
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2017 р. Справа № 804/7287/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3А ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Фондова біржа "Перспектива" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Фондова біржа "Перспектива" (далі-ПАТ «ФБ «Перспектива», товариство, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, у якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №221-ЦА-УП-ФБ від 28.04.2016р.
Представник позивача, що прибула у судове засідання позов підтримала та надала пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ПАТ «ФБ «Перспектива» були виконані усі передбачені законодавством заходи щодо запобіганню маніполювання цінами на цінні папери, тому підстави для віднесення операцій з зазначеними цінними паперами, здійснених за участі торгівців цінними паперами маркет-мейкерів (ПрАТ «Менеджмент Технолоджіз», ТОВ «Фондовий Актив», ТОВ «Центральний Брокер») до операцій, що підпадають під ознаки маніпулювання у відповідача були відсутні, у звязку з чим Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку протиправно винесено постанову щодо накладення на товариство санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, а постанова №221-ЦА-УП-ФБ від 28.04.2016р. підлягає скасуванню.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, надавши обгрунтування аналогічні доводам, викладеним у запереченнях на позов.
Позиція відповідача відображена у запереченнях на позов та аргументована правомірністю винесеної постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №221-ЦА-УП-ФБ від 28.04.2016р. Так, представник відповідача зауважила, що спірна постанова винесена внаслідок порушення ПАТ «ФБ «Перспектива» вимог п. 7 Порядку №716 в частині незабезпечення товариством виявлення та дослідження фактів порушення учасниками біржових торгів відповідних положень правил фондової біржі щодо запобігання маніпулюванню, у звязку з чим відповідачем застосовано по відношенню до товариства санкцію у вигляді попередження.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, виходячи із системного аналізу положень чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства та матеріалів справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, мотивуючи це наступним.
Матеріалами справи підтверджується, що у відношенні до ПАТ «ФБ «Перспектива» (код ЄДРПОУ 33718227) Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі-Комісія, відповідач) порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів згідно постанови від 28.03.2016р., а також складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №240-ЦА-УП-ФБ від 07.04.2016р.
Зі змісту зазначеного акту вбачається, що Комісія, керуючись п. 37-1 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в України» під час розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні торгівців цінними паперами, які укладали біржові контракти на ПАТ «ФБ «Перспектива», за результатами яких формувався біржовий курс цінних паперів ПАТ «ФБ «Перспектива», ПАТ «Комунікаційний фондовий центр» у період з 23.01.2015р. по 30.06.2015р.,у діях ПрАТ «Менеджмент Технолоджіз», ТОВ «Фондовий актив», ТОВ «Центральний Брокер» встановила ознаки маніпулювання цінами на фондовому ринку, визначені п.1 ч. 1 ст. 10-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж фінансових інструментів, які надають або можуть надавати уявлення щодо поставки, придбання або ціни фінансового інструменту, що не відповідають дійсності та вчиняються одноосібно або за попередньою змовою групою осіб і призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем за порушенн вимог законодавства щодо незабезпечення ПАТ «ФБ «Перспектива» виявлення та дослідження фактів порушення вимог п. 7 Порядку №716 в частині незабезпечення ПАТ «ФБ «Перспектива» виявлення та дослідження фактів порушення учасниками біржових торгів відповідних положень правил фондової біржи щодо запобіганню маніпулювання, зокрема, у період з 23.01.2015р. по 30.06.2015р. у відношенні до товариства винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №221-ЦА-УП-ФБ від 28.04.2016р., якою до ПАТ «ФБ «Перспектива» застосовано санкцію у вигляді попередження.
Правомірність постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №221-ЦА-УП-ФБ від 28.04.2016р., є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР (далі - Закон №448/96-ВР).
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (ч. 1 ст. 5 Закону №448/96-ВР).
У відповідності до ст. 7 Закону №448/96-ВР, основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, на думку Комісії, в діях ПАТ «ФБ «Перспектива» встановлено ознаки порушення вимог пункту 7 Порядку запобігання маніпулюванню цінами під час здійснення операцій з цінними паперами на фондовій біржі, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.06.2011 р. № 716 в частині незабезпечення ПАТ «Фондова біржа «Перспектива» виявлення та дослідження фактів порушення учасниками біржових торгів відповідних положень правил фондової біржі щодо запобігання маніпулюванню.
Аналізуючи правову позицію відповідача та зазначене вище в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Механізми та визначення дій учасників біржових торгів та фондової біржі, направлені на запобігання маніпулюванню цінами під час здійснення операцій з цінними паперами на фондових біржах встановлено Порядком запобігання маніпулюванню цінами під час здійснення операцій з цінними паперами на фондовій біржі, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 червня 2011 року №716 (далі - Порядок №716).
Пунктом 4 Порядку №716 визначено, що маніпулюванням цінами на фондовому ринку є: здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж цінних паперів, які надають або можуть надавати уявлення щодо поставки, придбання або ціни цінного папера, що не відповідають дійсності, та вчиняються одноосібно або за попередньою змовою групою осіб і призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок; здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж цінних паперів шляхом вчинення умисних протиправних дій, у тому числі шахрайства чи використання інсайдерської інформації; поширення інформації через засоби масової інформації, у тому числі електронні засоби масової інформації, або будь-якими іншими способами, яке призводить або може призвести до введення в оману учасників ринку щодо ціни, попиту, пропозиції або обсягів торгів цінних паперів на фондовій біржі, що не відповідають дійсності, зокрема поширення недостовірної інформації, у разі коли особа, яка поширила таку інформацію, знала або повинна була знати, що ця інформація була недостовірною; купівля або продаж цінних паперів перед закриттям торговельної сесії фондової біржі з метою введення в оману учасників ринку щодо цін, які склалися наприкінці торговельної сесії; неодноразове протягом торговельного дня укладення двома або більше учасниками торгів угод купівлі чи продажу цінних паперів у власних інтересах чи за рахунок одного і того ж клієнта, за якими кожен з учасників торгів виступає як продавець та покупець одного і того ж цінного папера за однаковою ціною в однаковій кількості або які не мають очевидного економічного сенсу або очевидної законної мети хоча б для одного з учасників торгів (або їх клієнтів), а також надання клієнтом кільком учасникам біржових торгів доручення на укладення в його інтересах однієї або більше угод з одним і тим самим цінним папером, під час яких покупець та продавець діють в інтересах клієнта; неодноразове протягом торговельного дня здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж цінних паперів, що не мають очевидного економічного сенсу або очевидної законної мети, якщо за результатами таких торгів власник таких цінних паперів не змінюється; неодноразове невиконання учасником біржових торгів зобов'язань за біржовими контрактами, укладеними протягом торговельного дня у власних інтересах або за рахунок клієнтів, якщо укладення зазначених контрактів спричинило значне збільшення або зниження ціни цінного папера, за умови, що такі контракти мали суттєвий вплив на ціну такого папера; укладення на фондовій біржі угод з цінним папером за ціною, що має суттєве відхилення від ціни відповідного цінного папера, яка склалася на фондовій біржі тієї ж торговельної сесії (поточна ціна) шляхом подання безадресних заявок, за умови, що угоди укладені від імені та/або за рахунок осіб, між якими (працівниками яких) існувала попередня домовленість про придбання або продаж цінного папера за ціною, що має суттєве відхилення від поточної ціни.
Згідно вимог п. 6 Порядку №716 - фондова біржа повинна здійснювати заходи щодо запобігання маніпулюванню шляхом визначення у правилах фондової біржі відповідних процедур запобігання маніпулюванню. Інші нормативні акти не містять жодних інших механізмів чи способів запобігання маніпулюванню на фондовій біржі.
Таким чином, фондова біржа для запобігання маніпулюванню повинна керуватись виключно процедурами, визначеними в її правилах, які підлягають обов'язковій реєстрації Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, оскільки зазначені правила набувають чинності виключно після такої реєстрації.
У період до 30.07.2015 року за проведення біржових торгів, у якому до позивача застосовано санкцію, діяли Правила ПАТ "ФБ "Перспектива", затверджені ОСОБА_5 (протокол №14/05/30-01 від 30.05.2014р.) та зареєстровані за рішенням Комісії №861 від 02.07.2014р. (далі - Правила).
Слід зазначити, що в оскаржуваній постанові Комісії не міститься жодних вимог щодо приведення Правил біржі у відповідність до законодавства, тобто у Відповідача відсутні претензії до змісту Правил біржі.
Так, розділ 22 Правил регламентує порядок нагляду позивача за діяльністю учасників біржових торгів та порядок накладення санкцій за порушення Правил біржі, а також запобігання маніпулюванню на біржі та укладанню нестандартних договорів.
У відповідності до п. 22.1 Розділу 22 нагляд та контроль за дотриманням Правил членами біржі, учасниками біржових торгів та емітентами, цінні папери яких унесені до біржового реєстру, здійснюється автоматично ETC біржі, ОСОБА_5 радою на підставі інформації, яку надає адміністратор біржі. Пунктом 1.2 Розділу 1 Правил визначено, що адміністратор Біржі - відповідальний співробітник біржі, якому з метою контролю за дотриманням учасниками біржових торгів цих Правил та виявлення на біржі маніпулювання цінами на фондовому ринку (далі - маніпулювання) надані повноваження, що дозволяють йому відстежувати хід ОСОБА_5 торгів та укладання Договорів, узагальнювати отриману інформацію та доповідати директору біржі та ОСОБА_5 раді для прийняття рішення, або зупинити біржові торги та виконувати інші дії у відповідності з цими Правилами.
Пунктом 22.7 Правил на біржу покладений обов'язок щодо здійснення запобігання маніпулюванню на біржі та укладанню нестандартних договорів, що не відповідають Правилам, шляхом застосування наступних заходів:
- поточного нагляду адміністратора біржі;
- вибіркових перевірок, що проводяться згідно рішень ОСОБА_5 ради;
- зупинення та поновлення біржових торгів;
- застосування до членів біржі, дисциплінарних санкцій;
- вжиття інших необхідних заходів.
Зазначено також, що в разі виявлення ознак маніпулювання на біржі та укладення нестандартних договорів адміністратор збирає необхідну інформацію та негайно повідомляє директора біржі, ОСОБА_5 раду для вжиття необхідних заходів.
Згідно п. 22.8.4. Правил Біржа здійснює наступні процедури щодо запобігання Маніпулюванню.
Адміністратор Біржі в межах поточного нагляду здійснює:
- додатковий контроль за укладанням Договорів з купівлі-продажу цінних паперів між Учасниками ОСОБА_5 торгів з подальшим внесенням змін щодо ціни та подальшим неодноразовим перенесенням термінів виконання Договору. У випадку виявлення 10 випадків таких фактів протягом календарного місяця відповідна інформація надаєтеся на розгляд директору Біржі та/або ОСОБА_5 раді;
- контроль за поданням Учасниками ОСОБА_5 торгів Заявок на купівлю-продаж цінних паперів та здійснення нагляду у режимі реального часу за процесом проведення ОСОБА_5 торгів на предмет відповідності критеріям, наведеним у п. 22.8.3 цих Правил;
- щоденне проведення аналізу щодо Маніпулювання поданих Заявок на купівлю-продаж цінних паперів. та укладених Договорів за підсумками Торговельної сесії, укладання нестандартних Договорів, результати якого консолідуються у щомісячному звіті, який надається директору Біржі та/або ОСОБА_5;
- щоденне здійснення контролю при проведенні ОСОБА_5 торгів із застосуванням попереднього резервування Активів для виявлення фактів, коли за результатами ОСОБА_5 торгів не змінюється власник цінних паперів.
Відповідно до п. 22.8.3. Правил Біржа здійснює контроль за укладанням Договорів щодо:
- перевищення часткою обсягу (суми) Договорів, укладених відповідним Учасником ОСОБА_5 торгів за безадресними заявками (за виключенням Заявок Маркет-мейкерів), у загальному обсязі ОСОБА_5 торгів за цим цінним папером за календарний місяць встановленої величини 50%;
- перевищення часткою обсягу (суми) Договорів, укладених відповідним Учасником ОСОБА_5 торгів за безадресними заявками (за виключенням Заявок Маркет-мейкерів) за календарний місяць, від середнього значення такої суми Договорів, що укладені цим Учасником ОСОБА_5 торгів за 6 місяців встановленої величини 50%;
- зміни обсягу ОСОБА_5 торгів відповідним цінним папером за календарний місяць на встановлену величину понад 75% порівняно із попереднім календарним місяцем, за умови, що протягом попереднього календарного місяця проводилися ОСОБА_5 торги таким цінним папером;
- перевищення часткою обсягу (суми) Договорів, укладених між двома Учасниками ОСОБА_5 торгів за безадресними заявками (за виключенням Заявок Маркет-мейкерів) за Торговельний день по певному цінному паперу, в яких ці Учасники ОСОБА_5 торгів поперемінно виступають продавцями та покупцями (взаємні угоди), від загального обсягу ОСОБА_5 торгів цим цінним папером за цей період встановленої величини 50%.
Адміністратором Біржі здійснювалися усі процедури, передбачені п.п. 22.8.3., 22.8.4. Правил. У періоди, вказані в Оскаржуваній постанові, ознак маніпулювання в діях учасників біржових торгів з цінними паперами ПАТ «ФБ «Перспектива», ПАТ «Комунікаційний фондовий центр» та ПАТ «Хіммет» виявлено не було.
Окремо слід звернути увагу на те, що п. 22.8.1. Правил встановлює критерії маніпулювання. При цьому п. 22.8.2. Правил визначає випадки, коли встановлення маніпулювання виключається, незалежно від наявності ознак, встановлених у п. 22.8.1. Правил.
Так, відповідно до п. 22.8.2. Правил не є маніпулюванням цінами на Біржі дії, що мають на меті:
- підтримання цін на емісійні цінні папери у зв'язку з їх публічним розміщенням або обігом, за умови, що такі дії вчиняються Учасником ОСОБА_5 торгів на підставі відповідного договору з емітентом таких цінних паперів;
- підтримання цін на цінні папери відкритих або інтервальних інститутів спільного інвестування у зв'язку з їх викупом у випадках, встановлених законом;
- підтримання цін, попиту, пропозиції або обсягів торгів цінними паперами, за умови, що такі дії вчиняються Учасником ОСОБА_5 торгів (Маркет-мейкером) на підставі відповідного договору з Біржею.
Аналогічні норми визначені в статті 10-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пп. 4, 5 Порядку №716.
Торговці цінними паперами ПрАТ "Менеджмент Технолоджіз", ТОВ "Фондовий Актив" та ТОВ "Центральний Брокер", які укладали біржові контракти на ПАТ "ФБ "Перспектива", за результатами яких формувався біржовий курс цінних паперів ПАТ "Комунікаційний фондовий центр", ПАТ "ФБ «Перспектива" (у період з 23.01.2015р. по 30.06.2015 р.) та ПАТ "Хіммет" (у період з 18.07.2014р. по 30.12.2014р.), діяли на підставі договорів про виконання функцій маркет-мейкерів стосовно цінних паперів зазначених емітентів, укладених з фондовою біржею.
Відповідно до Положення про функціонування фондових бірж, затвердженого рішенням Комісії №1688 від 22.11.2012р. (надалі - Положення № 1688), маркет-мейкер - член фондової біржі, який згідно з правилами фондової біржі зобов'язується підтримувати ліквідність ринку відповідних цінних паперів та інших фінансових інструментів, які допущені до біржових торгів, на підставі відповідного договору з емітентом цінних паперів або з фондовою біржею.
Згідно п. 3 розділу VI Положення № 1688 - ліквідність ринку відповідних цінних паперів та інших фінансових інструментів, які допущені до торгівлі на фондовій біржі, може підтримуватися маркет-мейкером. Порядок отримання учасником біржових торгів та позбавлення учасника біржових торгів статусу маркет-мейкера, зобов'язання, що приймає на себе маркет-мейкер для підтримання ліквідності цінних паперів та інших фінансових інструментів, заходи, щодо нагляду біржі за діяльністю учасників біржових торгів та запобігання маніпулюванню на біржі та укладенню нестандартних договорів встановлюються правилами фондової біржі.
Таким чином, згідно п. 22.8.2 Правил, пп. 3 ч. 2 ст. 10 Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та п. 5 Порядку № 716, дії торговців цінними паперами з купівлі-продажу цінних паперів зазначених емітентів не можуть бути кваліфіковані як такі, що мають ознаки маніпулювання цінами.
Позивачем були виконані усі передбачені Правилами заходи щодо запобігання маніпулюванню цінами на цінні папери вищевказаних емітентів. Підстави для віднесення операцій з зазначеними цінними паперами, здійснених за участі торговців цінними паперами -маркет-мейкерів, до операцій, що підпадають під ознаки маніпулювання, були відсутні.
При цьому, представником відповідача не наведено, а судом не встановлено наявність обставин маніпулюванням позивачем на ринку цінних паперів.
Крім того, відповідно до ст. 10-1 Закону №448/96-ВР, не є маніпулюванням цінами на фондовому ринку дії, що мають на меті підтримання цін на емісійні цінні папери у зв'язку з їх публічним розміщенням або обігом, за умови, що такі дії вчиняються учасником біржових торгів на підставі відповідного договору з емітентом таких цінних паперів.
Як зазначив позивач, контрагенти (торгівці) здійснюють свою діяльність за договорами про виконання функцій маркет-мейкера, а відтак не є маніпулюванням цінами на фондовому ринку.
Суд також звертає увагу, що докази притягнення ПАТ "Менеджмент Технолоджіз", ТОВ "Центральний Брокер" та ТОВ "Фондовий Актив" до відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів у матеріалах справи відсутні.
Так, зі змісту спірної постанови Комісії вбачається, що за результатом аналізу оприлюдненої у відповідності до вимог законодавства регулярної річної інформації ПАТ "ФБ "Перспектива", ПАТ "Комунікаційний фондовий центр" та ПАТ "Хіммет" відповідачем було встановлено, що ціни на цінні папери, які склалися за результати торгів на Біржі у вищевказані періоди не кореспондуються з фінансово-господарськими показниками діяльності зазначених емітентів.
Комісією також зазначено, що цінні папери вищевказаних емітентів були включені до Котирувального списку другого рівня лістингу ОСОБА_5 реєстру ПАТ «ФБ «Перспектива», та робиться висновок, що ПАТ «ФБ «Перспектива» зобов'язана була знайомитись з річною та особливою інформацією емітентів, інформацією про фінансові показники діяльності емітентів та подіями, що можуть суттєво вплинути на ціну цінних паперів вказаних емітентів.
Однак, слід зазначити, що твердження відповідача щодо невідповідності цін на цінні папери фінансово-господарським показникам діяльності зазначених емітентів, не містить жодних вартісних обгрунтувань. Тобто відповідачем не зазначено, яка саме ціна акцій вбачається йому об'єктивною, не наводиться жодних доказів того, що ціна є неринковою.
Відповідно до. вимог діючого законодавства України про цінні папери ринковою ціною емісійних цінних паперів є біржовий курс.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" акції належать до емісійних цінних паперів.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України "Про акціонерні товариства" ринкова вартість емісійних цінних паперів акціонерного товариства визначається:
1) для емісійних цінних паперів, які не перебувають в обігу на фондових біржах, - як вартість цінних паперів, визначена відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність;
2) для емісійних цінних паперів, що перебувають в обігу на фондових біржах, - як вартість цінних паперів, визначена відповідно до законодавства про цінні папери та фондовий ринок.
Як встановлено пунктом 1 розділу І Положення № 1688, ринковою ціною цінного папера є біржовий курс цінного папера.
Інших механізмів визначення ринкової вартості емісійних цінних паперів чинне законодавство не передбачає.
Таким чином, регулярна річна та особлива інформація емітента не може слугувати єдиним та безумовним критерієм для визначення ціни цінних паперів.
Крім того, відповідно до п. 6.12. Правил на підставі інформації, що розкривається емітентом або Членом Біржі згідно чинному законодавству України у відомостях, що надаються заявником згідно вимогам цих Правил, а також інформації, що публікується засобами масової інформації, Біржею здійснюється контроль за дотриманням лістингових вимог, а не визначення відповідності цін на цінні папери фінансово-господарським показникам діяльності емітентів.
Відповідно до п. 1.12. Правил ОСОБА_5 список - Електронний документ, який складається Біржею та містить інформацію щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів, які на відповідну дату в конкретний момент часу допущені до торгівлі на Біржі за категорією лістингових цінних паперів або за категорією позалістингових цінних паперів та інших фінансових інструментів. ОСОБА_5 список розміщується на Інтернет-сайті Біржі та в ETC Біржі.
Згідно п. 1.13. Правил ОСОБА_5 реєстр - складова ОСОБА_5 списку, що містить інформацію щодо лістингових цінних паперів.
П. 1.47. Правил Лістингові цінні папери - цінні папери, які пройшли процедуру лістингу на Біржі, внесені до ОСОБА_5 реєстру як такі, що відповідають вимогам нормативно-правових актів Комісії та цих Правил щодо відповідного рівня лістингу.
Умови для включення та перебування цінних паперів у ОСОБА_5 списку передбачені п. 6.3. Правил.
Критерії внесення та перебування цінних паперів у першому та другому рівнях лістингу визначені пунктами 6.8. та 6.9. Правил.
Згідно п.6.8. Правил внесення та перебування цінних паперів у першому рівні лістингу здійснюється у відповідності з наступними критеріями:
6.8.1. Для акцій:
- емітент існує не менше трьох років (у випадку створення емітента внаслідок реорганізації термін-здійснення діяльності емітента визначається з дати державної реєстрації юридичної особи правопопередника (юридичних осіб правопопередників));
- вартість чистих активів емітента складає не менше 100 (сто) млн. грн.;
- річний дохід (виручка) від реалізації товарів, робіт, послуг за останній фінансовий рік становить не менше 100 (сто) млн. грн.;
- відсутність збитків в емітента за підсумками двох останніх фінансових років;
- ринкова капіталізація емітента складає не менше 100 (сто) млн. грн.;
- мінімальна частка акцій у вільному обігу (free-float) протягом попереднього кварталу становить не менше 15%;
- кожен з останніх 6 місяців з цінними паперами емітента укладалось та виконувалось не менше 100 Договорів, при цьому середньомісячна вартість Договорів з цінними паперами протягом останніх 6 місяців складає не менше 10 (десяти) млн. грн.;
- біржовий курс цінного папера розраховується не рідше одного разу на два тижні.
Згідно п.6.9. Правил внесення та перебування цінних паперів у другому рівні лістингу Біржі здійснюється при відповідності наступним критеріям:
6.9.1. Для акцій:
- емітент існує не менше трьох місяців; у випадку створення емітента внаслідок реорганізації термін здійснення діяльності емітента визначається з дати державної реєстрації юридичної особи правопопередника (юридичних осіб правопопередників);
- вартість чистих активів емітента складає не менше 50 (п'ятдесят) млн. грн.;
- ринкова капіталізація емітента складає суму, не меншу 50 (п'ятдесят) млн. грн.;
- кожен з останніх 3 місяців з цінними паперами емітента укладалось та виконувалось не менше 10 Договорів, при цьому середньомісячна вартість укладених Договорів з цінними паперами емітента протягом останніх 3 місяців становить не менше 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) грн.;
- біржовий курс цінного папера розраховується не рідше одного разу на місяць.
Отже, на підставі п. 6.12. Правил Біржа повинна контролювати дотримання саме лістингових вимог, передбачених пп. 6.8., 6.9. Правил.
Цінні папери ПАТ «ФБ «Перспектива», ПАТ «Комунікаційний фондовий центр» та ПАТ «Хіммет» відповідали усім критеріям, визначеним для включення та перебування у другому рівні лістингу фондової біржі, тобто товариство цілком правомірно включено цінні папери цих емітентів до біржового реєстру.
Одним з заходів запобігання маніпулюванню на біржі та укладанню нестандартних договорів відповідно до п. 22.7 Правил є зупинення та поновлення біржових торгів.
Зупинення торгівлі цінними паперами та іншими фінансовими інструментами на Біржі може бути здійснено Біржею у випадку настання надзвичайних ситуацій в роботі Біржі відповідно до Розділу 26 Правил.
Окремим випадком надзвичайних обставин є ситуація цінової нестабільності і значних коливань цін цінних паперів (відхилення біржового курсу, цін заявок та цін укладених договорів понад можливе за звичайних обставин).
Граничні значення зміни ціни (підвищення або зниження) окремого лістингового цінного папера, зафіксовані на підставі укладених на Біржі договорів, не повинні перевищувати 20 % зміни поточної ціни цього цінного папера до ціни закриття попереднього торговельного дня, якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами Комісії.
Граничне значення зміни ціни - розмір максимального відхилення поточної ціни цінних паперів від ціни відкриття та/або ціни відкриття від ціни закриття. При перевищенні граничного значення зміни ціни цінних паперів Біржа може зупинити біржові торги (п. 1.20. Правил).
Згідно п. 26.11. Правил у разі зміни поточної ціни лістингового цінного папера від ціни закриття попереднього торговельного дня не менше ніж на 20 % протягом 10 хвилин поспіль з моменту фіксації зазначеної зміни біржові торги цим цінним папером зупиняються на 1 годину. У разі якщо після поновлення біржових торгів відбувається зміна'поточної ціни лістингового цінного папера від ціни закриття попереднього торговельного дня не менше ніж на 30 % протягом 10 хвилин поспіль з моменту фіксації зазначеної зміни, біржові торги цим цінним папером зупиняються до закінчення торговельного дня.
Слід зазначити, що граничні значення зміни цін на цінні папери ПАТ «ФБ «Перспектива», ПАТ «Комунікаційний фондовий центр» та ПАТ «Хіммет» у періоди, зазначені в оскаржуваній постанові, не відхилялися від встановлених граничних значень.
Водночас, відповідачем в оскаржуваній постанові не навдено жодної законодавчої норми, що передбачає вартісні показники чи інші критерії, виходячи з яких фондова біржа могла б однозначно встановити, що ціни на цінні папери, що сформувалися в результаті біржових торгів, є необ'єктивними.
Враховуючи вищевикладене, сід дійшов до висновку, що ПАТ "ФБ "Перспектива" не порушувало вимоги п. 7 Порядку № 716 в частині виявлення та дослідження фактів порушення учасниками біржових торгів відповідних положень правил ПАТ "ФБ "Перспектива" щодо запобігання маніпулюванню.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України - суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що відповідачем субєктом владних повноважень не доведено правомірність свого рішення та його відповідність нормам діючого законодавства України.
З огляду на викладене, позов Публічного акціонерного товариства "Фондова біржа "Перспектива" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови №221-ЦА-УП-ФБ від 28.04.2016р. - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №221-ЦА-УП-ФБ від 28.04.2016р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207) на користь Публічного акціонерного товариства "Фондова біржа "Перспектива" (код ЄДРПОУ 33718227) судові витрати у розмірі 1378, 00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 30 січня 2017 року
Суддя ОСОБА_1