ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.05.2017 Справа № 904/4519/17
За позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, м. Дніпро
до Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 Україна", м. Дніпро
про стягнення шкоди у розмірі 63 094,91 грн.
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2, довіреність №9 від 22 березня 2017 року, завідувач юридичного сектору
Від відповідача: ОСОБА_3, довіреність №260 від 29 серпня 2016 року, представник
С У Т Ь С П О Р У:
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулася до господарського суду із позовом, яким просить стягнути з Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 Україна" шкоду у розмірі 63 094,91 грн., з яких:
- 18 928,48 грн. шкоди до спеціального фонду Державного бюджету України, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30 % грошових стягнень за шкоду;
- 12 618,98 грн. шкоди до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20 % грошових стягнень за шкоду;
- до спеціального фонду місцевого бюджету Індустріального району м. Дніпро 31 547,45 грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50 % грошових стягнень за шкоду, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в період з 21.07.2016 по 03.08.2016 Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області на підставі наказу №532-П від 15.07.2016 та направлення на проведення позапланової перевірки №4-4752-9-3 від 18.07.2016, проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 Україна", що знаходиться за адресою: 49074, Дніпро, вул. Киснева, 1, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Орджонікідзе, 130.
В ході перевірки було встановлено факт засмічення земельних ресурсів, а саме: на відкритій земельній ділянці без твердого покриття та без відповідних дозволів розміщуються сторонні предмети (відходи відпрацьованих демонтованих трубопроводів з частковими залишками теплоізоляції), що є порушенням ст. 35 Закону України "Про охорону земель", ст. 164 Земельного кодексу України, ст.ст. 17,33 Закону України "Про відходи", ст. ст. 44,105 Водного кодексу України.
Вказане порушення відображено в акті № 1017 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
Так, площі земельних ділянок, що зазнали засмічення, та товщини шару відходів визначені вимірюванням (додаток № 1 до акту). Заміри проводились спеціальним мірним приладом - повіреною рулеткою № 1 (свідоцтво про повірку № 08-0/6802 від 25.07.16). Об'єм відходів, що спричинили засмічення, встановлено за об'ємними характеристиками цього засмічення через добуток площі засмічення земельної ділянки та товщини шару цих відходів.
Збитки, заподіяні державі ПАТ "ОСОБА_1 Україна" внаслідок засмічення земельних ресурсів, розраховані на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 №171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 05.05.1998 за № 285/2725 (нова редакція затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 04.04.2007 №149 та зареєстрована в Міністерстві юстиції 25.04.2007 за № 422/13689).
Так, розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі за засмічення земельних ресурсів, становить 63 094,91 грн.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, надав до суду відзив на позовну заяву мотивований тим, що:
- в ОСОБА_4 позапланової перевірки не міститься будь-яких доказів або даних, які підтверджували б зазначений в ньому висновок про розміщення відповідачем сторонніх предметів саме на відкритому ґрунті, зокрема матеріалів фото, відео фіксації розташування демонтованих трубопроводів, ґрунтових досліджень тощо, а тому наведеної інформації недостатньо для визначення факту засмічення земельних ресурсів відповідача;
- факт знаходження відходів відпрацьованих демонтованих трубопроводів на земельній ділянці було встановлено лише в ході позапланової перевірки. Під час здійснення планової перевірки (16.11.2015 - 04.12.2015) факту знаходження демонтованого трубопроводу не існувало;
- позивачем було перевищено повноваження щодо перевірки законності знаходження на земельній ділянці ПАТ "ОСОБА_1 Україна" демонтованого трубопроводу, оскільки підставою для позапланової перевірки було виконання припису від 11.12.2015 №4-58-65-11-3, в якому вищезазначене порушення не згадується;
- ОСОБА_4 підписано, серед інших, особою, що не була вказана у направленні на перевірку №4-4752-9-3 від 18.07.2016, а саме: Держінспектором з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_5;
- на території відповідача ТОВ "Принц ОСОБА_6" здійснювало виключно короткострокове локально-виробниче накопичення демонтованого трубопроводу для його подальшого вивезення. ОСОБА_7 тимчасове накопичення є невід'ємною частиною здійснення господарської діяльності та не є розміщенням або зберіганням відходів в сенсі статті 1 Закону України "Про відходи".
У зв'язку із недоведенням позивачем наявності засмічення відкритого ґрунту земельної ділянки відповідача, наявності заподіяної відповідачем шкоди, а також у зв'язку з відсутністю вини відповідача, позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, на думку відповідача, є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Розгляд справи був відкладений з 04 травня 2017 року на 11 травня 2017 року, з 11 травня 2017 року на 31 травня 2017 року.
У судовому засіданні 31 травня 2016 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
15 липня 2016 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області видано наказ №532-П "Про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України, щодо стану виконання припису від 11.12.2015 № 4-5865-11-3, виданого за результатами акту планової перевірки від 16.11.2015-04.12.2015 ПАТ "ОСОБА_1 Україна", що знаходиться за адресою: 49074, Дніпро, вул. Киснева, 1; Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Орджонікідзе, 130; юридична адреса: 49074, Дніпро, вул. Киснева, 1 (а.с.9).
Згідно п.1 наказу період проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України з 21.07.2016 по 03.08.2016.
Для проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України, щодо стану виконання припису від 11.12.2015 № 4-5865-11-3, виданого за результатами акту планової перевірки від 16.11.2015-04.12.2015 ПАТ "ОСОБА_1 Україна", що знаходиться за адресою: 49074, Дніпро, вул. Киснева, 1; Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Орджонікідзе, 130; юридична адреса: 49074, Дніпро, вул. Киснева, 1, відповідно до статті 202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" були направлені: старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області ОСОБА_8, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_4, ОСОБА_11, ОСОБА_7, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16
У липні-серпні 2016 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 Україна", про що складено ОСОБА_4 №1017 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (а.с.13-38).
Позапланова перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства проведена в присутності уповноважених осіб відповідача, а саме за участі керівника департаменту безпеки, якості охорони праці та здоровя ПАТ "ОСОБА_1 Україна" ОСОБА_17, начальника дільниці виробництва ацетилену ОСОБА_18, начальника цеху виробництва та зберігання продуктів повітророзділення ОСОБА_19
При проведенні перевірки встановлено факти засмічення земельних ресурсів, а саме: на земельній ділянці без відповідних дозволів розміщуються сторонні предмети - відходи відпрацьованих демонтованих трубопроводів з частковими залишками теплоізоляції. Таким чином, підприємством порушуються вимоги ст. 35 Закону України "Про охорону земель", ст. 164 Земельного кодексу України, ст.ст. 17,33 Закону України "Про відходи", ст. ст. 44, 105 Водного кодексу України.
Площі земельних ділянок, що зазнали засмічення, та товщини шару відходів визначені вимірюванням (додаток № 1 до акту).
Згідно додатку до акту, заміри проводились спеціальним мірним приладом - повіреною рулеткою № 1 (свідоцтво про повірку № 08-0/6802 від 25.07.2016) в присутності керівника департаменту безпеки, якості охорони праці та здоровя ОСОБА_17, встановлено, що ділянка, на якій здійснюється розміщення сторонніх предметів, відходів відпрацьованих демонтованих трубопроводи з частковими залишками теплоізоляції, має наступні показники, а саме: площа-6,12 м2, товщина шару відходів 0,78 м2, обєм відходів 4,77 м2.
Об'єм відходів, що спричинили засмічення, встановлено за об'ємними характеристиками цього засмічення через добуток площі засмічення земельної ділянки та товщини шару цих відходів.
Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було зроблено запит №4-5181-9-3 від 03.08.2016 до Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області про надання інформації.
Згідно листа Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області №8-411-0.2-3070/2-16 від 23.08.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: вул. Киснева, буд. 1, площею 13,0988 га, за кадастровим номер 1210100000:04:088:0012, яка перебуває в оренді у ПАТ "ОСОБА_1 Україна" для земель промисловості в 2016 році, складає: 216 069 395,89 грн., нормативна грошова оцінка 1м.кв. цієї земельної ділянки для земель промисловості у 2016 році складає: 1 649,54 грн.
Позивач здійснив розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі ПАТ "ОСОБА_1 Україна" в результаті засмічення земельних ресурсів, а саме: на земельній ділянці без відповідних дозволів.
Згідно розрахунку розмір компенсації збитків складає: Ршз = 0,5 х 10 х 1 649,54 х 6,12 х 1,25 х 1 х 1 = 63 094,91 грн.
Розрахунок виконано за формулою 6 розділу 5 "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 №171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 05.05.1998 за № 285/2725 (нова редакція затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 04.04.2007 №149 та зареєстрована в Міністерстві юстиції 25.04.2007 за № 422/13689), а саме: Ршз = А х Б х Гоз х Пдз х Кзз х Кнв х Кег, де:
Ршз розмір шкоди від засмічення земель, грн.;
А - питомі витрати на ліквідацію наслідків засмічення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5;
Б - коефіцієнт перерахунку, що при засміченні земельної ділянки побутовими, промисловими та іншими відходами дорівнює 10;
Гоз - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала засмічення, грн/м2;
Пдз - площа засміченої земельної ділянки, м2;
Кзз - коефіцієнт засмічення земельної ділянки, що характеризує ступінь засмічення її відходами, який визначається за додатком 6 "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства";
Кнв - коефіцієнт небезпеки відходів, який визначається за додатком 5 "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" для IV класу небезпеки 1;
Кег - коефіцієнт еколого-господарського значення земель визначається за додатком 2 "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" 1.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем в порядку адміністративного судочинства не оскаржено дії позивача щодо проведення перевірки, наказ, акт перевірки та розрахунок розміру збитків.
У січні 2017 року позивачем на адресу відповідача направлена претензія №4-255-9-3 про відшкодування збитків, заподіяних державі на суму 63 094,91 грн., додатком до якої був розрахунок розмірів відшкодування збитків. Претензія залишилась без відповіді та виконання.
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулася до господарського суду з позовом про стягнення заподіяних відповідачем збитків державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства України в результаті засмічення земельних ресурсів у сумі 63 094,91грн., проти чого заперечує відповідач, що і є причиною спору.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Статтею 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
За змістом статті 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, в тому числі дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відходи" відходами, є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
В розумінні вказаної статті відходи не обовязково мають бути токсичними, проте якщо вони утворились в процесі людської діяльності, то мають бути утилізовані чи видалені.
Згідно статті 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоровя людей.
Статтею 17 Закону України "Про відходи" встановлені обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами. Зокрема, суб'єкти господарювання зобов'язані запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання; визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія; забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини; захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Таким чином, всупереч твердженням відповідача, при засміченні земель не потрібно встановлювати факт наявності шкідливих речовин у ґрунтах, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до кількісних та якісних змін, а достатньо лише встановлення факту наявності на земельній ділянці сторонніх предметів та матеріалів без відповідних дозволів та з порушенням вимог до розміщення.
Порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності встановлений "Методикою визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 05.05.1998 за № 285/2725 (нова редакція затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 04.04.2007 №149 та зареєстрована в Міністерстві юстиції 25.04.2007 за № 422/13689).
Методика застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів (пункт 1.3 Методики).
Згідно пункту 2 Методики відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища (3.2 Методики).
Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення (п. 3.3. Методики).
Пунктом 3.5 Методики передбачено, що при виявленні засмічення визначаються на місці обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди. Об'єм відходів (м3), що спричинили засмічення, встановлюють за об'ємними характеристиками цього засмічення через добуток площі засмічення земельної ділянки та товщини шару цих відходів. Товщину шару відходів ділянки визначають вимірюванням (пункт 3.5.1 Методики).
Абзацом 2 пункту 1.4 розділу 1 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008 року №464 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 січня 2009 року № 18/16034 (далі - Порядок), встановлено, що актом перевірки є документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Відповідно до пунктів 4.13 та 4.14 розділу 4 Порядку за результатами проведеної планової та позапланової перевірки, в тому числі спільно з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається уніфікований акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що містить перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), залежно від ресурсу, що перевірявся. Не допускається включення до акта перевірки інформації або висновків, які не підтверджені документально, пропозицій, а також інформації, наданої правоохоронними органами.
Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства складений державними інспекторами, які проводили перевірку, відповідає за формою Додатку №3 до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Разом з тим, відповідачем не спростовано належними та допустимими доказами, що на момент проведення перевірки та виявлення засмічення, відходи відпрацьованих демонтованих трубопроводів з частковими залишками теплоізоляції, не знаходились на відкритій земельній ділянці без твердого покриття та без відповідних дозволів.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо безпідставності проведення позивачем позапланової перевірки. Відповідно до статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері виконання господарської діяльності" однією з підстав проведення позапланових перевірок є виконання суб'єктом господарювання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю). Перевірка проводиться відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008.
Позапланова перевірка проводиться за наказом органу Держекоінспекції та направленням на проведення перевірки керівника органу Держеконіспекції або його заступника (п.3.8. Порядку №464). Відповідно до направлення на проведення перевірки №4-4752-9-3 предметом перевірки є здійснення державного контролю за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема поводження з відходами. Пунктом 1 припису №4-5865-11-3 від 11.12.2015 визначено дотримуватись вимог природоохоронного законодавства при здійсненні діяльності підприємства з посиланням на ст.ст.3,51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". Одним із основних принципів охорони навколишнього природного середовища, як зазначено в ст. 3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", є пріорітетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської чи іншої діяльності; запобіжний характер заходів щодо охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" проведення перевірки та її результати фіксуються відповідним актом. Акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації при виявленні порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання. Таким чином, законодавством не передбачено іншого документа для фіксації фактів порушення вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення перевірок.
Щодо відсутності в діях відповідача вини суд зазначає таке. Відповідно до п.1.6. роз'яснення Вищого арбітражного суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища", господарський суд, вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, повинен виходити з презумпції вини правопорушника.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 1, 22, 29, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 Україна" (49074, м. Дніпро, вул. Киснева, 1, ЄДРПОУ 05761850) збитки, що заподіяні державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України в результаті засмічення земельних ресурсів, у розмірі 63 094,91 грн., з яких:
- до спеціального фонду Державного бюджету України 18 928,48 грн., внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30% грошових стягнень;
- до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради 12 618,98 грн., внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень;
- до спеціального фонду місцевого бюджету Індустріального району м. Дніпро 31 547,45 грн., внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень, із зарахуванням коштів на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України у Дніпропетровській області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державними і місцевими бюджетами", про що видати наказ.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_1 Україна" (49074, м. Дніпро, вул. Киснева, 1, ЄДРПОУ 05761850) на користь Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (49010, м. Дніпро, вул. Лабораторна, 69, ЄДРПОУ 37988899) витрати, повязані зі сплатою судового збору у сумі 1 600,00 грн., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Н.М.Євстигнеєва
Повне рішення складено, - 31.05.2017