництва магазину продовольчих і непродовольчих товарів з фітнес-клубом, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, розміру пайової участі замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Попільні, у відсотковому значенні - ____% від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, відповідно до порядку залучення, розрахунок розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури селища Попільні, затвердженого рішенням сесії селищної ради від 18.01.2013 року №29, та зазначеному в розрахунку величини пайової участі у створенні і розвитку інфраструктури селища Попільні, що є частиною цього Договору.
2. ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
2.1. СТОРОНА 1 зобов'язується:
2.1.1. Привести та надати СТОРОНІ 2 відповідний розрахунок коштів пайової участі, належних до сплати.
2.1.2. Кошти, отримані за цим Договором, як пайова участь замовника, використовувати виключно для розвитку інфраструктури селища.
2.2. СТОРОНА 2 зобов'язується:
2.2.1. Перерахувати кошти пайової участі до цільового фонду соціально-економічного розвитку селища Попільні на рахунок селищного бюджету; код ЄДРПОУ 04347226; р/р 31518931700487; МФО 811039. Назва платежу: цільовий фонд соціально-економічного розвитку (пайовий внесок замовників на розвиток інфраструктури):
- Єдиним платежем у сумі 88821грн до "___"____20___року
- Частинами -___% в сумі_грн до "___"____20___року
- ___% в сумі_грн до "___"____20___року
- ___% в сумі_грн до "___"____20___року
- ___% в сумі_грн до "___"____20___року
2.2.2. Якщо після укладення цього договору технічними умовами буде передбачена необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки, розмір пайової участі в розвитку інфраструктури селища має бути зменшено на суму їх кошторисної вартості, про що сторони мають укласти відповідну додаткову угоду.
Якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури перевищить розмір пайової участі СТОРОНИ 2, визначений цим Договором на момент його укладення, СТОРОНА 2 звільняється від сплати пайової участі, а СТОРОНА 1 відшкодувати СТОРОНІ 2 різницю між здійсненими останніми витратами та розміром пайової участі в розвитку інфраструктури селища.
2.2.3. Інженерні мережі та/або об'єкти, побудовані СТОРОНОЮ 2 поза межами його земельної ділянки, на вартість яких зменшено розмір пайової участі СТОРОНИ 2 в розвитку інфраструктури селища, передаються в комунальну власність територіальної громади селища Попільні.
2.2.4. Відшкодування вартості мереж та/або об'єктів, визначених у п.2.2.1. цього Договору, має бути здійснено, а надміру сплачені грошові кошти повернено у визначений законом строк на підставі рішення селищної ради, після передачі СТОРОНОЮ 2 цих інженерне мереж та/або об'єктів у комунальну власність територіальної громади селища Попільні.
3. ТЕРМІН Дії ДОГОВОРУ
3.1 .Договір діє з моменту його підписання СТОРОНАМИ до повного його виконання.
4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН
4.1. 3а невиконання або неналежне виконання умов Договору СТОРОНИ несуть відповідальність згідно чинного законодавства та цього Договору.
5. ПОРЯДОК РОЗВЯЗАННЯ СУПЕРЕЧОК
5.1. Спори, які можуть виникнути під час виконання Договору, вирішуються шляхом переговорів, а за відсутності згоди - у судовому порядку.
6. ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ
6.1. Зміна та доповнення до цього Договору можуть бути внесені лише у письмовій формі та згодою двох СТОРІН, шляхом укладання додаткової угоди до Договору.
7. ІНШІ УМОВИ ДОГОВОРУ
7.1. Цей Договір складено в двох примірниках, по одному для кожної із СТОРІН, кожен з яких має однакову юридичну силу.
"СТОРОНА 1" "СТОРОНА 2"
Попільнянська селищна рада ОСОБА_2
р/р 31518931700487 р/р__
код 04347226 код__
МФО 811039 АДРЕСА_2
Селищний голова
(підпис) В.Ю. Ковальчук __М.П."
Проте, договір про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільні у зазначеній редакції з підписом відповідача до позивача не повертався, і такі докази в матеріалах справи відсутні.
Керівник Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Попільнянської селищної ради звернувся з позовом до суду з вимогою визнати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору про пайову участь у розвитку інфраструктури Попільнянської селищної ради між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та Попільнянською селищною радою у наступній редакції (а.с. 11-14):
ДОГОВІР №_____
про пайову участь у розвитку інфраструктури Попільнянської селищної ради
смт Попільня "_____" 2017 року
Попільнянська селищна рада в особі сільського голови Можарівського Олега Олександровича, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Статуту територіальної громади Попільнянської селищної ради, з одного боку, та ФОП ОСОБА_2 в особі ОСОБА_2, далі іменований "Замовник", з другого боку, які разом за текстом Договору іменуються "Сторони", уклали цей договір про таке:
І. Предмет договору
1.1. Відповідно до цього договору Замовник зобов'язується взяти пайову участь у розвитку інфраструктури території Попільнянської селищної ради та перерахувати до спеціального цільового фонду селищної ради на рахунок, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби в Україні в Житомирській області, грошові кошти в розмірі, визначеному в розрахунку величини пайової участі в розвитку інфраструктури території Попільнянської селищною ради (додаток №1), що є невід'ємною частиною до цього договору.
1.2. Грошові кошти за цим договором перераховуються Замовником за такими реквізитами: рахунок №____, код 04347226, МФО 811039, ККД_____, банк одержувача: ГУ ДСКУ в Житомирській області (банківські реквізити уточнюються на момент перерахування коштів).
1.3. При перерахуванні коштів Замовник повинен указати у платіжному документі у рядку призначення платежу: "Пайова участь у розвитку інфраструктури території Попільнянської селищної ради".
1.4. Кошти, отримані за цим договором як пайова участь Замовника, можуть використовуватись виключно для розвитку інфраструктури території Попільнянської селищної ради.
II. Зобов'язання Сторін
2.1. Замовник зобов'язується перерахувати кошти в сумі, зазначеній у
п.1 розділу І цього договору, згідно з Графіком оплати (додаток №2), що є
невід'ємною частиною до цього договору.
Оплату може бути внесено одним платежем шляхом перерахування Замовником грошових коштів за реквізитами, визначеними у п.1 розділу І цього договору, не пізніше, ніж за 1 (один) місяць після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
2.2. Якщо після укладання цього договору технічними умовами буде передбачена необхідність будівництва Замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населених пунктів селищної ради має бути зменшеною на суму їх кошторисної вартості, про що Сторони мають укласти відповідну додаткову угоду.
Якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури перевищить розмір пайової участі Замовника, визначений цим договором на момент його укладання, замовник звільняється від сплати пайової участі, а Попільнянська селищна рада має відшкодувати замовнику різницю між здійсненими останнім витратами та розміром пайової участі в розвитку інфраструктури території Попільнянської селищної ради.
2.3. Інженерні мережі та/або об'єкти, побудовані Замовником поза межами його земельної ділянки, на вартість яких зменшено розмір пайової участі Замовника в розвитку інфраструктури населених пунктів селищної ради, передаються ним у комунальну власність територіальної громади Попільнянської селищної ради.
2.4. Відшкодування вартості мереж та/або об'єктів, визначених у пп.3-4 розділу II цього договору, має бути здійснено, а надміру сплачені грошові кошти повернено Замовнику у визначений законом строк на підставі відповідного рішення сесії Попільнянської селищної ради після передачі Замовником цих інженерних мереж та/або об'єктів у комунальну власність територіальної громади Попільнянської селищної ради.
III. Особливі умови
3.1. З моменту зарахування на рахунок цільового фонду Попільнянської селищної ради коштів, передбачених цим договором, Замовник передає право володіння, користування та розпорядження вказаними коштами селищній раді відповідно до їх цільового призначення, і ці кошти стають комунальною власністю територіальної громади Попільнянської селищної ради.
3.2. Об'єкти, майно та інші активи, придбані та/або створені за рахунок коштів, внесених Замовником як пайова участь у розвитку інфраструктури Попільнянської селищної ради за цим договором, є комунальною власністю територіальної громади.
IV. Відповідальність Сторін
4.1. У разі невиконання або несвоєчасного виконання Замовником
зобов'язань щодо перерахування в повному обсязі коштів, визначених цим
договором, виконавчий комітет Попільнянської селищної ради здійснює
необхідні заходи щодо примусового стягнення вказаних коштів.
4.2. У випадку несвоєчасного внесення коштів як пайової участі в розвитку інфраструктури Попільнянської селищної ради, Замовник сплачує пеню в розмірі 0,1% від загальної суми пайової участі, визначеної п.1 розділу І цього договору, за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної ставки НБУ, що діє на момент прострочення виконання зобов'язання.
V. Форс-мажор
5.1. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання своїх зобов'язань за договором, якщо воно сталося внаслідок обставин непереборної сили, як-то: пожежа, повінь, землетрус, втручання з боку органів влади, воєнні дії тощо, якщо ці обставини безпосередньо впливають на виконання умов договору. При цьому, строк виконання договору відтерміновується пропорційно часу, протягом якого діяли такі обставини. Якщо ці обставини триватимуть понад 6 (шість) місяців, Сторони можуть переглянути умови цього Договору.
5.2. Наявність та період дії форс-мажорних обставин має бути підтверджено Торгово-промисловою палатою за місцем знаходження Сторони, яка заявляє про настання таких обставин.
VI. Строк дії договору
6. Цей договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань.
VII. Інші умови
7.1. Зміни до цього договору вносяться в установленому законодавством порядку за вказаною згодою Сторін шляхом укладання відповідних угод, які є невід'ємною частиною цього договору, або в судовому порядку.
7.2. Одностороння зміна умов або одностороння відмова від цього договору не допускається.
7.3. У разі виникнення розбіжностей між Сторонами, щодо яких вони не можуть дійти згоди мирним шляхом, спір передається на розгляд суду відповідно до територіальної підсудності та підвідомчості справи.
7.4. Питання, не врегульовані цим Договором, вирішуються Сторонами згідно з приписами чинного законодавства України.
7.5. Визнання одного або кількох пунктів цього договору нечинними або скасування його окремих положень не тягне за собою визнання договору нечинним у цілому.
7.6. Цей Договір складено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких зберігається у Замовника, другий - у бухгалтерії Попільнянської селищної ради.
VIII. Адреси та реквізити Сторін
Попільнянська селищна рада Замовник
В особі сільського голови ФОП ОСОБА_2
Можарівського О.О. в особі ОСОБА_2
___М.П. __М.П.
РОЗРАХУНОК
розміру пайового внеску Замовника ФОП ОСОБА_2 - у розвитку інфраструктури Попільнянської селищної ради "Будівництва об'єкту магазину продовольчих та непродовольчих товарів з фітнес клубом", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
1. Загальна кошторисна вартість об'єктів визначена відповідно до п.2.4, 2.5, 2.6 Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів
пайової участі замовників у розвитку інфраструктури селища, затвердженого рішенням 29 сесії VI скликання Попільнянської
селищної ради від 18.01.2013.
2269265грн, де
2269265грн - загальна кошторисна вартість будівництва (реконструкції) об'єкта згідно зі зведеним кошторисом вартості будівництва (реконструкції) об'єкта містобудування (грн).
2. Розмір пайового внеску
0,08 х 2269265 = 181541,20грн, де 0,08 (8%) - базовий відсоток.
Попільнянська селищна рада Замовник
в особі селищного голови ФОП ОСОБА_2
Можарівського О.О. в особі ОСОБА_2.
__М.П. _____М.П."
Проте, під час розгляду справи по суті прокурором подано клопотання №06-37/3779 вих17 від 24.05.2017 про вихід судом за межі позовних вимог на підставі ст.83 ГПК України) (а.с. 174-176). Зокрема, прокурор у даному клопотанні просить суд визнати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільні між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та Попільнянською селищною радою у наступній редакції:
" ДОГОВІР №____
про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільні
смт Попільня "___"__ 2017 року
Попільнянська селищна рада, в особі селищного голови Можарівського Олега Олександровича, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Статуту територіальної громади селища, з одного боку (далі СТОРОНА 1), та замовник ФОП ОСОБА_2 в особі ОСОБА_2 (далі СТОРОНА 2), які разом за текстом договору іменуються "СТОРОНИ", уклали цей договір про таке:
1. Предмет договору
1.1. Предметом цього Договору є визначення для СТОРОНИ 2, яка є замовником об'єкта будівництва магазину продовольчих та непродовольчих товарів з фітнес-клубом, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, розміру пайової участі замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури селища Попільні, у відсотковому значенні 8% від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, відповідно до порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури селища Попільні, затвердженого рішенням сесії селищної ради від 18.01.2013 року №29, та зазначеному в розрахунку величини пайової участі у створенні і розвитку інфраструктури селища Попільні, що є частиною цього Договору.
2. Обов'язки Сторін
2.1. СТОРОНА 1 зобов'язується:
2.1.1 Привести та надати СТОРОНІ 2 відповідний розрахунок коштів пайової участі, належних до сплати.
2.1.2 Кошти, отримані за цим Договором, як пайова участь замовника, використовувати виключно для розвитку інфраструктури селища.
2.2 СТОРОНА 2 зобов'язується:
2.2.1 Перерахувати кошти пайової участі до цільового фонду соціально-економічного розвитку селища Попільні на рахунок селищного бюджету; код ЄРПОУ 04347226 р/р 31518931700487 МФО 811039. Назва платежу: цільовий фонд соціально-економічного розвитку (пайовий внесок замовників на розвиток інфраструктури.
Єдиним платежем у сумі 181541,20грн, до 01.01.2018 року.
2.2.2 Якщо після укладення цього договору технічними умовами буде передбачена необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки, розмір пайової участі в розвитку інфраструктури селища має бути зменшено на суму їх кошторисної вартості, при цьому, сторони мають укласти відповідну додаткову угоду.
Якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури перевищить розмір пайової участі СТОРОНИ 2, визначений цим договором на момент його укладення, СТОРОНА 2 звільняється від сплати пайової участі, а СТОРОНА 1 відшкодувати СТОРОНІ 2 різницю між здійсненими останніми витратами та розміром пайової участі в розвитку інфраструктури селища.
2.2.3 Інженерні мережі та/або об'єкти, побудовані СТОРОНОЮ 2 поза межами його земельної ділянки, на вартість яких зменшено розмір пайової участі СТОРОНИ 2 в розвитку інфраструктури селища, передаються у комунальну власність територіальної громади селища Попільні.
2.2.4 Відшкодування вартості мереж та/або об'єктів, визначених у п.2.2.1 цього Договору, має бути здійснено, а надміру сплачені грошові кошти повернено у визначений законом строк на підставі рішення селищної ради, після передачі СТОРОНОЮ 2 цих інженерних мереж та/або об'єктів у комунальну власність територіальної громади селища Попільні.
3. Термін дії договору
3.1 Договір діє з моменту набрання рішення законної сили його підписання СТОРОНАМИ до повного його виконання.
4. Відповідальність сторін
4.1. За невиконання або неналежне виконання умов договору СТОРОНИ несуть відповідальність згідно чинного законодавства та цього Договору.
5. Порядок розв'язання суперечок
5.1 Спори, які можуть виникнути під час виконання Договору, вирішуються шляхом переговорів, а за відсутності згоди - у судовому порядку.
6. Зміни умов договору
6.1 Зміна та доповнення до цього Договору можуть бути внесені лише у письмовій формі та згодою двох СТОРІН, шляхом укладення додаткової угоди до Договору.
7.Інші умови договору
7.1 Цей Договір складено в двох примірниках, по одному для кожної зі СТОРІН, кожен з яких має однакову юридичну силу.
"СТОРОНА 1"
Попільнянська селищна рада "СТОРОНА 2"
р/р 315118931700487 ФОП ОСОБА_2
код 04347226 код 2360212001
МФО 811039 АДРЕСА_2
___Можарівський О.О. ___ОСОБА_2"
РОЗРАХУНОК
розміру пайової участі для замовника будівництва ОСОБА_2
Розмір пайової участі, розраховується згідно п.2.8 Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури селища Попільня, затвердженого рішенням 29 сесії селищної ради від 18.01.2013 року.
Розмір пайової участі визначається за формулою:
ПУ=(ЗКВБ-Вз-Вбм_Вім) 8%, де
ПУ - пайова участь;
ЗКВБ - загальна кошторисна вартість будівництва;
Вз - витрати, пов'язані з придбанням та виділенням земельної ділянки;
Вбм- витрати, пов'язані зі звільненням будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, що включають також вартість придбання знесеного майна;
Вім - витрати на влаштування внутрішньо та поза майданчикових, інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій;
8% - відсоток вартості будівництва, визначений рішенням сесії селищної ради.
ЗКВБ = 2269265грн, згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
ПУ= (2269265-0-0-0) 8%,
Таким чином, розмір пайової участі становить 181541,20грн".
Дослідивши надане прокурором клопотання №06-37/3779 вих17 від 24.05.2017, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні, з огляду на наступне.
Дійсно, відповідно до п.2 ст.83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право виходити за межі позовних вимог, якщо це необхідно для захисту прав і законних інтересів позивачів або третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору і про це є клопотання заінтересованої сторони.
Тобто, господарський суд може реалізувати це право за наявності таких умов:
- це необхідно для захисту прав і законних інтересів позивачів або третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору;
- про це є клопотання заінтересованої сторони.
Необхідною є наявність двох зазначених умов одночасно.
Клопотання заінтересованої сторони повинно бути викладене письмово та мотивовано з посиланням на докази.
При цьому, варто зауважити, що вихід за межі позовних вимог означає лише збільшення кількісного показника розміру заявленої позивачем вимоги. Наприклад, суд може стягнути пеню або відсотки в більшому розмірі, ніж зазначено у позовній заяві: коли позивач зазначив суму пені або відсотків станом на дату подання позову, суд може стягнути цю суму станом на дату винесення рішення.
Однак, с у д н е в п р а в і з м і н ю в а т и п р е д м е т п о з о в у, розглядати позовні вимоги, які не були заявлені позивачем.
У цьому контексті слід звернути увагу на те, що Вищий господарський суд України в п.11 інформаційного листа від 20.10.2006 №01-8/2351 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році та в I півріччі 2006 року" на запитання, чи може господарський суд вирішити спір за вимогами, які не були заявлені під час судового провадження, відповів таке. Згідно з пунктом 2 статті 83 ГПК господарський суд вправі виходити за межі позовних вимог за одночасної наявності двох умов: по-перше, якщо це потрібно для захисту прав і законних інтересів позивача або третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору і, по-друге, за наявності відповідного клопотання заінтересованої сторони.
У п.14 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 11.04.2005 №01-8/344 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2004 році" на запитання, чи вправі господарський суд самостійно змінити позовні вимоги позивача чи спонукати сторони до уточнення позовних вимог, дається така відповідь. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції органи державної (в тому числі судової) влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частина четверта статті 22 ГПК визначає зміну підстави або предмета позову, збільшення чи зменшення розміру позовних вимог виключно як право, а не обов'язок позивача. Пунктом 2 статті 83 ГПК передбачено право господарського суду щодо виходу за межі позовних вимог (за наявності передбачених цією нормою умов і про це є клопотання заінтересованої сторони), але не зміни таких вимог на власний розсуд чи спонукання до їх уточнення.
Здійснивши юридичний аналіз клопотання керівника Коростишівської місцевої прокуратури №06-37/3779 вих17 від 24.05.2017 та надавши йому правову оцінку, суд дійшов висновку, що дане клопотання має ознаки заяви про зміну предмету позову, оскільки прокурор просить суд визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільні між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та Попільнянською селищною радою у редакції, що різниться з редакцією, котра викладена у прохальній частині позовної заяви.
Відповідно до ч.4 ст.22 ГПК України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
При цьому, п.3.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" визначено, що право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмової заяви, яка за формою і змістом має узгоджуватися із статтею 54 ГПК з доданням до неї документів, зазначених у статті 57 названого Кодексу...
Заяви про зміну предмета або підстави позову, які відповідають вимогам статей 54 і 57 ГПК, проте подані після початку розгляду господарським судом справи по суті, залишаються без розгляду і приєднуються до матеріалів справи, про що суд зазначає в описовій частині рішення, прийнятого по суті спору (або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи).
Початок розгляду справи по суті має місце з того моменту, коли господарський суд після завершення підготовки справи до розгляду (стаття 65 ГПК) відкриття судового засідання, роз'яснення (за необхідності) сторонам та іншим учасникам судового процесу їх прав та обов'язків і розгляду інших клопотань і заяв (про відкладення розгляду справи, залучення до участі в ній інших осіб, витребування додаткових доказів тощо) переходить безпосередньо до розгляду позовних вимог, тобто до з'ясування у передбаченому ГПК порядку обставин справи та здійснення їх правової оцінки, про що зазначається в протоколі судового засідання.
Як вбачається з протоколу судового засідання від 27.04.2017, суд перейшов до розгляду даної справи по суті (а.с. 135).
Таким чином, враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання керівника Коростишівської місцевої прокуратури №06-37/3779 вих17 від 24.05.2017 про вихід судом за межі позовних вимог на підставі ст.83 ГПК України (а.с. 174-176) за безпідставністю та розглядати дану справу в межах заявленого прокурором позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані учасниками судового процесу докази на підтвердження своїх вимог та заперечень за правилами ст.ст.4-7, 33 та 43 ГПК України), суд прийшов до висновку про відмову в позові саме за безпідставністю матеріально-правових вимог, а не за спливом строку позовної давності для їх судового захисту (п.2.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №10 від 29.05.2013 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів"), враховуючи наступне.
За змістом ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп.5 п."а" ч.1 ст.28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження, як залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 5 пункту а) ст.27 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо попереднього розгляду планів використання природних ресурсів місцевого значення на відповідній території, пропозицій щодо розміщення, спеціалізації та розвитку підприємств і організацій незалежно від форм власності, внесення у разі потреби до відповідних органів виконавчої влади пропозицій з цих питань.
У пп.7 п."а" ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" закріплено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку, а саме: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Підпунктами 7, 8 п."а" ст.31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі будівництва належать, зокрема, встановлення на відповідній території режиму використання та забудови земель, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність; координація на відповідній території діяльності суб'єктів містобудування щодо комплексної забудови населених пунктів.
При цьому, за змістом ч.ч.1-3 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач дійсно є особою, на яку законодавством покладено обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інфраструктури населеного пункту - селища Попільня.
Судом не приймаються до уваги посилання відповідача, в якості заперечень проти позовних вимог, на відсутність обов'язку останнього брати пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільня, у зв'язку з будівництвом магазину продовольчих і непродовольчих товарів та фітнес-клубу, що на думку відповідача, є об'єктами соціальної інфраструктури, з огляду на наступне.
Дійсно, відповідно до п.6 ч.4 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури.
Згідно Листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 23-11/6294/0/6-11 від 22.07.2011 "Про пайову участь у створенні та розвитку інфраструктури населених пунктів" органи місцевого самоврядування мають право на вимогу до замовника будівництва щодо пайової участі в розвитку інфраструктури населеного пункту з моменту заявлення останнім наміру щодо забудови відповідної земельної ділянки.
Орган місцевого самоврядування або його виконавчий орган, який наділений відповідними повноваженнями, відповідно до встановленого згідно з Законом №3038 порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту, у своєму рішенні щодо надання замовнику будівництва містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, що перебуває у володінні чи користуванні такого замовника, або у рішенні про відведення замовнику будівництва відповідної земельної ділянки під забудову в обов'язковому порядку обумовлює питання відносно зобов'язань такого замовника щодо пайової участі в розвитку інфраструктури населеного пункту.
Враховуючи, що орган місцевого самоврядування відповідно до своїх самоврядних повноважень має право звільнити замовника будівництва відповідного об'єкта будівництва від сплати коштів пайової участі понад ті норми, які встановлені законом, виходячи зі значимості об'єкта будівництва для соціально-економічного розвитку підпорядкованої такому органу території, у названих вище рішеннях мають бути обумовлені умови (підстави) щодо звільнення замовника будівництва від сплати коштів пайової участі за відповідним об'єктом будівництва.
Щодо звільнення від сплати коштів пайової участі замовників об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури, то зазначена норма застосовується у випадку, коли замовник будівництва об'єкта основного призначення на виділеній йому під таке будівництво земельній ділянці одночасно з будівництвом об'єкта споруджує на цій земельній ділянці об'єкт соціальної інфраструктури, який призначений для обслуговування мешканців відповідного мікрорайону чи району - дошкільний чи навчальний заклад, заклади медичного чи оздоровчого призначення, центри соціальної реабілітації чи соціальної допомоги, інтернати, будинки пристарілих, соціальні аптеки, будівлі побутового обслуговування, громадського харчування тощо, які замовник будівництва погоджується збудувати добровільно за погодженням із органом місцевого самоврядування в рамках планового забезпечення відповідної території (мікрорайону, району) необхідним елементом соціальної інфраструктури з г і д н о з в і д п о в і д н о ю з а т в е р д ж е н о ю м і с т о б у д і в н о ю д о к у м е н т а ц і є ю на місцевому рівні (генеральний план населеного пункту, план зонування території, детальний план території).
Проте, відповідачем не надано доказів того, що він узгоджував з органом місцевого самоврядування будівництво на земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури для потреб селища, і такі в матеріалах справи відсутні.
Згідно ч.ч.5, 8, 9 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.
Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін.
Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Таким чином, з огляду на викладене вище, відповідач як замовник будівництва на території селища Попільня дійсно, у відповідності до ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", має обов'язок брати пайову участь у розвитку інфраструктури цього населеного пункту.
Разом з тим, варто зауважити, що загальні умови укладення договорів, які породжують господарські зобов'язання, порядок укладення договорів та погодження істотних умов господарського договору регламентовано статтями 179-187 ГК України.
Згідно положень ст.180 ГК України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов.
Відповідно до ч.3 ст.181 ГК України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Спір у даній справі виник при укладанні договору та регулюються нормами ст.ст.648, 649 Цивільного Кодексу України, ст.ст.179-187 Господарського кодексу України.
У відповідності до ч.3 ст.179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч.7 ст.179 ГК України).
Стаття 181 ГК України визначає порядок укладення господарського договору. Так, за загальним правилом, господарський договір викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.
При цьому, згідно з ч.1 ст.187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Як судом зазначалося вище, укладання договору про пайову участь між органом місцевого самоврядування і замовником є обов'язковим на підставі Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а тому, спір про спонукання до укладання такого договору підлягає розгляду судом, на підставі ч.1 ст.187 ГК України.
У відповідності до ч.2 ст.638 ЦК України договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Змістом ч.1, ч.2 ст.641 ЦК України передбачено, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Згідно ч.2 ст.181 ГК України проект договору може бути запропонований будь-якою зі сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем відповідачу направлявся для підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільні (а.с. 148-149), про що суд зазначав вище.
Проте, договір про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільні у зазначеній редакції з підписом відповідача до позивача не повертався, і такі докази в матеріалах справи відсутні, у зв'язку з чим керівник Коростишівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Попільнянської селищної ради звернувся з позовом до суду з вимогою визнати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору про пайову участь у розвитку інфраструктури Попільнянської селищної ради між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та Попільнянською селищною радою.
Водночас, варто зауважити, що проекти договору про пайову участь у розвитку інфраструктури Попільнянської селищної ради (а.с. 11-14) та договору про пайову участь у розвитку інфраструктури селища Попільні (а.с. 148-149) за своїм змістом різняться між собою. Тобто, проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури Попільнянської селищної ради (а.с. 11-14), який наданий прокурором при заявленні вимоги про визнання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладеним, за своєю правовою природою не набував ознак оферти, позаяк відповідачу як контрагенту саме в такій редакції не направлявся, і такі докази в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору (ст.32 ГПК України).
Згідно зі ст.34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили (ст. 43 ГПК України).
Враховуючи вище викладене, суд вважає, що прокурор не зміг належними та допустимими доказам обґрунтувати правомірність заявлених у позовній заяві вимог.
З огляду на встановлені судом в процесі розгляду спору обставини та досліджені подані учасниками процесу на обґрунтування своїх позицій докази, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України покладаються на прокурора.
Керуючись ст.ст.82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 30.05.17
Суддя Шніт А.В.
Віддрукувати:
1 - у справу
2 - Житомирській обласній прокуратурі