
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2017 рокуЛьвів№ 876/1690/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Обрізка І.М.
за участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства «Делятинське лісове господарство» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 4 січня 2017 року у справі за позовом Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства «Делятинське лісове господарство» про зобов'язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
22.12.2016 року позивач Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Делятинське лісове господарство», в якому просить зобов'язати відповідача допустити працівників Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи у відповідності до ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 4 січня 2017 року позов задоволено. Зобов'язано Державне підприємство «Делятинське лісове господарство» допустити працівників Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи у відповідності до ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що у працівників Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області наявні правові підстави для проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Делятинське лісове господарство», у межах наданих повноважень та в порядку, визначеному чинним законодавством.
Суд першої інстанції зазначає, що у відповідності до ч.3 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду( контролю) у сфері господарської діяльності» субєкта господарювання було належним чином ознайомлено з підставою проведення позаплановою заходу контролю, яким є звернення гр. ОСОБА_1, а також з листом Державної екологічної інспекції України щодо надання згоди на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) від 19.08.2016р. за № з/І- 982зг.
Однак, відповідач в порушення покладених на позивача обов'язків протиправно та безпідставно не допускає Державну екологічну інспекцію у Івано-Франківській області до проведення відповідної перевірки, перешкоджаючи таким чином позивачу виконанню покладених на нього передбачених законодавством повноважень.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Державне підприємство «Делятинське лісове господарство» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 4 січня 2017 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що жодним чинним нормативно-правовим актом не передбачено право органу держаної екологічної інспекції звертатись до суду з позовом про зобов'язання підконтрольного суб'єкта господарювання допустити його посадових осіб до проведення перевірки.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області видано наказ №464 від 12.12.2016р. про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Білоославського лісництва ДП «Делятинське лісове господарство». Підставою для видачі наказу про проведення позапланової перевірки відповідача стали звернення гр. ОСОБА_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_1, щодо порушення ДП «Делятинське лісове господарство» вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, направлені до ОСОБА_2 України і в подальшому скеровані до ОСОБА_2 в Івано-Франківській області.
ОСОБА_2 України № з/1-982зг від 19.08.2016р. надано згоду ОСОБА_2 в Івано-Франківській області на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині ведення лісогосподарської діяльності ДП «Делятинський лісгосп» (код ЄДРПОУ 22189570, вул. 16 Липня, 11, смт. Делятин, Надвірнянський район Івано-Франківська область) у звязку із зверненням гр. ОСОБА_1 від 19.07.2016 року, 04.08.2016 року.
12.12.2016 року на підставі наказу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області № 464 від 12.12.2016 року видано направлення № 497 на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Делятинське лісове господарство» з 14.12.2016р. по 16.12.2016р. та з 20.12.2016р. по 21.12.2016р.
14.12.2016р. працівниками Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області складено акт про не допуск до здійснення позапланової перевірки ДП «Делятинське лісове господарство», до проведення якої залучені ст. о/у УЗЕ Івано-Франківської області НП України ОСОБА_3, о/у Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_4, прокурор Надвірнянської місцевої прокуратури ОСОБА_5. Із вказаним актом ознайомлений директор ДП «Делятинське лісове господарство» ОСОБА_6, що підтверджується підписом на вказаному акті.
В силу ч.3 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Вказана норма кореспондує з положеннями п.5 ч.2 ст.17 КАС України, якими передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно з ч.4 ст.50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); в інших випадках, встановлених законом.
Зазначений перелік адміністративних позовів суб'єкта владних повноважень, з якими він може звернутись до суду, є вичерпним.
Пунктом 3 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011, передбачено, що основним завданням Державної екологічної інспекції України (далі ОСОБА_2 України) є реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду; за екологічною та радіаційною безпекою (у тому числі у пунктах пропуску через державний кордон і в зоні діяльності митниць призначення та відправлення) під час імпорту, експорту та транзиту вантажів і транспортних засобів; біологічною і генетичною безпекою щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів (ГМО) у відкритій системі; поводженням з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) і небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами.
У відповідності до пункту 6 вказаного Положення ОСОБА_2 України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який, зокрема, встановлює порядок, умови та вимоги до проведення державного нагляду (контролю) у вигляді планових та позапланових заходів.
Однак, жодним чинним нормативно-правовим актом не передбачено право органу держаної екологічної інспекції звертатись до суду з позовом про зобов'язання підконтрольного суб'єкта господарювання допустити його посадових осіб до проведення перевірки.
Натомість, обов'язок допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю) встановлений статтею 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який поширює свою дію на спірні правовідносини, та не потребує додатково ухвалення судом рішення про це.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про безпідставність позовних вимог щодо зобов'язання ДП «Делятинське лісове господарство» допустити працівників Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи у відповідності до ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.202 КАС України є підставою для скасування та прийняття нової постанови.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Делятинське лісове господарство» задовольнити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 4 січня 2017 року у справі №809/1891/16 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства «Делятинське лісове господарство» про зобов'язання до вчинення дій відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_7 судді ОСОБА_8 ОСОБА_9 Повний текст судового рішення виготовлено 30.05.2017 року.