
Справа № 163/1306/17
Провадження №3/163/848/17
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2017 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С.,
за участі представника митного органу ОСОБА_1,
розглянувши матеріали справи, що надійшли з Волинської митниці ДФС за протоколом № 1685/20500/17 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.ст. 471, 472 МК України:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючої, РНОКПП - НОМЕР_1,
ВСТАНОВИВ :
Інспектором Волинської митниці ДФС складено протокол про те, що ОСОБА_2,слідуючи 17.05.2017 року з України в ОСОБА_3 через митний пост «Ягодин» Волинської митниці ДФС, в якості водія автомобіля «Renault Master», реєстраційний номер НОМЕР_2, порушила порядок проходження митного контролю в зоні спрощеного митного контролю «зелений коридор»,передбачений постановою правління НБУ №148 від 27.05.2008 року «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України», переміщуючи понад дозволену норму 10000 Євро, іноземну валюту, а саме: 3000 польських злотих, що за курсом Національного банку України станом на 17.05.2017 року становило 20888,40 гривень.
Вона же, при тих же обставинах, не задекларувала за встановленою формою вказану валюту, яка підлягала обов'язковому письмовому декларуванню, використавши всупереч положенням ст.ст.257,366,374 МК України«зелений коридор», як форму декларування, шляхом вчинення дії.
Дії ОСОБА_2 кваліфіковано за ст.ст. 471, 472 МК України.
Правопорушник на розгляд справи в суд не з'явилася, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду.
Представник Волинської митниці ДФС висловив позицію про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні порушень митних правил, передбачених ст.ст.471,472 МК України, та, на підставі ч.2ст.36 КУпАП, просив накласти на останню стягнення в межах санкціїст.472 МК України, стягнути судовий збір.
Заслухавши думку представника митного органу, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.471 МК України,передбаченим у цій статті адміністративним правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Статтями196,197 МК України встановлено порядок визначення товарів, відносно яких встановлюється заборона або обмеження на переміщення їх через митний кордон України.
Частиною 3ст.197 МК Українипередбачено, що обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.
Відповідно до розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженоїпостановою Правління Національного банку України № 148 від 27.05.2008 року(даліІнструкція), фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу. Фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро. Строк дії таких документів 30 календарних днів, починаючи з дня видачі.
Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2,слідуючи 17.05.2017 року з України в ОСОБА_3 через митний пост «Ягодин» Волинської митниці ДФС, в якості водія автомобіля «Renault Master», реєстраційний номер НОМЕР_2, переміщувала через митну територію України понад дозволену норму готівку в сумі 3000 польських злотих.
Таким чином, ОСОБА_2 своїми діями порушила порядок проходження митного контролю в зоні спрощеного митного контролю «зелений коридор», передбачений постановою правління НБУ №148 від 27.05.2008 року «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України», переміщуючи через митну територію України понад дозволену норму 10000 Євро, іноземну валюту, а саме: 3000 польських злотих, тобто вчинила правопорушення, передбаченест. 471 МК України.
Відповідно до ст.471 МК України,передбаченим у цій статті адміністративним правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Винність ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України повністю стверджена дослідженими матеріалами справи: протоколом про порушення митних правил, митною декларацією, актом про проведення огляду транспортного засобу, контрольним талоном, письмовими поясненнями правопорушника, службовою запискою.
Крім того, митний орган кваліфікував дії ОСОБА_2, які мали місце 17.05.2017 року за ст. 472 МК України. Водночас така кваліфікація дій не знайшла свого підтвердження в судовому засіданні належними та допустимими доказами.
У відповідності до вимог ст. 472 МК України, адміністративним правопорушенням є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
За змістом ст.ст. 458,487 МК України, ст.ст. 9-11 КУпАП,підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак субєктивної та обєктивної сторони складу правопорушення.
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується дією (недостовірне декларування), або ж бездіяльністю (недекларування). Тобто, це незаявлення за встановленою письмовою, усною, або будь-якою формою відомостей або заявлення недостовірних відомостей про товари, їх митного режиму і інших відомостей для митної мети.
В ході судового розгляду, у відповідності до досліджених матеріалів справи, встановлено, що ОСОБА_2 при перетині кордону по смузі спрощеного митного контролю "зелений коридор" надала працівнику митниці до митного контролю усю переміщувану нею валюту, для перерахунку.
Вищенаведене без сумніву вказує на те, що під час перетину митного кордонуОСОБА_2 усно задекларувала переміщувану нею валюту.
Статтею 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмово, усно, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Крім цього, судом встановлено, що митна декларація для письмового декларування валюти - ОСОБА_2 не надавалась, що доводиться відсутністю такої у матеріалах справи, як і відсутністю протоколу, у якому зафіксовано факт відмови останньої від заповнення митної декларації і подання її до митного контролю.
Таким чином, суд, на підставі вищевикладеного дійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, тобто незаявлення за встановленою формою точних і достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню.
При накладенні стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, дані про особу, яка до адміністративної відповідальності притягується вперше, ступінь її вини, майновий стан, обставини, які б обтяжували її відповідальність, в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи передбачену законом санкцію та доведеність вини порушника за правопорушення передбачене ст. 471 МК України, стягнення на неї слід накласти у вигляді штрафу з конфіскацією валюти, яка обмежена до вивезення.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
ПОСТАНОВИВ :
ОСОБА_2 визнати виною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, і накласти на неї стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень з конфіскацією в дохід держави валюти у розмірі 3000 (три тисячі) польських Злотих, вилучених згідно протоколу про порушення митних правил Волинської митниці ДФС № 1685/20500/17.
Штраф в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень підлягає стягненню на рахунок 31115106705262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, одержувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу «адміністративні штрафи у справі про порушення митних правил»).
Провадження у справі відносно ОСОБА_2 за ст.472 МК України закрити, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у звязку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Стягнути із ОСОБА_2 320 (триста двадцять) гривень судового збору на рахунок 31214206700262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, отримувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 22030001).
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду Павлусь О.С