Постанова № 66825968, 27.02.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2017
Номер справи
804/7745/16
Номер документу
66825968
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2017 р. Справа № 804/7745/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., при секретарі Шпота Я.С., розглянувши за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Комунальне підприємство «Павлоград-Світло» Павлоградської міської ради,

до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області,

про визнання незаконною та скасування постанови.

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява КП «Павлоград-Світло» Павлоградської міської ради про визнання незаконною та скасування постанови винесену начальником Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області ОСОБА_3 від 26.05.2016р. №169/4.4-2/3 про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами на Комунальне підприємство «Павлоград-Світло» Павлоградської міської ради за порушення законодавства про працю України, в розмірі 217500,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані відсутністю порушення позивачем мінімальних державних гарантій норм і гарантій в оплаті праці, оскільки працівникам за роботу в нічній час здійснювалася виплата в розмірі 30% годинної тарифної ставки, яка не нижче визначеного ст.108 КЗпП України 20% мінімуму.

В судовому засіданні представник підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Крім того, позивач додатково надав письмової пояснення в обґрунтування правової позиції щодо відсутності обставин порушення мінімальних державних гарантій.

Відповідач проти задоволення позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що згідно розрахунково-платіжних відомостей доплату за роботу у нічній час у розмірі 30% годинної тарифної ставки отримувала 15 працівників, хоча в галузевій угоді на 2014-2015 роки доплата за роботу у нічній час передбачена в розмірі не менше як 35%, що свідчить про порушення положень ст.108 КЗпП України, в частині недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці та статті 16 КЗпП України, ч.3 ст.5 Закону України «Про колективні договори і угоди», що погіршують порівняно з чинним законодавством і угодами становище працівників.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області є юридичною особою, зареєстроване за кодом ЄДРПОУ 39788766, місцезнаходження - 49050, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Казакова, будинок 3, відомості про що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розміщеному на сайті Міністерства юстиції України.

Відповідно до вимог ст.259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.

ОСОБА_4 контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють професійні спілки та їх об'єднання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №100 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» утворено Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 929-р «Питання Державної служби з питань праці», на Державну службу України з питань праці покладено здійснення функцій і повноважень Державної інспекції з питань праці, що припиняється.

Положення про Державну службу України з питань праці затверджено постановою КМ України від 11.02.2015 року №96 (надалі - Положення).

Відповідно до п.1 Положення, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).

Таким чином, Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області як територіальний орган Держпраці України (Державної служби України з питань праці) є субєктом владних повноважень, а спір має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Процедуру проведення Державною інспекцією України з питань праці (далі - Держпраці України) та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці у межах повноважень встановлено Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року №390 (далі Порядок №390).

Відповідно до п.3 Порядку №390 інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності субєкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Планові перевірки проводяться з періодичністю, яка визначається відповідно до Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності субєктами господарювання у частині додержання вимог законодавства про працю та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), наведених у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2010 року № 1059.

Згідно п.7 Порядку за результатами перевірки складається акт. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.

Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

В період з 10.05.2016р. по 16.05.2016р. Управлінням з питань праці ГУ Держпраці у Дніпропетровській області проведено перевірку додержання КП «Павлоград-Світло» Павлоградської міської ради законодавства про працю та загальнообовязкового державного соціального страхування, за результатами якої складено ОСОБА_5 №169/4.4-2.

Згідно розділу «Порушення вимог законодавства, виявлені під час перевірки» вищезазначеного акту при перевірці оплати за роботу в нічний час встановлено наступне.

Статтею 108 КЗпП України передбачено, що оплата за роботу в нічний час проводиться у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.

Додатком 10 до Територіальної галузевої угоди на 2013 рік та на 2014-2015 роки (Розділ «Нормування та оплата праці» передбачено, що оплата за роботу в нічний час проводиться до 40% (але не менше 35%) годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час.

У таблиці 4.2 колективного договору підприємства затверджений перелік доплат і надбавок до тарифних ставок посадових окладів працівників, що мають галузевий характер, зокрема, передбачено, що оплата за роботу в нічний час проводиться до 40% (але не менше як 20%) годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час, тобто чіткого відсотка не встановлено.

У штатних розписах за період 2014-2016рр., затвердженого директором підприємства і погоджених міським головою доплати працівникам за нічний час встановлені в розмірі 30% для наступних посад: водій автотранспортного засобу (автовишки), оператор диспетчерської служби, сторож, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, на яких працювало у зазначений період 15 чоловік та згідно розрахунково-платіжних відомостей отримували 30% годинної тарифної ставки наступні працівники: ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_4, ОСОБА_17, ОСОБА_18, що є порушенням ст.108 КЗпП України, в частині недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці за період 2014 2015рр., січень квітень 2016р., які передбачені в галузевій угоді не менш як 35% та ст.16 КЗпП України, частина третя статті 5 ЗУ №3356, оскільки у колективному договорів передбачені умови, що погіршують порівняно з чинним законодавством і угодами становище працівників.

Додатком 10 до Територіальної галузевої угоди 2014-2015рр. передбачена оплата за роботу у вечірній час (з 18 до 22 години) передбачена у розмірі 20% годинної тарифної ставки за кожну годину роботи, у колективному договорі зазначена гарантія не передбачена та працівникам ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_4, ОСОБА_17, ОСОБА_18 зазначені виплати не провадяться, чим не виконуються мінімальні гарантії в оплаті праці.

Постановою про накладення штрафу уповноваженими особами №169/4.4-2\3 від 26.05.2016р., керуючись підпунктом 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці та на підставі абзацу 3 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України на КП«Павлоград-Світло» Павлоградської міської ради» накладено штраф в розмірі 217500,00 грн.

Абзацом 4 ч.2 ст.265 КЗпП України передбачено, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» установлено у 2016 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 травня - 1450 гривень.

Таким чином, загальний штрафні санкції в розмірі 217500,00 грн. застосовані за 15 випадків виявленого порушення щодо кожного працівника (217500,00 грн. / (1450,00 грн. мінімальна заробітна плата на момент виявлення порушення х 10-й розмір).

Відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про оплату праці» норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов'язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров'я на легшу нижчеоплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв'язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.

Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.

Відповідно до положень ст.108 КЗпП України робота у нічний час (стаття 54) оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.

Правові засади розробки, укладення та виконання колективних договорів і угод з метою сприяння регулюванню трудових відносин та соціально-економічних інтересів працівників і роботодавців, визначені Законом України «Про колективні договори і угоди» (далі Закон №3356).

Статтею 2 Закону №3356 визначено, що колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях (далі - підприємства) незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи.

Колективний договір може укладатися в структурних підрозділах підприємства в межах компетенції цих підрозділів.

Угода укладається на національному, галузевому, територіальному рівнях на двосторонній або тристоронній основі:

на національному рівні - генеральна угода;

на галузевому рівні - галузеві (міжгалузеві) угоди;

на територіальному рівні - територіальні угоди.

Відповідно до положень ст.5 Закону №3356 умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.

Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод.

Забороняється включати до трудових договорів умови, що погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством, колективними договорами та угодами.

Постановою Дніпропетровської області і обласною організацією профспілок працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення №26 від 25.03.2013р., керуючись статутом галузевої профспілки прийнято на профобслуговування профорганізацію КП «Павлоград-Світло» Павлоградської міської ради.

Як вбачається з Територіальної галузевої угоди між департаментом житлово-комунального господарства та будівництва облдержадміністрації, обласною організацією роботодавців житлово-комунального господарства Дніпропетровської області і обласною організацією профспілок працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення на 2014-2015 роки, сторони визнають угоду, як чинний правовий акт соціального діалогу, що визначає узгоджені позиції сторін відносно основних принципів проведення соціально-економічної політики у сфері комплексного розвитку житлово-комунального господарства області, стабілізації фінансового стану підприємств та спрямований на забезпечення прав і гарантій працівників галузі, насамперед прав на гідну зарплату і безпечні умови праці. Прийнятті сторонами зобовязання та домовленості є обовязковими для виконання. Положення угоди діють безпосередньо і поширюються на всіх субєктів галузі незалежно від форм власності і господарювання, які перебувають у сфері дії сторін, що підписала цю угоду. В угоді враховані норми угод більш високого рівня, як мінімальні соціально-економічні гарантії. Норми і положення цієї угоди є мінімальними гарантіями.

Із системного аналізу наведених норм та положень Територіальної галузевої угоди випливає, що невиплата коштів або виплата в меншому розмірі ніж передбачено за роботи, проведені у вечірній (з 18 до 22 години) та нічний (з 22 години вечора до 6 години ранку) час є порушенням мінімальних державних гарантій.

Частиною 3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

-на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

-з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

-обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

-безсторонньо (неупереджено);

-добросовісно;

-розсудливо;

-з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

-пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

-з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

-своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, принцип прийняття рішення, вчинення дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного субєкта, який вимагає від останнього враховувати як обставини, на обовязковість урахування яких прямо вказують законодавчі акти, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.

Враховуючи вищевикладене, оскаржуване рішення, прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, внаслідок чого в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 27.02.2017 року.

У повному обсязі постанову складено 06.03.2017 року.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позов відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя ОСОБА_19