
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25.05.2017 Справа № 904/12035/16
За позовом Комунального підприємства "Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами", м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, буд. 20.
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроком", м. Дніпро, пр. Миру, буд. 99, офіс 1.
про стягнення 145 615,20 грн.
Суддя Панна С.П.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 - заступник начальника, довіреність від 14.12.2016 року № 1.9.1311
від відповідача: ОСОБА_2 - представник за довіреністю № б/н від 23.01.2017 року.
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами Дніпропетровської міської ради звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженої відповідальністю Дніпроком про стягнення пятикратного розміру плати за використання обєктів благоустрою в районі пр. Миру, буд. 99 в м. Дніпрі не за цільовим призначенням без укладання відповідного договору із позивачем за період з 17 травня по 18 листопада 2016 року в сумі 145615,20 грн., судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані використанням обєктів благоустрою в районі пр. Миру, буд. 99 в м. Дніпрі не за цільовим призначенням без укладання відповідного договору із позивачем за період з 17 травня по 18 листопада 2016.
Ухвалою господарського суду від 06.03.2017 року провадження у справі було зупинено до набрання рішенням законної сили по справі № 904/11389/16.
Ухвалою господарського суду від 28.04.2017 року поновлено провадження у справі.
В судовому засіданні за згодою представників сторін оголошено вступна та резолютивна частини рішення ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами" Дніпропетровської міської ради" згідно з п. 20.5 Правил благоустрою території міста Дніпра, затверджених рішенням від 27.11.2013 Дніпропетровської міської ради № 44/43 (далі - Правила) та рішенням від 18.05.2016 Дніпропетровської міської ради № 26/8 "Про реорганізацію та зміну найменування комунальних підприємств Дніпропетровської міської ради" є уповноваженим представником власника об'єктів благоустрою - територіальної громади міста Дніпра у відносинах із суб'єктами сфери споживчого ринку. Відповідно до п. 20.1 Правил тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності віднесено до об'єктів сфери споживчого ринку, відпочинку та сфери послуг.
Порядком передачі об'єктів (елементів) благоустрою м. Дніпропетровська в тимчасове використання не за цільовим призначенням при реалізації потреб для об'єктів сфери споживчого ринку та сфери послуг, затвердженим рішенням від 29.05.2013 Дніпропетровської міської ради № 39/35 (далі - Порядок), на позивача було покладено функції органу контролю за використанням об'єктів благоустрою (елементів) не за цільовим призначенням. Цим же Порядком визначені права позивача щодо контролю за станом об'єктів благоустрою міста Дніпра у сфері споживчого ринку та сфери послуг.
Відповідно до п. 20.4 Правил тимчасове використання об'єктів (елементів) благоустрою не за їх функціональним призначенням для реалізації потреб об'єктів сфери споживчого ринку здійснюється на підставі договірних відносин між позивачем та суб'єктом господарювання, який має намір такого використання.
Комунальне підприємство "Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами" Дніпропетровської міської ради був складений ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2) комісійного обстеження території № МВ-16/138 від 17.11.2016, в якому вказано про проведення перевірки стану обєкта благоустрою міста Дніпропетровська за адресою: пр..Миру, 99 в м. Дніпрі та виявлено порушення, за яке п.п. 6.6, 7.4.1 Порядку передбачене притягнення до майнової відповідальності суб'єктів господарювання, а саме - самовільне використання об'єктів благоустрою міста не за їх цільовим призначенням.
Рішенням Дніпропетровської міської ради № 39/35 від 29.05.2013 був затверджений Порядок передачі обєктів (елементів) благоустрою м. Дніпропетровська в тимчасове використання не за цільовим призначенням при реалізації потреб для обєктів споживчого ринку та сфери послуг (далі Порядок).
Вказаний Порядок визначає організаційно-правові основи відносин, що виникають між власником обєкта благоустрою, яким є територіальна громада м. Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради, та субєктами господарювання, фізичними і юридичними особами всіх форм власності, у звязку з використанням обєктів благоустрою не за їх цільовим призначенням, що має тимчасовий характер та порядок виявлення і усунення порушень правил благоустрою території міста при використанні обєктів благоустрою не за цільовим призначенням, відшкодування збитків, завданих обєктам благоустрою міста внаслідок порушення правил благоустрою.
Відповідно до пункту 7.1 Порядку порушення нормативно-правових актів у сфері благоустрою, у тому числі, самовільне використання об'єктів благоустрою міста не за їх цільовим призначенням мають обов'язковим наслідком притягнення суб'єктів порушення правил благоустрою міста до передбаченої чинним законодавством адміністративної та цивільно-правової (в тому числі майнової) відповідальності.
Згідно пункту 7.2 Порядку підставою для притягнення до майнової відповідальності є акт комісійного обстеження території, який складається посадовими особами органу контролю відповідно до повноважень, визначених Статутом та внутрішніми організаційно-розпорядчими документами органу контролю. У разі відмови суб'єкта господарювання або фізичної особи від майнової відповідальності внаслідок порушення правил благоустрою території міста, Правил поводження з відходами у місті Дніпропетровську орган контролю звертається до суду в установленому порядку з відповідними позовами про примусове стягнення шкоди.
Пунктом 7.4.1 Порядку встановлено, що межі (розмір) майнової відповідальності суб'єкта господарювання або фізичної особи визначаються таким чином: за самовільне використання об'єктів благоустрою міста не за їх цільовим призначенням, самовільне пошкодження елементів міського благоустрою, їх несвоєчасне або неякісне відновлення - у п'ятикратному розмірі плати, передбаченої пунктом 6.5 Порядку, за період від фактичного початку робіт (використання об'єктів благоустрою) до усунення порушень.
При дослідженні судом акту комісійного обстеження території № МВ-16/138 від 17.11.2016 року в суті порушень зазначено що, розташування майданчика для паркування за адресою: пр..Миру, 99 в м., за договором довгострочної оренди землі (кадастровий номер 1210100000:01:646:0001) строк дії до 21.09.2015р. площею 3957 м2, фактична займана площа 7138 м2, перевищення замовних обсягів 3181 м2, період перевищення з 21.09.2015р. по 15.11.2016р. Згідно розрахунку, розмір плати за використання визначених в акті об'єктів благоустрою не за цільовим призначенням становить 14561,52 грн. за 1 день використання. За період 17-18 листопада 2016 року строк використання становить 2 дні, а загальний розмір плати за цей період, відповідно, 29123,04 грн. Пятикратний розмір плати за використання обєкта благоустрою не за цільовим призначенням без укладення договору за цей же період становить 145615,20 грн.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначаються Законом України "Про благоустрій населених пунктів" №2807-IV від 06.09.2005 (із змінами та доповненнями), який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Статтею 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" №2807-IV від 06.09.2005 (із змінами та доповненнями) до повноважень міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання обєктів благоустрою.
Згідно статті 14 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" № 2807-IV від 06.09.2005 (із змінами та доповненнями) об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством).
Відповідно до статті 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" № 2807-IV від 06.09.2005 (із змінами та доповненнями) самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Як встановлено матеріалами справи між сторонами 09.11.2000 року укладено Договір оренди земельної ділянки площею 0,3957 га., що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Миру, 99 та зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 63249058 (01:646:0001) з цільовим призначенням: фактичне розміщення автостоянки.
Договір оренди земельної ділянки 09.11.2000 р. був посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі за № 1307, а також відповідно до вимог чинного законодавства та умов договору зареєстрований в Дніпропетровському міському управлінні земельних ресурсів 09.11.2000 р. за № 511.
Згідно з п. 2.1. Договору оренди земельної ділянки земельна ділянка надається до 21.09.2015 року. Відповідно до п. 2.2 цього договору підписаний сторонами нотаріально засвідчений договір набуває чинності після державної реєстрації.
Пунктом 2.3. Договору оренди земельної ділянки Сторони погодили, що для продовження дії цього договору, Орендар зобов'язаний у місячний термін до закінчення строку оренди звернутися до Орендодавця з відповідним клопотанням, тобто не пізніше 21.08.2015 р.
Як свідчать матеріали справи рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 30.01.2017 року по справі №904/11389/16, яке залишено в силі постановою Дніпрорпетровського апеляційного господарського суду від 29.03.2017 року, визнано поновленим на той самий строк і на тих самих умовах Договір оренди земельної ділянки від 09.11.2000 р., укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю ДНІПРОКОМ та виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, площею 03957 га, кадастровий номер 1210100000- 01-646-0001(63249058) що знаходиться за адресою: м.Дніпро пр.Миру, 99, який посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 за № 1307 та зареєстрований в Дніпропетровському міському управлінні земельних ресурсів 09.11.2000 р. за № 511.
Тобто відповідач правомірно користується земельною ділянкою.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зазначені вище обставини свідчать про те, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог.
Викладене є підставою для відмови у задоволенні позову.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Судовий збір покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 30.05.2017
Суддя ОСОБА_4