
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
23 травня 2017 рокум. Ужгород№ 807/425/17
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Луцович М.М.
при секретарі судових засідань - Симканич Ю.В.
сторони в судове засідання не з'явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Керівника Тячівської місцевої прокуратури до Тячівської міської ради про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Керівник Тячівської місцевої прокуратури звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Тячівської міської ради про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків міста Тячів, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та можуть призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров'я дітей.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце судового розгляду даної адміністративної справи, однак надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та просив задовольнити даний адміністративний позов повністю з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився також, хоча належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце розгляду даної адміністративної справи, однак надіслав на адресу суду письмове клопотання, згідно якого позов визнав повністю та просив суд розгляд справи провести за його відсутності.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, а також заяву про визнання позову всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків міста Тячів, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та можуть призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров'я дітей.
В ході проведення перевірки, позивачем встановлено, що на території Тячівської міської ради розміщено наступні дитячі майданчики (згідно інформації Тячівської міської ради від 16.02.2017 вих.№02-11/98): у дворі будинків №№ 2-10 по вул. Незалежності; по вул. Пушкіна (двір колишньої фабрики-кухні); у дворі будинків №№ 9-11 по вул. Вайди; по вул. Промисловій (біля бувшого заводу «Зеніт»); в селі Тячівка біля клубу; на перехресті вулиць 40-Річчя Перемоги і Бокшая (а.с.11)
Відповідно до даного листа, зазначені вище об'єкти благоустрою перебувають на балансі міської ради, що стверджено відповідними рішеннями виконкому, накладними та платіжними дорученнями.
Однак, згідно інформації Тячівської міської ради паспортизацію та інвентаризацію дитячих майданчиків, що перебувають на балансі міської ради, не проведено.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Пунктом «а» ч.7 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, повноваження щодо затвердження місцевих програм і заходів з благоустрою населених пунктів. Затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
Так, рішенням ХХVII сесії VI скликання Тячівської міської ради від 22.12.2016 затверджено Програму благоустрою та озеленення населених пунктів об'єднаної територіальної громади на 2017 рік. Однак, жодних конкретних заходів, затверджених планів, відповідних коштів даною програмою щодо благоустрою дитячих майданчиків не передбачено (а.с. 12-13).
Статтею 18 ч.2 п.5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» закріплено обов'язок підприємств, установ та організацій проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).
Однак, відповідно до інформації Тячівської міської ради від 16.02.2017 вих.№02-11/98 паспорти та інвентаризаційні документи частин об'єктів благоустрою, а саме дитячих майданчиків, відсутні.
Відповідно до ч.1 статті 13 Закону, до об'єктів благоустрою населених пунктів відносяться: парки, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, шляхи, площі, майдани, набережні, прибудинкові території, пляжі, кладовища, рекреаційні, оздоровчі, навчальні, спортивні, історико-культурні об'єкти, об'єкти промисловості, комунально-складські та інших об'єкти у межах населеного пункту.
Згідно статті 21 вказаного Закону, елементами (частинами) об'єктів благоустрою є: 1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; 3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; 4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;5) технічні засоби регулювання дорожнього руху; 6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території; 7) комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади;8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Відповідно до вказаного вище законодавства до об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування та прибудинкові території (п.1, 2 ч.1 ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»), а елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (п.8 ч.1 ст. 21 Закону).
Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.2012 року (далі - Інструкція).
Пунктом 1.2 Інструкції зазначено, що Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).
Згідно п.1.3 Інструкції, паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Пунктами 1.4 та 1.5 Інструкції, технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.
У порушення зазначених вимог законодавства про благоустрій ні планову, ні позапланову технічну інвентаризацію об'єктів - дитячих, спортивних майданчиків на території міста Тячів не проведено, що підтверджується інформацією Тячівської міської ради від 16.02.2017 № вих.№02-11/98.
Як випливає з інформації Тячівської міської ради обстеження та перевірка технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях, не проводиться. Паспорти на дитячі майданчики та інша документація про їх огляд, ремонт, демонтаж відсутні.
Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Інструкції, на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкту благоустрою та підписується представником виконавця. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.
Проте, в порушення вищевказаних норм законодавства, не вжито заходів щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації прибудинкових дитячих майданчиків міста, оскільки на дані об'єкти благоустрою відсутні паспорти та технічна інвентаризація. Частиною 2 ст.6 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 31 Конвенції про права дитини, прийнятою Резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989, яка набула чинності 02.09.1990, ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27.09.1991 передбачено, що держави-учасниці поважають і заохочують право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.
Такий стан справ з питання забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків ставить під загрозу закріплені ст.ст. 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я, грубо порушує вимоги Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Аналогічна правова позиція міститься і в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 27.07.2016 у аналогічній справі за №К/800/11809/16 за позовом першого заступника прокурора м. Кременчука до Кременчуцької міської ради Полтавської ради про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації прибудинкових дитячих майданчиків міста.
Крім цього, суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до абз. 2 ч.3 ст. 112 КАС України чітко передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Враховуючи норми вищезазначеної статті КАС України, а також заяву представника відповідача від 22.05.2017 року за №02-11/320 про визнання даного адміністративного позову, суд зазначене визнання позову приймає та приходить до переконливого висновку, що даний адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 94 КАС України, встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі наведеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94,112, 160-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Керівника Тячівської місцевої прокуратури до Тячівської міської ради про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Тячівської міської ради з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) - дитячих, спортивних та інших майданчиків, розташованих на території Тячівської міської ради.
Зобов'язати Тячівську міську раду вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин)- дитячих, спортивних та інших майданчиків, які розташовані на території Тячівської міської ради.
Зобов'язати Тячівську міську раду вчинити дії по проведенню технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин)- дитячих, спортивних та інших майданчиків, які розташовані на території Тячівської міської ради.
Стягнути з Тячівської міської ради (код ЄДРПОУ 04053766, 90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Шевченка, 2) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Тячівської місцевої прокуратури (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Незалежності, 27) витрати зі сплати судового збору в розмірі 4800,00 грн. (чотири тисячі вісімсот гривень), який сплачений згідно платіжного доручення №246 від 16.03.2017 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
СуддяМ.М. Луцович